| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 41
Na začetekNa prejšnjo stran12345Na naslednjo stranNa konec
1.
Odnosi in resocializacija v Prevzgojnem domu Radeče : diplomsko delo univerzitetnega študijskega programa Varstvoslovje
Ana Štruclin, 2024, diplomsko delo

Opis: Medsebojni odnosi med zaposlenimi in mladoletniki so ključnega pomena za uspešno resocializacijo slednjih. Zato je proučevanje odnosov eden izmed najpomembnejših vidikov družbenega vzdušja v zaporu. V diplomskem delu smo se osredotočili na odnose med mladoletniki in zaporskimi delavci ter vplivom odnosov v zaporskem okolju na izvajanje resocializacije mladoletnikov. Opravili smo pregled domače in tuje literature o odnosih, primarno o mladoletnikih, resocializaciji in predstavili slovenski zaporski sistem. V empiričnem delu smo izvedli kvalitativno študijo, v katero so bili vključeni zaposleni Prevzgojnega doma Radeče, v kateri smo preučevali odnose med mladoletniki in zaposlenimi ter podporo slednjih za resocializacijo mladoletnikov. Z analizo intervjujev smo ugotovili, da večina mladoletnikov izhaja iz neurejenih in disfunkcionalnih družin, kar povzroča čustvene, socialne in vedenjske težave, ki so jih vodile k izvrševanju kaznivih dejanj. To so bili otroci, prepuščeni sami sebi, brez meja in pravil. Posledično je delo zaposlenih toliko težje, saj v dobi odraščanja in pubertete mladoletnika učijo osnov, ki so mogoče za nas samoumevne. Zaposleni so mnenja, da mladoletnikom predstavljajo nadomestne družinske člane, ki jih v času odraščanja potrebujejo. Strmijo k temu, da mladoletnike podpirajo, jih motivirajo in jim z različnimi resocializacijskimi programi v prevzgojnem domu pomagajo najti pravo pot. Vsi zaposleni menijo, da je odnos ključen del prestajanja vzgojnega ukrepa. Poudarjajo, da sta dobra obojestranska komunikacija in zaupanje ključ do uspeha, a le, če so mladoletniki pripravljeni sodelovati z njimi.
Ključne besede: mladoletniki, resocializacija, Prevzgojni dom Radeče, odnosi, diplomske naloge
Objavljeno v DKUM: 23.07.2024; Ogledov: 184; Prenosov: 44
.pdf Celotno besedilo (1,32 MB)

2.
Celovito izvajanje vzgojnega programa v PD Radeče kot ključni dejavnik varnostnih razmer
Andrej Robar, Damjan Slatinek, Danijela Mrhar Prelić, 2005, objavljeni strokovni prispevek na konferenci

Ključne besede: prevzgojni domovi, vzgojni ukrepi, mladoletniki, vzgojni programi
Objavljeno v DKUM: 21.03.2024; Ogledov: 186; Prenosov: 10
.pdf Celotno besedilo (247,06 KB)

3.
Otroške poroke kot oblika zlorabe pravic otrok : magistrsko delo
Ana Lešnik, 2023, magistrsko delo

Opis: Otrokove pravice so dandanes na veliki preizkušnji. Kljub vedno večjemu številu ukrepov za varovanje otrok in njihovih pravic, se na eni strani vedno znova pojavijo ovire, katere uresničevanje otrokovih pravic postavijo na rob. Na drugi strani pa imamo ovire, katerih kljub naporom ne moremo izkoreniniti. Ena izmed takšnih ovir so otroške poroke. Ta škodljiva praksa se pojavlja po celem svetu, tako v razvitih kot manj razvitih okoljih, saj je globoko zakoreninjena v tradicionalni kulturi. Otroške poroke danes predstavljajo kršitev mnogih pravic, ki pripadajo otrokom na mednarodni in nacionalni ravni. Temeljna definicija otroka je vsebovana v Konvenciji o otrokovih pravicah in mnogih drugih mednarodnih aktih. Nenazadnje podaja definicijo otroka tudi domača zakonodaja. Otroku tako na večih podlagah pripadajo tako človekove in otrokove pravice hkrati in se te ne izključujejo. Ena izmed pravic, katera pripada človeku je tudi pravica do sklenitve zakonske zveze. Posledično to pomeni, da tudi otroku pripada pravica do sklenitve zakonske zveze, vendar tukaj naletimo na težavo. Zakonska zveza otroka oz. mladoletne osebe načeloma ni dovoljena, saj prinese več škode kot koristi. V takšnih primerih pride do uporabe načela otrokove največje koristi, katero poskrbi, da se otrokom kot ranljivejši skupini zagotavljajo pravice v največji meri. Otroške poroke kršijo v največji meri načelo otrokove največje koristi, nadalje pa tudi pravico do izobraževanja, do zdravja, življenja, preživetja, do izražanja mnenja, do zaščite pred nasiljem, tudi spolnim, izkoriščanjem, trgovino z ljudmmi in seznam kršitev bi se lahko nadaljeval. Obstaja vedno več aktov, organizacij, tako vladnih kot nevladnih, kateri skušajo v največji meri preprečiti to škodljivo prakso, vendar kljub temu še vedno pojav teh na svetovni ravni ne upada v takšnem številu, kot bi si želeli.
Ključne besede: Otrokove pravice, otroške poroke, zakonska zveza, otroci, mladoletniki, zloraba pravic, običaji, škodljive prakse
Objavljeno v DKUM: 08.09.2023; Ogledov: 501; Prenosov: 61
.pdf Celotno besedilo (1,18 MB)

4.
Lažna in izsiljena priznanja mladoletnikov : diplomsko delo univerzitetnega študijskega programa Varstvoslovje
Klara Brežnik, 2021, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo opisuje pomanjkljivosti zasliševanja, katera se pojavijo pri zasliševanju mladoletnikov. Te poleg oseb s posebnimi potrebami, oseb z nižjo ravnjo inteligence (merjeno po IQ ravni) in oseb z diagnosticiranimi psihosomatskimi motnjami predstavljajo posebej ranljivo populacijo, saj zaradi še svoje ne razvitosti ne znajo oceniti resnosti zaslišanja, ter posledice, ki lahko iz tega nastanejo. Prav tako so v nevarnosti, da same sebe inkriminirajo, zaradi nepoznavanja ali nerazumevanja zakonov in svojih pravic, oziroma še ne dojemajo pravnih posledic, ki lahko nastanejo. Problem nastane v policijskem sistemu, v katerega je vnaprej uvedena neusmiljena taktika zasliševanja, katera je primarno namenjena pridobivanju priznanja in ne iskanju resnice, katera po vsem tem niti ni prilagojena za zaslišanje mladoletnih osumljencev. Pri tem bomo v tej nalogi spoznali tehnike, ki jih policisti uporabljajo za pridobivanje priznanj, katere bomo presodili in evalvirali na podlagi primerov, kjer je bila uporabljena Reidova tehnika. Težava je tudi, da mladoletne osebe velikokrat zavrnejo prisotnost odvetnika, družinskega člana ali prijatelja, saj menijo, da so zaradi svoje neudeleženosti pri povzročitvi kaznivega dejanja varni. Prav pod pritiskom ostrih tehnik zasliševanja hitreje popustijo, saj iščejo hitro olajšanje (da gredo čimprej domov), rečejo kar mislijo da policisti želijo slišati in ker menijo, da bodo priznanje lahko odvzeli in bodo s tem varni pred pregonom. Najpogosteje pa mladoletniki podajo lažno ali izsiljeno priznanje, kadar s tem branijo družinskega člana ali prijatelja.
Ključne besede: diplomske naloge, lažno priznanje, izsiljeno priznanje, Reidova tehnika, mladoletniki
Objavljeno v DKUM: 26.10.2021; Ogledov: 747; Prenosov: 89
.pdf Celotno besedilo (1,06 MB)

5.
Iskanje pogrešanih mladoletnih oseb : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko delo
Sara Marija Loparič, 2020, diplomsko delo

Opis: Ko nekdo postane pogrešan, za seboj pusti strah in zmedenost, tako med policisti kot med nami, ki smo o tem obveščeni v javnosti. Skozi nalogo smo raziskali, kateri predpisi so potrebni za uspešno preiskovanje pogrešanih oseb in kako so pogrešane osebe opredeljene v zakonih v Sloveniji in nekaterih drugih državah. Ker so policisti prvi, katerim se zatečemo v teh primerih, je na njih še toliko večje breme. Podrobneje smo opisali, kako poteka samo preiskovanje, kateri ukrepi so pomembni skozi celotno preiskovanje. Osebe se lahko izgubijo, zaidejo, storijo samomor ali postanejo žrtev kaznivega dejanja. V večini državah bodo po navadi hitro našli pogrešano osebo. Nekateri primeri pogrešanih oseb pa na žalost ostajajo nerešeni več let. Postopek raziskovanja se ločuje glede na starostno skupino in stanje pogrešanega. Razmere, ko človek »izgine«, so lahko zelo boleče z dolgotrajnimi učinki na družino in prijatelje, saj ne morejo vedeti, kje je njihova pogrešana oseba. Ko govorimo o osebah, ki kar naenkrat »izginejo«, policisti sumijo tudi morebitno smrt te žrtve, kot so samomori, nesreče, naravne smrti. Če pride do tega, morajo policisti imeti zadosti gradiva, da lahko identificirajo najdeno osebo (fotografije, DNK, prstni odtisi…). Poleg vseh teh obvez je pa zelo pomembno vzajemno sodelovanje med policijo in širšo javnostjo. Osredotočili smo se na preiskovanje pogrešanih mladoletnih oseb. Razlogi za pogrešanje so številni in raznoliki. Nas so zanimali, kakšni so ti razlogi. Podatke smo pridobili s tem, da smo pregledali literaturo, članke, spletne portale in povzeli ugotovitve ostalih avtorjev, ki so že raziskali že to področje. S tem raziskovanjem smo odgovorili na zastavljene hipoteze. Ugotovili smo, kaj zajema to področje in kako pristopiti k samemu preiskovanju pogrešanih oseb. V Sloveniji se s tem področjem največ ukvarjajo policisti s pomočjo iskalnih oziroma reševalnih služb, organizacijami in detektivi. V prihodnje predlagamo, da posvetimo več svojega časa takšnim primerom in celotnem delu policije, prav tako ostalim, ki pomagajo k bolj učinkovitem preiskovanju.
Ključne besede: diplomske naloge, mladoletniki, pogrešane osebe, žrtve kaznivih dejanj, iskanje pogrešanih oseb
Objavljeno v DKUM: 18.01.2021; Ogledov: 989; Prenosov: 180
.pdf Celotno besedilo (668,18 KB)

6.
Zavod za vzgojo in izobraževanje Logatec in kriminaliteta mladostnikov občine Logatec : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko delo
Tajda Cuznar, 2019, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu sta predstavljena Zavod za vzgojo in izobraževanje Logatec ter problematika zavoda, s katero se pri svojem delu srečujejo zaposleni. Prav tako so predstavljene ugotovitve, kako velik problem je za prebivalce Logatca mladoletniška kriminaliteta v občini ter kakšen vpliv ima zavod za vzgojo in izobraževanje na prebivalce. V teoretičnem delu diplomske naloge so predstavljeni osnovni pojmi kriminalitete, kriminalitete mladostnikov, mladoletniškega prestopništva in strahu pred kriminaliteto. Prav tako so predstavljeni dejavniki in oblike mladoletniškega prestopništva ter ukrepi zoper mladoletne prestopnike. Na kratko so opisane tudi vzgojno-izobraževalne ustanove, namenjene mladoletnim prestopnikom. Na koncu teoretičnega dela pa je bolj podrobno predstavljen Zavod za vzgojo in izobraževanje Logatec, ki zajema zgodovino zavoda, njihovo delovanje in načine izobraževanja ter kratek opis dneva v zavodu. V empiričnem delu diplomske naloge je s pomočjo vprašalnika in pogovorov v Zavodu za vzgojo in izobraževanje Logatec predstavljena njihova problematika. Problematika zajema različna področja, tako težave znotraj kot tudi zunaj zavoda. Predstavljeni so tudi rezultati ankete, namenjene prebivalcem Logatca, s katero smo ugotavljali, kako velik problem je za občane mladoletniška kriminaliteta. Z analizo je predstavljen tudi vpliv zavoda za vzgojo in izobraževanje na prebivalce ter kako pogosto so občani v stikih z mladostniki, ki so nastanjeni v zavodu ter kakšno je njihovo mnenje o mladostnikih.
Ključne besede: diplomske naloge, mladoletniška kriminaliteta, zavod za vzgojo in izobraževanje, mladoletniki, prestopniki
Objavljeno v DKUM: 01.08.2019; Ogledov: 1264; Prenosov: 136
.pdf Celotno besedilo (1,10 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

7.
Kaznovanje in kazenske sankcije v Sloveniji in ZDA
Kimi Donko, 2018, magistrsko delo

Opis: Predmet raziskovanja v magistrski nalogi je pojem kriminologije, kaznovanja, kazenskih sankcij in izvršitev le-teh na podlagi domače zakonodaje ter primerjanje teh pojmov v domačem sistemu, s sistemom ZDA. Pravni sistem Slovenije, ki pripada kontinentalni pravni skupini, se na veliko področjih zelo razlikuje od anglosaškega pravnega sistema, kateremu pripada ZDA – zato je možno pričakovati tudi nekatere razlike v ureditvi kaznovanja oziroma sistema kazenskih sankcij. Raziskavo začenjam s predstavitvijo zločincev kot oseb, opisujem njihovo razmišljanje ter katere so tiste okoliščine in duševna stanja, ki lahko vodijo storilca do storitve kaznivega dejanja. Na tej točki raziskovanje vodi v razmejitev in razlikovanje med odraslimi in mladoletnimi storilci kaznivih dejanj, kar je predmet obravnavanja tretjega poglavja magistrske naloge. Tako slovenski kot ameriški pravni red imata pravila postopka proti mladoletnim storilcem posebej urejena, zato je tem posebnostim namenjen del raziskave. V četrtem poglavju je predstavljen pojem kaznovanja ter smisel in namen le-tega. Pomembno je, da primerjamo tudi potek kazenskega postopka v Sloveniji in v ZDA. Zaradi že omenjene pripadnosti obravnavanih držav različnim pravnim redom, obstajajo tudi razlike v kazenskem postopku. V nadaljevanju so tako predstavljene posebnosti kazenskega postopka obeh pravnih redov ter glavne razlike in podobnosti med njima. Ko so ti pojmi razjasnjeni, začnemo z obravnavanjem glavnega predmeta raziskovanja v magistrski nalogi, in sicer kaznovanja in kazenskih sankcij. Temu je namenjeno šesto poglavje naloge, kjer je obravnavan tudi organizacijski aspekt sistema organov izvrševanja kazenskih sankcij v Sloveniji. Na koncu je znotraj omenjenega poglavja opredeljena še klasifikacija oziroma skupine in vrste kazenskih sankcij v Sloveniji in v ZDA. Glede na različnost sistema je pričakovana tudi različna opredelitev in razvrstitev kazenskih sankcij po skupinah.
Ključne besede: zločin, storilec, kazen, mladoletniki, kazenski postopek, zapor, smrtna kazen
Objavljeno v DKUM: 16.10.2018; Ogledov: 1920; Prenosov: 282
.pdf Celotno besedilo (964,34 KB)

8.
Problematika trgovine z mladoletnimi osebami na območju Makedonije in sosednjih držav : diplomsko delo univerzitetnega študija
Kristijan Stefanovski, 2017, diplomsko delo

Opis: Človek lahko normalno živi le, če je svoboden, medtem ko »nesvoboda« iz človeka naredi sužnja. Trgovina z ljudmi ali t. i sodobno suženjstvo v 21. stoletju počasi in zanesljivo postaja pereč problem sodobnega življenja. Ljudje se zaradi želje po hitrem zaslužku pogosto znajdejo na življenjski poti, ki je izpolnjena s strahom, trpljenjem, z grožnjami, bolečinami, s škodo, z negotovostjo itd. Trgovina z ljudmi predstavlja eno izmed najhujših kršitev človekovih pravic. Žrtvam namreč odvzame osebno integriteto in dostojanstvo ter jih spravi v brezupen položaj, iz katerega ne vidijo izhoda. Upoštevajoč geografski položaj Balkanskega polotoka, Republika Makedonija predstavlja most med Zahodom in Vzhodom. Posledično obstajata veliko povpraševanje s strani Zahoda po nezakoniti delovni sili iz Makedonije in velika ponudba nezakonitih delovnih mest na Vzhodu. Makedonija pa ima tudi pomembno mesto v procesu povezovanja na mednarodnih in lokalnih kriminalnih trgih v tem delu Evrope. V diplomski nalogi so predstavljeni trgovina z ljudmi in njene pojavne oblike, storilci, žrtve, vzroki in dejavniki, ki jo omogočajo, vključno z organiziranim kriminalom. Raziskani sta razširjenost trgovine z ljudmi in trgovine z mladoletniki v Makedoniji in sosednjih državah ter vloga mednarodnih organizacij, kot so Organizacija združenih narodov, Evropska unija, Svet Evrope, in domačih vladnih in nevladnih organizacij na področju boja proti trgovini z ljudmi in še posebej z mladoletniki. Predstavljen je vpliv različnih ratificiranih mednarodnih dokumentov in konvencij na oblikovanje zakonodaje in strategij v boju proti trgovini z ljudmi v Makedoniji. Ugotovitve kažejo, da se trgovina z ljudmi ne zmanjšuje ne gleda na to, da si mednarodna skupnost veliko prizadeva za preprečevanje tega pojava. Za napredek v boju zoper trgovino z ljudmi je potrebno še bolj poglobljeno mednarodno sodelovanje, usposabljanje in izobraževanje domačih strokovnjakov na področju preventive ter odkrivanja, preiskovanja in pregona vseh oblik trgovine z ljudmi.
Ključne besede: kazniva dejanja, trgovina z ljudmi, mladoletniki, žrtve, preprečevanje, preiskovanje, Makedonija, diplomske naloge
Objavljeno v DKUM: 30.06.2017; Ogledov: 1355; Prenosov: 93
.pdf Celotno besedilo (816,14 KB)

9.
INTEGRACIJA BEGUNSKIH DRUŽIN
Nina Babić, 2016, diplomsko delo

Opis: Integracija je dvosmerni proces prilagajanja priseljencev in družbe držav sprejemnice na številnih ravneh; predvsem na ekonomski, socialni, družbeni, kulturni, verski in politični. Diplomska naloga obravnava pravne okvirje, ki so potrebni za zagotovitev socialno-ekonomskih in pravnih pravic za uspešno integracijo begunske družine. Obravnava integracijsko politiko na področju vključevanju begunskih družin v sprejemno družbo, integracijo njihovih otrok v vzgojno-izobraževalni sistem, vključenost staršev pri njihovem izobraževanju, pravice otrok beguncev brez spremstva, področje združitve družine za begunce ter pomen enotnosti družine pri procesu integracije. Glavni namen diplomske naloge je analiza obstoječega stanja na področju integracijske politike beguncev v družbo in vseh pravnih razsežnosti vključevanja, ki morajo biti zagotovljene za uspešno integracijo.
Ključne besede: integracija, mednarodna zaščita, konvencija o otrokovih pravicah, mladoletniki brez spremstva, združitev družine
Objavljeno v DKUM: 06.03.2017; Ogledov: 1372; Prenosov: 184
.pdf Celotno besedilo (622,72 KB)

10.
Razlika med mladoletniškim zaporom in zaporom za odrasle v Sloveniji : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študija Varnost in policijsko delo
Maruša Savšek, 2016, diplomsko delo

Opis: Ko govorimo o zaporu, se moramo vprašati, kako poteka življenje brez svobode, brez določenih pravic, spanje na trdi postelji, občutek nemoči, kako je biti vsak dan zaprt v enakem prostoru, ko ti drugi ukazujejo, kaj in kako moraš delati, ipd. Ravno zaradi tega sem se odločila, da bom v svoji diplomski nalogi pisala o zaporni kazni. Posvetila sem se mladoletniškemu zaporu in njegovi primerjavi z zaporom za odrasle. Osredotočila sem se na sodelovanje mladoletniškega zapora Celje in zapora za odrasle na Dobu. V obeh zaporih sem izvedla intervju, pri katerem sem ugotovila, da se razlike med njima kažejo tudi v praksi, predvsem pa pri obravnavanju mladoletnih storilcev kaznivih dejanj. Življenje za rešetkami je tako psihično in fizično izredno naporno, še posebej za mladoletnike. Skozi pisanje diplomske naloge sem ugotovila, da so mladoletniki manj odgovorni, da so še v razvoju, da jih moramo obravnavati vzgojno, torej s čim več prizanesljivosti. Ravnati je potrebno bolj individualizirano, z namenom pomoči, usmerjanjem in spodbujanjem. Mladoletniki so deležni drugačnega obravnavanja kot odrasli storilci, kot tudi so zanje predpisane posebne kazenske sankcije. Mladoletniku se izrekajo predvsem vzgojni ukrepi, le redko jih doleti kazen. Namen vzgojnih ukrepov je, da se prek varstva, pomoči in nadzora zagotovi vzgoja, prevzgoja in pravilni razvoj.
Ključne besede: kazenske sankcije, zapori, zaporniki, mladoletniki, mladoletniški zapor, polnoletni storilci, diplomske naloge
Objavljeno v DKUM: 21.12.2016; Ogledov: 1740; Prenosov: 571
.pdf Celotno besedilo (733,26 KB)

Iskanje izvedeno v 9.81 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici