| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 25
Na začetekNa prejšnjo stran123Na naslednjo stranNa konec
1.
Analiza metod in programskih rešitev za razporejanje kadrov
Blagica Janeva, 2024, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu smo s pregledom literature raziskali pogosto uporabljene metode, algoritme in modele, ki se uporabljajo na področju razporejanja kadrov. Pregledali in primerjali smo obstoječe programske rešitve, ki se uporabljajo za reševanje problemov razporejanja kadrov. V praktičnem delu smo izvedli anketo, namenjeno slovenskim podjetjem, s katero smo raziskovali seznanjenost podjetij s programskimi rešitvami za razporejanje kadrov in v kolikšni meri uporabljajo takšne oziroma druge sorodne rešitve. Rezultati so pokazali, da so namenske rešitve za razporejanje kadrov sicer prisotne, vendar se uporabljajo v omejenem obsegu, pri čemer je veliko prostora za izboljšave, zlasti pri uvedbi naprednejših funkcionalnosti v obstoječe rešitve na slovenskem trgu.
Ključne besede: razporejanje kadrov, metode, programske rešitve, delovni plani
Objavljeno v DKUM: 22.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 17
.pdf Celotno besedilo (5,65 MB)

2.
Učinkovitost algoritmov umetne inteligence pri mikroplaniranju proizvodnje
Vukašin Radisavljević, 2024, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo se osredotoča na analizo podatkov v kontekstu uporabe umetne inteligence pri mikroplaniranju proizvodnje. Na podlagi analize pridobljenih podatkov smo identificirali zakonitosti in trende, ki se nanašajo na učinkovitost sistema za napredno planiranje in razporejanje proizvodnje z umetno inteligenco Qlector LEAP. Opažamo korelacije med relativno napako planiranja s Qlector LEAP-om in številom poskusov planiranja, pri čemer opažamo določene trende za določene izdelke. Primerjamo učinek planiranja Qlector LEAP-a tudi z učinkom planiranja po normativih. Razprava se osredotoča tudi na tehnološke, kadrovske in organizacijske dejavnike ter priporoča organizacijske ukrepe za izboljšanje učinkovitosti planiranja z LEAP-om. Kljub izzivom pri dokazovanju hipotez je razprava pokazala možnosti za nadaljnje raziskave, ki vključujejo kvantifikacijo zanesljivosti planiranja z LEAP-om in preučevanje drugih modulov Qlector LEAP-a. Skupaj s postavljenimi organizacijskimi ukrepi diplomsko delo zagotavlja osnovo za nadaljnje raziskave na tem področju.
Ključne besede: umetna inteligenca, strojno učenje, mikroplaniranje proizvodnje, sistem za napredno planiranje in razporejanje proizvodnje, merjenje učinka
Objavljeno v DKUM: 13.06.2024; Ogledov: 189; Prenosov: 28
.pdf Celotno besedilo (4,53 MB)

3.
Učinki uporabe umetne inteligence pri planiranju proizvodnje stiskanja in brizganja
Jernej Gabrijel, 2024, diplomsko delo

Opis: Iz preteklih raziskovanj in dela na področju integracije umetne inteligence v proizvodno industrijo je jasno, da ima implementacija UI metodologij strojnega učenja jasne prednosti. Hkrati pa ugotavljamo, da obstajajo na tem področju tudi mnoge priložnosti za izboljšave in nadgradnjo. V zaključnem delu smo ugotavljali, ali lahko uporaba UI prispeva pozitivne učinke na delo planerjev v proizvodnji. To ugotavljanje temelji na primerjavi razlik med predvidevanji na podlagi ročnega planiranja in dejansko realizacijo ter s planiranjem s pomočjo UI in realizacijo planiranega. Namen zaključnega dela je ugotavljanje praktičnosti in zanesljivosti umetne inteligence na področju planiranja in razporejanja.
Ključne besede: Umetna inteligenca, stiskanje in brizganje, planiranje in razporejanje proizvodnje, delo planerjev, optimizacija
Objavljeno v DKUM: 08.04.2024; Ogledov: 239; Prenosov: 27
.pdf Celotno besedilo (1,47 MB)

4.
UPORABA UMETNE INTELIGENCE V RAZVOJU APLIKACIJE ZA RAZPOREJANJE ZAPOSLENIH
Nejc Pisk, 2021, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo obravnava proces optimizacije ustvarjanja urnikov in razporejanja zaposlenih, s katerim se dnevno srečujejo vodje in organizatorji več vrst industrij, kjer je potrebno izmensko delo. Optimizacijo procesa dosežemo s samodejnim razporejanjem zaposlenih, kjer si lahko pomagamo s pristopi umetne inteligence, ki z učinkovitimi izračuni pomagajo pri izdelavi urnikov. Predpostavimo, da bodo računalniški izračuni ključnega pomena pri optimizaciji procesa. Ukvarjamo se z razvojem spletne aplikacije ter postavitve potrebne infrastrukture in pričakujemo, da bo takšna rešitev samodejno reševala problem razporejanja zaposlenih. Preučimo teoretične osnove umetne inteligence, področja izpolnjevanja omejitev in metahevristike ter predstavimo problemsko domeno. Ugotovimo, da uporabljene tehnologije in pristopi niso omejeni samo na problemsko domeno razporejanja zaposlenih, vendar tudi na številne ostale probleme. Dosežemo vse začrtane cilje in potrdimo našo domnevo, da bo računalnik problem razporejanja zaposlenih rešil hitreje in bolj učinkovito. Ugotovimo tudi, da je reševanje problema izpolnjevanje omejitev z metahevristiko ključnega pomena, ko želimo zagotoviti optimalno rešitev v razumnem času.
Ključne besede: umetna inteligenca, optimizacijski algoritmi, spletna aplikacija, razporejanje zaposlenih
Objavljeno v DKUM: 01.12.2021; Ogledov: 1175; Prenosov: 107
.pdf Celotno besedilo (3,01 MB)

5.
Digitalizacija razporejanja proizvodnih delovnih nalogov
Mateja Lomovšek, 2021, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo obravnava digitalizacijo razporejanja proizvodnih nalogov v konkretnem proizvodnem podjetju. Zaznani so bili problemi, povezani s časovnimi zamiki, z netočnimi podatki in s težjim nadzorom proizvodnega procesa. Izdelan je model obstoječega procesa razporejanja proizvodnih delovnih nalogov. Analizirane so slabosti in modeliran je spremenjen proces, ki je v veliki meri digitaliziran. Prikazan je model podatkov v bazi Oracle. Zgrajeni novi uporabniški vmesniki uporabnikom omogočajo celovit vpogled v proces razporejanja in proizvodnje. Preliminarne ocene delovanja novih tehnologij, prenovljenega digitaliziranega procesa in novih pridobljenih kompetenc zaposlenih dokazujejo, da je bila digitalizacija uspešno izvedena.
Ključne besede: planiranje, razporejanje, digitalizacija
Objavljeno v DKUM: 23.09.2021; Ogledov: 1794; Prenosov: 104
.pdf Celotno besedilo (3,07 MB)

6.
Prenova načina planiranja proizvodnje v podjetju Frutarom Etol d.o.o.
Andraž Opačić, 2019, diplomsko delo/naloga

Opis: Podjetja, ki želijo v današnjem svetu ostati konkurenčna, morajo težiti k zniževanju stroškov poslovanja. Pri tem so metode vitke proizvodnje danes enako aktualne kot so bile takrat, ko so nastale. Eden od načinov za doseganje načel vitke proizvodnje je tudi uporaba naprednih metod planiranja in razporejanja proizvodnje (APS). V nalogi je opisna uvedba APS orodja Preactor v podjetju Frutarom Etol d.o.o. Opredeljene so zahteve, ki jih je podjetje postavilo pred uvedbo in prilagoditve, ki so bile potrebne po uvedbi, saj vseh potreb na začetku projekta ni bilo mogoče predvideti. Opisana je tudi integracija APS orodja v informacijski sistem podjetja, ki temelji na ERP SAP. V nalogi so na osnovi posnetka stanja obstoječega procesa v proizvodnji ugotovljene pomanjkljivosti in težave v obstoječem načinu dela. Na podlagi tega je bil izdelan predlog prenove procesa, ki omogoča učinkovito uporabo plana izdelanega v APS orodju. Na koncu so opisani predlogi za nadaljnji razvoj sistema planiranja v podjetju.
Ključne besede: proizvodnja, razporejanje, APS, Preactor, vpeljava, optimizacija
Objavljeno v DKUM: 06.01.2020; Ogledov: 1179; Prenosov: 132
.pdf Celotno besedilo (2,26 MB)

7.
Razvrščanje naročil v proizvodnji podjetja elektro industrije
Boštjan Budja, 2019, magistrsko delo/naloga

Opis: Osnovni cilj proizvodnje je zagotoviti izdelke kupcem v dogovorjenih dobavnih rokih ob minimalnih stroških. Pri doseganju teh ciljev si lahko pomagamo z optimalnim razvrščanjem kapacitet. Podjetja morajo biti čim bolj fleksibilna in se zaradi konkurence pripravljena odzvati na spremembe kar se da hitro. Dinamično razvrščanje proizvodnje v malih in srednje velikih podjetjih je eden izmed najbolj zahtevnih kombinatoričnih optimizacijskih problemov, saj je izjemno kompleksno in presega človeške sposobnosti. Praktična vrednost razvrščanja se kaže neposredno pri višanju izkoristka proizvodnih resursov in s tem povezanem nižanju proizvodnih stroškov podjetja. V teoretičnem delu smo predstavili bistvene značilnost naročniške proizvodnje, podali teorijo s področja razvrščanja opravil in opisali prednostna oz. prioritetna pravila za razvrščanje delovnih nalogov. V praktičnem delu pa smo na primeru obravnavanega podjetja z naročniško proizvodnjo uporabili različna pravila razvrščanja in iskali optimalno možnost.
Ključne besede: proizvodnja po naročilu, dinamično razporejanje proizvodnje, prednostna pravila, planiranje (terminiranje) proizvodnega procesa, razvrščanje, optimizacija, Lekin
Objavljeno v DKUM: 30.07.2019; Ogledov: 1320; Prenosov: 288
.pdf Celotno besedilo (3,81 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

8.
Optimizacija pretočnih časov v proizvodnji ležajev
Jana Šega, 2018, magistrsko delo/naloga

Opis: V magistrskem delu bomo predstavili nadgradnjo informacijskega sistema v podjetju Rotis d.o.o za podporo planiranja in razporejanja proizvodnih procesov, ki bo prvič sistemsko podprto. Do sedaj se je planiranje in razporejanje izvajalo po občutku zaposlenih, kar je povzročalo zamude pri dobavah in posledično nezadovoljstvo tako pri kupcih kot pri zaposlenih. Magistrsko delo je sestavljeno iz teoretičnega in empiričnega dela. V teoretičnem delu smo predstavili proizvodni management in njegove sestavne dele. Poseben poudarek smo dali predstavitvi pojmov proizvodnja, management, planiranje, informacijski sistemi in človek v delovnem okolju. V praktičnem delu naloge smo opravili analizo obstoječega z vidika aktivnosti planerja, pretočnih časov in zamud dobav. Nato smo predstavili proces nadgradnje informacijskega sistema. V sledečem poglavju smo prikazali analizo stanja v procesu planiranja in razporejanja po nadgradnji. Temu sledi primerjava obeh stanj in diskusija učinkov nadgradnje informacijskega sistema. Ključne ugotovitve so, da smo z nadgradnjo informacijskega sistema olajšali delo planerju, skrajšali pretočne čase in zmanjšali število zamud. Na koncu smo predstavili še zaključke in podali možnosti nadaljnjega razvoja.
Ključne besede: proizvodnja, planiranje, razporejanje, optimizacija, pretočni časi, kapacitete
Objavljeno v DKUM: 23.05.2018; Ogledov: 1269; Prenosov: 67
.pdf Celotno besedilo (2,57 MB)

9.
Analiza planiranja proizvodnih procesov v podjetju EXOTERM - IT d.o.o
Brigita Berlec Svetic, 2016, diplomsko delo/naloga

Opis: V današnjem poslovnem svetu je bistvenega pomena, da se zna podjetje čim bolje prilagajati zahtevam potrošnikov, izboljšuje kakovost svojih izdelkov in konkurira s pravočasno dobavo. Kupci postavljajo zahteve (kakovost, ustrezna cena, roki, prilagajanje itd.), ki jih v veliki meri izpolnjuje proizvodnja. Proizvodnja predstavlja osrednji del proizvodnega podjetja, njena naloga je doseganje čim bolj optimalne izrabe virov in pravočasno izpolnjevanje naročil kupcev. Da bi to dosegli, potrebujemo točne in ažurne informacije, zagotovljene z zanesljivo in kakovostno informacijsko podporo, ki omogoča ustrezno planiranje, izvedbo in kontrolo proizvodnje. V diplomski nalogi so prikazani ključni problemi - osredotočimo se predvsem na naročila v zadnjem hipu, katerih posledica so menjave terminskih planov in ki povzročajo pogoste zastoje na proizvodnih linijah. Kot rešitev predlagamo uvedbo naprednega planiranja, s katerim bi povečali zanesljivost usklajenega plana, povečali zanesljivost potrjenih naročil kupcem, znižali obseg zalog materialov ter predvsem zmanjšali nepredvidene zastoje.
Ključne besede: terminski plan, zastoji, proizvodnja, informacijski sistem, napredno planiranje in razporejanje(APS)
Objavljeno v DKUM: 23.11.2016; Ogledov: 1691; Prenosov: 240
.pdf Celotno besedilo (1,41 MB)

10.
ANALIZA RAZPOREJANJA STROŠKOV IN VREDNOTENJE PROIZVODNJE GRADBENIH IZDELKOV S PODPORO INFORMACIJSKEGA SISTEMA V GRADBENEM PODJETJU X
Nataša Černelič, 2016, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu na praktičnem primeru gradbenega podjetja raziskujemo analizo računovodenja proizvodnje gradbenih izdelkov z informacijskim sistemom. Namen diplomskega dela je presoditi razporejanje stroškov po naravnih vrstah, stroškovnih mestih in nosilcih ter po vrednotenju proizvodnje gradbenih izdelkov pred in po uvedbi podpore informacijskega sistema MS Navision. Rezultati študije primera kažejo, da je v podjetju uvedba informacijskega sistema vplivala na učinkovitost vodenja računov, in sicer v smislu zmanjševanja časa in stroškov. Zmanjšanje stroškov je posebej izrazito na področju stroškov dela, saj se ti stroški znižujejo zaradi avtomatizacije procesov in bolj učinkovite podpore nalog, ki jih zaposleni opravljajo. Poleg zmanjševanja stroškov uvedba informacijskega sistema prinaša tudi boljši vpogled v poslovanje, kar podjetju omogoča hitrejše in učinkovitejše sprejemanje poslovnih odločitev.
Ključne besede: analiza računovodenja, razporejanje stroškov, vrednotenje proizvodnje, informacijski sistem, MS Navision
Objavljeno v DKUM: 03.11.2016; Ogledov: 1225; Prenosov: 114
.pdf Celotno besedilo (1,67 MB)

Iskanje izvedeno v 0.18 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici