| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 4 / 4
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Vpliv neinvazivne mehanske ventilacije na oksigenacijo pri pacientih z akutnimi pljučnimi obolenji
Jasmina Motaln, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Neinvazivna mehanska ventilacija (NIV) je medicinska tehnika za podporo dihanju brez potrebe po invazivnih postopkih, kot so endotrahealna intubacija ali traheostomija. Uporablja se pri številnih pljučnih obolenjih. Dokazano je, da pozitivno vpliva na dihanje, izboljšuje saturacijo, predihanost pljuč ter pripomore k hitrejšemu okrevanju. Namen zaključnega dela je, da na osnovi pregleda literature raziščemo, kakšen je vpliv neinvazivne mehanske ventilacije na oksigenacijo pri pacientih z akutnimi pljučnimi obolenji.
Keywords: Neinvazivna mehanska ventilacija, oksigenacija, akutna pljučna obolenja, akutna dihalna stiska
Published in DKUM: 26.03.2024; Views: 327; Downloads: 127
.pdf Full text (1,18 MB)

2.
Simulacije priprave, delovanja in napak sistemov za dovajanje kisika z visokimi pretoki
Ilijana Ivanović, 2023, master's thesis

Abstract: Uvod: Za aplikacijo kisika lahko uporabljamo sisteme z različnimi pretoki, zato je potrebno ustrezno znanje o kisiku in sistemih, ki jih lahko uporabljamo. Nosna kanila z visokimi pretoki je dokaj nov inovativen sistem, ki se uporablja pri bolnikih, ki dihajo spontano in potrebujejo visoke koncentracije kisika. Metode: S pomočjo simulacije sistema za visoke pretoke smo simulirali pripravo, delovanje sistema in pogoste napake na sistemu. V eksperimentalnem delu smo uporabili sistem za dovajanje kisika z visokimi pretoki WILAmed. Za ogrevanje in vlaženje plinov smo uporabili enoto AIRcon Gen2 in Laerdal Airway Management Trainer za simulacijo dihalnega sistema. Rezultati: Dobljeni rezultati kažejo, da lahko simuliramo pripravo medicinskih plinov, sistema in napak na sistemu. Prav tako nam je uspelo preveriti ustrezne tlake medicinskih plinov v inštalacijskem sistemu in sprožiti alarm. Pri simulaciji napak smo se osredotočili na pogoste opozorilne alarme in slikovno prikazane napake na zaslonu ter jih uspešno simulirali. Razprava in zaključek: Višji pretoki bolje ustrezajo zahtevam pacientov, zmanjšujejo anatomski mrtvi prostor in zagotavljajo rahlo pozitiven tlak v zgornjih dihalnih poteh. Neželeni učinki teh sistemov so epistaksa, nelagodje v nosu in suhost. Potrebnih je več raziskav, ki bi natančno opredelile pozitivne in negativne lastnosti ter jih primerjale z neinvazivno ventilacijo.
Keywords: aplikacija kisika, visoki pretoki kisika, zdravstvena nega, neinvazivna ventilacija
Published in DKUM: 11.12.2023; Views: 499; Downloads: 36
.pdf Full text (1,93 MB)

3.
Učinkovitost neinvazivne ventilacije pri zdravljenju pacienta s pljučnim edemom
Veronika Motaln, 2023, undergraduate thesis

Abstract: Uvod: Pljučni edem je pogosto urgentno stanje, za katerega sta značilna hiter nastanek in potek, pri zdravljenju je bistveno takojšnje prepoznanje stanja ter vzpostavitev hemodinamskega ravnotežja bolnika. Neinvazivna ventilacija (v nadaljevanju NIV) je, zraven medikamentozne in kisikove terapije, eden izmed načinov zdravljenja bolnika s pljučnim edemom, v okviru zaključnega dela pa smo s pomočjo že opravljenih študij, raziskovali učinkovitost NIV pri bolniku s pljučnim edemom. Metode: V zaključnem delu smo uporabili deskriptivno metodo dela, za oceno moči dokazov zbranih raziskav pa hierarhijo dokazov po Polit & Beck (2021). Za iskanje strokovne in znanstvene literature smo uporabili mednarodne podatkovne baze Wiley Online Library, PubMed in Science Direct. Upoštevali smo vključitvene in izključitvene kriterije, ter uporabili vire, objavljene med letoma 2011 in 2021. Rezultati: S pomočjo identificiranih virov smo ugotovili, da je neinvazivna ventilacija pri bolniku s pljučnim edemom učinkovita, vendar ima velik vpliv sam vzrok za nastanek pljučnega edema. NIV, v primerjavi s trahealno intubacijo, skrajša ležalno dobo v enotah intenzivne terapije, čas rehabilitacije in zmanjša psihofizične posledice. Razprava in zaključek: Pri obravnavi bolnika s pljučnim edemom je ključnega pomena takojšnja prepoznava obolenja, prav tako pa ažurna reakcija zdravstvenega osebja, saj ima le ta veliko vpliva na končni izid zdravljenja.
Keywords: neinvazivna ventilacija, pljučni edem, učinkovitost
Published in DKUM: 27.03.2023; Views: 906; Downloads: 203
.pdf Full text (969,44 KB)

4.
Zdravstvena nega bolnika na neinvazivni mehanski ventilaciji
Petra Kobilica, 2016, undergraduate thesis

Abstract: Vloga izvajalcev zdravstvene nege pri bolnikih z neinvazivno mehansko ventilacijo (NIMV)je izredno pomembna, saj morajo imeti ustrezna praktična in teoretična znanja, da bi zagotovili kakovostno in varno zdravstveno nego. Namen diplomskega dela je predstaviti zdravstveno nego bolnika na NIMV,opis in uporabo pripomočkov, ki jih potrebujemo za izvedbo NIMV, pomen nadzora bolnika, zapletov ki lahko nastanejo in ustrezno ter pravočasno ukrepanje ob nastanku le teh. Opisane so prednosti in slabosti neinvazivne mehanske ventilacije, kje vse jo uporabljamo, ter pri katerih bolnikih jo lahko izvajamo in pri katerih je kontraindicirana. Neinvazivna mehanska ventilacija je v zadnjih letih zelo napredovala saj so raziskave dokazale da je učinkovita varna predvsem pa ima dober vpliv na bolnike z akutno dihalno odpovedjo ali poslabšanjem kronične dihalne odpovedi. Postaja pa vse pomembnejša tudi iz ekonomskega vidika, saj se z neinvazivno ventilacijo izognemo intubaciji in z njo povezanim zapletom. Temu primerno se tudi hitreje izboljša stanje bolnika in skrajša bolnišnična oskrba.
Keywords: Neinvazivna mehanska ventilacija, zdravstvena nega, čelada in maska za neinvazivno predihavanje
Published in DKUM: 12.10.2016; Views: 2532; Downloads: 679
.pdf Full text (674,79 KB)

Search done in 0.08 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica