| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 309
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Numerični izračun kratkostične napetosti v energetskem transformatorju : diplomsko delo
Alen Steinacher, 2022, diplomsko delo

Opis: V prvem delu diplomskega dela smo opredelili trifazne energetske transformatorje, opisali generatorski, regulacijski in transformator s tremi navitji, opisali problematiko kratkostične napetosti ter podali analitične formule za njen izračun. V osrednjem delu naloge smo se osredotočili na modeliranje transformatorja v programskem okolju FEMM in izračun kratkostične napetosti preko magnetne energije v transformatorskem oknu. Izračuni so bili izvedeni za tri tipe transformatorjev, in sicer za generatorski transformator ali blok transformator, za dvonaviti regulacijski transformator in tronaviti regulacijski transformator. V zadnjem delu naloge smo primerjali numerično dobljene rezultate s tistimi, ki smo jih dobili preko analitične formule. Na podlagi primerjave smo zapisali sklep o ustreznosti uporabe numeričnih pristopov pri izračunu kratkostične napetosti energetskih transformatorjev.
Ključne besede: energetski transformator, kratkostična napetost, razsipano polje, metoda končnih elementov (MKE)
Objavljeno v DKUM: 13.01.2023; Ogledov: 372; Prenosov: 54
.pdf Celotno besedilo (4,42 MB)

2.
Dvižni stol : magistrsko delo
Klemen Kokol, 2022, magistrsko delo

Opis: Prikazan je razvoj dvižnega stola, ki je v pomoč predvsem mehanikom, vzdrževalcem in vsem, ki so pri svojem delu izpostavljeni neugodnim telesnim položajem. Stol omogoča prehod iz sedečega v ležeči položaj brez večjega uporabnikovega napora. Stolu smo, v skladu z metodami konstruiranja, določili ustrezne pogone in mehanizme, ki bodo učinkovito opravljali prehod iz sedečega v ležeč položaj. S pomočjo numeričnih analiz smo obravnavali kritične dele konstrukcije in tako izvedli celoten potek konstruiranja dvižnega stola od idejnih variant do funkcionalnega 3D modela dvižnega stola in pripadajoče dokumentacije.
Ključne besede: Dvižni stol, pripomoček, konstruiranje, mehanizem, metoda končnih elementov, parametrična računalniška analiza
Objavljeno v DKUM: 01.12.2022; Ogledov: 297; Prenosov: 96
.pdf Celotno besedilo (4,27 MB)

3.
Numerična analiza stiskalne roke krivilnega stroja : magistrsko delo
Uroš Kovač, 2022, magistrsko delo

Opis: Magistrska naloga analizira napetosti in pomike, ki se pojavijo v stiskalni roki na hidravličnem krivilnem stroju. Geometrija stiskalne roke je modelirana v programskem paketu SolidWorks. Prav tako je numerična analiza izvedena s pomočjo SolidWorksa po metodi končnih elementov. Najprej je bila opravljena analiza že obstoječe roke, nato so bili analizirani rezultati in preučene možnosti za optimizacijo roke. Optimiralo se je po več korakih z več različnimi modeli. Na koncu je bila izmed vseh rešitev izbrana najboljša. Izbrali smo rešitev, ki ima dosti nižjo skupno maso kakor obstoječa roka. Prav tako ima enakomerneje razporejene napetosti v roki. Izdelana je bila tehniška dokumentacija in roka je bila pripravljena na prototipno izdelavo ter testiranje na krivilnem stroju.
Ključne besede: stiskalna roka, numerična analiza, metoda končnih elementov, optimizacija
Objavljeno v DKUM: 27.10.2022; Ogledov: 251; Prenosov: 56
.pdf Celotno besedilo (3,07 MB)

4.
Načrtovanje enofaznega transformatorja s pomočjo metode končnih elementov : diplomsko delo
Primož Lovrenčič, 2022, diplomsko delo

Opis: Diplomska naloga temelji na načrtovanju in meritvah enofaznih transformatorjev malih moči. V prvem delu so prikazani računski postopki, kjer del izračunov temelji na analitičnih formulah, del pa na numerični metodi oz. metodi končnih elementov. Glede na dobljene podatke smo izdelali transformator, v zadnjem delu pa rezultate, pridobljene z računskimi postopki, eksperimentalno validirali z meritvami v laboratoriju ter primerjali izmerjene vrednosti z izračunanimi.
Ključne besede: transformator, metoda končnih elementov (MKE), načrtovanje transformatorja, FEMM, meritev
Objavljeno v DKUM: 21.10.2022; Ogledov: 150; Prenosov: 28
.pdf Celotno besedilo (1,39 MB)

5.
Konstruiranje prednjega traktorskega nakladalnika
Rok Gračnar, 2022, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu so predstavljene osnovne izvedbe prednjih traktorskih nakladalcev z njihovimi prednostmi. Predstavljeni so problemi, ki so se pojavili med konstruiranjem, in njihove rešitve. V nadaljevanju so predstavljeni potek konstruiranja prednjega traktorskega nakladalca za traktor Lamborghini tip R2.66 in potrebni izračuni. Modeliranje in numerične analize so izvedene s pomočjo programa Solidworks. Predstavljeni so rezultati in splošne ugotovitve.
Ključne besede: prednji traktorski nakladalnik, konstruiranje, Solidworks, metoda končnih elementov
Objavljeno v DKUM: 29.09.2022; Ogledov: 274; Prenosov: 96
.pdf Celotno besedilo (11,93 MB)

6.
Razvoj geometrije kovaškega orodja z uporabo računalniških simulacij za namen kovanja odkovkov iz aluminija : magistrsko delo
Jani Vehovar, 2022, magistrsko delo

Opis: Zaključno delo obravnava razvoj geometrije kovaškega orodja za namen kovanja osnove blažilnika. V njem je prikazan postopek določitve robnih pogojev. Velik poudarek je na primerjavi rezultatov numerične simulacije z realnim stanjem na odkovku. Primerjava je bila izvedena s pomočjo 3D optičnega branja, makrostrukturne analize in meritve hitrosti vijačne preše.
Ključne besede: Kovanje, metoda končnih elementov, simulacija, kovaško orodje, aluminij, aluminijiva zlitina, vijačna preša, meritev hitrosti
Objavljeno v DKUM: 29.09.2022; Ogledov: 278; Prenosov: 44
.pdf Celotno besedilo (3,65 MB)

7.
Zmanjšanje mase ogrodja vpenjalnega bloka s pomočjo topološke optimizacije
Sandi Ferleš, 2022, diplomsko delo

Opis: V sodelovanju s podjetjem Ledinek Engineering d.o.o. sem izdelal diplomsko nalogo na temo že obstoječega gibajočega se ogrodja vpenjalnega bloka. Ta ima funkcijo vpetja deske z zračno blazino kot aktuatorjem. Vse skupaj je del Kontizink linije, katere produkt je čelno zlepljen les. Cilj diplomske naloge je redukcija mase ogrodja, pri čim večji togosti, tako s spremembo geometrije modela, kot izbiro ustreznega materiala s manjšo gostoto pri čemer je potrebno določiti ustrezen postopek izdelave. Doseči želimo manjše obremenitve na nosilno konstrukcijo ob gibanju ogrodja in povečati dodano vrednost na produkt. Pomagali smo si metodo končnih elementov in izvedli topološko optimizacijo, na podlagi katere smo dobili osnovo za razvoj nove oblike.
Ključne besede: topološka optimizacija, metoda končnih elementov, zmanjševanje mase, ogrodje, zračna blazina
Objavljeno v DKUM: 19.09.2022; Ogledov: 182; Prenosov: 24
.pdf Celotno besedilo (2,35 MB)

8.
Parametrične simulacije tlačnega obnašanja tri-periodičnih metamaterialov proizvedenih z dodajalnimi tehnologijami : magistrsko delo
Kristijan Krajnc, 2022, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je predstavljen inverzen postopek razvoja materialnega modela, ki upošteva napake v tri-periodični minimalni površinski (TPMS) celični strukturi proizvedeni z dodajalnimi tehnologiji. TPMS celične strukture na osnovi plošč so novi metamateriali, ki kažejo visok potencial v širokem spektru uporabe. Pridobljeni, urejeni in ovrednoteni so bili eksperimentalni rezultati tlačnega preizkušanja TPMS celične strukture iz nerjavečega jekla AISI 316L. Izvedene so bile kvazi-statične računalniške simulacije s programskim paketom LS-Dyna na računalniški gruči Univerze v Mariboru HPC-CORE. Cilj simulacij je bil izdelati materialni model s katerim bi dobro ujeli eksperimentalne rezultate preizkušancev. Preizkušenih je bilo več načinov upoštevanja napak v strukturi in ovrednoten je bil vpliv porazdelitve napak po strukturi. Pridobljeni rezultati simulacije so pokazali dobro ujemanje z eksperimentalnimi rezultati.
Ključne besede: metoda končnih elementov, kvazi-statične simulacije, celični materiali, tri-periodične minimalne površine, dodajalne tehnologije
Objavljeno v DKUM: 19.09.2022; Ogledov: 179; Prenosov: 33
.pdf Celotno besedilo (3,57 MB)

9.
Vpliv obremenitev podtalnice in povoznosti na obliko podzemnega rezervoarja
Saša Banfi, 2022, diplomsko delo

Opis: Diplomska naloga zajema statično analizo polietilenskega rezervoarja, ki je obremenjen s tlačno obremenitvijo, ki jo povzročata podtalna voda in dodatna obremenitev nad rezervoarjem. Uporabljena je bila ena oblika rezervoarja, ki ga proizvaja podjetje Roto Eco d. o. o., in je testiran na omenjene obremenitve v programskem okolju PrePoMax. Za končno primerjavo rezultatov so bile narejene štiri različne variacije, pri katerih smo spreminjali pogoje vpetja in delovanje posameznih obremenitev. V skladu z opravljenimi preračuni smo določili, da je rezervoar za navedene obremenitve ustrezno dimenzioniran, saj dopustna napetost nikoli ni presežena.
Ključne besede: rezervoar, podtalnica, povoznost, statična analiza, metoda končnih elementov
Objavljeno v DKUM: 14.09.2022; Ogledov: 224; Prenosov: 0

10.
Dimenzioniranje vogalnih spojev samonosilnega ogrodja bivalnih enot
Žiga Žnidarič, 2022, diplomsko delo

Opis: V zaključnem delu so ugotovljene največje napetosti na vogalni spoj samonosilnega ogrodja bivalne enote z uporabo metode končnih elementov. Preverja se ustreznost vijakov, materiala in varov. Za analizo vijakov je obremenjen steber in rezultati so beleženi za poznejšo primerjavo. Na podoben način je preverjen vogelnik vendar so obremenjeni profili v Z smeri. Ko so podatki zbrani, sledi obremenitev na tako imenovano odpiranje in zapiranje, kjer je onemogočeno premikanje stebra in obremenjen profil, da se določijo podatki za izračun rotacijske togosti. Rezultati so pokazali, da so vijaki pravilno dimenzionirani in da spodnji vogelnik prenese večje obremenitve kot zgornji. Smer delovanja sile ni imela večjega vpliva na rezultate.
Ključne besede: ogrodje, bivalne enote, vogelnik, trdnostna analiza, metoda končnih elementov, vijačna zveza
Objavljeno v DKUM: 14.09.2022; Ogledov: 191; Prenosov: 40
.pdf Celotno besedilo (2,62 MB)

Iskanje izvedeno v 0.16 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici