| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 122
First pagePrevious page12345678910Next pageLast page
1.
Vpliv metode usmerjanja (coaching) na motiviranje zaposlenih : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko delo
Lana Goričanec Jurekovič, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Zaposleni so pomembna sredstva za organizacije, saj prispevajo k njihovemu uspehu, zaradi česar je motivacija zaposlenih ključna za uspešno organizacijo. Ravno zato bi se moralo vsako podjetje osredotočiti na motiviranje človeških virov, če želi ostati konkurenčno na trgu in se izogniti težavam, kot so težave z zadrževanjem zaposlenih, ki lahko negativno vplivajo na poslovanje. Uveljavljanje tako notranje kot zunanje motivacije zaposlenih je ključno v današnjem delovnem okolju, s spodbujanjem delovne kulture, ki omogoča oboje, pa lahko podjetja dosežejo višjo zadovoljstvo zaposlenih, produktivnost in celotni uspeh. Ohranjanje in izboljševanje motivacije na delovnem mestu lahko predstavlja izziv za mnoga podjetja, saj marsikatero opravilo ni zanimivo. Zato morajo podjetja poiskati načine ustvarjanja delovnega okolja, ki spodbuja zavezanost delu in motivacijo za opravljanje nalog. Obstaja več vrst notranjih in zunanjih motivatorjev na delovnem mestu, ki jih bomo opisali v diplomskem delu, posebno pozornost pa bomo namenili metodi usmerjanja (coaching), inovativni upravljavski praksi, ki neposredno spodbuja osebni razvoj, posredno pa spodbuja ekonomsko in trajnostno rast podjetij. V poslovnem kontekstu se coaching opredeljuje kot interaktiven, neposreden in zaupen postopek, s katerim trener in drugi zaposleni (ali omejena skupina zaposlenih) poskušajo najti najučinkovitejši način za doseganje ciljev ter hkrati narediti pomembne spremembe v podjetju, pri čemer izkoriščajo njegove vire in zmogljivosti.
Keywords: motivacija pri zaposlovanju, motivacijski dejavniki, metoda coachinga, učinkovitost coachinga, diplomske naloge
Published in DKUM: 17.06.2024; Views: 141; Downloads: 21
.pdf Full text (1,21 MB)

2.
Motivacija za izobraževanje poklicnih gasilcev Maribor
Karolina Čerče, 2023, undergraduate thesis

Abstract: V diplomski nalogi smo obravnavali motivacijo za izobraževanje poklicnih gasilcev Gasilske brigade Maribor. Izobraževanje poklicnih gasilcev je ključno za uspešno delovanje. Spreminjajoči se scenariji nesreč zahtevajo ažurno znanje in prilagajanje novim tehnikam. S tem gasilci ohranjajo visoko stopnjo učinkovitosti, izboljšujejo varnost ter zagotavljajo zaščito. Diplomska naloga je sestavljena iz dveh delov. V prvem, teoretičnem delu diplomske naloge smo s pomočjo navedene literature razložili in opisali koncept motivacije, motivov, motivacijskih dejavnikov in teorij motivacije. Pojasnili smo tudi, kaj pomeni izobraževanje ter preučili različne vrste izobraževanja, predstavili smo izobraževalno dejavnost v organizaciji ter ovire pri izobraževanju. Predstavili smo Gasilsko brigado Maribor, njeno organiziranost in zgodovino. V empiričnem delu smo izvedli anketo, s katero smo preučevali dejavnike, ki vplivajo na motivacijo za izobraževanje. Prav tako smo ugotavljali morebitne ovire, s katerimi se srečujejo poklicni gasilci pri svojem izobraževanju. Poleg tega smo raziskali njihove preference glede izvedbe izobraževanj, kot so čas izvedbe, vrsta izobraževanja, pa tudi morebitne spremembe, ki bi jih želeli videti v procesu izobraževanja.
Keywords: motivacija, motivacijski dejavniki, izobraževanje, izobraževanje zaposlenih, motivacija za izobraževanj
Published in DKUM: 24.10.2023; Views: 373; Downloads: 95
.pdf Full text (1,89 MB)

3.
Motivacija za izobraževanje v podjetju harvest metallis, trgovina in posredovanje, d. o. o.
Nikolina Rosuljaš, 2023, undergraduate thesis

Abstract: V diplomski nalogi smo obravnavali motivacijo za izobraževanje v podjetju Harvest Metallis, trgovina in posredovanje, d. o. o. Kot glavno metodo raziskovanja smo uporabili spletno anonimno anketo, ki smo jo poslali zaposlenim v tem podjetju. Raziskali smo, kako motivirani so zaposleni za izobraževanje in kaj jih najbolj motivira. Na anketo je ustrezno odgovorilo 22 zaposlenih; rezultati so pokazali, da sta boljša informiranost in večja uspešnost pri delu dejavnika, ki jih najbolj motivirata za dodatno izobraževanje. Obstajajo tudi drugi motivi, kot so podaljšanje licence, izboljšanje kariernih možnosti, lažje delo ipd. Najmanj jih motivirajo bonusi. Večina jih je omejena zaradi zdravstvenega stanja ali neustrezne lokacije in se potem ne morejo udeležiti izobraževanja. Najbolj jih zanimajo praktične delavnice, seminarji in nasploh izobraževanja zunaj podjetja. Upamo, da jim bodo ti rezultati pomagali napredovati in še izboljšati njihovo izobrazbo ter zmanjšati ovire na minimum.
Keywords: motivacija, izobraževanje, motivacijski dejavniki, zaposleni
Published in DKUM: 15.09.2023; Views: 389; Downloads: 36
.pdf Full text (1,37 MB)

4.
Motivacija za izobraževanje v Domu Nine Pokorn Grmovje
Matevž Samec, 2023, undergraduate thesis

Abstract: V diplomski nalogi smo raziskovali motivacijo za izobraževanje v zavodu, Dom Nine Pokorn Grmovje, ki se ukvarja predvsem z nego oseb s potrebnimi potrebami. Svojim stanovalcem nudijo možnost samostojnega bivanja, hkrati pa se ukvarjajo še z nego na domu, cateringom in pranjem perila. V prvem delu diplomske naloge, ki je teoretični, smo predstavili pojem motivacije, vrste motivov in motivacijske dejavnike. Predstavili smo nekatere izmed najbolj znanih motivacijskih teorij, kot so Maslowova teorija potreb in Herzbergova motivacijska teorija. Opredelili smo pojem izobraževanje, cilje in temeljne dejavnike izobraževanja. Predstavili smo andragoški ciklus, oblike ter metode izobraževanja, učne pripomočke ter izobraževanje znotraj organizacije. V teoretičnem delu pa smo na kratko predstavili tudi zavod Dom Nine Pokorn Grmovje. V drugem, raziskovalnem delu smo ugotavljali, kaj zaposlene motivira za izobraževanje in kaj jih pri tem ovira. Ugotavljali smo, na katerem področju se želijo izobraževati, kakšne vrste izobraževanja si želijo in katere skupine ali osebe jih najbolj motivirajo za izobraževanje. Ob koncu pa smo odgovarjali na zastavljena raziskovalna vprašanja in ugotovili, da zaposlene za izobraževanje najbolj ovira pomanjkanje časa, motivira pa jih najbolj pridobitev novega znanja za lasten razvoj.
Keywords: Motivacija, motivacijski dejavniki, izobraževanje, metode izobraževanja.
Published in DKUM: 09.05.2023; Views: 658; Downloads: 97
.pdf Full text (886,58 KB)

5.
Motivacija in zadovoljstvo na delovnem mestu
Jasmina Grahek, 2023, undergraduate thesis

Abstract: Motivacija in zadovoljstvo na delovnem mestu sta pojma, ki se v poslovnem svetu pojavljata pogosto. Čeprav gre za področje, ki je bilo že velikokrat raziskovano, pa se vodstva organizacij še vedno sprašujejo, kako bi svoje zaposlene še bolj motivirala in izboljšala njihovo zadovoljstvo. Zaradi tega smo s pomočjo diplomskega dela želeli raziskati tovrstno področje in ugotoviti pomembnost petnajstih motivacijskih dejavnikov v izbranem podjetju. Za namen pridobivanja podatkov smo uporabili lestvico delovnih motivov, s pomočjo katere so anketiranci razvrščali motive po pomembnosti. Ugotovili smo, da je večina zaposlenih v izbranem podjetju motivirana, vendar pa si zaposleni v podjetju v prihodnje želijo več motiviranja s plačo in več možnosti za strokovni razvoj. Obe predpostavljeni hipotezi smo zavrnili, saj nismo mogli dokazati, da obstajajo razlike med spolom in motiviranostjo ter da obstaja povezanost med starostjo in motiviranostjo. Podjetje do zdaj ni imelo na voljo informacij o motivaciji zaposlenih, zato so ugotovitve raziskave pomembne za nadaljnje ukrepe na področju motiviranja zaposlenih v izbranem podjetju.
Keywords: motivacija, zadovoljstvo, motiviranost zaposlenih, motivacijski dejavniki, lestvica delovnih motivov
Published in DKUM: 14.04.2023; Views: 894; Downloads: 234
.pdf Full text (998,10 KB)

6.
Zmanjšanje fluktuacije z analizo motivacijskih dejavnikov različnih generacij v podjetjih
Ana Leben, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Zaključno delo obravnava značilnosti generacij X, Y in Z, njihove vrednote in motivacijske dejavnike, s katerimi kadrovniki motivirajo pripadnike teh generacij in jih skušajo ohraniti v podjetju. Cilj zaključnega dela je bil ugotoviti, ali kadrovniki poznajo glavne razlike med generacijami X, Y in Z in kateri motivacijski dejavniki jih najbolj motivirajo, da ostanejo v podjetju. Cilj je bil tudi preučiti ukrepe, s katerimi bi zmanjšali fluktuacijo med pripadniki omenjenih generacij, in predlagati ukrepe, ki bi jih podjetja lahko vpeljala, da zadržijo ta kader. V teoretičnem delu smo z metodo deskripcije in metodo kompilacije opisali in povzeli literaturo, z metodo sinteze pa strnili in povezali naše ugotovitve. V empiričnem delu smo uporabili intervju, s katerim smo intervjuvali pet kadrovnikov. Pridobljene odgovore smo nato analizirali s kodiranjem. V okviru naše raziskave smo ugotovili, da se kadrovniki dobro zavedajo povezave med generacijskimi razlikami in fluktuacijo zaposlenih ter poznajo motivacijske ukrepe, ki motivirajo predstavnike generacij X, Y in Z. Ugotovili smo tudi, da kadrovniki ne zmanjšujejo fluktuacije posameznih generacij, ampak ukrepe za zmanjševanje posplošijo na vse zaposlene. Pri uvedbi ukrepov se srečujejo tudi z različnimi ovirami, ki so navedene v ugotovitvah.
Keywords: fluktuacija, motivacijski dejavniki, vrednote, generacije
Published in DKUM: 28.11.2022; Views: 540; Downloads: 78
.pdf Full text (742,47 KB)

7.
Motiviranost za delo v projektnem okolju
Živa Špindler, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Motiviranost za delo je gonilo uspešnosti organizacije v tradicionalnih, pa tudi v projektno naravnanih organizacijah. Čeprav projektno delo prinaša učinkovite rezultate in cilje, ki jih organizacije želijo doseči, hkrati praviloma povzroča tudi več stresa, izčrpanosti in utrujenosti pri zaposlenih v primerjavi z delom v neprojektnem okolju. Ali motivacijske teorije veljajo tudi za motiviranje zaposlenih v projektnem okolju? Ali so motivacijski dejavniki enaki v tradicionalnih in projektno naravnanih organizacijah? Ali so motivacijski dejavniki zaposlenih v projektnem okolju v do sedaj znanih raziskavah v tujini enaki tudi med slovenskimi projektnimi delavci? V diplomskem delu smo iskali odgovore na navedena vprašanja, v teoretičnem delu smo obravnavali teorije motivacije, razlike med motivacijo v tradicionalnih in projektno naravnanih okoljih, ključne motivacijske dejavnike ter njihov pomen in vlogo managerjev pri motiviranosti v projektnem okolju. V raziskavi glede motiviranosti zaposlenih v projektnem okolju v Sloveniji, ki je opredeljena v empiričnem delu diplomskega dela, smo preverjali podobnosti in razlike med do sedaj znanimi študijami in teoretičnimi podlagami ter odgovori ankentirancev zaposlenih v slovenskem projektnem okolju. Skozi delo smo tako prišli do zanimivih zaključkov, predvsem pa smo ugotovili, da ni večjih razlik med študijami v tujini ter našo raziskavo.
Keywords: motivacija, projektno okolje, motivacijski dejavniki, motivacijske teorije
Published in DKUM: 24.11.2022; Views: 460; Downloads: 51
.pdf Full text (1,86 MB)

8.
Pomembnost motiviranja za uspešno vodenje
Špela Kotnik, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Izziv vsake vodje je motivirati svoje zaposlene tako, da bodo s svojimi dejanji pripomogli k doseganju organizacijskih ciljev. Motivacija je individualna stvar, zaradi česar mora vodja dodobra poznati lastnosti in potrebe svojih zaposlenih kot tudi naravo dela. Bolj, kot bodo zaposleni motivirani, tem bolj bodo pripomogli k uspešnosti podjetja. Na motivacijo lahko vodja vpliva z različnimi motivacijskimi dejavniki, kot so npr. plača, denarne nagrade ter napredovanja, a vendar nanjo vpliva tudi odnos, ki ga imata vodja in zaposleni, ter vodstveni stil, ki ga vodja uporablja. V diplomski nalogi smo raziskali vpliv, ki ga ima motivacija na vodenje ter opredelili njuno medsebojno soodvisnost. V prvem delu diplomske naloge smo tako najprej opredelili motivacijo, motive in izvore motivacije ter različne motivacijske teorije in dejavnike motivacije. Temu sledi poglavje vodenja, kjer smo najprej pojasnili, kaj vodenje sploh je, in kakšne vrste oziroma stile vodenja poznamo. Ob koncu prvega dela diplomske naloge smo opredeli tudi, kdaj govorimo o uspešnem vodenju in o medsebojnem vplivu med motivacijo in vodenjem. V drugem, empiričnem delu diplomske naloge, smo opravili raziskavo med zaposlenimi v izbrani enoti Nove kreditne banke Maribor d.d. Pripravili smo dve anketi, eno za vodje in eno za zaposlene, skozi kateri smo nato analizirali razkorak med motivacijskimi pristopi, ki jih uporabljajo vodje, in tistih, za katere si zaposleni izbrane organizacijske enote najbolj želijo, da bi jih vodje uporabljale. V empiričnem delu diplomske naloge smo ugotovili, da na motivacijo zaposlenih najbolj vplivajo denarne nagrade, najmanj motivirajoč dejavnik pa je delo od doma. Za slednjega je management mnenja, da le ta v veliki meri vpliva na raven motivacije zaposlenih, kar predstavlja največji razkorak med motivacijskimi dejavniki, ki dejansko motivirajo zaposlene, in tistimi, za katere vodstveni delavci menijo, da vplivajo na motiviranost.
Keywords: Motivacija, motivi motivacije, notranja motivacija, zunanja motivacija, notranja in zunanja motivacija, motivacijske teorije, maslowa hierarhija potreb, teorija ERG, Herzbergova motivacijska teorija, motivacijska teorija X in Y, teorija pridobljenih potreb, procesne teorije motivacije, motivacijski dejavniki, vodenje, vrste vodenja, osebnostne teorije vodenja, vedenjske teorije vodenja, kontingenčne teorije vodenja, situacijska teorija vodenja, sodobni stili vodenja, transakcijski in transformacijski stil vodenja, karizmatičen stil vodenja, moralen stil vodenja, uspešno vodenje.
Published in DKUM: 27.10.2022; Views: 1218; Downloads: 508
.pdf Full text (1,19 MB)

9.
Motivacija zaposlenih v javnem zdravstvenem zavodu
Tia Posavac, 2021, undergraduate thesis

Abstract: Vsaka organizacija se zaveda, da je motiviran in dobro usposobljen kader gonilna sila dobrega poslovanja podjetja, zato miselnost, da zaposleni predstavljajo zgolj strošek organizaciji, postaja preteklost. Velja pravilo »več daš, več dobiš«, zato je vlaganje v zaposlene nujno potrebno. Diplomsko delo obravnava motivacijo zaposlenih na delovnem mestu v javnem zdravstvenem zavodu. V njem bomo predstavili pojem motivacije, motivacijske dejavnike, teorije in povezavo med zadovoljstvom ter motivacijo. Cilj in namen diplomskega dela je ugotoviti, kaj zaposlene motivira in kateri motivacijski dejavniki jih najbolj motivirajo pri opravljanju njihovega dela. S pomočjo anketnega vprašalnika smo ugotovili, da pomenijo zaposlenim notranji dejavniki veliko več kot zunanji, kar je bilo v skladu s pričakovanji.
Keywords: motivacija, motivacijski dejavniki, motiviranje zaposlenih
Published in DKUM: 24.11.2021; Views: 1260; Downloads: 118
.pdf Full text (872,92 KB)

10.
Motiviranost pripadnikov pomožne policije : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko delo
Dejan Peršuh, 2021, undergraduate thesis

Abstract: Vodenje kadrov predstavlja pomembno funkcijo delovanja nekega sistema. Uspešnost vodenja se odraža pri zaposlenih in uporabnikih storitev. Vendar samo vodenje še ne pomeni uspeha. Pravi vodja mora znati svoje zaposlene pravilno motivirati. Kako motivirati zaposlene? Mnogi so že poskušali odgovoriti na to vprašanje. Ameriški klinični psiholog Frederick Irving Herzberg je poskusil odgovoriti s svojo dvofaktorsko teorijo, ki trdi, da obstajajo dejavniki delovnih mest, ki povzročajo zadovoljstvo (motivatorji) in kaj mora biti izpolnjeno, da se sploh začne dogajati motivacija (higieniki). S tem diplomskim delom je ta teorija uporabljena kot osnova za študijo motivacije pri pomožnih policistih v Sloveniji, ki smo jo opravili s pomočjo ankete. V raziskovalnem delu je sodelovalo 206 anketirancev pomožnih policistov s pomočjo katerih smo ugotavljali, kateri so tisti različni motivacijski dejavniki, ki vplivajo na delo pri Policiji. Avtor ugotavlja, da dejavniki, kot so odgovornost, napredovanje, dosežki in delo samo vplivajo na pripadnike pomožne policije. Po drugi strani se lahko nezadovoljstvo kaže zaradi slabe opreme, odnosov s sodelavci, delovnih pogojev in časa.
Keywords: diplomske naloge, motiviranost, motivacijski dejavniki, pomožna policija
Published in DKUM: 02.11.2021; Views: 1041; Downloads: 118
.pdf Full text (923,02 KB)

Search done in 0.19 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica