1. Kako s konceptom pametnega mesta izboljšati kvaliteto življenja v mestu Banja Luka : diplomsko deloJovana Jeličić, 2024, diplomsko delo Opis: Diplomsko delo se osredotoča na koncept pametnega mesta in njegovo potencialno vlogo pri izboljšanju kakovosti življenja v Banja Luki. Pametna mesta so urbanistični koncepti, ki izkoriščajo informacijsko-tehnološke inovacije za optimizacijo javnih storitev, prometa, okolja in infrastrukture, kar vodi k učinkovitejšemu, trajnostnemu in prijaznejšemu mestnemu okolju za prebivalce.
V raziskovalnem delu se analizira, kako bi vpeljava koncepta pametnega mesta lahko reševala ključne izzive Banja Luke, kot so prometna preobremenjenost, onesnaženje okolja, učinkovita poraba energije in javnih virov ter krepitev gospodarskega razvoja. Cilj raziskave je predlagati konkretne ukrepe in strategije za implementacijo koncepta pametnega mesta v Banja Luki.
Rezultati raziskovalnega dela ponujajo vpogled v potencialne koristi in izzive vpeljave pametnih rešitev v Banja Luki ter nudijo smernice za nadaljnje ukrepanje v smeri izboljšanja kakovosti življenja in razvoja mesta. Ključne besede: pametno mesto, pametna mesta in prihodnost, pametna mesta in trajnost, trajnostna mesta, IoT in pametno mesto Objavljeno v DKUM: 27.11.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 27
Celotno besedilo (651,42 KB) |
2. Smart cities & communities: primer implementacije managementa odpadkov in pametnega parkiranja v mestu Celje : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študijskega programaPhilipp Kukhilava, 2023, diplomsko delo Opis: V naši hitro razvijajoči se tehnološki pokrajini se je koncept pametnih mest in skupnosti pojavil kot svetilnik inovacij in napredka. Ta urbana okolja so zasnovana tako, da prebivalcem ponujajo neprimerljivo kakovost življenja, ki jo zaznamujejo udobje, časovna učinkovitost, varčevanje z viri in poenostavljene dnevne rutine. Pametna mesta izkoriščajo digitalne tehnologije za izboljšanje dobrega počutja državljanov v vseh vidikih mestnega življenja in spreminjajo naš način krmarjenja po urbanem okolju.
Predstavljajte si mesto, kjer je razočaranje obtičanja v prometnih zastojih oddaljen spomin, kjer neskončno iskanje parkirnega mesta postane zastarelo in kjer je poraba energije optimizirana, ne zapravljena. Takšna mesta niso več utopična vizija, ampak oprijemljiva realnost, kjer uvedba najsodobnejših rešitev obljublja preoblikovanje naših urbanih izkušenj.
Prizadevanje za trajnost je ključni vidik pametnih mest s pobudami, ki segajo od omejevanja emisij toplogrednih plinov do spodbujanja sodelovanja državljanov v programih recikliranja. Integracija sončnih kolektorjev v urbano pokrajino na novo opredeljuje način izkoriščanja energije, zaradi česar je bolj dostopna in okolju prijazna. Tudi pojem dostavnih storitev z droni je prešel iz znanstvene fantastike v resničnost.
Več kot zgolj koncepti, več kot polovica inovativnih rešitev za pametna mesta se že aktivno uporablja v večjih metropolitanskih območjih po vsem svetu in se še naprej razvijajo. Ker tehnologija še naprej napreduje, postajajo obljube pametnih mest vse bolj uresničljive, saj ponujajo potencial za bolj učinkovit, trajnosten in povezan urbani obstoj za vse. Ključne besede: pametna mesta in skupnosti, pametno mesto, recikliranje, nadzor odpadkov, pametno parkirišče Objavljeno v DKUM: 14.02.2024; Ogledov: 370; Prenosov: 27
Celotno besedilo (782,32 KB) |
3. Razvoj pametne razsvetljave v pametnem mestu : master thesisZdenko Nikolić, 2021, magistrsko delo Opis: Problem, ki ga obravnavamo v magistrski nalogi, je razvoj pametne razsvetljave v pametnem mestu. Na začetku smo podrobno analizirali pristope osvetlitve prometne infrastrukture, ter predstavili težave, ki so prisotne pri klasičnih načinih osvetlitve prometne infrastrukture. Da bi odpravili težave takšne osvetlitve, smo se odločili razviti sistem pametne razsvetljave in uporabiti spletno storitev v skladu s konceptom IoT. Problem smo razdelili na več delov. Prvi del je razvoj platforme s senzorji. Platforma tako meri temperaturo, vlago, ocenjuje CO2 v zraku, zaznava požar in gibanje preko tehnologije PIR, vključuje pa tudi gumb za pomoč. Drugi del na platformi je komunikacijski del. Komunikacija od senzorjev se izvaja preko oddajnika, na sprejemni strani pa nato preko sprejemnika LORA do prehoda Raspberry Pi. Podatke prehod nato pošilja preko internetne povezave na spletno storitev ThingsBoard. Uporabniška interakcija z napravami poteka na spletni storitvi ThingsBoard, s pomočjo katere je mogoč tudi ogled podatkov iz senzorjev. Prikaz podatkov lahko uporabnik spremlja preko grafov ali drugih grafičnih ponazoritev. V zadnjem poglavju smo predstavili tudi ekonomsko analizo pametne razsvetljave. V sklepu smo se osredotočili na možne izboljšave in možnosti nadgradnje tovrstnega sistema. Ključne besede: internet stvari, pametna mesta, pametna razsvetljava, MQTT, ThingsBoard Objavljeno v DKUM: 25.03.2021; Ogledov: 1388; Prenosov: 230
Celotno besedilo (4,64 MB) |
4. Pametna mesta in domoviNina Sagadin, 2020, magistrsko delo Opis: Z napredkom tehnologije, lahko vsakodnevno spremljamo nove produkte na trgu. V zadnjem času vedno več krat slišimo ali beremo o internetu stvari, pametnih mestih in domovih. Ti pojmi so relativno novi, njihove možnosti uporabe pa so že neštete. V sklopu teoretičnega dela magistrske naloge smo pisali o internetu stvari, pametnih mestih in domovih.
Če se za začetek osredotočimo na IoT; ta je v le nekaj letih omogočil svojo uporabo na različnih področjih. Lahko se uporablja v avtomobilski industriji, trgovinah, kmetijstvu, farmaciji, pametnih mestih, tovarnah, pametnih domovih in še bi lahko naštevali. IoT namreč združuje množico tehnologij, ki med seboj povezujejo naprave preko omrežij ali signalov. Bolj podrobneje pa smo IoT opredelili v drugem poglavju. V naslednjem poglavju smo se osredotočili na pametna mesta, ki delujejo na podlagi interneta stvari. Ta mesta namreč sistematično uporabljajo digitalne tehnologije za izboljšanje mesta na področjih kot so energija, konkurenčnost in za izboljšanje življenja prebivalcev. Zadnje teoretično poglavje pa se nanaša na pametne domove, definicijo tega pojma ter uporabo pametnih rešitev za dom.
Magistrska naloga pa vsebuje tudi raziskovalni del, kjer smo raziskovali ozaveščenost in uporabo interneta stvari, pametnih mest in pametnih domov med prebivalci Republike Slovenije. Informacije smo pridobili na podlagi anketnega vprašalnika, rezultate smo pa tudi analizirali. Ugotovitve so zelo zanimive, saj kažejo tako poznavanje omenjenih pojmov, kot tudi uporabo pametnih naprav in ozaveščenost o teh pojmih po svetu in v Sloveniji.
Cilj magistrske naloge je bil teoretična opredelitev interneta stvari, pametnih mest in pametnih domov ter opredeliti njihovo uporabo, naslednji cilj pa je bil ugotoviti kolikšno je poznavanje in uporaba razsežnosti interneta stvari med prebivalci Slovenije. Ključne besede: Internet stvari, Pametna mesta, Pametni domovi Objavljeno v DKUM: 03.02.2021; Ogledov: 1464; Prenosov: 298
Celotno besedilo (3,14 MB) |
5. Zasebnost v pametnih mestih ali zasebnost za pametne ljudi?Damjan Fujs, Blaž Markelj, 2018, izvirni znanstveni članek Opis: Namen prispevka:
Mesta postajajo tehnološko naprednejša, zlasti, da bi zadostila potrebam vedno večjega števila ljudi. Tehnologija, predvsem »pametna« tehnologija, daje posamezniku udobje v zameno za njegovo zasebnost. Dostop do storitev je mogoč s pomočjo številnih programskih rešitev, tudi aplikacij na mobilnih napravah. Ob nevestni uporabi aplikacij ter nepoznavanju pomena varovanja zasebnosti je tveganje za poseg v zasebnost veliko. Namen prispevka je izpostaviti stališče ljudi do zasebnosti v pametnih mestih ter predstaviti, kaj so tehnologije, ki sestavljajo pametno mesto.
Metode:
Predstavljene ugotovitve so podprte z deskriptivnimi dognanji, ki temeljijo na virih in literaturi ter izvedeni raziskavi, ki smo jo analizirali s pomočjo statističnih metod.
Ugotovitve:
Poznavanje koncepta pametnih mest je na slovenskem področju izjemno slabo. Glavne ugotovitve raziskave kažejo, da ljudje niso pripravljeni bivati v pametnih mestih. Skrbi jih nivo potrebnega računalniškega znanja, ki izhaja iz posameznikovega nepoznavanja pametnih mest. Podatke, pridobljene v pametnih mestih, bi morala upravljati država in ne zasebna podjetja.
Omejitve/uporabnost raziskave
Znanstvenih objav na temo zasebnosti v pametnih mestih je malo. Omejitev predstavlja tudi ciljna skupina, ki ni na družabnih omrežjih (predvsem starejša populacija), zato bi bilo smiselno izvesti raziskavo tudi med starejšo populacijo.
Praktična uporabnost:
Izsledki raziskave nam pokažejo posameznikovo poznavanje pomena zasebnosti v pametnih mestih, kar predstavlja izhodišče za nadaljnje aplikativno in znanstveno delo na omenjenem področju.
Izvirnost/pomembnost prispevka:
Prispevek na izviren način obravnava aktualno tematiko, katere pomembnost bo v prihodnosti še naraščala. Ključne besede: zasebnost, pametna mesta, Splošna uredba o varstvu osebnih podatkov, pametna tehnologija, pametna skupnost Objavljeno v DKUM: 15.04.2020; Ogledov: 1022; Prenosov: 131
Celotno besedilo (434,61 KB) Gradivo ima več datotek! Več... |
6. Varnost pametnih domov : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Informacijska varnostEgzona Lutolli, 2018, diplomsko delo Opis: Razvoj tehnologije je konkretno posegel tudi na področje osebnega varnega prostora, ki ga predstavlja naš dom. Vse večja prisotnost pametne tehnologije na trgu je bila osnova za raziskavo, ali je vse to kar nam olajša življenje tudi varno? Prav tako hitro kot tehnologija se razvijajo tudi sistemi, ki ravno z njeno pomočjo omogočajo večji vdor v našo zasebnost. Primarni cilj diplomskega dela se osredotoča na predstavitev varnosti napredne tehnologije v primeru pametnih domov in naprav, ki jih vgrajujejo vanje. V praktičnem delu smo s pomočjo anketnega vprašalnika anketirali potencialne uporabnike pametnih domov. Pridobili smo N=120 odgovorov s pomočjo katerih smo pridobili rezultate o mnenju glede koristnosti in varnosti uporabe pametnih domov. Na podlagi predhodno zastavljenih hipotez, smo s pomočjo rezultatov potrdili pet hipotez. Te so potrdile naše domneve o mnenju potencialnih uporabnikov glede koristnosti pametnih domov, o smatranju velikega dela gospodinjstev kot pametnih domov, o pogosti uporabi pametnih naprav v vsakdanjem življenju, o povezavi med pogostostjo uporabe in mnenjem o koristnosti pametnih domov ter o povezanosti med boljšim poznavanjem pametnih naprav in večjim zavedanjem nevarnosti pametnih domov. S pomočjo rezultatov smo zavrnili eno hipotezo, potencialni uporabniki namreč ne menijo, da so pametni domovi dovolj varni. Dve hipotezi o mnenju glede seznanitve s konceptom pametnega doma in povezanostjo med pogostostjo uporabe in večjim občutkom varnosti v pametnem domu pa nismo niti potrdili, niti ovrgli. Pričujoča raziskava je dobra osnova za številna nadaljnja raziskovanja o varnosti pametnih domov, ki bi temeljile tudi na praktičnih ugotovitvah s strani tistih, ki pametne domove že uporabljajo. Vsekakor gre v primeru pametnih domov za področje, ki že predstavlja določeno prednost vključevanja pametnih naprav v naše domove, vendar potrebuje nadaljnja raziskovanja tudi na področju varnostnih sistemov, saj gre za področje, ki zna v bodoče predstavljati pomemben del našega življenja. Ugotovitve te raziskave so pomembne tudi zaradi tega, ker gre za eno prvih raziskav na to temo, kar velja še posebej za Slovenijo, saj je pri nas koncept pametnega doma še v razvojni fazi. Ključne besede: tehnologija, pametna mesta, pametni domovi, pametni domovi za starejše, varnost, informacijska varnost, diplomske naloge Objavljeno v DKUM: 13.07.2018; Ogledov: 1994; Prenosov: 302
Celotno besedilo (888,40 KB) |
7. Zasebnost v pametnih mestih : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Informacijska varnostDamjan Fujs, 2017, diplomsko delo Opis: Diplomsko delo z naslovom »Zasebnost v pametnih mestih« se osredotoča na koncept pametnih mest. Trend ni nastal pred kratkim, ampak se je začel že pred približno desetimi leti. Glede na tehnologijo, ki nam je dostopna in glede na dejstvo, da se vse več ljudi seli iz ruralnega v urbano okolje, je pomembno da združimo ljudi in tehnologijo. Na tak način lahko pripravimo informacije, ki bodo upravljavcem oziroma odločevalcem pomagale pri ustvarjanju urbanih načrtov po meri in željah prebivalcev. Pri vsej tehnologiji in celovitih rešitvah za pametna mesta pa ne smemo pozabiti na zasebnost. Ta je na nek način ogrožena, kar skušamo pokazati v tem diplomskem delu.
Da bi bolje razumeli koncept zasebnosti smo v teoretičnem delu podrobneje predstavili pametna mesta kot taka in njihove prednosti v primerjavi s »klasičnimi mesti«. Globalizacija in hiter razvoj informacijsko-komunikacijskih tehnologij sta dejavnika, ki sta privedla do novih groženj zasebnosti na eni strani in potrebo po dodatni pravni regulaciji na drugi strani. V ta namen smo na Evropskih tleh dobili novo Uredbo o varstvu osebnih podatkov (GDPR), ki jo na kratko predstavimo tudi v tem diplomskem delu. V nadaljevanju predstavimo še veliko podatkovje in z njim povezano upravljanje (kdo bo upravljavec podatkov?).
Raziskovalni del diplomskega dela predstavlja anketa, v kateri smo ugotavljali, v kolikšni meri ljudje poznajo pametna mesta in kakšen je njihov odnos do zasebnosti. Teoretična dognanja in rezultati naše raziskave nakazujejo na dejstvo, da je koncept pametnih mest na področju Slovenije ljudem še dokaj neznan. Ključne besede: pametna mesta, informacijsko-komunikacijska tehnologija, zasebnost, pravica do zasebnosti, osebni podatki, nadzor, diplomske naloge Objavljeno v DKUM: 24.10.2017; Ogledov: 4107; Prenosov: 796 (1 glas)
Celotno besedilo (1,16 MB) |
8. SENZORJI IN REŠITVE ZA PAMETNA MESTARoman Vajs, 2016, diplomsko delo Opis: V diplomskem delu smo se posvetili pametnim mestom in preverili, katera mesta so vodilna pri razvoju koncepta pametnega mesta. Pojasnili smo, kaj so pametna mesta in predstavili uspešne projekte. Pri razvijanju pametnih rešitev so pogosto vključeni senzorji, zato smo pojasnili, kaj je senzor in kakšni senzorji vse obstajajo. Predstavili smo projekt Smart Citizen in komplet pametni državljan, ki je namenjen za izvajanje meritev s senzorji. Izdelali smo aplikacijo na podlagi Smart Citizen API metod, s pomočjo katere smo analizirali, ali so izmerjene vrednosti popačene. Poiskali smo alternative kompletu pametni državljan in ali obstaja možnost, da senzorje izdelamo sami. Ključne besede: senzorji, pametna mesta, pametne rešitve, arduino, SCK, raspberry pi, pametni državljan Objavljeno v DKUM: 27.09.2016; Ogledov: 1688; Prenosov: 383
Celotno besedilo (2,99 MB) |
9. INTEGRACIJA ELEKTRONSKIH PRODAJNIH POTI V BANKAHVesna Lipuš, 2009, diplomsko delo Opis: V tej diplomski nalogi smo predstavili elektronske prodajne poti bank ter kot primer prikazali še elektronske prodajne poti, ki jih pri svojem poslovanju uporablja Banka Celje d.d. To temo smo raziskali zaradi zanimivosti, predvsem pa zaradi porasta elektronskega poslovanja pri nas v zadnjih letih. Kot vemo je elektronsko poslovanje zelo širok pojem, zato je treba omeniti, da obsega ta pojem tudi elektronsko bančništvo, elektronsko trženje, elektronsko trgovanje, spletno trgovanje, svetovanje na daljavo, elektronsko zavarovalništvo, delo na daljavo, pouk na daljavo…
Diplomsko delo smo razdelili na več poglavij in sicer zato, da je bolj pregledno in da se bralci najprej seznanijo z samim pojmom elektronskega poslovanja in da lahko vidijo katere elektronske prodajne poti nudijo banke, med njimi tudi Banka Celje d.d. ki smo jo vključili v diplomsko delo kot primer.
Prvi del je tako namenjen razlagi pojma elektronskega poslovanja in razvoju le-tega. Dotaknili smo se tudi vrst elektronskega poslovanja, namenili nekaj besed prednostim in slabostim, ter varnosti elektronskega poslovanja, ki je zelo pomemben element elektronskega poslovanja, še zlasti v današnjih časih, ko se število uporabnikov povečuje. V tem delu smo tudi prikazali vrste elektronskih prodajnih poti, ki jih uporabljajo banke, kot so na primer: bančni avtomati, bančni kioski, pos terminali, telefonsko bančništvo, internetno bančništvo ter druge možne elektronske prodajne poti.
V drugem delu pa smo kot primer vzeli Banko Celje d.d. in njene elektronske prodajne poti. Najprej smo nekaj besed namenili izključno Banki Celje d.d., njeni zgodovini in razvoju, nato pa se posvetili elektronskim prodajnim potem. Zaradi zaupnih podatkov, ki nam jih Banka Celje d.d. ne sme posredovati, smo bili omejeni z literaturo. Tako smo podatke črpali iz interneta in raznih brošur, ki so nam jih posredovali zaposleni na Banki Celje d.d.
Klasični načini plačevanja s čeki in gotovino, postopoma izginjajo iz prometa, nadomeščajo pa jih sodobni načini plačevanja. Čemu bi nosili gotovino za plačevanje položnic in se izpostavljali nevarnosti ropa, ko pa lahko to izvršimo kar doma s klikom na miško, s tem pa prihranimo tudi pri času. Elektronsko poslovanje nam tako omogoča hitro in kakovostno izvajanje bančnih storitev. Ključne besede: elektronsko poslovanje, vrste elektronskega poslovanja, elektronske prodajne poti, internet, komitent, bančni avtomati, informacijski terminali, bančni kioski, pos delovna mesta, internetno bančništvo, telefonsko bančništvo, mobilno bančništvo, klicni centri, pametna kartica, elektronska denarnica, interaktivna televizija, WAP, varnost elektronskega poslovanja, bančno pismo, plačilne kartice, digitalni podpis, Klik, Halo banka, PIN, spam, virusi, trojanski konji, črvi. Objavljeno v DKUM: 23.11.2009; Ogledov: 3275; Prenosov: 349
Celotno besedilo (811,74 KB) |