| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 3 / 3
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Odkrivanje od podlubnikov napadenih dreves v smrekovih gozdovih z uporabo drona in multispektralne kamere : diplomsko delo
Andrej Cevzar, 2023, diplomsko delo

Opis: Podlubniki, kot sta osmerozobi smrekov lubadar (Ips typographus L.) in šesterozobi smrekov lubadar (Pityogenes chalcographus L.), povzročajo ekstremno gospodarsko in okoljsko škodo v gozdovih, še posebej na območjih, kjer prevladujejo sestoji navadne smreke (Picea abies L. Karst.). V boju s podlubniki je ključnega pomena hitro odkrivanje in sanacija žarišč, žal pa je sistem odkrivanja žarišč v Sloveniji nekoliko zastarel. V okviru diplomskega dela je bil izveden poskus iskanja žarišč podlubnikov s pomočjo drona in multispektralne kamere. Poskus se je izvajal na gozdnem zemljišču velikosti 21,02 ha, ki smo ga preleteli z dronom in posneli posnetke z multispektralno kamero. S pomočjo obdelave zbranih podatkov smo izdelali ortomozaik in NDVI (normaliziran vegetacijski indeks). Na podlagi analize NDVI indeksa smo določili lokacije potencialnih žarišč napadov podlubnikov. Dejansko stanje stopnje napada podlubnikov smo preverili s fizičnim obhodom območja. Rezultati poskusa so pokazali, da so bila na vseh treh območjih, kjer smo predvidevali pojav napada podlubnika, drevesa navadne smreke, ki so kazala znake napada osmerozobega smrekovega lubadarja.
Ključne besede: navadna smreka, podlubnik, žarišče, dron, multispektralna kamera
Objavljeno v DKUM: 04.10.2023; Ogledov: 505; Prenosov: 51
.pdf Celotno besedilo (4,41 MB)

2.
Uporaba multispektralne kamere v industijskih aplikacijah : diplomsko delo
Franci Piko, 2022, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi je predstavljen postopek zajemanja multispektralnih slik ter obdelava multispektralnih slik. V prvem delu je predstavljeno delovanje mulispektralne kamere in nekaj razlik med njimi ter delovanje multispektralnega senzorja. V drugem delu predstavimo uporabo multispektralne kamere v različnih industrijskih panogah, kjer se ta tehnologija najbolj uporablja. Na koncu v tretjem delu pa je predstavljeno zajemanje slik z multispektralno kamero in obdelava zajetih slik ter vrednotenje rezultatov, ki smo jih dobili z obdelavo.
Ključne besede: multispektralna kamera, multispektralno slikanje, obdelava slik, raster, ločevanje.
Objavljeno v DKUM: 29.09.2022; Ogledov: 510; Prenosov: 48
.pdf Celotno besedilo (2,92 MB)

3.
Zaznava bolezni in fizioloških motenj pšenice na podlagi sprememb vegetacijskih indeksov
Gašper Fridrih, 2019, diplomsko delo

Opis: V zadnjem času se uvajajo droni oz. brezpilotna letala (uav) za spremljanje razvoja rastlin. Prednosti uporabe se kažejo v preprostem načrtovanju, nemotenem delovanju in pridobivanju posnetkov iz ptičje perspektive. S prenosom sistemov multispektralnih kamer in nizko višino leta zagotavljajo visoko ločljivost rastlin. Pšenica je kultura, ki se goji v največjem obsegu površin, zato ponuja velik interes po pridobitvi prostorskih in časovnih informacijah o rastlini. V nalogi smo prikazali določevanje različnih vegetacijskih indeksov na osnovi multispektralnih posnetkov z droni. Snemanja so bila izvedena na površinah podjetja JERUZALEM SAT d.d. v različnih obdobjih rasti pšenice. Na osnovi zajetih posnetkov smo s pomočjo programske opreme Pix4Dfields generirali različne vegetacijske indekse in poiskali vzorčne povezave s stanjem na polju. Pridobljeni podatki omogočajo selektivne nanose gnojil in fitofarmacevtskih sredstev ter tako pripomorejo k prihrankom v proizvodnji in zmanjšanim obremenitvam okolja.
Ključne besede: dron, pšenica, multispektralna kamera, vegetacijski indeksi, daljinsko zaznavanje
Objavljeno v DKUM: 09.09.2019; Ogledov: 1569; Prenosov: 202
.pdf Celotno besedilo (1,81 MB)

Iskanje izvedeno v 1.74 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici