1. Preiskovanje finančne kriminalitete - študija primera Slovenije : doktorska disertacijaPeter Premrl, 2025, doctoral dissertation Abstract: V literaturi ni enotne definicije termina finančna kriminaliteta. S časom in razvojem družbe se spreminjajo poimenovanje, definiranje in načini okoriščanja s finančno kriminaliteto. Pogosto se jo enači ali vsaj povezuje z gospodarsko kriminaliteto ali kriminaliteto belih ovratnikov. V doktorski disertaciji je finančna kriminaliteta definirana kot kriminaliteta, v katero se uvrščajo tako deviantna (odklonska) ravnanja, ki jih ni mogoče uvrstiti med najhujše oblike finančne kriminalitete, kot najbolj zahtevna kazniva ravnanja, katerih storilci s posebnim naklepom (dolus coloratus) delujejo v povezavi z institucijami, katerih primarno delovno področje je finančna dejavnost, kakor tudi s tistimi, dejavnost katerih je po naravi stvari izpostavljena visokim tveganjem in malverzacijam s finančnimi sredstvi. V raziskavi, ki smo jo izvedli s kvalitativnimi raziskovalnimi metodami, smo predstavili odkrivanje in preiskovanje zahtevnih oblik finančne kriminalitete v Sloveniji. Izvedli smo 18 vodenih polstrukturiranih intervjujev s strokovnjaki, ki so se skozi svojo kariero soočali z odkrivanjem in preiskovanjem finančne kriminalitete ter njenim sojenjem.
Raziskava je pokazala, da glavnina intervjuvancev termin finančna kriminaliteta razume ožje in ga povezuje zgolj s finančnimi institucijami, finančnimi sredstvi, finančnimi posredniki in storilci, ki delujejo znotraj finančnih institucij. Menijo, da je glavna značilnost finančne kriminalitete velika premoženjska korist. Z raziskavo smo prav tako ugotovili, da se je glavnina intervjuvancev skozi svoje poklicno oziroma profesionalno delovanje že soočila s finančno kriminaliteto. Najpomembnejši viri začetnih informacij so dobroverni prijavitelji, tako imenovani žvižgači, prijave oziroma naznanitve oškodovancev, medijske objave in podatki institucij. Med osebnimi značilnostmi storilcev kaznivih ravnanj finančne kriminalitete izstopajo naslednji dejavniki: znanje in dostop do legitimnih centrov odločanja ali neposreden vpliv na odločitve, bolj ali manj razvejana mreža voljnih soudeležencev pri izvrševanju kaznivih ravnanj sostorilcev, pomagačev in drugih pomočnikov, visoko razvit občutek za hazardno tveganje finančne kriminalitete, pogum za kriminalno delovanje, tako rekoč nenasiten pohlep, zvijačnost, finančna sredstva, priložnost ter pravočasne in pomembne informacije, kar seveda vključuje tudi vse pogostejšo rabo novih tehnologij in umetne inteligence pri načrtovanju in doseganju kriminalnih ciljev. Med najpogosteje izpostavljenimi aktivnostmi in ukrepi za preiskovanje finančne kriminalitete so bolj intenzivna mednarodna izmenjava podatkov, znanja in praktične izkušnje, s poudarkom na usklajenosti med posameznimi institucijami in organi, ter mednarodno izobraževanje tožilcev na področju gospodarske kriminalitete. Glavnina intervjuvancev meni, da imajo na področju odkrivanja in preiskovanja finančne kriminalitete največje pristojnosti in visok ugled v družbi slovenska policija, Komisija za preprečevanje korupcije, Računsko sodišče Republike Slovenije, tožilstvo in sodišča.
Ugotovitve doktorske disertacije so uporabne za raziskovalce finančne kriminalitete, saj v Sloveniji ni na voljo empirično podprtih del, ki tematiko finančne kriminalitete obravnavajo na znanstveni način. Doktorska disertacija tako predstavlja redek prispevek h kvalitativnemu analiziranju odkrivanja in preiskovanja finančne kriminalitete v Sloveniji. Keywords: beloovratniška kriminaliteta, finančna kriminaliteta, finančne goljufije, odkrivanje finančne kriminalitete, preiskovanje finančne kriminalitete Published in DKUM: 03.03.2025; Views: 0; Downloads: 42
Full text (3,51 MB) |
2. Financiranje nevladnih organizacij : magistrsko deloEva Puhek, 2025, master's thesis Abstract: V sodobni družbi so nevladne organizacije pogosto ključni akterji pri zagotovitvi podpore različnim žrtvam, raziskovanju nepravilnosti in promociji etičnega vedenja. So pomemben del legitimnega mehanizma asimilacije javnosti v demokratični družbi. Po Zakonu o nevladnih organizacijah so – društva, ustanove, zasebni zavodi – neprofitne, nepridobitne in neodvisne od drugih subjektov, kar pomeni, da so si v skladu z njihovim delovanjem za svojo eksistenco same dolžne zagotoviti vir financiranja, in sicer zasebni ali javni.
Ravno zaradi njihove narave, ad hoc delovanja in avtonomije se lahko pojavljajo vprašanja o transparentnosti in potencialni povezanosti z nepravilnostmi njihovih finančnih virov.
V magistrskem delu zato raziskujemo specifične vidike financiranja nevladnih organizacij, ki bi utegnile delovati na področju kriminalitete belega ovratnika oz. nezakonitega pridobivanja sredstev. Osredotočamo se na analizo virov financiranja, vključujoč javne subvencije, donacije zasebnikov ipd.
Proučujemo, kako lahko določeni finančni tokovi vplivajo na delovanje in njihovo neodvisnost.
Z analizo primerov zlorab ugotavljamo, da so nekatere nevladne organizacije vpete v sisteme, ki omogočajo ali olajšujejo kriminalne dejavnosti belega ovratnika. Pod pretvezo dobrega namena se lahko izvajajo tudi kriminalna dejanja, kar sproža polemike glede zaupanja javnosti v organizacijo, hkrati pa je treba manko nadomestiti. Zato na koncu delo vsebuje predlog strategije izboljšav nadzora nad financiranjem. Keywords: financiranje, nevladne organizacije, kriminaliteta belega ovratnika, preiskovanje, magistrska dela Published in DKUM: 18.02.2025; Views: 0; Downloads: 40
Full text (2,23 MB) |
3. Preiskovanje spletnih goljufij : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko deloUroš Ploj, 2024, undergraduate thesis Abstract: Spletne goljufije so oblika kibernetske kriminalitete, ki se z naraščajočo uporabo interneta vse bolj širijo. Spletne goljufije vključujejo različne metode, s katerimi storilci pridobijo osebne podatke, finančne informacije ali druge občutljive podatke uporabnikov interneta. Zaradi njihove raznolikosti in kompleksnosti predstavljajo resno grožnjo tako posameznikom kot organizacijam.
V diplomskem delu je predstavljeno preiskovanje spletnih goljufij, kar je zapleten in dolgotrajen proces, ki zahteva od preiskovalcev poleg splošnega policijskega znanja, tudi specifična računalniška znanja. Ključni dejavniki za uspešno preiskavo vključujejo zbiranje in analizo javno dostopnih podatkov s pomočjo namenskih orodij, ter mednarodno policijsko sodelovanje. Obravnavane so različne vrste spletnih goljufij, ki se pojavljajo v sodobnem digitalnem okolju, s posebnim poudarkom na postopkih preiskovanja teh kaznivih dejanj, analizi primerov iz prakse, ki ponazarjajo kompleksnost in raznolikost spletnih goljufij, ter izzivih, s katerimi se soočajo organi odkrivanja. Poudarjena je pomembnost celovitega pristopa k obravnavi spletnih goljufij, ki vključuje tako preiskovanje kot tudi preventivo.
Na podlagi preučene literature je bilo ugotovljeno, da so organi pregona vedno uspešnejši, kar kažejo primeri uspešno zaključenih preiskav. Analizirani primeri lahko pri tem nudijo smernice za prihodnje preiskave. Keywords: spletne goljufije, preiskovanje, kibernetska kriminaliteta, diplomske naloge Published in DKUM: 13.11.2024; Views: 0; Downloads: 56
Full text (1,20 MB) |
4. |
5. |
6. |
7. |
8. |
9. |
10. |