| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 1239
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Mnenja in stališča študentov razrednega pouka o generativni umetni inteligenci ChatGPT : magistrsko delo
Luka Šprah, 2024, magistrsko delo

Opis: Umetna inteligenca, zlasti generativna orodja, kot je ChatGPT, postaja ključna podpora v izobraževanju, saj olajšuje dostop do informacij in izboljšuje analitične ter ustvarjalne procese. Kljub temu odpira vprašanja o zanesljivosti informacij in vplivu na samostojno učenje. Namen raziskave je bil preučiti uporabo ChatGPT med študenti razrednega pouka ter ugotoviti, kako pogosto in za katere naloge ga uporabljajo, katera področja študija ocenjujejo kot primerna za njegovo uporabo in kako ocenjujejo zanesljivost rezultatov. Raziskava je temeljila na kvantitativnem pristopu in je bila izvedena na vzorcu 145 študentov razrednega pouka. Pridobljeni podatki so bili analizirani s statističnimi metodami, pri čemer je bil poudarek na vzorcih uporabe, percepciji zanesljivosti in zaznanem vplivu na študijske kompetence. Ugotovili smo, da večina študentov uporablja ChatGPT predvsem za pripravo seminarskih nalog in iskanje gradiva. Dobra tretjina študentov popolnoma zaupa rezultatom, dobra polovica študentov pa meni, da orodje pozitivno vpliva na njihovo učinkovitost in produktivnost. Raziskava poudarja potencial ChatGPT za izboljšanje študijskega dela in njegovo praktično vrednost, hkrati pa opozarja na potrebo po kritični in odgovorni uporabi. Ugotovitve prispevajo k razvoju smernic za etično uporabo umetne inteligence v izobraževanju in spodbujajo razpravo o njenem vplivu na pedagoško prakso.
Ključne besede: umetna inteligenca, ChatGPT, tehnologija, razredni pouk, izobraževanje
Objavljeno v DKUM: 16.01.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 12
.pdf Celotno besedilo (1,37 MB)

2.
Psihosocialna pomoč s sodobno digitalno tehnologijo, odraslim, ki so v otroštvu preboleli levkemijo
Jure Pisanec, 2024, diplomsko delo

Opis: Uvod: Pri odraslih, ki so preživeli levkemijo v otroštvu, se lahko po nekaj letih zdravljenja pojavijo negativni vidiki psihosocialnega zdravja, kot na primer večje tveganje za poslabšanje spomina, čustvene regulacije, učinkovitosti opravljanja opravil, socialnega delovanja in duševnega zdravja. Namen raziskave je ugotoviti, kako je sodobna digitalna tehnologija povezana z oskrbo psihosocialnih potreb odraslih, ki so v otroštvu preboleli levkemijo. Metode: V diplomskem delu smo izvedli sistematični pregled znanstvene literature. Uporabili smo deskriptivno ali opisno metodo dela. Literaturo smo poiskali v podatkovnih bazah: PubMed, SAGE, ScienceDirect in Cochrane library. Rezultati: V končno analizo smo vključili 8 raziskav. Ugotovili smo, da ima lahko sodobna digitalna tehnologija pozitiven vpliv na kakovost življenja odraslih, ki so v otroštvu preboleli levkemijo. Razprava in zaključek: Obstajajo različne intervencije, ki jih lahko izvajamo s pomočjo sodobne digitalne tehnologije in pripomorejo k lajšanju psihosocialnih posledic, kot je uporaba interneta, skupin na internetnih straneh, mobilnega telefona itd. Digitalna psihosocialna pomoč lahko vpliva na kakovost življenja odraslih, ki so v otroštvu preboleli levkemijo, pod določenimi pogoji, in sicer če je prilagojena posamezniku, poteka dovolj dolgo in je učinkovita.
Ključne besede: psihosocialna pomoč, digitalna tehnologija, levkemija.
Objavljeno v DKUM: 09.12.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 11
.pdf Celotno besedilo (1,49 MB)

3.
Informacijska podpora merjenju in obvladovanju tržnih tveganj v bankah
Aleš Pravdič, 2024, magistrsko delo

Opis: Naloga odkriva in predstavlja področje upravljanja s tveganji v bankah, ki je s preteklimi finančnimi krizami in trenutnimi razmerami v finančnem svetu postalo vse pomembnejše tudi med slovenskimi bankami. Osnovna dejavnost univerzalnih bank je sicer kreditiranje, vendar se banke ukvarjajo tudi z naložbenimi posli. To je poglavitni razlog, da so se zraven kreditnega tveganja razvila tudi druga tveganja, kot so operativno in tržno tveganje. Znotraj področja upravljanja s tveganji vse pomembnejše postajata tudi obrestno in likvidnostno tveganje. V nalogi poudarjamo tržno tveganje in kapitalsko zahtevo iz naslova tržnega tveganja. Tržna tveganja lahko merimo in ocenjujemo z enostavnejšimi metodami, lahko pa uporabimo kompleksnejše metode, s katerimi lahko tudi izračunamo t. i. tvegano vrednost VaR. Prav tako lahko pri izračunavanju kapitalske zahteve uporabimo standardiziran pristop ali pa uporabimo naprednejše metode, za katere je podlaga ravno izračunana prej omenjena tvegana vrednost. Glavna teza naloge je, da morajo banke zraven standardiziranega pristopa za merjenje in ocenjevanje tržnih tveganj uporabiti tudi naprednejše metode, saj lahko standardizirane metode podcenjujejo ali precenjujejo prevzeto tveganje, kar smo z vsemi tremi postavljenimi hipotezami tudi potrdili. Pri izračunavanju tvegane vrednosti lahko uporabljamo orodje Microsoft Excel, ki nam s pravilno vnesenimi matematičnimi formulami poda zelo natančne rezultate in tako predstavlja ustrezno programsko podporo za merjenje tržnih tveganj.
Ključne besede: banka, upravljanje s tveganji, tržno tveganje, kapitalska zahteva, tvegana vrednost, informacijska tehnologija.
Objavljeno v DKUM: 29.11.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 8
.pdf Celotno besedilo (2,66 MB)

4.
Fakulteta za strojništvo : Raziskovalni vodnik
2024

Opis: Publikacija predstavlja pregled raziskovalne dejavnosti in raziskovalnih dosežkov na Fakulteti za strojništvo. Predstavljena so raziskovalna področja: Energetsko, procesno in okoljsko inženirstvo, konstruiranje in oblikovanje, tehnologija materialov, mehanika, Proizvodno strojništvo, tekstilni materiali in oblikovanje ter Temeljno in splošno področje. Posamezni laboratoriji in centri Fakultete za strojništvo predstavljajo svojo raziskovalno opremo, ponudbo storitev za gospodarstvo, sodelovanja s podjetji in drugimi ustanovami, najodmevnejšime publikacije, patente, nacionalne in mednarodne projekte in najpomembnejše raziskovalne dosežke.
Ključne besede: energetsko, procesno in okoljsko inženirstvo, konstruiranje in oblikovanje, tehnologija materialov, mehanika, proizvodno strojništvo, tekstilni materiali in oblikovanje
Objavljeno v DKUM: 22.11.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 13
.pdf Celotno besedilo (18,38 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

5.
Trajnost in transparentnost oskrbnih verig
Tonka Supej, 2024, diplomsko delo

Opis: Tudi za najpreprostejšim izdelkom najdemo vrsto posrednikov, ki nam omogočijo nakup izdelka v najbližji trgovini. Oskrbne verige so bolj prisotne v našem vsakdanu, kot se zavedamo. Seveda je učinkovitost oskrbnih verig in njenih členov izjemno pomembna, ampak se dandanes povečuje tudi pomembnost trajnosti in transparentnosti oskrbnih verig. V diplomskem delu bomo raziskovali pomen transparentnosti verig in povezavo med transparentnostjo in trajnostjo. Združeni narodi opišejo trajnost kot »zadovoljevanje potreb sedanjosti brez ogrožanja prihodnjih generacij, da zadovoljujejo njihove potrebe.« (Patterson, 2022) Transparentnost je bistvenega pomena za ustvarjanje trajnostne in prožne dobavne verige ter za splošno učinkovito korporativno upravljanje. (McGarth, L., Marshall, & Rehme, 2021) V upravljanju današnjih oskrbnih verig je potrebno vplesti oba omenjena pojma. Pojma sta namreč med seboj precej povezana. Brez transparentnosti kakšnega koli procesa ne moremo govoriti o trajnosti. Če oskrbne verige ali kdorkoli v verigi ni trajnostno naravnan, pa v veliki verjetnosti ne bo transparenten o svojem poslovanju.
Ključne besede: oskrbne verige, trajnost, transparentnost, globalne oskrbne verige, tehnologija.
Objavljeno v DKUM: 23.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 9
.pdf Celotno besedilo (2,47 MB)

6.
Trendi spletnega trgovanja in nova generacija spletnih trgovin
Tamara Križnjak, 2024, magistrsko delo

Opis: Iznajdba interneta je omogočila razvoj spletne trgovine, ki je povzročila revolucionarne spremembe v kroženju dobrin po svetu. Spletno trgovanje odpravlja omejitve časa in prostora, spreminja trgovinske vzorce ter izboljšuje kroženje blaga, kapitala in informacij. Vpliv e-trgovine se kaže v povečani produktivnosti, učinkovitosti gospodarskega delovanja in zmanjšanju stroškov. Prav tako spreminja življenjski slog potrošnikov in družbene vidike ter vpliva na njihov pogled na svet. Prihajajoči trendi v spletnem trgovanju obetajo nadaljnje izboljšave in inovacije. Z vključevanjem uporabe tehnologije za zbiranje in analizo informacij o strankah spletno trgovanje sedaj omogoča prilagajanje tržnih strategij in izboljšanje ponudbe izdelkov. V magistrski nalogi smo raziskali prihajajoče trende na področju spletnega trgovanja, kot so umetna inteligenca (AI) in strojno učenje, internet stvari (IoT), virtualna resničnost (VR) in obogatena resničnost (AR), spletni piškotki, personalizacija, glasovna in socialna trgovina, Omni-channel spletno trgovanje, klepetalni roboti in potisno oglaševanje. Na podlagi posameznih primerov spletnih trgovin nove generacije ter s pomočjo metode anketiranja smo v skozi magistrski nalogi preučili kakšna pričakovanja imajo potrošniki glede vključevanja novih trendov v spletne trgovine nove generacije. Rezultati ankete kažejo, da se kupci najpogosteje srečujejo s spletnimi piškotki in klepetalnimi roboti. Odzivi so nakazali tudi na to, da večina kupcev izdelke, ki jih naroči preko spleta, še vedno poišče s pomočjo brskalnika, spet druga večina pa preko družbenih omrežij, kar kaže na vedno bolj pomembno socialno vpetost spletnih trgovin. Kupci pred naročilom vedno preverijo več različnih spletnih strani, v veri, da bi našli najboljšo ceno ali kakšno akcijsko kodo. Zanimivo je tudi, da pri nas še ni tako običajno uporabljati glasovno trgovino in pametne zvočnike ter da večina anketirancev ni razločila med obogateno in virtualno resničnostjo, kar kaže na relativno nizko stopnjo prodiranja te tehnologije na našem trgu. Ravno zaradi nepoznavanja trenda obogatene resničnosti (AR) kupci še vedno postavljajo v ospredje stroške dostave in menijo, da je to najpomembnejši razlog zakaj ne zaključijo spletnega nakupa. Preverili smo tudi, kakšno je njihovo mnenje o klepetalnih robotih in raziskava kaže, da večina meni, da kljub njihovi širši uporabi, klepetalni roboti niso vedno učinkoviti pri reševanju specifičnih težav in lahko celo ovirajo naravno interakcijo med kupcem in prodajalcem. Raziskava ugotavlja, da se potrošniki v prihodnosti bojijo varnostnega vidika teh trendov. Zaradi teh pomislekov bo ključno, kako uspešno bodo spletni trgovci v prihodnosti zagotavljali jasne informacije o varnostnih ukrepih in zaščiti osebnih podatkov. Zaključimo lahko, da se spletne trgovine nove generacije, v našem primeru preučevana Nike in Maybelline New York, osredotočajo predvsem na personalizirane, prilagojene izkušnje in trgovino, ki vključuje družbena omrežja. Ravno s personalizirano ponudbo in vsebinami, prilagojenimi aktualnim trendom na družbenih omrežjih, se povečuje angažiranost in verodostojnost blagovne znamke, kar je ključnega pomena za uspeh na trgu. Rezultati raziskave potrjujejo pomembnost personalizacije, integracije z družbenimi omrežji in varnosti ter razkrivajo prihodnje možnosti in izzive za spletne trgovine. Ugotovitve raziskave jasno poudarjajo, da je izboljšanje varnosti in zaščite osebnih podatkov nujno za krepitev zaupanja uporabnikov, kar bo ključnega pomena za prihodnji razvoj spletnih trgovin.
Ključne besede: spletno trgovanje, prihajajoči trendi, E-trgovina, internet, informacijska tehnologija, potrošniki, umetna inteligenca
Objavljeno v DKUM: 17.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 21
.pdf Celotno besedilo (4,00 MB)

7.
Razvoj mobilne kripto-denarnice za bitcoin in ethereum : magistrsko delo
Mihael Rek, 2024, magistrsko delo

Opis: Namen magistrskega dela je razviti mobilno kripto-denarnico, ki podpira transakcije in upravljanje digitalnih sredstev za dve najbolj priljubljeni kriptovaluti, Bitcoin in Ethereum. Mobilne kripto-denarnice predstavljajo pomemben del ekosistema kriptovalut, saj omogočajo uporabnikom varno in priročno upravljanje njihovih digitalnih sredstev neposredno iz njihovih pametnih telefonov. V delu bomo raziskovali delovanje hierarhično deterministične denarnice, ki omogoča generiranje in upravljanje zasebnih ključev na varen način. Predstavljene bodo metode za pridobivanje podatkov o stanju in transakcijah za obe kriptovaluti. Prav tako bo opisano lokalno podpisovanje transakcij, kar povečuje varnost, saj se zasebni ključi nikoli ne pošljejo iz naprave. Razvita denarnica bo omogočala uporabnikom, da transakcije varno in enostavno objavijo v omrežje.
Ključne besede: Bitcoin, Ethereum, tehnologija veriženja blokov, HDWallet
Objavljeno v DKUM: 14.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 21
.pdf Celotno besedilo (1,85 MB)

8.
Globalni startupi na področju umetne inteligence
Jan Prica, 2024, diplomsko delo

Opis: Startup podjetja so gonilna sila nacionalnega in globalnega gospodarstva, saj s tehnološkim napredkom na vseh področjih spodbujajo človeški razvoj. Za njihovo delovanje je izjemnega pomena ekosistem, kateri jim nudi podporo na vseh ravneh razvoja, kar je za omenjena podjetja ključnega pomena, saj je njihov namen rast in poslovna uspešnost na globalni ravni. Med pomembnejše vidike razvoja lahko uvrščamo umetno inteligenco, ki je kljub bogati zgodovini doživela velik preobrat v zadnjem desetletju. Napredek, ki ga spodbuja izjemno tekmovalno okolje, je zaslužen za odkritja, ki omogoča večjo uspešnost na vseh področjih gospodarstva, ter olajšujejo vsakodnevno življenje ljudi po vsem svetu. Poleg največjih tehnoloških podjetij pa se postavljajo tudi globalni startupi, ki rastejo in se razvijajo z neverjetno hitrostjo, kar jim omogoča konkurenčnost na še tako tekmovalnem trgu. Kljub naši majhnosti se takšna podjetja najdejo tudi pri nas, ki z inovativnimi idejami in uveljavljenim podpornim okoljem prodirajo na globalni trg.
Ključne besede: umetna inteligenca, startup, tehnologija, rast, razvoj
Objavljeno v DKUM: 02.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 14
.pdf Celotno besedilo (1,04 MB)

9.
Uporaba umetne inteligence v podjetjih - primerjava Slovenije z Evropsko unijo
Jana Gašparič, 2024, diplomsko delo

Opis: Tehnološki napredek in napredne raziskave so omogočili razvoj izjemno močnih in hitrih računalnikov. Sodobni računalniki zmorejo obdelati veliko količino podatkov v kratkem času, kar je ključno za implementacijo umetne inteligence. Vključevanje tehnologij umetne inteligence v podjetja lahko izboljša poslovanje podjetij. V teoretičnem delu diplomskega dela smo predstavili definicijo, zgodovino, razširjenost uporabe umetne inteligence ter različne vrste in tehnologije umetne inteligence. V nadaljevanju smo se osredotočili na uporabo umetne inteligence v podjetjih. Predstavili smo področja uporabe, koristi in izzive implementacije umetne inteligence v podjetja. Poleg tega smo preučili evropski in slovenski zakonodajni okvir ter etične smernice za uporabo umetne inteligence. V aplikativnem delu smo s pomočjo dveh raziskav predstavili, v kolikšni meri podjetja v Evropski uniji in Sloveniji uporabljajo tehnologije umetne inteligence pri svojem poslovanju, in na podlagi tega naredili primerjavo Slovenije z Evropsko unijo. Na koncu smo predstavili glavne izzive vključevanja tehnologije umetne inteligence v podjetja in na podlagi teh podali priporočila za uporabo tehnologij umetne inteligence v podjetjih. Ugotovili smo, da podjetja v Sloveniji umetno inteligenco uporabljajo nekoliko nad evropskim povprečjem. Uporaba in namen uporabe različnih vrst tehnologij umetne inteligence se v večini razlikuje glede na velikost in dejavnost podjetja. Ugotovili smo tudi, da se podjetja različnih velikosti srečujejo z različnimi izzivi pri implementaciji tehnologij umetne inteligence in da obstaja veliko možnosti za izboljšave priporočil in pomoči podjetjem pri implementaciji tehnologij umetne inteligence.
Ključne besede: Umetna inteligenca, tehnologija, podjetje, optimizacija procesov, izzivi.
Objavljeno v DKUM: 02.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 22
.pdf Celotno besedilo (1,02 MB)

10.
Tehnologija veriženja blokov in njena vloga v sodobnem poslovanju
Rene Lep, 2024, diplomsko delo

Opis: Tehnologija veriženja podatkovnih blokov prinaša izjemen potencial za optimizacijo poslovnih procesov in povečanje učinkovitosti operacij v sodobnem poslovanju. Implementacija veriženja blokov je sicer kompleksna in zahteva visoke kapitalske vložke ter prilagoditev organizacijskih procesov, saj temeljito preoblikuje in avtomatizira poslovne procese. Integracija tehnologije veriženja blokov s celovitimi informacijskimi rešitvami (ERP) omogoča organizacijam, da izkoristijo prednosti te tehnologije z minimalnimi motnjami v svojem poslovnem modelu. Ker so viri glede integracije veriženja blokov in ERP sistemov redki in razpršeni, je potrebna temeljita študija literature. Namen te študije je raziskati ključne dejavnike uspeha pri integraciji teh dveh tehnologij ter ugotoviti, kako so podjetja izvedla integracijo in kakšni so bili učinki na njihovo poslovanje. Sistematični pregled literature analizira ključne dejavnike uspeha integracije veriženja blokov in ERP ter določa kontekst, v katerem se ta integracija izvaja. Ugotovljen je seznam ključnih dejavnikov uspeha, ki so razvrščeni v tri glavne kategorije: tehnološke, organizacijske in regulativne dejavnike. Študija ugotavlja, da integracija ERP sistemov z veriženjem blokov izboljšuje zmogljivosti obstoječih ERP sistemov z zagotavljanjem vrednostnih predlogov, kot so povečana preglednost, zaupanje in avtomatizacija procesov. Te prednosti decentraliziranih knjig prispevajo k večji učinkovitosti in zanesljivosti poslovanja, kar omogoča organizacijam, da izboljšajo svoje poslovne procese in izpolnjujejo zahteve sodobnega poslovnega okolja.  
Ključne besede: tehnologija veriženja blokov, ERP sistemi, integracija, optimizacija poslovnih procesov, ključni dejavniki uspeha.
Objavljeno v DKUM: 25.09.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 14
.pdf Celotno besedilo (1,32 MB)

Iskanje izvedeno v 0.23 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici