| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 29
Na začetekNa prejšnjo stran123Na naslednjo stranNa konec
1.
Numerična analiza povesa zoba polimernega zobnika : magistrsko delo
Denis Puhan, 2023, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je prikazana priprava numeričnega modela za analizo povesa zoba polimernega zobnika. Opisana je teorija ubiranja valjastih zobniških dvojic, teorija polimernih zobnikov in njihovih napak pri obratovanju. Opisan je tudi postopek analitičnega preračuna povesa zoba v skladu s priporočilom VDI 2736-2. V poglavju rezultati so prikazane Von Misesove primerjalne napetosti in pomiki polimernega zobnika za različne obremenitvene primere. Magistrsko delo primerja rezultate numerične analize z rezultati analitičnega preračuna.
Ključne besede: valjasti zobniki, polimeri, nosilnost, numerična analiza, MKE
Objavljeno v DKUM: 18.08.2023; Ogledov: 450; Prenosov: 62
.pdf Celotno besedilo (2,99 MB)

2.
Vpliv vlažnosti na upogibno nosilnost lesenih nosilcev : magistrsko delo
Jure Hržič, 2023, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je prikazana laboratorijska analiza lesenih nosilcev, ki nam podaja končne rezultate za medsebojno primerjavo. Vzporedno s tem nam podaja tudi vhodne rezultate za računski del, s katerim skozi celotno delo s primerjavami dokazujemo, ali se določena teza na začetku projektne naloge ovrže ali pa sprejme. Vodilo magistrskega dela je primerjava lastnosti lesenih nosilcev projektiranega stanja in uporabe v praksi pod različnimi vremenskimi pogoji. Pri vsem tem smo se osredotočali predvsem na upogibno trdnost lesa in vpliv vlažnosti na le-to. Rezultati so se na koncu izkazali kot logično potrjena predvidevanja.
Ključne besede: gradbeništvo, leseni nosilec, vpliv vlažnosti, upogibna nosilnost, ravnotežje vlažnosti
Objavljeno v DKUM: 30.05.2023; Ogledov: 538; Prenosov: 62
.pdf Celotno besedilo (5,31 MB)

3.
Dimenzioniranje senčil in podporne konstrukcije : magistrsko delo
Žan Kovač, 2023, magistrsko delo

Opis: Prikazano je dimenzioniranje jeklene konstrukcije, ki služi namestitvi senčil – brisolejev. V delu je opisan postopek izbire senčil in postopek konstruiranja nosilne konstrukcije. Dimenzioniranje je izvedeno skladno s standardom SIST EN 1993 (Evrokod 3). Preračun je izveden na podlagi podanih dimenzij in obremenitev v računalniškem programu Scia Engineer 21. Magistrsko delo vsebuje dokaz nosilnosti in uporabnosti, kakor tudi opis montaže konstrukcije in senčil. V zadnjem delu je izdelana kalkulacija stroškov materiala in ocenjen strošek dela.
Ključne besede: jeklena konstrukcija, preračun, dimenzioniranje, nosilnost
Objavljeno v DKUM: 02.03.2023; Ogledov: 586; Prenosov: 110
.pdf Celotno besedilo (3,45 MB)

4.
Nosilnost plitvih temeljev na armirani zemljini : diplomsko delo
Jure Kljajič, 2023, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo analizira uporabo geosintetikov pri izboljšavi in armiranju tal. V nadaljevanju na kratko opišemo temeljenje in splošne informacije o geosintetikih. Za tem sledi opis postopka in primer izračuna nosilnosti tal pod temeljem brez armiranja zemljine, z izboljšavo zemljine in z armiranjem zemljine. Na koncu sledi primerjava rezultatov in presoja, pri katerih pogojih so izboljšave in armiranje zemljine smiselne.
Ključne besede: plitvi temelji, armirana zemljina, geosintetiki, nosilnost
Objavljeno v DKUM: 20.01.2023; Ogledov: 683; Prenosov: 94
.pdf Celotno besedilo (2,19 MB)

5.
Teorija uvrtanih pilotov s cevitvijo ter preveritev nosilnosti posameznih pilotov na lokaciji Javornik - nakupovalni center : diplomsko delo
Rok Lačen, 2023, diplomsko delo

Opis: Piloti so linijski elementi, ki imajo funkcijo prenosa obremenitve iz konstrukcije na globljo plast tal, ki ima ustrezne lastnosti. Zakonitosti mehanike tal omogočajo predvidevanje odziva pilotov na obremenitev. Na ta odziv močno vpliva način vgradnje pilotov, zato je treba upoštevati interakcijo pilota in temeljnih tal. V diplomskem delu smo prikazali postopek preveritve nosilnosti uvrtanih pilotov s cevitvijo. Za analizo nosilnosti pilotov se je izbralo območje pri Javorniku v občini Ravne na Koroškem, kjer se je na pilotih zgradil trgovski center. Za izračun nosilnosti smo uporabili metodo, ki jo razvil Berezantsev (metoda 1), ter metodo, ki sta jo podala Décourt and Quaresma (metoda 2). Ugotovili smo, da se metodi med seboj očitno razlikujeta, kar se odraža tudi na nosilnosti pilotov. Pri metodi 1 izračunamo nosilnost pilotov na podlagi strižnih parametrov zemljine, ki so pridobljeni na podlagi terenskih preiskav. Pri metodi 2 se izračunamo nosilnost pilota neposredno na podlagi terenske preiskave, tj. rezultatov standardnih penetracijskih preizkusov (SPT). Glede na izračune nosilnosti pilotov, podane v geološkem – geotehničnem poročilu izvedenega projekta, lahko ugotovimo, da se ujemajo z rezultati, pridobljenimi z metodo 1.
Ključne besede: gradbeništvo, temeljenje, piloti, nosilnost, izračun.
Objavljeno v DKUM: 19.01.2023; Ogledov: 834; Prenosov: 109
.pdf Celotno besedilo (4,43 MB)

6.
Vpenjalno orodje za testiranje nosilnosti navtične opreme : diplomsko delo
Nejc Ratajc, 2022, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu bo opisan postopek zasnove, konstruiranja, ter izdelave namenskega orodja. Orodje se bo uporabljalo za testiranje navtičnih izdelkov, natančneje palubnikov, ki so namenjeni za varnostne privezovalne točke na plovilih. Potrebna je bila raziskava problematike, ter izdelava vpenjalnega orodja, katero bo v svoji življenjski dobi sposobno izdelati veliko število preizkusov brez, da bi med tem prišlo do deformacij vpenjalnega orodja. Za vpenjalno orodje je bila najprej izdelana numerična analiza v namenskem programskem orodju. Analiza pridobljenih rezultatov je nato služila za odpravo pomanjkljivosti zasnovanega vpenjalnega orodja. Potrebno je bilo izdelati tudi tehniško dokumentacijo po pravilih tehniškega risanja, s pomočjo katere se je vpenjalno orodje v podjetju tudi izdelalo . Izdelanih je bilo nekaj različic vpenjalnega orodja. Testiranje prvih različic je pripeljalo do izboljšav. Vpenjalno orodje je na ta način pripravljeno za redno uporabo v kontroli kakovosti izdelkov v proizvodnji.
Ključne besede: navtična oprema, palubniki, natezni preizkus, konstruiranje, vpenjalno orodje, testiranje, nosilnost
Objavljeno v DKUM: 22.09.2022; Ogledov: 424; Prenosov: 63
.pdf Celotno besedilo (2,50 MB)

7.
Dimenzioniranje jeklene strešne konstrukcije : diplomsko delo
Žan Kovač, 2019, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je prikazan primer dimenzioniranja in statičnega preračuna jeklene strešne konstrukcije, na katero se namestijo lepljena stekla in senčila. Dimenzioniranje je izvedeno skladno s standardom SIST EN 1993 (Evrokod 3). Preračun je na podlagi podanih obremenitev, dimenzij in znane lokacije izračunan s pomočjo programa Scia Engineer 19. Konstrukcija je izdelana iz pravokotnih jeklenih profilov iz konstrukcijskega jekla S355. Diplomsko delo v zadnjem delu vsebuje dokaz nosilnosti in uporabnosti obravnavane strešne konstrukcije na podlagi dobljenih rezultatov.
Ključne besede: jeklena konstrukcija, nosilnost, uporabnost, preračun
Objavljeno v DKUM: 03.09.2019; Ogledov: 1301; Prenosov: 229
.pdf Celotno besedilo (1,64 MB)

8.
Dimenzioniranje profilov drsnih vrat s termičnimi mostički : magistrsko delo
Erik Gal, 2019, magistrsko delo

Opis: Glavno zahtevo pri razvoju nove družine avtomatskih drsnih vrat ''product line 330'' predstavlja vključitev termičnih mostičkov, ki služijo povezavi med profili. Uporaba le teh radikalno zmanjša toplotno prevodnost aluminija, vendar se pri tem lahko pojavijo težave pri nosilnosti profilov. Namen magistrskega dela je bil ugotoviti vpliv plastičnih mostičkov na nosilnost sistema in tako razviti sistem, ki ustreza predvidenim obremenitvam. S pomočjo programskega orodja Solidworks smo naredili numerične analize za izračun povesa sistema. Dobljene rezultate smo primerjali z rezultati, ki smo jih pridobili v praksi. Ugotovili smo, da se naš problem lahko reši na dva načina. Prvo rešitev predstavlja uporaba obstoječih profilov z dodatki standardnih profilov, drugo pa razvoj novega profila. Ne glede na izbrano rešitev pa je potrebno še dodatno opozoriti na pomembnost kvalitetnega vpetja profilov na konstrukcijo.
Ključne besede: Avtomatska drsna vrata, aluminijasti profili, nosilnost, termična ločitev
Objavljeno v DKUM: 16.07.2019; Ogledov: 1454; Prenosov: 108
.pdf Celotno besedilo (2,72 MB)

9.
ZASNOVA IN ANALIZA ARMIRANOBETONSKE KONSTRUKCIJE PODZEMNE HIŠE
Špela Kok, 2019, delo diplomskega projekta/projektno delo

Opis: Zemljanke so bivališča, zgrajena pod gmoto zemljine ali pa so le površinsko obdane z zemljo. Namenjene so lahko shranjevanju živil, opreme, orodja ter drugih surovin, prav tako pa so s pravilno izvedbo prijeten prostor za bivanje. Lahko so umeščene v brežino ali pa na ravni teren, prav tako so lahko zgrajene iz različnih materialov ter na različne načine. Čeprav v naših krajih niso pogost način vrste bivališča, so lahko kljub temu zelo dobra rešitev mnogih problemov, s katerimi se srečujemo pri ustaljenih stanovanjskih objektih - predvsem glede energijske oskrbe ter toplotne in zvočne izolativnost. V projektni nalogi so predstavljene armiranobetonske zemljanke z gradbeniškega vidika nosilnosti. V teoretičnem delu so opisane njihove splošne lastnosti, prednosti, slabosti, načini in vrste izvedb. V nadaljevanju je predstavljeno projektiranje armiranobetonske zemljanke od izkopa, varovanja gradbene jame, odvodnjavanja vode, prezračevanja ter energijske oskrbe. Največ pozornosti je posvečene nosilnosti same betonske konstrukcije ter njenemu kljubovanju zemeljskim pritiskom. Predstavljen je teoretični primer z možnostjo realizacije.
Ključne besede: zemljanka, armiranobetonska konstrukcija, zemeljski pritiski, izolativnost, nosilnost
Objavljeno v DKUM: 03.07.2019; Ogledov: 1466; Prenosov: 172
.pdf Celotno besedilo (4,30 MB)

10.
Analiza stikov lesene skeletne gradnje
Jože Prislan, 2018, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo v prvem delu opisuje razvoj lesene gradnje in razvoj stikov skeletne gradnje od samega začetka do danes. V drugem delu je opisana eksperimentalna analiza izbranih stikov v leseni skeletni gradnji, izvedenih s pomočjo tradicionalnih tesarskih zvez. Dobljene rezultate smo primerjali z rezultati numerične analize, ki smo jo izvedli s programsko opremo Solidworks. Z zadovoljivim ujemanjem obeh analiz in s pomočjo numerične analize smo nato pridobili tudi količine, ki jih je z eksperimentalno analizo težko ali nemogoče izmeriti. Z vsemi pridobljenimi podatki in vedenjem smo v zadnjem delu preverili še ustreznost stikov, izvedenih s pomočjo tesarskih zvez po standardu SIST EN 1995-1:2005 na prostorskem modelu realnega lesenega skeletnega objekta.
Ključne besede: lesena skeletna gradnja, nosilnost tesarskih zvez, analiza napetosti, eksperimentalna in numerična analiza
Objavljeno v DKUM: 12.06.2018; Ogledov: 1811; Prenosov: 217
.pdf Celotno besedilo (3,94 MB)

Iskanje izvedeno v 0.23 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici