| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 829
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Načrtovanje in izvedba krmilnega sistema rotacijskega invertiranega nihala
Mitja Omerzel, 2023, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo se osredotoča na načrtovanje in izvedbo krmilnega sistema za vodenje rotacijskega invertiranega nihala. Invertirano nihalo je zelo pogost laboratorijski eksperiment, kjer lahko izvajamo in testiramo različne regulacijske algoritme. Za izvedbo krmilnega sistema je bila uporabljena krmilna in programska oprema proizvajalca Mitsubishi. Delo zajema postopke načrtovanja sistema vodenja, izpeljavo matematičnega modela rotacijskega invertiranega nihala ter načrtovanje mehanskih sklopov in električnih povezav. Podrobno je opisana zasnova in izvedba regulacijskih algoritmov. Za potrebe simulacije je še dodatno poudarjena in predstavljena kaskadna PID-PID regulacijska shema. Na podlagi izpeljanega matematičnega modela je izdelan simulacijski model v okolju Matlab – Simulink. Rezultati so predstavljeni v obliki grafikonov, različnih odzivov notranje in zunanje zaprtozančne zanke. Vsi postopki načrtovanja so nazorno slikovno in besedno predstavljeni. Nazorno in pregledno so podane tudi osnovne funkcije in tehnike programiranja ter zagon projekta, s katerim dosežemo ročno hitrostno vodenje servomotorja s servoregulatorjem in PLC krmilnikom. Ustvarjen je HMI vmesnik za prikazovanje osnovnih podatkov, kot so način vodenja, hitrost motorja, položaj motorja in parameteri za detektiranje napak servokrmilnika. Na ekranu sta dodana še indikatorja končnih položajev in tipki za vodenje v hitrostnem režimu. Cilj je bil ustvariti krmilno vezje, ki je namenjeno nadaljnji laboratorijski uporabi. Postopki načrtovanja in izvedbe so podrobno opisani, zato je naloga primerna tudi za začetnike na področju avtomatizacije, saj so vsi postopki hitro in enostavno ponovljivi.
Ključne besede: Simulacija, modeliranje, regulator, rotacijsko invertirano nihalo, Mitsubishi
Objavljeno v DKUM: 31.05.2023; Ogledov: 48; Prenosov: 5
.pdf Celotno besedilo (6,28 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

2.
Oblikovanje in načrtovanje simulatorja dirkanja : magistrsko delo
Aleš Gradišnik, 2023, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je predstavljen razvoj in izdelava simulatorja dirkanja na osnovi Stewartove ploščadi s šestimi prostostnimi stopnjami za promocijo novega produkta podjetja Emsiso d.o.o.. V delu je pregledana teorija Stewartove ploščadi, ergonomije voznika v različnih vozilih in nekaj metod skeniranja, ki se navezujejo na razvoj simulatorja. Izbrano idejno zasnovo smo v kombinaciji z eksperimentalno metodo pripeljali do zaključenega 3D modela in ga kasneje tudi izdelali. Celoten projekt je zajemal sodelovanje med inženirji elektronike in strojništva, programerji, oblikovalcem in tehničnim osebjem. Kljub temu da je razvoj simulatorja zaključen, še pušča odprte poti za nadgradnjo in uporabo v drugih panogah.
Ključne besede: simulator dirkanja, Stewartova ploščad, oblikovanje izdelka, 3D modeliranje, razvoj izdelka, dirkalnik, Solidworks, rally
Objavljeno v DKUM: 26.04.2023; Ogledov: 127; Prenosov: 21
.pdf Celotno besedilo (6,24 MB)

3.
Uporaba evolucijskih metod za napovedovanje stroškov inženirskih projektov : magistrsko delo
Kristijan Šket, 2023, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo obsega napovedovanje stroškov inženirskih projektov v orodjarstvu, katerih cilj so transferna orodja za preoblikovanje pločevine. Cilj dela je s pomočjo genetskega programiranja in programskega okolja BricsCAD na podlagi stroškovne analize že izdelanih transfernih orodij ustvariti napovedne matematične modele za napovedovanje stroškov vsebinsko podobnih projektov v prihodnosti. Za zadostno genetsko raznovrstnost v začetnih generacijah smo organizme ustvarili s polnim, rastočim in delno polnim, delno rastočim načinom. Kot najbolj točen napovedni model v fazi testiranja se je izkazal model z delno polnim, delno rastočim načinom stvarjenja, ki je dosegel povprečno točnost 97,59 %. Ustvarjeni napovedni model je funkcijske gene izbiral iz osnovnih matematičnih operacij: seštevanja, odštevanja, množenja in deljenja. Za uporabo priporočamo model, pridobljen z rastočim načinom in naborom funkcijskih genov iz osnovnih računskih operacij brez operacije deljenja. Model je zgolj 0,25 % manj točen, vendar je enostavnejši za uporabo in za delovanje zahteva poznavanje le trinajstih in ne sedemnajstih spremenljivk.
Ključne besede: evolucijske metode, genetsko programiranje, modeliranje in optimizacija, projektno vodenje v orodjarstvu, obvladovanje stroškov
Objavljeno v DKUM: 24.04.2023; Ogledov: 137; Prenosov: 70
.pdf Celotno besedilo (2,01 MB)

4.
Računska ocena vpliva znotrajceličnih presnovnih in signalnih poti ter medcelične komunikacije na izločanje glukagona in inzulina : doktorska disertacija
Jan Zmazek, 2022, doktorska disertacija

Opis: Doktorska disertacija proučuje fiziološke lastnosti celic alfa in beta z uporabo matematičnega modeliranja, omrežnih znanosti in drugih sodobnih biofizikalnih pristopov. V prvem delu disertacije predstavimo matematični model presnove in hormonskega izločanja obeh tipov celic. Rezultati modela kažejo, da je oksidacija maščobnih kislin odgovorna za visoko bazalno nastajanje ATP, medtem ko je od glukoze odvisno zvišanje koncentracije ATP posledica anaerobnih (glikolitskih) značilnosti celice alfa in aerobnih (mitohondrijskih) značilnosti celice beta. Motnje v glikolitski in mitohondrijski presnovi kritično vplivajo na pravilno izločanje hormonov obeh vrst celic. Model celice alfa je nadalje dopolnjen z od cAMP odvisno signalno potjo, ki jo uravnava presnovna aktivnost ali vezava zunajceličnih signalov na membranske receptorje. Glede na modelsko napoved je znižanje znotrajceličnega pH med visoko presnovno aktivnostjo ključnega pomena za znižanje znotrajcelične koncentracije cAMP ob stimulaciji z visoko koncentracijo plazemske glukoze. Modelirana je tudi stimulacija celic alfa z aminokislinami, in sicer tako, da se modelski rezultati ujemajo z eksperimentalnimi opažanji, da obrok mešanih hranil močno poveča izločanje glukagona. Drugi del disertacije predstavlja analizo eksperimentalno pridobljenih kalcijevih signalov iz celic beta v Langerhansovih otočkih. Predstavljena metodologija obdelave podatkov vključuje ekstrahiranje presnovno aktivirane počasne in električno aktivirane hitre komponente, binarizacijo ali diskretizacijo signalov, detekcijo nizkokakovostnih signalov in izgradnjo funkcionalnih mrež. Počasna in hitra oscilatorna komponenta sta med seboj povezani, pri čemer je frekvenca hitrih oscilacij največja okoli vrhov počasnih oscilacij. To vedenje je bolj izrazito pri stimulaciji s fiziološko koncentracijo glukoze kakor pri suprafiziološki koncentraciji. Za obe komponenti so zgrajene funkcionalne mreže, njihova analiza pa kaže na večjo lokalno gručavost in segregacijo mrež hitre komponente ter večjo globalno povezanost počasne komponente. Analiza večplastnih mrež kaže na šibko povezavo med hitro in počasno plastjo, kar nakazuje na to, da različni sinhronizacijski mehanizmi oblikujejo kolektivno aktivnost v otočkih.
Ključne besede: celica beta, celica alfa, modeliranje, presnova, cAMP, aminokisline, kalcij, medcelične mreže
Objavljeno v DKUM: 17.01.2023; Ogledov: 181; Prenosov: 39
.pdf Celotno besedilo (3,81 MB)

5.
Modeliranje in simulacija vezja indukcijske peči : diplomsko delo
Denis Batiuk, 2022, diplomsko delo

Opis: Cilj zaključnega dela je predstaviti alternativno možnost taljenja kovin brez škodljivih vplivov na okolje in preučiti princip delovanja ter pripraviti teoretično podlago za izdelavo matematičnega modela indukcijske peči. Na podlagi zaključnega dela lahko ugotovimo kako različni parametri komponent vplivajo na delovanje indukcijske peči in električnega vezja.
Ključne besede: indukcijski grelec, električna shema, matematično modeliranje modela, indukcijski pojav.
Objavljeno v DKUM: 11.01.2023; Ogledov: 190; Prenosov: 40
.pdf Celotno besedilo (2,66 MB)

6.
Model NN omrežja s priključenimi sončnimi elektrarnami : diplomsko delo
Anže Podlesnik, 2022, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je predstavljena analiza dela nizkonapetostnega omrežja, natančneje območja transformatorske postaje Vovkova loka. Na začetku dela so opisane toplotne črpalke, in sicer v sklopu trenutnega trenda prehoda ogrevanja gospodinjstev iz konvencionalnih virov na obnovljive vire energije, v sklopu samooskrbe z električno energijo pa so predstavljene sončne elektrarne. Za tem je na kratko predstavljeno elektroenergetsko omrežje. V drugem delu sledita opis transformatorske postaje Vovkova loka in izračun potrebnih podatkov za izvedbo simulacije v programskem paketu Matlab/Simulink. Na koncu je predstavljena validacija računalniškega modela in različne simulacije primerov dodatnih obremenitev omrežja.
Ključne besede: model transformatorja, distribucijsko omrežje, modeliranje, sončna elektrarna, toplotna črpalka
Objavljeno v DKUM: 18.11.2022; Ogledov: 544; Prenosov: 104
.pdf Celotno besedilo (2,56 MB)

7.
Razvoj pametnega prezračevalnega sistema : diplomsko delo
Matic Smogavec, 2022, diplomsko delo

Opis: Zaključno delo govori o razvoju prezračevalnega sistema z možnostjo upravljanja le-tega s pomočjo telefona, tablice ali računalnika. Delo zajema metode kot so 3D modeliranje, načrtovanje vezja, Programiranje v C jeziku, programiranje v HTML in Javascript jezikih, sestava vezja oz. spajkanje ter montažo sistema. V začetku smo podrobneje analizirali podobne sisteme, ki so ponujeni na trgu in glede na to opredelili zahteve za naš sistem z namenom, da bi bil le-ta boljši. Sledila je izbira ustreznih komponent, ki so na voljo na trgu, nato pa načrtovanje in izdelava strojnih in elektronskih delov ter montažo teh v smiselno zaključeno celoto. Na koncu sledi analiza našega oz. lastnega sistema v kateri ugotavljamo ali sistem v celoti izpolnjuje v začetku postavljene zahteve in glede na to podamo rezultate. Sledi še opis in rešitev večjih težav, ki jih je pomembno izpostaviti in pa zaključni komentar z nekaj idejami za nadgradnjo.
Ključne besede: razvoj, prezračevalni sistem, rekuperacija toplote, Wi-Fi, upravljanje na daljavo, 3D modeliranje, 3D tiskanje, načrtovanje, vezja, mikrokrmilnik, programiranje, C, C++, HTML, Javascript, CSS, spletna stran, Websocket
Objavljeno v DKUM: 08.11.2022; Ogledov: 494; Prenosov: 111
.pdf Celotno besedilo (2,28 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

8.
Planiranje kadra v logistiki na podlagi simulacije procesov : diplomsko delo univerzitetnega študijskega programa
Amadej Mukenauer, 2022, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu najprej predstavimo aktualna teoretična izhodišča na področju modeliranja s simulacijo diskretnih dogodkov. Nadalje opišemo procese interne logistike v obravnavanem proizvodnem podjetju. Iz posnetka procesov izdelamo simulacijski model za namen planiranja kadra. Pokazali smo, kako lahko pri znanih napovednih količinah naročil v nekem podjetju na podlagi simulacijskega modela planiramo število potrebnih delavcev v operativni logistiki. Predstavili smo še dodatne možnosti uporabe in nadgradnje simulacije za še natančnejše planiranje.
Ključne besede: planiranje kadra, simulacija diskretnih dogodkov, interna logistika, reševanje problemov, modeliranje sistema
Objavljeno v DKUM: 03.11.2022; Ogledov: 232; Prenosov: 23
.pdf Celotno besedilo (2,13 MB)

9.
Numerična analiza bistabilnega releja za različne geometrije : diplomsko delo
Jan Možič, 2022, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi je opisano modeliranje bistabilnega releja in magnetostatični izračuni v program Flux 3D. Cilj naloge, je preučitev kako sprememba geometrije vpliva na velikost sil, ki so prisotne na pomičnem delu bistabilnega releja. Opravljenih bo več numeričnih izračunov. Rezultati bodo analizirani ter primerjani med seboj.
Ključne besede: Bistabilni rele, modeliranje, sile
Objavljeno v DKUM: 26.10.2022; Ogledov: 198; Prenosov: 21
.pdf Celotno besedilo (4,03 MB)

10.
Dobre prakse uporabe diagramov zaporedja : diplomsko delo
Lundrim Racaj, 2022, diplomsko delo

Opis: Namen diplomskega dela je bil spoznati dobre prakse uporabe diagramov zaporedja in preveriti kako so le-ti podprti v izbranih modelirnih orodjih. Predstavljeni so osnovni gradniki diagramov zaporedja in smernice za izdelavo le-teh. V praktičnem delu smo primerjali namizno orodje »Visual Paradigm« in orodje »StarUML«. S pomočjo pregleda sorodnih del smo oblikovali seznam kriterijev za primerjavo in nato ovrednotili izbrani orodji. Obe orodji zagotavljata ključne funkcionalnosti, kot so: preverjanje sintakse, generiranje kode, povratno inženirstvo ter uvoze in izvoze v različne formate. Na osnovi rezultatov primerjave pa ugotavljamo, da orodje »Visual Paradigm« nudi boljšo in celovitejšo podporo pri oblikovanju in uporabi diagramov zaporedja.
Ključne besede: programska oprema, modeliranje, UML, diagrami zaporedja, modelirna orodja, primerjava.
Objavljeno v DKUM: 24.10.2022; Ogledov: 248; Prenosov: 24
.pdf Celotno besedilo (2,33 MB)

Iskanje izvedeno v 0.18 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici