| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 313
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Rekonstrukcija naprave za lebdeči sloj z namenom separacije mlevine hitrih antigenskih testov
Miha Jordan, 2023, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo obsega študij ter rekonstrukcijo naprave za lebdeči sloj z namenom ločevanja mlevine hitrih antigenskih testov. Z namenom karakterizacije mlevine so bile izvedene sledeče tehnike: sejalna analiza, rentgenska fluorescenčna spektrometrija, vrstična elektronska mikroskopija, energijsko disperzijska spektroskopija rentgenskih žarkov ter presevna elektronska mikroskopija. Zaključno delo zajema eksperimentalno testiranje poenostavljenega procesa separacije z zeolitnimi kroglicami in papirnatimi lističi, podkrepljeno z numeričnim modelom. Tokovne razmere obravnavanega problema so bile simulirane s pomočjo računalniške dinamike tekočin (RDT), obnašanje ter interakcije delcev pa z metodo diskretnih elementov (DEM). Ugotovljeno je bilo, da je proces ločevanja zeolitnih kroglic in papirnatih lističev učinkovit. Rezultati simulacije so pokazali ustrezno obnašanje delcev tekom procesa. Odstopanja rezultatov so razložena, predstavljene pa so tudi pomanjkljivosti ter možne izboljšave. Za opredelitev ustreznosti procesa ob uporabi dejanske mlevine hitrih antigenskih testov bi bilo potrebno nadaljnje raziskovalno delo.
Ključne besede: hitri antigenski testi, nanomateriali, krožno gospodarstvo, lebdeči sloj, računalniška dinamika tekočin, metoda diskretnih elementov
Objavljeno v DKUM: 22.09.2023; Ogledov: 15; Prenosov: 2
.pdf Celotno besedilo (3,56 MB)

2.
SAP2000 : priročnik za začetno uporabo pri linearni statični analizi ravninskih linijskih konstrukcij
Denis Imamović, 2023

Opis: Program SAP2000 je izredno zmogljivo orodje za mehanske preračune in projektiranje konstrukcij v praksi. Kot odličen se je izkazal tudi v študijske namene pri opravljanju seminarskih nalog in zaključnih del, kot tudi za kontrolo rezultatov “peš” mehanskih analiz, s katerimi se študenti seznanijo v času večletnega študija na Fakulteti za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo (FGPA) v Mariboru. S tem namenom je bil za vse študente FGPA, ki jih zanima delo v programu SAP2000, izdelan priročnik z naslovom “SAP2000: Priročnik za začetno uporabo pri linearni statični analizi ravninskih linijskih konstrukcij”. V tem delu so za najosnovnejšo mehansko -linearno statično- analizo na treh enostavnih primerih obširno in slikovito predstavljeni vsi vmesni koraki od začetnega modeliranja do končne predstavitve rezultatov. Priročnik je kot takšen namenjen za uporabnika z osnovnim znanjem mehanike brez kakršnihkoli predhodnih izkušenj v programu SAP2000.
Ključne besede: metoda končnih elementov, ravninske linijske konstrukcije, računalniška analiza konstrukcij, analiza statičnega odziva, modeliranje, grafična predstavitev rezultatov
Objavljeno v DKUM: 09.08.2023; Ogledov: 107; Prenosov: 28
.pdf Celotno besedilo (19,63 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

3.
Parametrično modeliranje mostnega žerjava : diplomsko delo
Jernej Kojzek, 2023, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je predstavljeno parametrično modeliranje mostnega žerjava. S takšnim modeliranjem lahko s preprosto spremembo parametrov spremenimo dimenzije celotnega modela. To nam olajša delo, predvsem pri modeliranju družine istih izdelkov. Pri preračunu mostnega dvigala je bila uporabljena metoda končnih elementov. Napetosti, ki ji povzroči obremenitev, ne smejo presegati dopustnih napetosti, ki so odvisne od materiala, ki ga uporabimo.
Ključne besede: parametrično modeliranje, mostno dvigalo, metoda končnih elementov.
Objavljeno v DKUM: 06.07.2023; Ogledov: 175; Prenosov: 74
.pdf Celotno besedilo (2,06 MB)

4.
Izračun parametrov Teslovega transformatorja : diplomsko delo
Luka Recek, 2023, diplomsko delo

Opis: V nalogi je predstavljen postopek določanja parametrov Teslovega transformatorja. Za razumevanje delovanja je najprej predstavljen princip osnovnega delovanja ter postopek za določanje njegovih konstrukcijskih parametrov. Z metodo končnih elementov (MKE) je bila v programu FEMM izračunana energija elektromagnetnega in elektrostatičnega polja. Na podlagi dobljenih izračunov je bila določena lastna in medsebojna induktivnost posameznih navitij ter kapacitivnost sekundarnega navitja. Iz določenih parametrov je bila nato izvedena simulacija odziva poteka napetosti v primarnem in sekundarnem nihajnem krogu s pomočjo programskega orodja Matlab. Odziva napetosti v posameznih nihajnih krogih sta bila izračunana z matematičnim modelom.
Ključne besede: Teslov transformator, metoda končnih elementov (MKE), FEMM, nihajni krog
Objavljeno v DKUM: 27.06.2023; Ogledov: 204; Prenosov: 42
.pdf Celotno besedilo (1,70 MB)

5.
Numerični izračun kratkostične napetosti v energetskem transformatorju : diplomsko delo
Alen Steinacher, 2022, diplomsko delo

Opis: V prvem delu diplomskega dela smo opredelili trifazne energetske transformatorje, opisali generatorski, regulacijski in transformator s tremi navitji, opisali problematiko kratkostične napetosti ter podali analitične formule za njen izračun. V osrednjem delu naloge smo se osredotočili na modeliranje transformatorja v programskem okolju FEMM in izračun kratkostične napetosti preko magnetne energije v transformatorskem oknu. Izračuni so bili izvedeni za tri tipe transformatorjev, in sicer za generatorski transformator ali blok transformator, za dvonaviti regulacijski transformator in tronaviti regulacijski transformator. V zadnjem delu naloge smo primerjali numerično dobljene rezultate s tistimi, ki smo jih dobili preko analitične formule. Na podlagi primerjave smo zapisali sklep o ustreznosti uporabe numeričnih pristopov pri izračunu kratkostične napetosti energetskih transformatorjev.
Ključne besede: energetski transformator, kratkostična napetost, razsipano polje, metoda končnih elementov (MKE)
Objavljeno v DKUM: 13.01.2023; Ogledov: 494; Prenosov: 82
.pdf Celotno besedilo (4,42 MB)

6.
Dvižni stol : magistrsko delo
Klemen Kokol, 2022, magistrsko delo

Opis: Prikazan je razvoj dvižnega stola, ki je v pomoč predvsem mehanikom, vzdrževalcem in vsem, ki so pri svojem delu izpostavljeni neugodnim telesnim položajem. Stol omogoča prehod iz sedečega v ležeči položaj brez večjega uporabnikovega napora. Stolu smo, v skladu z metodami konstruiranja, določili ustrezne pogone in mehanizme, ki bodo učinkovito opravljali prehod iz sedečega v ležeč položaj. S pomočjo numeričnih analiz smo obravnavali kritične dele konstrukcije in tako izvedli celoten potek konstruiranja dvižnega stola od idejnih variant do funkcionalnega 3D modela dvižnega stola in pripadajoče dokumentacije.
Ključne besede: Dvižni stol, pripomoček, konstruiranje, mehanizem, metoda končnih elementov, parametrična računalniška analiza
Objavljeno v DKUM: 01.12.2022; Ogledov: 415; Prenosov: 115
.pdf Celotno besedilo (4,27 MB)

7.
Numerična analiza stiskalne roke krivilnega stroja : magistrsko delo
Uroš Kovač, 2022, magistrsko delo

Opis: Magistrska naloga analizira napetosti in pomike, ki se pojavijo v stiskalni roki na hidravličnem krivilnem stroju. Geometrija stiskalne roke je modelirana v programskem paketu SolidWorks. Prav tako je numerična analiza izvedena s pomočjo SolidWorksa po metodi končnih elementov. Najprej je bila opravljena analiza že obstoječe roke, nato so bili analizirani rezultati in preučene možnosti za optimizacijo roke. Optimiralo se je po več korakih z več različnimi modeli. Na koncu je bila izmed vseh rešitev izbrana najboljša. Izbrali smo rešitev, ki ima dosti nižjo skupno maso kakor obstoječa roka. Prav tako ima enakomerneje razporejene napetosti v roki. Izdelana je bila tehniška dokumentacija in roka je bila pripravljena na prototipno izdelavo ter testiranje na krivilnem stroju.
Ključne besede: stiskalna roka, numerična analiza, metoda končnih elementov, optimizacija
Objavljeno v DKUM: 27.10.2022; Ogledov: 350; Prenosov: 63
.pdf Celotno besedilo (3,07 MB)

8.
Načrtovanje enofaznega transformatorja s pomočjo metode končnih elementov : diplomsko delo
Primož Lovrenčič, 2022, diplomsko delo

Opis: Diplomska naloga temelji na načrtovanju in meritvah enofaznih transformatorjev malih moči. V prvem delu so prikazani računski postopki, kjer del izračunov temelji na analitičnih formulah, del pa na numerični metodi oz. metodi končnih elementov. Glede na dobljene podatke smo izdelali transformator, v zadnjem delu pa rezultate, pridobljene z računskimi postopki, eksperimentalno validirali z meritvami v laboratoriju ter primerjali izmerjene vrednosti z izračunanimi.
Ključne besede: transformator, metoda končnih elementov (MKE), načrtovanje transformatorja, FEMM, meritev
Objavljeno v DKUM: 21.10.2022; Ogledov: 236; Prenosov: 33
.pdf Celotno besedilo (1,39 MB)

9.
Konstruiranje prednjega traktorskega nakladalnika
Rok Gračnar, 2022, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu so predstavljene osnovne izvedbe prednjih traktorskih nakladalcev z njihovimi prednostmi. Predstavljeni so problemi, ki so se pojavili med konstruiranjem, in njihove rešitve. V nadaljevanju so predstavljeni potek konstruiranja prednjega traktorskega nakladalca za traktor Lamborghini tip R2.66 in potrebni izračuni. Modeliranje in numerične analize so izvedene s pomočjo programa Solidworks. Predstavljeni so rezultati in splošne ugotovitve.
Ključne besede: prednji traktorski nakladalnik, konstruiranje, Solidworks, metoda končnih elementov
Objavljeno v DKUM: 29.09.2022; Ogledov: 351; Prenosov: 125
.pdf Celotno besedilo (11,93 MB)

10.
Razvoj geometrije kovaškega orodja z uporabo računalniških simulacij za namen kovanja odkovkov iz aluminija : magistrsko delo
Jani Vehovar, 2022, magistrsko delo

Opis: Zaključno delo obravnava razvoj geometrije kovaškega orodja za namen kovanja osnove blažilnika. V njem je prikazan postopek določitve robnih pogojev. Velik poudarek je na primerjavi rezultatov numerične simulacije z realnim stanjem na odkovku. Primerjava je bila izvedena s pomočjo 3D optičnega branja, makrostrukturne analize in meritve hitrosti vijačne preše.
Ključne besede: Kovanje, metoda končnih elementov, simulacija, kovaško orodje, aluminij, aluminijiva zlitina, vijačna preša, meritev hitrosti
Objavljeno v DKUM: 29.09.2022; Ogledov: 347; Prenosov: 46
.pdf Celotno besedilo (3,65 MB)

Iskanje izvedeno v 0.18 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici