| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 10
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Varovanje okolja in standardizacija s poudarkom na sistemu ravnanja z okoljem (ISO 14001)
Jelka Kurnik, Vera Golob, 2001, pregledni znanstveni članek

Opis: Vedno ostrejši predpisi na področju ekologije in z varovanjem okolja povezani stroški, javno mnenje, zahteva po ustreznem informiranju ter povečana odgovornost so v podjetjih sprožile potrebo po izboljšanju managementa na področju ekologije. Ta cilj dosežemo z uporabo standardov ISO 14001, ki omogočajo razvoj modelov, po katerih lahko podjetja nadzorujejo takojšnje in dolgoročne vplive na okolje. Krovni standard tega sistema je ISO 14001, ki ga je sprejel ameriški nacionalni inštitut za standardizacijo in omogoča postavitev ustreznega sistema za ravnanje z okoljem EMS. Podjetja uporabljajo EMS sistem, da bi razvila ustrezno načrtovanje, izvajanje in nadzorovanje dejavnosti in s tem zadostila okoljevarstvenim standardom ob ugodnih ekonomskih kazalcih. Ustrezna uporaba ISO 14001 oz. EMS sistema nedvoumno vodi k prepoznavanju in odobravanju kupcev, dobaviteljev, investitorjev, vladnih organizacij ter javnosti. Znižani stroški pa seveda pomenijo mnogo boljši položaj na trgu.
Ključne besede: varstvo okolja, standardi, ISO 14001, sistem ravnanja z okoljem, standardizacija, EMS
Objavljeno v DKUM: 01.09.2017; Ogledov: 1609; Prenosov: 159
.pdf Celotno besedilo (450,56 KB)
Gradivo ima več datotek! Več...

2.
Ocena učinkovitosti sistema ravnanja z okoljem ISO 14001 v delu družb skupine Slovenskih železnic in ali so koristi vpeljanega sistema večje od stroškov implementacije in vzdrževanja
Gregor Sikošek, 2016, diplomsko delo/naloga

Opis: Slovenske železnice s pomočjo ISO 14001 uspešno in učinkovito obvladujejo vplive na okolje, ki jih povzročajo s svojimi dejavnostmi in storitvami, pri čemer upoštevajo lastno okoljsko politiko in zastavljene okoljske cilje. Namen diplomskega dela je prikazati obstoječe delovanje sistema ravnanja z okoljem po ISO 14001 in doseganje zastavljenih okoljskih ciljev, s tem povezanimi stroški in posledično oceniti učinkovitost vpeljanega sistema ravnanja z okoljem. V okviru diplomskega dela smo ugotovili, da so stroški, ki jih ima organizacija z vpeljavo ISO 14001, glede na koristi, ki jih organizacija s tem pridobi, zanemarljivi. Vložena finančna sredstva se povrnejo v obliki prihrankov, ki se kažejo v nižjih stroških poslovanja, večjemu izkoristku sredstev in tudi v tem, da organizacija z vpeljavo ISO 14001 pridobi dodatni ugled v javnosti in kredibilnost glede pripravljenosti za reševanje težav, povezanih z negativnimi vplivi na okolje.
Ključne besede: Slovenske železnice, ISO 14001, sistem ravnanja z okoljem
Objavljeno v DKUM: 05.10.2016; Ogledov: 1456; Prenosov: 157
.pdf Celotno besedilo (1,37 MB)

3.
SISTEM RAVNANJA Z OKOLJEM ISO 14001 V SLOVENSKIH ORGANIZACIJAH
Barbara Pavlović, 2013, diplomsko delo

Opis: Sistem ravnanja z okoljem zajema celovito obvladovanje okoljskih vidikov proizvodne ali storitvene dejavnosti. Smernice za sistem ravnanja z okoljem najdemo v standardu ISO 14001, njegova uporaba pa organizaciji pomaga, da uresniči okoljevarstvena načela svoje okoljske politike. Tako lažje obvladuje morebitne nevarnosti za okolje, se nenehno prilagaja novim zahtevam kupcev, trga, zakonodaje ter tudi napredku znanosti in tehnologije. V nalogi je predstavljena uporaba standarda ISO 14001 v slovenskih organizacijah, saj je do leta 2013 certifikat prejelo že 500 organizacij. Rezultati raziskave so nam pokazali, da sta glavna motiva za vpeljavo standarda v poslovanje organizacij izboljševanje okoljskega delovanja in usmerjenost v trajnostni razvoj. Kot največji doprinos certifikacije pa organizacije navajajo izboljšanje podobe organizacije, izboljšanje internih procesov, zmanjševanje potrošnje energentov, povečanje konkurenčne prednosti in pa povečanje stopnje recikliranja odpadkov. Predstavljena je tudi integracija sistema ravnanja z okoljem z drugimi sistemi managementa, ki jo je izvedlo kar 80,2% organizacij. Kot prednosti integracije pa organizacije navajajo omogočanje skupnih zunanjih in notranjih presoj, enotno sistemsko dokumentacijo in sinergično delovanje različnih sistemov managemeta.
Ključne besede: ISO 14001, sistem ravnanja z okoljem, izboljševanje okoljskega delovanja, integrirani sistem managementa
Objavljeno v DKUM: 16.01.2014; Ogledov: 3581; Prenosov: 694
.pdf Celotno besedilo (2,64 MB)

4.
5.
PRIMERJAVA SISTEMOV RAVNANJA Z OKOLJEM IN NJIHOVA UPORABA V PODJETJU
Živa Vipotnik, 2011, diplomsko delo

Opis: Okoljsko odgovorna podjetja k reševanju problema varstva okolja pristopajo sistematično in v ta namen vzpostavijo sistem ravnanja z okoljem (EMS). S sistemom ravnanja z okoljem izboljšujejo življenjski standard prebivalstva in hkrati ohranjajo naravno ravnovesje. Pri tem je pomembno, da se svojih vplivov na družbeno in naravno okolje začno zavedati tudi posamezniki. Podjetje z dobro zasnovanim sistemom ravnanja z okoljem lahko predvidi vse izdatke povezane z okoljem in jih nato vključi v cene svojih proizvodov in storitev, zaradi česar postaja vse pomembnejše računovodstvo okolja. Poleg tega, učinkovito zastavljen sistem ravnanja z okoljem hkrati z okoljskim računovodstvom omogoča učinkovitejšo proizvodnjo, poveča varstvo okolja, zmanjša stroške in poveča dobičke. Z odgovornostjo do okolja si lahko podjetja okrepijo svoj ugled in povečajo konkurenčnost na trgu.Prilagoditev podjetja okoljskim zahtevam predstavlja organizacijske, tehnološke in finančne obremenitve. Za uspešen nastop na trgu mora podjetje poznati instrumente varovanja okolja, kot so: EMAS, LCA, LCC, ekološka učinkovitost, EMA. Vse to jim prinese ob pravilnem pristopu finančne koristi in prednosti.
Ključne besede: sistem ravnanja z okoljem (EMS), okoljski kazalniki, EMAS, LCA, LCC, ekološka učinkovitost, okoljsko poslovodno računovodstvo (EMA), trajnostni razvoj
Objavljeno v DKUM: 08.07.2011; Ogledov: 2585; Prenosov: 523
.pdf Celotno besedilo (1,61 MB)

6.
UVAJANJE ISO STANDARDA 9001/2008 V ENOTO GORENJE VAROVANJE
Boris Črep, 2011, diplomsko delo

Opis: Kakovost pomeni izpolnjevanje ali celo preseganje pričakovanj kupcev. Kakovost je danes pomemben dejavnik tržne uspešnosti vsakega podjetja. Biti mora vgrajena v organizacijo podjetja, saj se v nasprotnem primeru sama od sebe ne bo nikoli pojavila. Za ponoven nakup iste storitve od istega ponudnika morajo biti odjemalci s predhodnim nakupom zadovoljni. Zadovoljstvo odjemalcev je odvisno od pričakovanj in zaznav v zvezi s storitvami. Zvestoba odjemalca storitev pa je močno odvisna od njegovega zadovoljstva z njim. Zadovoljen odjemalec je zvest odjemalec. V Gorenju d.d. je vpeljan celovit sistem vodenja kakovosti, ki izpolnjuje zahteve standardov ISO 9001:2008. V skladu z mednarodnimi merili se vpeljan sistem kakovostnega poslovanja stalno vzdržuje, dopolnjuje in razvija v smereh, ki podjetju omogočajo večjo učinkovitost in kakovost poslovanja. Enota Gorenje Varovanje, ki je del sistema skupine Gorenje, sistema za zagotavljanje kakovosti še nima vzpostavljenega, se pa v enoti dobro zavedamo, da je zelo pomembno, da sistem zagotavljanja kakovosti z ISO standardom izvedemo in pridobimo certifikat. Cilji in roki za pridobitev ISO 9001/2008 so v enoti že zastavljeni, s pomočjo zunanjega izvajalca pa naj bi projekt bil tudi uspešno voden. Vodstveni kader v naši enoti se zaveda, da je izboljševanje kakovosti izdelkov in storitev, poleg krajšanja dobavnih rokov in odzivnih časov, naša največja priložnost pri izboljševanju odnosov s kupci in povečanju njihovega zadovoljstva, s tem pa tudi prednost pred našo konkurenco. Vsi zaposleni v enoti Gorenje Varovanje želimo, da bo sistem vodenja kakovosti s končno potrditvijo in pridobitve certifikata prinesel novo rast, boljšo uspešnost in učinkovitost v enoto Gorenje Varovanje.
Ključne besede: KLJUČNE BESEDE: Celovito obvladovanje kakovosti, Slovenski inštitut za standardizacijo, evropska organizacija za standardizacijo, Sistem ravnanja z okoljem, Poslovnik kakovosti
Objavljeno v DKUM: 06.05.2011; Ogledov: 2900; Prenosov: 254
.pdf Celotno besedilo (1,04 MB)

7.
DODANA VREDNOST ISO 14001 IN ISO 9001 STANDARDA V PODJETJU MONTANA D.O.O.
Žiga Žibret, 2010, delo diplomskega seminarja/zaključno seminarsko delo/naloga

Opis: V delu diplomskega seminarja sta obravnavana standarda serije ISO 14001 in ISO 9001, kakor tudi dodana vrednost ISO standarda v podjetju Montana d.o.o.. Namen dela je prikazati zgoraj omenjena ISO standarda in dokazati ali zavrniti dodano vrednost standardov v zgoraj omenjenem podjetju. Prvi del je namenjen predstavitvi ISO standardov 14001 in ISO 9001, kakor tudi uporabi le teh. Drugi del diplomskega dela je namenjen predstavitvi podjetja Montana d.o.o. in uporabi zgoraj omenjenih ISO standardov v podjetju. Raziskano bo ali je podjetje dobro uvedlo standarda in ali so z njuno uporabo dosegli dodano vrednost. Podrobno bo predstavljeno delovanje omenjenih ISO standardov v podjetju. Pri koncu diplomskega seminarja bosta omenjena ISO standarda tudi ovrednotena s SWOT analizo, katera bo omogočila celovit pregled implementiranih standardov. V sklepu bodo postavljene teze sprejete ali zavrnjene. Navedeno bo tudi ali sta standarda ISO 14001 in ISO 9001 doprinesla dodano vrednost podjetju Montana d.o.o..
Ključne besede: ISO - Mednarodna organizacija za standardizacijo, SIST - Slovenski inštitut za standardizacijo, EN ISO 14001 - Sistemi ravnanja z okoljem, EN ISO 9001 - Sistem vodenja kakovosti, PDCA krog - Planiraj, Izvedi, Preveri, Ukrepaj, SWOT - Prednosti, Pomanjkljivosti, Priložnosti, Nevarnosti.
Objavljeno v DKUM: 17.11.2010; Ogledov: 3792; Prenosov: 570
.pdf Celotno besedilo (1,00 MB)

8.
CELOVITO OBVLADOVANJE OKOLJSKIH STROŠKOV V PODJETJU X D.D.
Ana Sekolec Kocijančič, 2009, diplomsko delo

Opis: Okoljsko računovodstvo je del sistema ravnanja z okoljem in je novejši pristop, s katerim lahko podjetje poveča svojo okoljsko odgovornost. Snovanje sistema okoljskega računovodstva v podjetju in njegovo uvajanje je projekt, ki mora biti natančno opredeljen s planom potrebnih nalog. Diplomska naloga v prvem delu prikazuje teoretično podlago za snovanje sistema okoljskega računovodstva, s prikazom temeljnih nalog, ki morajo biti v podjetju opravljene, če podjetje želi takšen sistem vzpostaviti. Drugi del je praktično usmerjen in opisuje postopek snovanja sistema okoljskega računovodstva v podjetju X d.d., ki deluje v panogi predelave odpadkov. Dejanski primer prikazuje aktivnosti in spremembe, ki so v podjetju potrebne za kasnejše uvajanje omenjenega sistema okoljskega računovodstva. Diplomska naloga želi opozoriti na posebnosti in potrebo po prilagajanju sistema, ki se pojavlja zaradi dejavnosti, v kateri deluje podjetje X d.d.. V podjetju se morajo v postopku snovanja sistema okoljskega računovodstva na novo opredeliti aktivnosti, ki se izvajajo v podjetju in naloge zaposlenih, to je tistih, ki sodelujejo v samem snovanju sistema, in tistih, katerih naloge se nanašajo na področje okoljskega računovodstva. To se doseže s pomočjo popisa obstoječega stanja in navedbo potrebnih sprememb v obstoječem sistemu računovodstva in sistemu ravnanja z okoljem. Odgovorni za snovanje in uvajanje sistema morajo dobro poznati samo podjetje in njegove procese, proizvodni management, računovodstvo in povezave med njimi. Ob tem je potrebno tudi teoretično znanje o razvidovanju okoljskih stroškov in s tem povezanih aktivnosti. Obstaja več načinov opredeljevanja okoljskih stroškov. Z izbranim načinom določanja okoljskih stroškov, po metodologiji IFAC, lahko z natančno opredelitvijo okoljskih vplivov in z njimi povezanih stroškov, primerno izbranimi kazalniki in kontinuiranim analiziranjem v podjetju X d.d. oblikujemo takšne informacije, ki bodo primerna podlaga za odločanje o okoljskih in poslovnih vprašanjih. S pravilnimi odločitvami bo podjetje doseglo cilj o okoljsko odgovornem ravnanju .
Ključne besede: Trajnostni razvoj, sistem ravnanja z okoljem, sistem okoljskega računovodstva, okoljski kazalniki, snovanje sistema okoljskega računovodstva, okoljski stroški, predelava odpadkov
Objavljeno v DKUM: 08.12.2009; Ogledov: 2960; Prenosov: 767
.pdf Celotno besedilo (722,23 KB)

9.
Gospodarjenje z nevarnim blagom v podjetju v okviru sistemov ravnanja z okoljem : magistrska naloga
Gregor Novak, 2009, magistrsko delo/naloga

Opis: Magistrska naloga opredeljuje področje gospodarjenja z nevarnimi kemikalijami oz. blagom v podjetju. Zakonske zahteve, ki jih mora izpolnjevati podjetje pri izvajanju svoje dejavnosti, posegajo na področje samega ravnanja s kemikalijami, prevoza nevarnega blaga in varstva pred nesrečami z nevarnimi kemikalijami. Kako podjetja v praksi zagotavljajo delovanje v skladu s predstavljenimi zahtevami, je prikazano na primeru podjetja Gorenje, d.d.. Podjetje v svoji proizvodnji uporablja paleto nevarnih kemikalij. Vse kemikalije se v podjetje dostavljajo po cestnem prometu, zato je nujno izpolnjevanje predpisov s področja prevoza nevarnega blaga. Določeni postopki so že danes vključeni v vzpostavljen sistem ravnanja z okoljem, za vse ostale, ki še niso, predvsem zagotavljanje obveznosti za prevoz, pa je to smiselno storiti in jih definirati z internimi organizacijskimi predpisi. S pomočjo tehnike diagramov poteka smo povezali obstoječ postopek odobritve uvedbe nove kemikalije v proizvodnjo, s postopkom zagotavljanja obveznosti glede prevoza nevarnega blaga.
Ključne besede: nevarne kemikalije, prevoz nevarnega blaga, varstvo pred nesrečami, sistem ravnanja z okoljem
Objavljeno v DKUM: 17.08.2009; Ogledov: 3316; Prenosov: 306
.pdf Celotno besedilo (665,26 KB)

10.
Iskanje izvedeno v 1.07 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici