1. ANALIZA PROCESOV IN ZAGOTAVLJANJE KAKOVOSTI IZDELAVE SMUČARSKO SKAKALNIH DRESOV V PODJETJU DALI ŠPORT D.O.O.Miha Svetina, 2016, diplomsko delo/naloga Opis: V vrhunskem športu je kakovost ključnega pomena za dobre rezultate in v podjetju Dali šport d.o.o. se dobro zavedajo pomena kakovosti svojih izdelkov in vpliva kakovosti na zadovoljstvo njihovih strank, ter s tem ohranjanju konkurenčne prednosti, ki je ključna za nadaljnji razvoj in rast podjetja.
Za zagotavljanje visoke kakovosti pa je pomembno dobro poznavanje materialov, procesov in načinov kontrole zagotavljanja kakovosti.
Namen diplomskega dela je analizirati trenutno stanje procesov in študija obvladovanja kakovosti izdelave smučarsko skakalnih dresov v podjetju.
Podatke smo zbrali na osnovi študije internih gradiv in opazovanja raziskovalnega pojava v realnem okolju. Med drugim smo izvedli analizo razkoraka, ki nam je dala vpogled v trenutno stanje sistema managementa v podjetju. Na podlagi izvedene analize smo ugotovili, da podjetje sicer ima ustrezne vire in infrastrukturo, a za dvig učinkovitosti sistema kakovosti je potrebno jasno opredeliti pristojnosti in odgovornosti zaposlenih ter vzpostaviti ključne kazalnike uspešnosti poslovanja podjetja.
Na osnovi opravljene analize smo ugotovili, da je največ možnosti za napredek na področjih:
- planiranja procesov in kontrole
- načrtovanja in razvoja produktov in storitev
- kontrole zunanjih procesov in dobaviteljev izdelkov in storitev Ključne besede: kakovost, sistem managementa kakovosti, procesni pristop, ISO 9001:2008, ključni procesi izdelave smučarsko skakalnega dresa Objavljeno v DKUM: 18.10.2016; Ogledov: 1390; Prenosov: 101 Celotno besedilo (3,02 MB) |
2. VLOGA INFORMACIJSKE TEHNOLOGIJE PRI DOSEGANJU UČINKOVITOSTI SISTEMA VODENJA KAKOVOSTI V PODJETJU DAMA.TECH D.O.O.Damir Ejup, 2015, magistrsko delo/naloga Opis: Podjetje DaMa.Tech, d. o. o., je v letu 2012 pridobilo certifikat ISO 9001:2008. Zaradi želje po nenehnem izboljševanju procesov znotraj podjetja in izboljšanju zadovoljstva kupcev se je odločilo za prenovo informacijskega sistema za podporo sistemu vodenja kakovosti.
Organizacije velikokrat posvojijo ob uvedbi standarda ISO 9001 informacijski sistem določene organizacije ali zunanjega svetovalca. V danem trenutku se zdi sistem funkcionalen, vendar se skozi čas pokaže, da ni popolnoma prilagojen organizaciji in lahko vpliva na učinkovitost sistema vodenja kakovosti in posledično na poslovanje organizacije.
Magistrsko delo predstavi pojma kakovost in management kakovosti, standard ISO 9001:2008 in prihajajoči standard ISO 9001:2015, pojem informacijski sistem, vrste informacijskih sistemov in informacijski sistem za podporo sistemu vodenja kakovosti.
Predstavljeni so informacijski sistemi podjetja DaMa.Tech, d. o. o. Podrobneje je predstavljen informacijski sistem za obvladovanje neskladnosti, korektivnih in preventivnih ukrepov, obvladovanje dokumentacije in ocenjevanje dobaviteljev. Opisan je posnetek stanja, kjer so predstavljeni rezultati trenutne uporabe informacijskega sistema in njegove slabosti.
V nadaljevanju je predstavljen projekt prenove informacijskega sistema za podporo sistemu vodenja kakovosti in vsi ključni elementi novega informacijskega sistema ter elementi, ki jih podjetje razvija samo za izboljšanje svojega sistema.
V magistrskem delu tako želimo ugotoviti, kakšen vpliv ima informacijski sistem na učinkovitost sistema vodenja kakovosti, ali lahko z izboljšanjem informacijskega sistema izboljšamo tudi učinkovitost vodenja kakovosti in posledično poslovanje organizacije. Ključne besede: kakovost, sistem managementa kakovosti, standard ISO 9001, informacijski sistem, informacijska tehnologija Objavljeno v DKUM: 22.10.2015; Ogledov: 2038; Prenosov: 228 Celotno besedilo (3,04 MB) |
3. PRIMERJAVA MED STANDARDOM SIST EN ISO 9001:2008 IN STANDARDOM SIST EN ISO/IEC 17025:2005- ŠTUDIJA PRIMERA V PODJETJU SIQ ITALIAHana Furlan, 2013, diplomsko delo Opis: Sistem managementa kakovosti je ključni dejavnik za uspešno in učinkovito organizacijo, česar se zavedamo tudi v podjetju SIQ Italia.
SIQ Italia je storitveno podjetje, ki se ukvarja s preskušanjem in certificiranjem igralnih avtomatov. Pri svoji dejavnosti mora izpolnjevati zahteve italijanske zakonodaje, zahteve odjemalcev ter
slediti mora zahtevam standarda SIST EN ISO/IEC 17025:2005.
Organizacija ima vzpostavljen sistem managementa kakovosti, vendar poudarek daje predvsem ključnim procesom, ki so v obsegu akreditacije. Cilj in želja podjetja je, da bi razširili sistem managementa kakovosti na vse procese v organizaciji, tudi na
vodstvene in podporne procese.
V diplomski nalogi smo naredili primerjavo standarda SIST EN ISO 9001:2008 in SIST EN ISO/IEC 17025:2005 ter analizo obstoječega stanja glede na zahteve zgoraj omenjenih standardov v podjetju. Na podlagi analize smo podali možne izboljšave, kar bi pripomoglo k
boljšemu celovitemu obvladovanju kakovosti v podjetju.
Na podlagi analize smo se v podjetju odločili, da na novo definiramo organizacijsko strukturo, določili smo vodstvene, ključne in podporne procese. Osredotočili smo se na enega izmed ključnih procesov in opravili analizo časov posameznih aktivnosti izbranega procesa ter podali izboljšave, zlasti v smeri višje učinkovitosti. Ključne besede: sistem managementa kakovosti, SIST EN ISO 9001:2008, SIST EN ISO/IEC 17025:2005, akreditacija, procesni pristop Objavljeno v DKUM: 17.07.2013; Ogledov: 2223; Prenosov: 236 Celotno besedilo (1,84 MB) |
4. IZGRADNJA SISTEMA MANAGEMENTA KAKOVOSTI PO ISO 9001:2008 IN NJEGOV VPLIV NA KLJUČNE PROCESE V PODJETJU DAMA.TECH D.O.O.Damir Ejup, 2012, diplomsko delo Opis: Z željo po procesnem pristopu, nenehnem izboljševanju procesov in povečanju zadovoljstva kupcev se je podjetje DaMa.Tech d.o.o v začetku leta 2012 odločilo za implementacijo sistema managementa kakovosti po standardu ISO 9001:2008, ki je v danem trenutku v zadnji fazi pridobitve certifikata.
Organizacije se velikokrat srečujejo s problemi pri implementaciji in razumevanju zahtev standarda ISO 9001:2008. Diplomska naloga tako predstavi sam pojem kakovost in management kakovosti, standard ISO 9001:2008 in njegove zahteve, več možnih načinov implementacije ter ovire, s katerimi se organizacije srečujejo med vpeljavo. Navedene so prednosti in slabosti, ki jih prinaša vpeljava standarda sistema mangementa kakovosti.
Opisan je način izgradnje sistema kakovosti v podjetju DaMa.Tech d.o.o, način identifikacije procesov, njihovega opisa in medsebojne odvisnosti ter sistemska dokumentacija podjetja. Identificirani procesi so razdeljeni v tri skupine: glavni oziroma ključni procesi, vodstveni in podporni procesi.
Predstavljena je analiza stanja z zahtevami standarda ISO 9001:2008 pred odločitvijo o izgradnji sistema managementa kakovosti ter po oblikovanem sistemu managementa kakovosti.
Kakovosten izdelek oziroma storitev je rezultat učinkovitega procesa in tako je eno izmed glavnih načel standarda ISO 9001 procesni pristop. V diplomski nalogi je prav tako predstavljen vpliv standarda sistema managementa kakovosti na ključne procese, še zlasti, kakšen vpliv ima na potek procesov kakor tudi, katere so dodatne dejavnosti, dokumenti in merljivi cilji, ki jih standard sistema managementa kakovosti povzroči. Ključne besede: • kakovost, • sistem managementa kakovosti, • ISO 9001:2008, • procesni pristop, • ključni procesi. Objavljeno v DKUM: 02.10.2012; Ogledov: 1865; Prenosov: 315 Celotno besedilo (2,17 MB) |
5. PRIPRAVA NA UVEDBO STANDARDA ISO 9001 NA KLINIČNI ODDELEK ZA BOLEZNI ŽIVČEVJA, UNIVERZITETNEGA KLINIČNEGA CENTRA LJUBLJANAZdenko Garašević, 2011, diplomsko delo Opis: POVZETEK
V letu 2011 se je vodstvo Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana (UKCL) odločilo za vpeljavo sistema managementa kakovosti po standardu ISO 9001:2008. Tako mora klinični oddelek za bolezni živčevja (KOBŽ), ki je del UKCL-ja, tudi izpolniti zahteve standarda ISO 9001:2008.
V diplomskem delu je podrobneje predstavljen standard managementa kakovosti ISO 9001:2008, njegove zahteve in dokumentacija. Identificirani so procesi, ki se odvijajo na KOBŽ, katere je potrebno popisati pred uvedbo omenjenega sistema managementa kakovosti.
Opisane so smernice za implementacijo standarda ISO 9001:2008, ki so razdeljene na šest korakov: identifikacija procesov, popis procesov, pregled popisov ter vpeljava morebitnih izboljšav trenutnih procesov, določitev protokolov za posamezne aktivnosti, izdelava »priročnika kakovosti«, vpeljava notranjih presoj. Ključnega pomena so se izkazale klinične poti in klinične smernice, ki bi lahko nudile podlago za popis in lastništvo procesov ter hkrati način izvajanja procesov.
Predstavljena je analiza trenutnega stanja in primerjava z zahtevami standarda ISO 9001:2008. Kjer so ugotovljena neskladja z zahtevami so pripravljeni ukrepi za odpravo neskladij s pomočjo smernic za uvajanje standarda ISO 9001 v zdravstvo, IWA1. Ključne besede: Ključne besede:
• management kakovost, • sistem managementa kakovosti v zdravstvu, • ISO 9001:2008, • IWA 1, • klinične poti, • klinične smernice. Objavljeno v DKUM: 08.11.2011; Ogledov: 3695; Prenosov: 798 Celotno besedilo (1,41 MB) |
6. VPLIV ISO 9001 NA KAKOVOST STORITEV V PODJETJU INTEGRAL LENDAVA D.D.Davor Kiraly, 2010, diplomsko delo Opis: V diplomskem delu je predstavljena problematika managementa kakovosti v podjetju Integral Lendava d.d., s poudarkom na sistemu managementa kakovosti po standardu ISO 9001.
V podjetju smo med zaposlenimi izvedli anketo na temo vpliva ISO 9001 na kakovost storitev. V raziskavi smo obravnavano področje razdelili na dva dela: proučevali smo delovanje vodilnega tima v podjetju ter usklajenost ostalih zaposlenih.
Pomanjkljivosti, ki so odločilnega pomena za top management, kot tudi za zaposlene, so se pokazale v vhodnih informacijah, v določitvah pooblastil izvajalcev procesov ter v določitvah pristojnosti izvajalcev procesov.
Za njihovo rešitev smo predlagali razdelitev delovnih nalog na več ljudi ter jasnejšo opredelitev pristojnosti in odgovornosti zaposlenih. Ključne besede: kakovost, management kakovosti, sistem managementa kakovosti, standard managementa kakovosti, standard ISO 9001 Objavljeno v DKUM: 10.01.2011; Ogledov: 2173; Prenosov: 373 Celotno besedilo (9,80 MB) |
7. Metoda stalnega analiziranja izkazanega znanja učencev kot orodje upravljanja v šolstvuDarko Zupanc, 2010, doktorska disertacija Opis: Organizacije naj bi imele postavljene jasne cilje kakovosti, upravljanje sistema in odločanje na različnih nivojih naj bi temeljilo na analizah in relevantnih podatkih. Tradicionalni vzgojno-izobraževalni sistemi in šolske prakse pogosto ne sledijo tem zahtevam.
Načrtovanje v šolstvu ne more temeljiti zgolj na naštevanju učnih vsebin in metod, ampak mora biti usmerjeno učno-ciljno. Kurikul že v konceptu pomeni nekaj drugega kot učni načrt, presega zgolj načrtovanje poučevanja in učenja. Osnovne zahteve kurikularnega pristopa so racionalnost, eksaktnost in preverljivost učnih ciljev. Kurikul se obravnava na treh ravneh: načrtovani, izvedbeni in še posebej doseženi kurikul, kjer se preverja v učnem procesu dosežene merljive učne cilje. V šolskem sistemu je potrebno opredeliti standarde znanja. Opisovanje vsebinskih standardov znanja (ang. content standards) ni dovolj. Z nacionalnimi preizkusi znanja in/ali državnimi izpiti je potrebno umeriti standarde dosežkov (ang. performance standards). V šolskih sistemih z državnimi izpiti, kot je v Sloveniji matura, ali drugimi oblikami nacionalnih preverjanj znanja se dosežke poleg certificiranja lahko uporabi za povratno informacijo učiteljem, šolam in drugim strokovnjakom. Tako pridobljeni rezultati sumativnega (zbirnega) preverjanja znanja se lahko uporabijo za načrtovanje učiteljevega dela v prihodnje in za poučevanje naslednjih generacij učencev; to se opredeli kot drugi nivo formativnega preverjanja znanja. Namen formativnega preverjanja je, da se ugotovi katere prilagoditve, dopolnitve in usmeritve pri poučevanju in učenju so potrebne, ko se znanje še oblikuje (formira). Metoda stalnega analiziranja izkazanega znanja kot orodje upravljanja v šolstvu lahko na dolgi rok sistematično vodi k izboljšavam pri poučevanju, večji učinkovitosti in managementu kakovosti.
Disertacija v empiričnem delu opisuje razvoj, zgradbo in zmožnosti Orodja za analize izkazanega znanja ob zaključku srednje šole, slovenskega sistema povratnih informacij za šole (ang. School Performance Feedback System). Z razvojnim in raziskovalnim delom, je bila kot nadgradnja razvito Orodje za upravljanje v šolstvu, kot prispevek k razvoju managementa kakovosti v šolskih sistemih z zunanjim preverjanjem znanja. Disertacija vsebuje rezultate in izsledke več raziskav:
· Prikaz zgolj enega kazalca lahko ustvarja zmotno predstavo o uspešnosti šole pri pripravi in usposabljanju dijakov za maturo.
· Pri izbiri maturitetnih predmetov pride do pomembnih razlik med predmeti; naravoslovne predmete izbirajo dijaki z višjim doseženim splošnim znanjem, družboslovne predmete pa dijaki z nižjim doseženim splošnim znanjem.
· Šola oz. oddelki na šoli po dosežkih v znanju med predmeti niso homogeni; niso enako uspešni pri vseh šolskih predmetih. Šola oz. oddelek na šoli je pri enem od predmetov lahko nadpovprečno uspešen, pri drugem pa podpovprečno.
· V nekaj zaporednih letih na šoli lahko pride do pomembnih sprememb v splošnem uspehu zaradi variabilnosti v dosežkih pri posameznih predmetih.
· Poleg variabilnosti dosežkov v splošnem uspehu in/ali pri posameznem predmetu med šolami je enako pomembna tudi variabilnost dosežkov splošnega uspeha in/ali variabilnost dosežkov pri posameznem predmetu med oddelki znotraj šole.
· Pri izključno eksterno ocenjenih delih izpitov se fantje pri ocenjevanju doseženega znanja in spretnosti približajo dekletom in jih lahko celo presežejo.
· Dodeljene učiteljeve točke za interne dele izpitov so pri nekaterih predmetih v povprečju bližajo maksimalni vrednosti in se iz leta v leto povečujejo. Ta pojav se lahko opredeli kot inflacija ocen.
Metoda stalnega analiziranja izkazanega znanja učencev kot orodje upravljanja v šolstvu se lahko uporablja pri ekspertnem vodenju nacionalnih šolskih politik (državni nivo), na nivoju šolskega managementa (ravnateljev) in v svetih šol v okviru managementa kakovosti (šolski nivo), na nivoju strokovnih aktivov in predmetnih učiteljev kot vodij Ključne besede: standardi znanja v izobraževanju, kurikul, sumativno preverjanje znanja, dosežki učenca, kakovost v izobraževanju, orodje za upravljanje, orodja managementa kakovosti, učinkovitost v izobraževanju, samoevalvacija, izboljšave v šolstvu, stalno izboljševanje, analiza variabilnosti, s podatki podprto odločanje, podatki o doseženem znanju, sistem povratnih informacij v šolstvu Objavljeno v DKUM: 13.09.2010; Ogledov: 5259; Prenosov: 453 Celotno besedilo (3,00 MB) |
8. PRIMERJAVA MED STANDARDOM ISO 9001:2008 IN STANDARDOM SIST EN 45011:1998Jožica Pušaver, 2010, diplomsko delo Opis: Učinkovitost sistema managementa kakovosti je pogosto temeljni pogoj za uspešno nastopanje na razvitih konkurenčnih trgih.
V takem konkurenčnem okolju je tudi podjetje Inštitut KON — CERT Maribor, ki je storitveno podjetje in se ukvarja s kontrolo in certificiranjem na področju ekološke pridelave/predelave in integrirane pridelave. Decembra 2007 je podjetje kot prvi in vodilni certifikacijski organ prejelo mednarodno akreditacijsko listino za certificiranje procesov ekološke pridelave/predelave.
Organizacije, ki delujejo na področju certificiranja procesov in proizvodov, imajo vzpostavljen sistem managementa kakovosti po SIST EN 45011:1998. Večina teh organizacij že ima certificiran sistem managementa kakovosti po ISO 9001:2008.
Diplomsko delo zajema predstavitev in primerjavo med tema dvema standardoma ter z analizo pokazati, da lahko organizacija, ki že izpolnjuje zahteve standarda SIST EN 45011:1998, z določenimi, v diplomskem delu nakazanimi dejavnostmi pridobi tudi certifikat ISO 9001:2008.
Ocenjujemo, da bi bila uvedba standarda ISO 9001:2008 v podjetje Inštitut KON — CERT Maribor primerna. Uvedba standarda bi v podjetju vplivala na poslovanje in uspešnost, večjo osredotočenost na poslovne cilje, višjo kakovost storitev ter predvidoma odprla nove tržne priložnosti in večjo možnost konkuriranja na trgu. Ključne besede: management kakovosti, sistem managementa kakovosti, kakovost storitev, SIST ISO 9001:2008, SIST EN 45011:1998, certificiranje Objavljeno v DKUM: 12.04.2010; Ogledov: 3608; Prenosov: 392 Celotno besedilo (370,40 KB) |
9. SISTEM MANAGEMENTA KAKOVOSTI SKOZI PRIZMO ODNOSOV VODSTVO-ZAPOSLENI,ŠTUDIJA PRIMERA:PERFETECH D.O.O., BLEDMatej Zelnik, 2009, magistrsko delo Opis: Sistem managementa kakovosti v podjetjih vse prevečkrat pomeni nujno zlo tako vodstvu, ki v njem ne vidi dodane vrednosti temveč le dodatno delo, kot tudi zaposlenim, ki v obvladovanju sistema kakovosti posledično ne vidijo dodane vrednosti. Vzrok za to se skriva v nepoznavanju samega namena sistema managementa kakovosti, ki v svojem bistvu sicer res služi kot orodje za izvajanje in izboljševanje poslovnih procesov s ciljem zadovoljiti kupca, vendar pa hkrati služi kot orodje vodenja, saj za izvajanje svojega bistva zahteva urejene odnose med vodstvom in zaposlenimi. Iz tega sledi, da kakovost res izhaja iz pričakovanj kupca, vendar se v podjetju ne nadzoruje in ne vodi le od zgoraj s strani vodstva, ampak jo od spodaj obvladujejo zaposlenih. Kupec svojega zadovoljstva tako ne pokaže zaradi certifikata kakovosti, temveč zaradi uspešnega vodstva podjetja, ki v odnosu do svojih zaposlenih zna poskrbeti za optimalno izvajanje poslovnih procesov za dosego najboljšega proizvoda, seveda pod pogojem, da se pri tem zaveda pomembne vloge zaposlenih, ki sistem managamenta kakovosti dnevno izvajajo in izboljšujejo.
Ključne besede: Kakovost, Sistem managementa kakovosti, Vodenje, Zaposleni, Zadovoljstvo zaposlenih Objavljeno v DKUM: 16.07.2009; Ogledov: 3046; Prenosov: 428 Celotno besedilo (928,21 KB) |
10. |