| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 227
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Razvoj vremenske postaje
Anže Jošovc, 2024, diplomsko delo

Opis: Namen diplomskega dela je bil razviti in izdelati vremensko postajo, ki bi delovala neodvisno od omrežja z uporabo vgrajene baterije in sončnega panela kot vira energije. Cilj vremenske postaje je merjenje ključnih meteoroloških parametrov, kot so temperatura, vlaga, tlak, osvetljenost, jakost UV žarkov in smer ter hitrost vetra. Izmerjeni podatki so nato z uporabo modula GSM in protokola MQTT poslani in prikazani na spletni strani. V zaključnem delu je predstavljeno teoretično ozadje tehnike MPPT, protokola I2C in protokola MQTT. Opisane so glavne komponente in uporabljeni senzorji. V nadaljevanju je predstavljeno načrtovanje vezja in izbira komponent. Opisana je programska koda za spletno stran in koda, ki se nahaja na mikrokrmilniku. Na koncu so predstavljeni še potek izdelave projekta in meritve vezja ter končni rezultati.
Ključne besede: mikrokrmilnik STM, protokol MQTT, vremenska postaja, senzorji, sončni panel
Objavljeno v DKUM: 03.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 14
.pdf Celotno besedilo (14,83 MB)

2.
Razvoj IIoT vmesnikov za procesno avtomatizacijo : magistrsko delo
Dominik Bajec, 2023, magistrsko delo

Opis: Zaradi naraščajoče potrebe po upravljanju procesov na daljavo in prilagajanju ali spreminjanju obstoječih regulatorjev smo razvili vmesnik IIoT za procesno avtomatizacijo. Vmesnik IIoT je sestavljen iz strojne naprave IIoT, ki jo povežemo s senzorjem in aktuatorjem, in strežnika, s katerim sprejemamo podatke senzorjev in nadzorujemo proces. Vmesnik IIoT je mogoče namestiti v analogne signalne povezave sistema vodenja proizvodnega procesa. Lokalni regulator deluje nemoteno in naprava IIoT ne vpliva na njegovo delovanje. Lokalni regulator in vmesnik IIoT istočasno sprejemata podatke iz senzorja, medtem ko vmesnik IIoT odloča, ali bo z aktuatorjem krmilil lokalni regulator ali oddaljen regulator.
Ključne besede: industrijski internet stvari, protokol MQTT, procesna avtomatizacija, mikrokrmilnik, strežnik
Objavljeno v DKUM: 01.03.2024; Ogledov: 445; Prenosov: 49
.pdf Celotno besedilo (3,78 MB)

3.
Programiranje mikrokrmilnikov z lestvičnimi diagrami : diplomsko delo
Blaž Pečenik, 2023, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je predstavljena primerjava različnih programov, s katerimi lahko programiramo z lestvičnimi diagrami. Namen te naloge je bil ugotoviti, ali lahko dobimo iste ali dovolj podobne rezultate s programskimi okolji, ki so brezplačni v primerjavi s programskim okoljem, ki se uporablja v industriji in je zelo drago ter vezano na licenco. Za vsako programsko okolje smo uporabili tudi dva mikrokrmilnika in PLC.
Ključne besede: lestvični diagram, PLC, mikrokrmilnik, OpenPLC, LDmicro, TIA Portal
Objavljeno v DKUM: 28.02.2024; Ogledov: 308; Prenosov: 24
.pdf Celotno besedilo (5,05 MB)

4.
Načrtovanje povezave mikrokrmilnika s spletno stranjo : diplomsko delo
Tomaž Hozjan, 2023, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi smo prikazali povezavo med senzorji in spletno stranjo. Njen namen je bil prikazati vidno in nevidno (digitalno) povezavo med samim začetkom (senzorjem), krmilnikom, programom, podatkovno bazo (lokalo in na daljavo povezano podatkovno bazo) ter spletno stranjo. V diplomski nalogi smo opisali tudi vezja, programe in 3d modele. Na začetku diplomske naloge smo kratko opisali osnovo: krmilnike, senzorje in jezike, ki smo jih uporabil pri izvedbi diplomske naloge. Sledi opis vezja, osnovnega delovanja, natančnega delovanja in programov (na primer VirtualStudio, Atom, …) ter opis 3d oblikovanja in tiskanja, prikaz podatkov na spletni strani ter priprav za začetek izvedbe te diplomske naloge.
Ključne besede: mikrokrmilnik, senzorji, povezave, spletna stran, 3D oblikovanje
Objavljeno v DKUM: 18.01.2024; Ogledov: 447; Prenosov: 39
.pdf Celotno besedilo (3,11 MB)

5.
Uporaba Arduino platforme in QR kode v sistemu pametnega doma : diplomsko delo
Miloica Brašanac, 2023, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo obravnava razvoj enostavnega in univerzalnega pametnega sistema, primernega za implementacijo v pametni dom. Pri izdelavi sistema smo uporabili elemente avtomatizacije in daljinskega vodenja, tako da delovanje sistema temelji na uporabi QR kode za upravljanje naprav na daljavo. Pomembne lastnosti tega sistema sta enostavna zgradba in široko področje uporabe. Za izdelavo in praktični prikaz delovanja sistema na eksperimentalni plošči smo potrebovali mikrokrmilnik, rele in ventilator. Kot rezultat smo dobili enostaven in funkcionalen sistem, idealen za nadgradnjo in praktično implementacijo v že obstoječe sisteme v hiši. Z uvedbo tega pametnega sistema si lahko z minimalno opremo in stroški olajšamo marsikatero dejavnost v domu.
Ključne besede: Avtomatizacija, QR koda, Arduino IDE, Mikrokrmilnik ESP 32, Strežnik, Internet stvari
Objavljeno v DKUM: 18.01.2024; Ogledov: 306; Prenosov: 37
.pdf Celotno besedilo (1,90 MB)

6.
Upravljanje pametnega doma z aplikacijo openhab
Matej Kotnik, 2023, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu sta predstavljeni nastavitev in uporaba aplikacije OpenHAB. Aplikacija omogoča lokalni nadzor in avtomatizacijo naprav v pametnem domu, kar je predstavljeno na konkretnih primerih. Delo obsega namestitev aplikacije OpenHAB na Linux OS, razvoj lastnih naprav za pametni dom, povezovanje naprav, avtomatizacijo in izdelavo uporabniškega vmesnika. Namen je tako informativni za nove uporabnike kot poučni za razvijalce začetnike. Uporabljeni sta izkustvena in raziskovalna metoda. Vsebina je zasnovana na lastnem znanju o napravah in programiranju iz izkušenj v jeziku C++ in Javi. Napredni tehnični ukazi so podprti z literaturo. Rezultat dela je delujoča aplikacija OpenHAB, ki jo uporabljajo vsi domači. Med raziskovanjem smo ugotovili, da so potrebne izboljšave pri obdelavi prejetih podatkov od naprav v aplikaciji OpenHAB ter avtomatizacija dodajanja naprav, saj je delo z nastavitvami veliko naprav precej zamudno.
Ključne besede: avtomatizacija, strežnik, OpenHAB, mikrokrmilnik, Arduino
Objavljeno v DKUM: 16.01.2024; Ogledov: 355; Prenosov: 27
.pdf Celotno besedilo (3,12 MB)

7.
Pametni modularni sistem za gojenje mikrozelenjave : diplomsko delo
Tilen Tratnjek, 2023, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi je predstavljen koncept pametnih modularnih sistemov za gojenje mikrozelenjave, vključno z analizo obstoječih rešitev in cenovno primerjavo. Predstavljene so uporabljene strojne komponente, njihova integracija v modul, protokol za komunikacijo in vzpostavitev posredniškega sistema. Predstavljena je tudi implementacija algoritmov za mikrokrmilnik, razvoj storitve za trajno hrambo podatkov ter aplikacijski vmesnik za enoten dostop do podatkov. Koncept uporabniške aplikacije omogoča pregled in upravljanje modula ter uporabo na več sistemih z eno kodno bazo.
Ključne besede: internet stvari, posrednik, mikrokrmilnik, aplikacijski vmesnik
Objavljeno v DKUM: 21.09.2023; Ogledov: 277; Prenosov: 26
.pdf Celotno besedilo (2,90 MB)

8.
Razvoj pametnega prezračevalnega sistema : diplomsko delo
Matic Smogavec, 2022, diplomsko delo

Opis: Zaključno delo govori o razvoju prezračevalnega sistema z možnostjo upravljanja le-tega s pomočjo telefona, tablice ali računalnika. Delo zajema metode kot so 3D modeliranje, načrtovanje vezja, Programiranje v C jeziku, programiranje v HTML in Javascript jezikih, sestava vezja oz. spajkanje ter montažo sistema. V začetku smo podrobneje analizirali podobne sisteme, ki so ponujeni na trgu in glede na to opredelili zahteve za naš sistem z namenom, da bi bil le-ta boljši. Sledila je izbira ustreznih komponent, ki so na voljo na trgu, nato pa načrtovanje in izdelava strojnih in elektronskih delov ter montažo teh v smiselno zaključeno celoto. Na koncu sledi analiza našega oz. lastnega sistema v kateri ugotavljamo ali sistem v celoti izpolnjuje v začetku postavljene zahteve in glede na to podamo rezultate. Sledi še opis in rešitev večjih težav, ki jih je pomembno izpostaviti in pa zaključni komentar z nekaj idejami za nadgradnjo.
Ključne besede: razvoj, prezračevalni sistem, rekuperacija toplote, Wi-Fi, upravljanje na daljavo, 3D modeliranje, 3D tiskanje, načrtovanje, vezja, mikrokrmilnik, programiranje, C, C++, HTML, Javascript, CSS, spletna stran, Websocket
Objavljeno v DKUM: 08.11.2022; Ogledov: 1043; Prenosov: 157
.pdf Celotno besedilo (2,28 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

9.
Mehatronski sistem za pomoč pri uglaševanju ukrivljenega in sestavljenega loka : diplomsko delo
Sergej Podkrajšek, 2022, diplomsko delo

Opis: V lokostrelstvu je ob strelčevi preciznosti in tehniki pomembna tudi odlična uglašenost loka. Za uglaševanje potrebujemo ponovljiv strel, ki ga strelec težko doseže. Diplomska naloga opisuje razvoj naprave, namenjene samodejnemu streljanju z lokom za zagotavljanje ponovljivosti strelov. Osnovni del naprave je konstrukcija, na katero lahko namestimo lok. Konstrukcija omogoča korekcije smeri streljanja v horizontalni in vertikalni smeri. Nanjo je pritrjen elektromehanski sistem, ki omogoča napenjanje loka z navijanjem traku na osi koračnega motorja, krmiljenega z mikroračunalnikom. Po končani kalibraciji si motor zapomni dolžino potega, ki jo doseže ob vsakem naslednjem strelu. Za proženje skrbi prožilec, pritrjen na koncu traku.
Ključne besede: uglaševanje loka, lokostrelstvo, koračni motor, mikrokrmilnik
Objavljeno v DKUM: 25.10.2022; Ogledov: 594; Prenosov: 44
.pdf Celotno besedilo (3,83 MB)

10.
Samodejni uglaševalnik kitare : diplomsko delo
Radoslav Pantić, 2022, diplomsko delo

Opis: Cilj projekta je bil zasnovati in izdelati samodejni uglaševalnik, ki bi zajemal zvok glasbenega inštrumenta, in bi na podlagi tega uglasil strune z vrtenjem ključev za uglaševanje na inštrumentu. Naprava naj bi bila enostavna za uporabo in bi uporabniku zagotovila povratno informacijo o procesu uglaševanja preko OLED zaslona.
Ključne besede: Uglaševalnik kitare, mikrofon, struna, Hitra Fourierova transformacija, servo-motor, litij-ionska baterija, OLED, mikrokrmilnik, napetostna regulacija, vzorčenje, analogno - digitalni pretvornik
Objavljeno v DKUM: 25.10.2022; Ogledov: 33535; Prenosov: 59
.pdf Celotno besedilo (2,97 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

Iskanje izvedeno v 0.21 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici