| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 9 / 9
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Modeliranje prenosa sedimenta v Ptujskem jezeru : diplomsko delo
Filip Bezovnik, 2021, diplomsko delo

Opis: Človek lahko s posegom v rečno območje vpliva na proces prenosa sedimenta. Kolikšen je ta vpliv lahko izvemo z izdelavo modela prenosa sedimenta. V diplomski nalogi je predstavljena izdelava modela prenosa sedimenta s programom HEC-RAS. Poudarek je dan na enodimenzionalnem modelu z omembo dvodimenzionalnega modela prenosa sedimenta. Izdelan model je umerjen na povprečni rasti 4 lokacij v zadrževalniku voda. Simulacija je bila izvedena s hidravličnimi podatki iz leta 2020. Izdelan model ustrezno napove zvišanje rečnega dna v zadrževalniku voda. Napove, da se v zgornjem delu zadrževalnika voda usedejo vse večje frakcije od 0,064 mm. Del manjših frakcije pa se usede bližje jezu. Model tudi napove večjo sedimentacijo zgornjega dela zadrževalnika voda ob pretokih višjih od 600 m3/s za približno 7,86 ton glede na vstopno količino sedimenta v obravnavano območje. Izdelan model je uporaben za upravljavce Ptujskega jezera, saj z njim lahko ugotovijo intenzivnejša območja usedanja ter določijo način upravljanja, ki povzroči najmanjši dvig rečnega dna.
Ključne besede: modeliranje prenosa sedimenta, Ptujsko jezero, HEC-RAS, sedimentacija zadrževalnikov voda
Objavljeno v DKUM: 06.01.2022; Ogledov: 1098; Prenosov: 124
.pdf Celotno besedilo (4,66 MB)

2.
Primerjava vsebnosti mikroplastike v odpadni vodi in odpadnem blatu komunalnih čistilnih naprav : diplomsko delo
Tomaž Medved, 2019, diplomsko delo

Opis: V komunalni odpadni vodi je vedno večja prisotnost mikroplastike. Ta se med čiščenjem koncentrira na čistilni napravi, kar nalaga komunalnim čistilnim napravam veliko odgovornost koliko mikroplastike se izpusti nazaj v okolje in koliko se je zadrži ter kar se z zdržano mikroplastiko zgodi. V diplomskem delu smo s pomočjo postopkov filtracije, kemijske oksidacije, usedanja in dekantiranja izolirali mikroplastiko iz vodnih vzorcev ter vzorcev blata. Delce mikroplastike smo preučili pod optičnim mikroskopom ter jih karakterizirali z infrardečo spektroskopijo. S pomočjo infrardeče spektroskopije smo določili prisotnost značilnih funkcionalnih skupin v vzorcu mikroplastike, posnete spektre smo primerjali z referenčnimi spektri različnih polimernih materialov z znano strukturo. Določili smo tudi mase trdnih snovi po dveh filtracijah vzorcev vode in blata, ter določili uspešnost kemijske oksidacije organskih snovi.
Ključne besede: mikroplastika, komunalne čistilne naprave, odpadna voda, infrardeča spektroskopija, filtracija, sedimentacija
Objavljeno v DKUM: 07.10.2019; Ogledov: 1601; Prenosov: 279
.pdf Celotno besedilo (3,30 MB)

3.
Razvoj numeričnega modela za simulacijo toka in prenosa toplote v nanotekočinah
Tilen Tibaut, 2018, magistrsko delo

Opis: V magistrski nalogi je predstavljena simulacija toka nanotekočine v ogrevani okrogli cevi. Simulacijo smo izvedli s programom ANSYS CFX. Programu smo dodali dodatno parcialno diferencialno enačbo, v kateri so upoštevane lokalne spremembe masnega deleža zaradi Brownovega gibanja in termodifuzije. Predstavljeni so rezultati simulacije za različne obratovalne režime (masni pretok, moč gretja, povprečni masni delež nanodelcev). Rezultate smo primerjali tudi za različne vstopne profile masnega deleža nanodelcev, pri čemer smo upoštevali vpliv sedimentacije delcev. Glede na prikazane rezultate smo ugotovili, da sedimentacija vpliva na intenzivnost naravne konvekcije, kar neposredno vpliva na temperaturo ogrevane cevi.
Ključne besede: nanotekočina, nanodelci, računalniška dinamika tekočin, večfazni tok, prenos toplote, Brownovo gibanje, termodifuzija, sedimentacija, ANSYS CFX, naravna konvekcija, prisilna konvekcija
Objavljeno v DKUM: 30.08.2018; Ogledov: 1489; Prenosov: 259
.pdf Celotno besedilo (9,92 MB)

4.
Projektiranje manjše naprave za pripravo vode - proces sedimentacije
Stojan Razbornik, 2016, diplomsko delo

Opis: Sedimentacija z uporabo kemične koagulacije in flokulacije služi zmanjševanju povečane motnosti v surovi vodi za potrebe priprave pitne vode. V ta namen obstaja več različnih izvedb sedimentacij, ki so odvisne od suspendiranih delcev, ki se nahajajo v surovi vodi. Namen projektiranja sedimentacije je bil določiti glede na vhodne parametre in zahteve Ustrezno tehnično rešitev, ki bo zagotavljala optimalno sedimentacijo. Določiti velikost bazenov za Koagulacijo, Flokulacijo, Sedimentacijo z upoštevanjem zahtevane kapacitet in upoštevanjem zadrževalnih časov. Rezultati projektiranja se morajo kazati v visoki učinkovitosti procesa, kjer je potrebno zagotoviti motnost pod 1 NTU z omejenimi obratovalnimi in vzdrževalnimi stroški.
Ključne besede: Sedimentacija, koagulacija, flokulacija, motnost, odvečno blato, lamelni separator, surova voda, pitna voda
Objavljeno v DKUM: 28.09.2016; Ogledov: 1552; Prenosov: 193
.pdf Celotno besedilo (3,40 MB)

5.
Analiza sistema izločanja delcev iz tehnološke vode v podjetju REFLEX d.o.o.
Mito Fortun, 2016, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo Analiza sistema izločanja delcev iz tehnološke vode v podjetju Reflex d.o.o. opisuje sistem izločanja delcev iz tehnološke vode, ki prihaja iz proizvodnje v podjetju Reflex d.o.o. do sistema izločanja. V uvodnem delu diplomskega dela je splošno opisana tehnološka voda in osnovni procesi čiščenja tehnološke vode. V nadaljevanju sledi opredelitev problema in opis obstoječega stanja. V zaključnem delu pa je s pomočjo preračunov hitrosti posedanja in Stokesovega števila prikazano analitično reševanje problema.
Ključne besede: sedimentacija, koagulacija, filtriranje, hitrost posedanja, Stokesovo število
Objavljeno v DKUM: 09.09.2016; Ogledov: 1387; Prenosov: 134
.pdf Celotno besedilo (3,60 MB)

6.
7.
8.
9.
Iskanje izvedeno v 0.19 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici