| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 2 / 2
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Zaporna kazen - prestajanje, alternativa in sodna rehabilitacija
Nika Napotnik, 2018, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu je obravnavana zaporna kazen, ki se izvaja v Sloveniji, njeno prestajanje, alternative oblike prestajanja zaporne kazni in sodna rehabilitacija, ki predstavlja izbris obsodbe iz kazenske evidence. V prvem delu diplomskega dela so na splošno predstavljeni instituti, ki so kasneje podrobno opredeljeni. Celotno diplomsko delo tvori potek od izreka zaporne kazni in njenega prestajanja do izbrisa kazenske obsodbe iz kazenske evidence. V osrednjem delu diplomske naloge je predstavljeno prestajanje zaporne kazni v zavodih za prestajanje zaporne kazni po Sloveniji, prav tako je predstavljen potek izvrševanja zaporne kazni. Različni dejavniki so skozi leta privedli do spoznanja, da zaporna kazen ni edina ustrezna oblika kaznovanja storilcev kaznivega dejanja in na podlagi teh dejavnikov so se razvili alternativni načini prestajanja zaporne kazni. V naši veljavni zakonodaji so kot alternativni načini uveljavljeni vikend zapor, hišni zapor in delo v splošno korist, ki so v osrednjem delu diplomskega dela tudi podrobneje predstavljeni. Diplomsko delo se zaključuje z opredelitvijo sodne rehabilitacije kot možnosti, ki obsojencem na podlagi vzornega vedenja nudi izbris iz kazenske evidence in posledično povzroči, da so v družbi obravnavani kot nekaznovani.
Keywords: zaporna kazen, hišni zapor, vikend zapor, delo v splošno korist, sodna rehabilitacija
Published in DKUM: 23.11.2018; Views: 1926; Downloads: 326
.pdf Full text (362,24 KB)

2.
DACHAUSKI PROCESI V SLOVENIJI IN SODNA REHABILITACIJA OBSOJENIH
Mihaela Banfi, 2016, undergraduate thesis

Abstract: Namen diplomskega dela je predstaviti eno najmračnejših obdobij slovenske politične in posledično tudi pravne zgodovine, tj. obdobje dachauskih procesov v Sloveniji. Diplomsko delo je zasnovano na način, da je najprej splošno opisano taborišče Dachau: organizacija in delovanje taborišča. Nato se vsebina diplomskega dela nadaljuje v prikaz povojnega obdobja v Sloveniji ter opis povojnega »revolucionarnega« prava oz. t.i. obdobja »brezpravja«, ki je bila podlaga izvedbi dachauskih procesov v Sloveniji. Dachauski procesi kot montirani politični procesi so v diplomskem delu predstavljeni preko najpomembnejših zgodovinskih dejstev in dogodkov v obdobju po vojni. Opisan je takratni upravni aparat, vključno s sodstvom. Zadnji del diplomskega dela je namenjen raziskavi uporabe kazenskega materialnega in kazenskega procesnega prava v dachauskih procesih ter zlorabi le-tega s strani takratne oblasti. Konec diplomskega dela se zaključi z ugotovitvami o sodni in politični rehabilitaciji obsojenih v dachauskih procesih v Sloveniji. Za pripravo diplomskega dela je bila uporabljena slovenska in tuja literatura, ki je navedena na koncu diplomskega dela, in ki je bila študirana in raziskovana z uporabo opisne oz. deskriptivne metode s študijo literature, z zgodovinsko metodo preko preučevanja preteklosti in znanih dejstev na nivoju opisovanja in razlaganja ter s pomočjo metode analize in sinteze preko preučevanja kazenskega prava pri izvedbi dachauskih procesov, sodb in zaključkov le-teh.
Keywords: dachauski procesi, montirani politični procesi, povojno pravo, brezpravje, sodna rehabilitacija, politična rehabilitacija
Published in DKUM: 18.11.2016; Views: 2641; Downloads: 302
.pdf Full text (524,71 KB)

Search done in 0.06 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica