| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 50
First pagePrevious page12345Next pageLast page
1.
Zagotavljanje varnosti in zdravja pri delu policistom - sistemska ureditev
Leon Vedenik, 2007, published professional conference contribution

Abstract: V pričujočem referatu je predstavljena sistemska ureditev področja varnosti in zdravja pri delu v policiji; predstavljena je izjava o varnosti z oceno tveganja, kjer so opisane ugotovljene nevarnosti in škodljivosti na posameznih tipičnih delovnih mestih, ukrepi za zagotavljanje varnosti in zdravja pri delu policistom, naloge in odgovornosti odgovornih oseb za zagotavljanje varnosti in zdravja pri delu, podani so predlogi za sistemsko urejanje področja, vse to z namenom zagotavljanja čim večje varnosti policistov pri izvajanju njihovega dela.
Keywords: policija, varnost, varnost in zdravje pri delu, ocena tveganja, management, odgovornost, odgovorne osebe, Slovenija
Published in DKUM: 30.05.2024; Views: 103; Downloads: 3
.pdf Full text (668,16 KB)

2.
Ocena kulture varnosti živil na osnovi znanja vedenja in odnosa zaposlenih v gostinstvu : magistrsko delo
Biserka Keramitchievska, 2024, master's thesis

Abstract: Slaba kultura varnosti hrane je vedno večji dejavnik tveganja za izbruhe bolezni, ki se prenašajo s hrano. Ocena kulture varnosti hrane je pomembno orodje za analizo znanja o varnosti hrane in vedenja zaposlenih pri delu z živili. Vzpostavitev pozitivne kulture varnosti hrane med zaposlenimi v gostinstvu zahteva zavzetost vodstva, odnos zaposlenih glede varnosti hrane, organizacijske in administrativne značilnosti prehranskega obrata, zavedanje o tveganju in upoštevanje izgorelosti zaposlenih. Namen magistrskega dela je bil s pregledom literature in z uporabo polstrukturiranega intervjuja oceniti kulturo varnosti hrane na osnovi znanja in odnosa zaposlenih v gostinstvu na vzorcu zaposlenih pri delu z živili v gostinski dejavnosti. V raziskavi je sodelovalo 11 zaposlenih v gostinstvu (dve ženski in devet moških). Vsi so imeli več kot osem let delovnih izkušenj. S pomočjo kvalitativne vsebinske analize smo pridobili tri teme: zagotavljanje varnosti hrane, dejavniki, ki vplivajo na kulturo varnosti hrane, in izzivi pri zagotavljanju pozitivne kulture varnosti hrane. Na podlagi pregleda strokovnih in znanstvenih objav ter polstrukturiranih intervjujev smo ugotovili, da je treba dvigniti raven kulture varnosti hrane v izbranih restavracijah in da se intervjuvanci načeloma zavedajo pomembnosti elementov zagotavljanja varnosti hrane, vendar se držijo pravil predvsem zaradi stalnega nadzora in groženj zniževanja plač. Glavni kuharji imajo visoko znanje o pravilih varnosti hrane, vendar imajo težave pri vodenju novozaposlenih in neizkušenih zaposlenih.
Keywords: varnost hrane, kultura varnosti hrane, tveganja, ocena kulture varnosti hrane
Published in DKUM: 30.01.2024; Views: 523; Downloads: 57
.pdf Full text (870,40 KB)

3.
Analiza nevarnosti in ocena tveganja za avtomobilski sistem na podlagi standarda iso 26262 : magistrsko delo
Tadej Kelc, 2023, master's thesis

Abstract: Magistrska naloga opisuje postopek analize nevarnosti in ocene tveganja (HARA) za sistem sprednjih kratkih avtomobilskih žarometov. Ker je analiza nevarnosti in ocena tveganja že v osnovi zelo tesno povezana predvsem s funkcionalno varnostjo voznikov in drugih udeležencev v cestnem prometu, so v prvih dveh poglavjih magistrske naloge opisani standardi in predpisi, ki veljajo na tem področju. Osnova za določevanje analize nevarnosti in ocene tveganja je ISO 26262, ki se predvsem osredotoča na funkcionalno varnost v serijsko izdelanih cestnih vozilih. Nato sledi opis pojma ASIL (Automotive Safety Integrity Level), ki je prikazan kot shema, preko katere so razvrščena tveganja. Razred ASIL se pridobi s pomočjo ocene treh ključnih faktorjev, in sicer resnost, izpostavljenost in obvladljivost. V drugem delu naloge je predstavljen sistem sprednjih kratkih avtomobilskih žarometov z vključenimi komponentami strojne opreme ter opisom njihovih nalog. Kot končni rezultat te naloge je na koncu predstavljena izpolnjena tabela za določevanje analize nevarnosti in oceno tveganja za omenjeni sistem, ki je v zaključku argumentirana z ugotovitvami.
Keywords: ASIL, ISO 26262, funkcionalna varnost, analiza nevarnosti, ocena tveganja, varnostni sistemi
Published in DKUM: 14.07.2023; Views: 483; Downloads: 51
.pdf Full text (2,81 MB)

4.
5.
Zagotavljanje varnosti na gradbišču Poslovno skladiščnega objekta Schrack - Hoče : diplomsko delo
Tadej Zorec, 2022, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu predstavljamo zagotavljanje varnosti na gradbišču Poslovno skladiščnega objekta Schrack – Hoče. Na začetku imamo uvod, v katerem so podani splošni problemi, cilji in namen diplomske naloge. Nato sledita dve poglavji, ki na splošno prikažeta in predstavita gradbeni objekt in splošne pogoje, zakone in uredbe, ki veljajo na gradbiščih. V splošnem delu smo predstavili lokacijo, namembnost, arhitekturne značilnosti in gradbene značilnosti objekta. Pri predstavitvi splošne zakonodaje smo prikazali ukrepe za preprečitev nastanka nezgod na gradbišču. Pokazali smo tudi, katera so tista mesta, ki so najbolj nevarna za delavce in kako vodstvo gradbišča pride do ocene tveganja. V zaključnem poglavju smo za primer gradbišča Poslovno skladiščnega objekta Schrack – Hoče prikazali tri bolj zanimive oz. zahtevne aktivnosti in za vsako opisali ukrepe, ki smo ga sprejeli za zagotavljanje varnosti.
Keywords: varnost na gradbišču, nezgode na gradbišču, ocena tveganja, varnostni načrt.
Published in DKUM: 15.12.2022; Views: 779; Downloads: 98
.pdf Full text (4,96 MB)

6.
Vloga policije pri varovanju protestnih shodov : diplomsko delo univerzitetnega študijskega programa Varstvoslovje
Benjamin Hostnik, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Osrednja tema diplomskega dela je varovanje protestnih shodov. Mirne protestne shode omogoča ustavno zagotovljena pravica do zbiranja in združevanja, ki je hkrati del vseh razvitih demokratičnih družb. V času epidemije SARS-CoV-2 so se v javnosti pojavljala namigovanja o pregrobem posredovanju policije na protestnih shodih. V tistem času je bila večina odmevnejših protestnih shodov neprijavljena, kar pomeni, da je ključno vlogo pri varovanju prevzela policija. Pri varovanju takšnih shodov ima policija različne zadolžitve. V njeno domeno sodi pridobivanje podatkov in sodelovanje z neformalnim organizatorjem. Te podatke policija uporabi pri izdelavi ocene stopnje tveganja, ki kasneje služi kot podlaga za izdelavo načrta varovanja. V diplomskem delu je podrobneje opisana vsebina načrtov varovanja, ki je v glavnem opredeljena z uredbama, ki opredeljujeta organiziranje varovanja. Glavni deli načrta varovanja so ocena tveganja, program varovanja in načrt fizičnega varovanja. Varovanje shodov je zaradi nepredvidljivosti in dinamičnosti množice zahtevna naloga. Zaradi tega in zaradi pomanjkanja predhodnih informacij o naravi shoda lahko pride do različnih anomalij; od pomanjkljive priprave na varovanje, do neprimernega odziva varnostnih sil ali množičnih kršitev javnega reda. V diplomskem delu so analizirani nekateri protestni shodi, za katere je policija poročila javno objavila. Ugotovitve kažejo, da je kljub veliki dinamičnosti varovanja moč vplivati na večjo varnost in mirnost shodov z upoštevanjem zakonitosti množic, dobrim načrtovanjem in sprejemanjem pravih odločitev tekom protestnega shoda. Na ta način lahko policija s preventivnim delovanjem agresivnim posameznikom prepreči nasilno vedenje, ki lahko vodi v množične izgrede.
Keywords: protestni shodi, načrt varovanja, ocena tveganja, varovanje, diplomske naloge
Published in DKUM: 04.10.2022; Views: 731; Downloads: 196
.pdf Full text (875,13 KB)

7.
Izdelava ocene tveganja in certificiranje sistema dvoverižnega transporterja dvt-470 z drobilnikom premoga pv-htz v podjetju premogovnik Velenje d.o.o. : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študijskega programa I. stopnje
Jan Hudobreznik, 2022, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu sem v okviru praktičnega usposabljanja v podjetju Premogovnik Velenje d.o.o. proučeval tveganja, ki so povezana z uporabo dvoverižnega transporterja z drobilnikom premoga in dokumentacijo, potrebno za ustrezno izdelavo ocene tveganja. Prav tako sem se udeležil izobraževanja s strani Bureau Veritas, ki bo izdalo končno potrjeno dokumentacijo. V prvem delu diplomskega dela je predstavljeno podjetje, nato pa sledi prikaz trenutnih direktiv s področja protieksplozijske zaščite. Za lažje razumevanje je dodan kratek opis teh direktiv. Izdelana ocena tveganja bo pripomogla k temu, da bo drobilnik premoga PV-HTZ z implementacijo na dvoverižni transporter DVT-470 postal dokončano strojno postrojenje.
Keywords: premogovništvo, drobilnik, transporter, certificiranje, ocena tveganja, analiza, tveganje vžiga
Published in DKUM: 14.09.2022; Views: 545; Downloads: 112
.pdf Full text (2,19 MB)

8.
Priprava dokumentacije in konstruiranje hidravličnega valja, namenjenega za delovanje v EX-atmosferi : diplomsko delo
Anže Krevh, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Za varno uporabo hidravličnih valjev v eksplozivnih atmosferah je potrebno izpolnjevati določene zahteve oz. standarde, da med samim delovanjem valja v takšnih pogojih ne bi prišlo do vžiga ali eksplozije. Za to morajo biti takšni valji posebej izdelani. V skladu z EU direktivo ATEX 2014/34/EU mora ustrezna dokumentacija valja vsebovati tehniško dokumentacijo valja, vzorec napisne tablice, izjavo o skladnosti, navodila za uporabnika, oceno tveganja ter ustrezne točke, ki so relevantne za hidravlične valje iz standardov SIST EN ISO/IEC 80079-36 ter SIST EN ISO/IEC 80079-37. Cilj naloge je skonstruirati, izdelati in pripraviti vso zgoraj navedeno dokumentacijo za delovanja valja v eksplozivnih atmosferah.
Keywords: Hidravlični valj, eksplozivne atmosfere, direktiva, ocena tveganja.
Published in DKUM: 05.09.2022; Views: 782; Downloads: 71
.pdf Full text (6,34 MB)

9.
Primerjava klinične in patološke diagnostike v oceni tveganja bolnic z rakom endometrija
Leja Ocvirk, 2021, final research report

Keywords: rak endometrija, ocena tveganja, molekularna klasifikacija
Published in DKUM: 07.02.2022; Views: 792; Downloads: 31
.pdf Full text (629,57 KB)

10.
Vpliv (ne)uporabe gensko spremenjenih organizmov na pravico do zdravstvenega varstva – primerjalnopravni vidik : doktorska disertacija
Katja Meško Kuralt, 2021, doctoral dissertation

Abstract: Pravne posledice minimalnih standardov kakovosti v zvezi z zagotavljanjem ustreznega zdravstvenega varstva so tiste posledice, ki nastajajo, in tiste, ki nastajajo, a se v znanosti ne morejo izraziti z gotovostjo, temveč s stopnjo verjetnosti (npr. na področju GSO tako ni mogoče trditi obstoja nekaterih pravnih posledic, saj zaradi kratkotrajne uporabe GSO na trgu, le-te še niso dokazane s stopnjo gotovosti, kljub temu pa so pomembna informacija za ohranjanje zdravja ljudi in okolja). Pravne posledice sem razvrstila glede na njihov vpliv na zdravje ljudi in varstvo okolja, in sicer na pozitivne in negativne pravne posledice ter tudi glede na učinek uporabe GSO (tj. neposredne in posredne pravne posledice). Z namenom opredeliti minimalne standarde kakovosti zdravstvenega varstva v luči uporabe GSO sem v doktorski disertaciji analizirala pravna pravila, ki se med primerjalnopravnimi področji držav članic razlikujejo, predvsem z vidika implementacija pomembnih uredb in direktiv, ki se (ne)posredno nanašajo na področje uporabe GSO. Prav tako sem analizirala tudi pomembne sodbe SEU, ki so povezana z GSO, in sicer z vidika sankcij zoper nepravilnosti oziroma morebitne posledice, ki sledijo po zaključenih sodnih procesih.
Keywords: pravica do zdravstvenega varstva, vpliv na zdravje ljudi in okolja, ocena tveganja, pravne posledice uporabe GSO, previdnostno načelo
Published in DKUM: 11.10.2021; Views: 1465; Downloads: 170
.pdf Full text (3,72 MB)

Search done in 8.45 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica