| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 139
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Modeliranje prenosa sedimenta v akumulacijskem jezeru Melje : diplomsko delo
Primož Kranjc, 2024, diplomsko delo

Opis: Nestanovitnost dežja pojasnjuje neenakomerno porazdelitev količine vodnih virov skozi vse leto. Z gradnjo jezov in akumulacijskih jezer želimo izravnati to ne enakomerno porazdelitev vodnih virov in s tem povečati zagotovljenost vode. Akumulacijska jezera se najpogosteje izkoriščajo kot skladišča pitne vode ali shrambo hidroelektrične energije. Takšen jez ne predstavlja ovire le vodi v reki ampak tudi sedimentu, ki ga reka prenaša dol vodno. Sediment se začne kopičiti v rezervoarju in s časom zniža kapaciteto shranjene vode v rezervoarju in s tem škodi glavni vlogi rezervoarja; shranjevanju vode. Sedimentacija je glavni problem vzdrževanja akumulacijskih jezer saj ga je treba redno odstranjevati. Odstranjevanje sedimenta iz akumulacijskega jezera ni enostavno, razmisliti moramo o tem kje ga bomo odstranili, v kolikšni količini (vsega ali le delno) in v kakšnih časovnih razmakih je odstranjevanje najbolj ekonomično. Diplomska naloga se navezuje na sedimentacijo v akumulacijskem jezeru Melje. Z izdelavo hidravličnega modela v programski opremi HEC-RAS ugotavljamo vpliv usedlin na tok v reki Dravi in oblikujemo smernice za odstranjevanja sedimenta v rezervoarju. Simulacije so pokazale, da se na tem območji najbolj splača prečrpavanje sedimenta v kanal. Potrebno bo dodatna študija za potrditev sklepa.
Ključne besede: prenos sedimenta, HEC-RAS, oblikovanje podatkov, 2D modeliranje toka, vzdrževanje akumulacijskega jezera
Objavljeno v DKUM: 11.04.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 6
.pdf Celotno besedilo (6,79 MB)

2.
3.
Uporaba makro-jev za prenos podatkov Excelovih tabel : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študijskega programa
Tilen Mitnjek, 2023, diplomsko delo

Opis: Brez računalniške podpore je dandanes skoraj nemogoče poslovati, zlasti v večjih in naprednejših podjetjih. S pomočjo digitalne tehnologije so delovni procesi izvedeni hitreje, natančneje in lažje. V logističnem oddelku podjetja, ki izdeluje male hišne gospodinjske aparate, v veliki meri uporabljajo računalniški program Microsoft Excel, s katerim izdelujejo analize, hranijo podatke in načrtujejo odpreme. Obdelovani podatki se tako hranijo v podatkovnih tabelah, med katerimi so si določene precej podobne in imajo vpisane enake podatke. V določenih primerih imajo ti podatki dodeljeno referenco iz druge tabele in se vrednosti samodejno prepisujejo, kar velja le v primeru statičnih oblik podatkovnih tabel. V primeru dinamične strukture podatkovne tabele je treba te podatke vnesti ročno. Posnetek stanja bo omogočil vpogled v obstoječe izvajanje procesa in povezavo podatkov posameznih tabel, na podlagi česar bomo izvedli kritično analizo. Predlagano rešitev nameravamo izpeljati z uporabo makrov, ki bodo prevzeli vlogo prenosa podatkov na ustrezno območje in ki jih bomo priredili Excelovi tabeli. Ker makri potrebujejo sprožilec, bomo v ta namen dodali interaktivni objekt, ki ob kliku nanj aktivira prenos podatkov. Pregled pridobljenih informacij bo razkril morebitne predloge izboljšav povezovanja podatkov med posameznimi tabelami.
Ključne besede: Excel, podatkovna tabela, prenos podatkov, makro, avtomatizacija
Objavljeno v DKUM: 13.02.2024; Ogledov: 253; Prenosov: 25
.pdf Celotno besedilo (2,46 MB)

4.
Prenos moči in podatkov preko optičnega vlakna z lasersko diodo : diplomsko delo
Tomaž Poženel, 2023, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo obsega načrtovanje in izdelavo cenovno učinkovite rešitve za prenos moči in podatkov preko optičnega vlakna izključno z uporabo telekomunikacijskih laserskih diod, s katerim dosežemo enosmeren prenos moči in enosmeren prenos podatkov. Sistem temelji na optičnem napajanju merilnega vezja z izjemno nizko energijsko porabo, s katerim zajemamo podatke o temperaturi in jih preko istega optičnega vlakna in laserske diode pošiljamo nazaj do tako imenovane napajalne postaje, kjer optični signal o meritvi pretvorimo v digitalno obliko in ga preko USB povezave prikažemo v uporabniškem vmesniku.
Ključne besede: laserska dioda, prenos moči in podatkov, optično vlakno, merilno vezje
Objavljeno v DKUM: 23.05.2023; Ogledov: 580; Prenosov: 61
.pdf Celotno besedilo (4,13 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

5.
Razvoj sistema za realnočasovni prenos zvočnega posnetka v lokalnem omrežju : diplomsko delo
Aljaž Šimunić, 2021, diplomsko delo

Opis: Pri glasbenih nastopih v živo nastaja težava, ko glasbeniki ne slišijo svojega petja oz. igranja. Ta težava se rešuje s t. i. monitorji – zvočniki, ki se uporabljajo za spremljanje igranja in petja posameznega glasbenika. Obstoječi sistemi so učinkoviti, vendar cenovno dragi. V diplomskem delu se predlaga nov sistem, ki temelji na mobilnih tehnologijah. Za zajemanje zvoka se uporabi digitalna mešalna miza, ki je povezana s strežnikom, za oddajanje zvoka pa se uporabi ločen usmerjevalnik na frekvenci 5 GHz. Uporabniki zvok sprejemajo s svojimi mobilnimi telefoni, podprtimi z operacijskim sistemom Android ali iOS. Predlagana rešitev je cenovno ugodnejša od obstoječih sistemov, saj za svoje delovanje uporablja nenamenske strojne komponente.
Ključne besede: mobilne tehnologije, Android, iOS, realnočasovni prenos podatkov, prenos zvočnega posnetka
Objavljeno v DKUM: 18.10.2021; Ogledov: 707; Prenosov: 57
.pdf Celotno besedilo (995,30 KB)

6.
Prenosni avtonomni registrator z lokalno obdelavo podatkov in brezžičnim prenosom : [projekt]
Miha Horvat, 2019, diplomsko delo

Opis: V projektnem delu je predstavljen razvoj prototipa registratorja za merjenje tlaka na vodovodnem omrežju. Namen uporabe registratorja je beleženje hipnih sprememb, kot so vodni udari. Registrator shranjuje podatke lokalno, jih obdeluje in pošilja preko GSM/GPRS signala na oddaljene strežnike. Upravlja ga integrirano vezje Atmega328P, za katerega smo razvili program v programskem jeziku C. Pripravljeno vezje je nameščeno v vodotesno ohišje. Na strežnikih smo opravili vizualizacijo podatkov v obliki grafov, tabel in dinamičnih grafik. Cilj projektne naloge je optimizacija delovanja vodovodnega omrežja na področju delovanja javnega podjetja Vodovod sistema B s pravočasnim obveščanjem in preventivnim ukrepanjem.
Ključne besede: registrator, lokalna obdelava podatkov, brezžični prenos, vizualizacija, sistem SCADA
Objavljeno v DKUM: 16.05.2019; Ogledov: 1437; Prenosov: 82
.pdf Celotno besedilo (37,07 MB)

7.
ZAJEM IN BREZŽIČNI PRENOS PODATKOV Z MIKROKRMILNIKOM ARDUINO
Ferdin Shotani, 2017, delo diplomskega projekta/projektno delo

Opis: V projektnem delu je predstavljen mikrokrmilnik Arduino Uno in njegova integracija v internetno omrežje. Za potrebe prenosa podatkov preko brezžičnega omrežja je uporabljen Wifi shield podjetja Arduino, za meritev toka je uporabljen senzor ACS712-5b, napetost pa se meri preko uporovnega delilnika. Vsi zajeti podatki se shranjujejo na SD mini kartico in jih je mogoče s programom Processing tudi izrisati v graf.
Ključne besede: Termoelektrični element, brezžični prenos, baza podatkov, analogno digitalni pretvornik, Arduino
Objavljeno v DKUM: 30.01.2018; Ogledov: 2477; Prenosov: 241
.pdf Celotno besedilo (1,04 MB)

8.
Povezljivost programskih orodij za projektiranje električnih inštalacij v praksi
Jernej Ferlež, 2017, diplomsko delo

Opis: Namen diplomskega dela je predstavitev možnosti, ki jih programska orodja za projektiranje nudijo za izboljšanje hitrosti in učinkovitosti dela ter kakšne možnosti ti nudijo za medsebojno povezavo in prenos podatkov. Določeno povezljivost je mogoče doseči glede na namen, polno povezljivost pa preko podatkovne povezave med programskimi orodji MS Excel in Autodesk AutoCAD. V večini ostalih primerov prenosa podatkov dosežemo delno povezljivost, kot so iznosi podatkov iz dokumentov in izdelavi kosovnic. S takšnim pristopom k delu in projektiranju si lahko olajšamo delo ter skrajšamo čas dela in zmanjšamo možnost napak pri vstavljanju in prenosu podatkov.
Ključne besede: programska orodja, prenos podatkov, povezljivost, MS Excel, AutoCAD
Objavljeno v DKUM: 24.10.2017; Ogledov: 1425; Prenosov: 170
.pdf Celotno besedilo (5,11 MB)

9.
Numerična analiza temperaturnih razmer v napravi za optični prenos podatkov
Jure Zagoranski, 2017, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je obravnavana naprava za optični prenos podatkov, v kateri pod vplivom sončnega sevanja in zunanje temperature ter notranjih izvorov toplote prihaja do toplotnih obremenitev. Zaradi kompleksnosti naprave analitični preračun ni mogoč, zato je bilo na poenostavljenem modelu izvedenih več numeričnih simulacij za različne robne pogoje in primerjalna simulacija za primerjavo z odčitki testne naprave v realnih pogojih. Richardsonova ekstrapolacija je služila za oceno numerične negotovosti in s tem vpliva gostote mreže na rezultate numerične analize. Dobljeni rezultati bodo v pomoč in kot vodilo pri nadaljnjem razvoju naprave.
Ključne besede: optični prenos podatkov, numerična analiza, prenos toplote, Richardsonova ekstrapolacija, optika
Objavljeno v DKUM: 25.09.2017; Ogledov: 1393; Prenosov: 194
.pdf Celotno besedilo (5,37 MB)

10.
PRENOS PODATKOV LOKALNIH NADZORNIH SISTEMOV BMS NA CENTRALNO ODDALJENO LOKACIJO
Primož Mahorič, 2016, diplomsko delo

Opis: Sodobne informacijske in komunikacijske naprave so vpete v vse pore sodobnega življenja. Njihovo delovanje je odvisno od računalniških centrov in njihovih oskrbnih sistemov. Te upravljamo z namenskimi nadzornimi sistemi, nameščenimi v lokalnem omrežju računalniškega centra. Obstaja neposredna povezanost med upravljanjem oskrbnih sistemov ter razpoložljivostjo informacijskih in komunikacijskih naprav v računalniških centrih. Krajši je čas prenosa informacij o kritičnih dogodkih in čim bolj je informacija o aktualnem stanju pravilna ter popolna, tem krajši je čas do odprave morebitne napake. V diplomskem delu smo analizirali zahteve ter z uporabo spletnih servisov zasnovali sistem za prenos podatkov iz nadzornih sistemov na oddaljen centralni nadzorni sistem. Spletne servise in ustrezne module sistema smo zasnovali tako, da omogočajo uporabo v različnih okoljih in niso odvisni od specifičnih rešitev v posamičnih računalniških centrih. Posebno skrb smo posvetili razvoju zanesljivega posredovanja in varovanja podatkov, s čimer smo preprečili njihovo izgubo ali zlorabo. V zaključku dela je bila izvedena analiza sistema glede na izhodiščne zahteve. Podali smo tudi usmeritve za nadaljnji razvoj.
Ključne besede: BMS, podatkovne zbirke, prenos podatkov, računalniški center, spletni servis
Objavljeno v DKUM: 08.09.2016; Ogledov: 1252; Prenosov: 91
.pdf Celotno besedilo (5,90 MB)

Iskanje izvedeno v 0.21 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici