| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 3 / 3
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Sociološki vidiki deljenja fotografij in videoposnetkov predšolskih otrok na družbenih omrežjih
Patricija Bele, 2024, diplomsko delo

Opis: Diplomska naloga obravnava aktualni družbeni problem »sharenting«, ki je povezan z deljenjem fotografij, videoposnetkov in ostalih informacij o otrocih na družbenih omrežjih s strani staršev, sorodnikov ali prijateljev. »Sharenting« prinaša ogromno posledic, tako dobrih kot slabih, ki lahko ogrozijo otrokovo varnost. Tako smo v teoretičnem delu na podlagi strokovne literature opredelili družbena omrežja in njihov vpliv na otroke, pojasnili digitalno starševstvo ter navedli prednosti in slabosti »sharentinga«. Poleg tega smo izpostavili pomen ozaveščanja staršev o potencialnih nevarnostih in posledicah »sharentinga«. V empiričnem delu smo raziskali pogostost deljenja fotografij in videoposnetkov predšolskih otrok na družbenih omrežjih glede na sociodemografske razlike staršev in stopnjo zavedanja s posledicami deljenja fotografij in videoposnetkov predšolskih otrok na družbenih omrežjih. Podatke smo zbrali z anketnim vprašalnikom in jih obdelali s pomočjo programa SPSS. Rezultati so, v nasprotju s pričakovanji, pokazali, da starši redko objavljajo fotografije in videoposnetke svojih otrok na družbenih omrežjih. Ugotovili smo še, da v deljenju fotografij in videoposnetkov obstajajo manjše razlike glede na nekatere sociodemografske značilnosti staršev. Naša raziskava kaže potrebo po večjem raziskovanju in razvoju smernic za varno deljenje informacij o otrocih na spletu.
Ključne besede: sharenting, družbena omrežja, virtualna identiteta, digitalno starševstvo, predšolski otrok
Objavljeno v DKUM: 03.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 21
.pdf Celotno besedilo (971,73 KB)

2.
Raziskava o objavljanju fotografij otrok na družbenih omrežjih : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Informacijska varnost
Amela Amidžić, 2023, diplomsko delo

Opis: Družbena omrežja so najpogostejša oblika komunikacije, najhitrejši vir informacij ter odlična platforma za ustvarjanje, deljenje in ogled vsebin. V zadnjih petnajstih letih (Datareportal, 2022) se je uporaba družbenih omrežij močno povečala, predvsem zaradi hitrega razvoja informacijsko-komunikacije tehnologije. Na družbenih omrežjih se je v zadnjih letih začel pojavljati trend, kjer starši delijo dogodke iz svojega življenja in tako tudi objavljajo fotografije svojih otrok ter vsebino, povezano z njimi (t. i. sharenting). Nekatere izmed fotografij otrok, ki jih na spletu objavijo starši, so lahko sporne oz. neprimerne, recimo fotografije, na katerih je otrok pomanjkljivo oblečen ali celo gol, fotografije, s katerih lahko izvemo osebne informacije o otroku, lokacijo ipd. Z objavo fotografij na družbenih omrežjih lahko otroka ogrozimo, posredno ali neposredno, oziroma ga lahko izpostavimo različnim nevarnostim. V diplomskem delu smo raziskovali, v kolikšni meri starši objavljajo fotografije svojih otrok, kakšno je mnenje o tem in kakšna je ozaveščenost o morebitnih nevarnostih, ki lahko otrokom pretijo ob objavi fotografij na družbenih omrežjih. Raziskavo smo naredili s pomočjo spletne ankete. V anketi je sodelovalo 106 oseb, od tega 48 staršev. Rezultati ankete so pokazali, da se anketiranci v povprečju strinjajo, da je objavljanje fotografij otrok na družbenih omrežjih problem. Strinjajo se tudi z izjavo, da so fotografije, kjer je vidno otrokovo golo telo, neprimerne. Anketiranci so v večini dobro ozaveščeni o morebitnih nevarnostih, ki otrokom lahko pretijo ob objavi fotografij na družbenih omrežjih. Z anketo je bilo tudi ugotovljeno, da starši, ki objavljajo fotografije svojih otrok, menijo, da bi takšno dejanje za otroka lahko bilo škodljivo.
Ključne besede: fotografije otrok, starši, sharenting, družbena omrežja, diplomske naloge
Objavljeno v DKUM: 20.03.2023; Ogledov: 779; Prenosov: 178
.pdf Celotno besedilo (1,08 MB)

3.
Sharenting na družbenem omrežju Facebook z vidika varnosti in zasebnosti otrok : magistrsko delo
Eva Završnik, 2021, magistrsko delo

Opis: Vsakdanje življenje uporabnikov spleta se vse bolj prenaša na spletna družbena omrežja. Ta predstavljajo orodje, ki omogoča interakcijo in komunikacijo z drugimi na podlagi deljenih vsebin, zadovoljujejo pa tudi vrsto potreb po aktivni participaciji znotraj družbe in ustvarjanju lastne (spletne) identitete. Facebook, kot spletno družbeno omrežje z največ aktivnimi uporabniki, nosi pomembno vlogo tudi v vsakdanjem življenju marsikatere družine. Raziskovalci namreč opažajo trend deljenja z otroki povezanih vsebin na tem in drugih spletnih družbenih omrežjih. Nekateri starši lahko z lastnim udejstvovanjem na spletu vede ali nevede delijo veliko količino svojih kot tudi otrokovih osebnih podatkov. Pri tem nastajajo nove možnosti za viktimizacijo otrok, pojavljajo pa se tudi vprašanja glede spoštovanja otrokove zasebnosti in upoštevanja avtonomije pri ustvarjanju lastnega digitalnega odtisa. Naše ugotovitve so pokazale, da starši redko delijo z otroki povezane vsebine na družbenem omrežju Facebook, hkrati pa v izraziti večini opažajo, da drugi starši delijo več tovrstnih vsebin. Določen delež staršev deli tudi otrokove fotografije, ki bi ga lahko kasneje spravile v zadrego, in objave, v katerih razkrivajo nekatere osebne podatke otrok. Starši mlajših otrok pogosteje sodelujejo v skupinah za starše na Facebooku, pri čemer posredujejo določene osebne podatke svojih otrok. Strinjajo se, da zaradi deljenja z otroki povezanih vsebin lahko prihaja do tveganj, predvsem nevarnosti kraje podatkov s strani tretjih oseb. Starši v povprečju komunicirajo z manj kot polovico svojih Facebook prijateljev in uporabljajo osnovne nastavitve zasebnosti na Facebooku.
Ključne besede: družbena omrežja, Facebook, zasebnost, varnost, sharenting, magistrska dela
Objavljeno v DKUM: 29.09.2021; Ogledov: 788; Prenosov: 128
.pdf Celotno besedilo (1,36 MB)

Iskanje izvedeno v 0.09 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici