| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 3 / 3
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Preverjanje obstoja meje med poklicnim in zasebnim življenjem pri delu od doma
Jona Senčur, 2023, magistrsko delo

Opis: Poklicno in zasebno življenje predstavljata večinski del posameznikovega življenja. Njuno usklajevanje, ter postavljanje meje med enim in drugim delom, lahko vsakemu posamezniku predstavlja izziv. V času ko se je delo od doma začelo v Sloveniji uveljavljati, sta se poklicno in zasebno življenje pričela prepletati med seboj in tako je delo od doma v nekaterih primerih poleg olajšanja, prineslo tudi otežitve, saj posamezniki niso vedeli kako v istem okolju usklajevati delovne naloge, ter zasebno življenje, ki vključuje tako prosti čas, kot družino, osebne obveznosti ipd. Namen naloge je bil predstaviti teoretične osnove dveh glavnih (že omenjenih) področij – poklicno in zasebno življenje, ter njuno usklajevanje. Na začetku smo s kritičnim pregledom sekundarnih virov literature opisali omenjeno teorijo, kasneje pa z anketnim vprašalnikom zbrali podatke za analizo in kasnejšo raziskavo. S statističnimi analizami smo preverjali šest vnaprej postavljenih hipotez, ter tri raziskovalna vprašanja. Rezultati raziskave so pokazali, da ljudje menijo, da meja med poklicnim in zasebnim življenjem obstaja. Na postavljanje meje vpliva več različnih dejavnikov, eden izmed njih je tudi delo od doma. Ko ljudje delajo od doma, opravijo manj ur kot v pisarni, vseeno pa menijo, da imajo doma več miru in manj distrakcij, kot pri delu v pisarni. Samo mejo z definicijo težko določimo, saj izhaja iz subjektivnega razumevanja vsakega posameznika. Osebnost posameznika tako igra pomembno vlogo, skupaj s kulturo organizacije in njeno prilagodljivostjo.
Ključne besede: poklicno življenje, zasebno življenje, delo od doma, usklajevanje, kadrovski management
Objavljeno v DKUM: 16.10.2023; Ogledov: 465; Prenosov: 73
.pdf Celotno besedilo (1,48 MB)

2.
Usklajevanje poklicnega in družinskega življenja v občini Komenda
Vida Kokalj Ficko, 2017, diplomsko delo/naloga

Opis: V diplomski nalogi smo obravnavali temo usklajevanja poklicnega in družinskega življenja, ki je v današnjem času zelo aktualna. Opisali smo, kako je to področje urejeno v državi oziroma kateri so ukrepi, s katerimi država pripomore k lažjemu usklajevanju. Opisali smo tudi teoretične pojme, povezane z delom in zaposlitvijo, ter razložili vlogo ženske kot matere in moškega kot očeta v družini. Raziskavo smo izvedli v občini Komenda, ki je ena izmed občin v Sloveniji, v kateri narašča priseljevanje mladih in posledično število družin z otroki. Raziskovali smo, ali so ženske še vedno bolj obremenjene glede vzgoje in gospodinjskih del in kakšna je pri tem vloga modernega očeta oziroma partnerja. Proučevali smo porazdeljenost gospodinjskih del med partnerjema in ali še vedno prevladuje tradicionalna vloga ženske kot skrbnice družine. Iskali smo odgovor, ali delodajalci razumejo težave, ki jih imajo zaposleni z usklajevanjem poklicnega in družinskega življenja. Zanimalo nas je tudi, ali so fleksibilne oblike delovnega časa v pomoč pri usklajevanju poklicnega dela in zasebnega življenja oziroma ali se zaposleni starši odločijo to pravico tudi koristiti in kaj jih ovira pri odločitvi za delo s skrajšanim delovnim časom. Ugotovili smo, da imajo moški pri iskanju zaposlitve prednost pred ženskami in da delodajalci pogosto raje zaposlijo moške, saj se predpostavlja, da so bolj predani delu in karieri, ženske pa so bolj usmerjene v družino in dom. Ugotovili pa smo tudi, da se zaposlitev velikokrat ponudi, ko je prava oseba ob pravem času na pravem mestu in ni odvisno od tega, katerega spola je.
Ključne besede: • družina, • poklicno delo, • družinsko življenje, • usklajevanje, država
Objavljeno v DKUM: 05.05.2017; Ogledov: 2623; Prenosov: 286
.pdf Celotno besedilo (756,96 KB)

3.
USKLAJEVANJE POKLICNEGA IN DRUŽINSKEGA ŽIVLJENJA
Matjaž Škafar, 2014, diplomsko delo

Opis: V današnjem sodobnem svetu je vedno manj časa za družinsko življenje, saj je vse več poklicnega dela, pehanja za zaslužek in kariero ter prizadevanj za doseganje čim boljših rezultatov organizacij. Skrb in nega starostnikov je postala zaradi podaljševanja življenjske dobe pomembnejša kot v preteklosti, prav tako pa so tukaj tudi otroci in mladostniki, ki jim lahko starši zaradi zaposlitve namenjajo manj časa in posledično se mnoga sodobna družinska razmerja rahljajo, kar vodi spet v nove težave. Za uspešno življenje posameznika je uskladitev poklicnega in družinskega življenja ključnega pomena, kar prihaja še toliko bolj do izraza v zadnjih desetletjih zaradi sprememb, ki jih doživlja naša družba. Prav zaradi tega sem se odločil, da si bom za temo svojega diplomskega dela izbral usklajevanje poklicnega in družinskega življenja ter se poskušal čim bolje seznaniti s to problematiko. V nalogi sem opredelil pojma poklicno in družinsko življenje, vlogo države pri tem, opis te problematike v direktivah EU in sodni praksi SEU. Predstavil sem tudi nekaj modelov držav pri usklajevanju poklicnega in družinskega življenja. V nadaljevanju diplomske naloge sem predstavil, na osnovi pravnih aktov in strokovne literature, usklajevanje poklicnega in družinskega življenja v Sloveniji in koncu predstavil primer takega usklajevanja v konkretni organizaciji v Sloveniji, to je v podjetju Saubermacher& Komunala d.o.o. iz Murske Sobote. V sklepu sem podal lastne ugotovitve, ki so rezultat opisanega proučevanja poklicnega in družinskega življenja.
Ključne besede: Delo s krajšim delovnim časom, diskriminacija, nosečnost, poklicno in družinsko življenje, starševstvo, uspešno življenje posameznika.
Objavljeno v DKUM: 02.12.2014; Ogledov: 1666; Prenosov: 321
.pdf Celotno besedilo (251,71 KB)

Iskanje izvedeno v 0.07 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici