| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 6 / 6
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Izzivi in priložnosti sodelovanja logističnih podjetij : magistrsko delo
Ines Pentek, 2024, magistrsko delo

Opis: V magistrski nalogi so obravnavani izzivi in priložnosti, ki jih prinaša medpodjetniško logistično sodelovanje. Izpostavljeni so potenciali le-tega, ki izhajajo iz preverjenih konceptualnih, organizacijskih in tehnoloških rešitev. Posebna pozornost je namenjena identificiranju potencialov vzpostavitve sodelovanja med slovenskimi logističnimi podjetji s ciljem ugotoviti dejavnike, ki so ključni za uspešno in trajno vzpostavitev sodelovanja ter doseganje sinergijskih učinkov. Na osnovi identificiranih potencialov je predlagan organizacijski model sodelovanja na področju mestne logistike, ki je podprt s predlogom izdelave tehnološke platforme. Nakazani so potencialni učinki, ki bi jih tak pristop prinesel za logistična podjetja tako v Sloveniji kot svetu.
Ključne besede: mestna logistika, logistični procesi, digitalizacija, medpodjetniško logistično sodelovanje, vedenjske spremembe
Objavljeno v DKUM: 18.07.2024; Ogledov: 178; Prenosov: 36
.pdf Celotno besedilo (3,46 MB)

2.
Ukrepi za izboljšanje tovornega transporta v mariborski funkcionalni urbani regiji : magistrsko delo
Gregor Salobir, 2023, magistrsko delo

Opis: V magistrski nalogi je obravnavana problematika tovornega transporta v mariborski funkcionalni urbani regiji. Analizirani so najpomembnejši gospodarski subjekti, njihove količine transporta in specifičnosti povezane s prevozi. Posebej so naslovljeni problemi na področju mestne logistike, ki praviloma predstavlja najmanj učinkovit del oskrbnih verig. Z namenom izboljšanja stanja je za identificirane probleme podan predlog ukrepov in razvit sistem večkriterijske analize, ki omogoča vrednotenje predlaganih ukrepov skozi pričakovane vplive na okolje, promet, gospodarstvo, stroške uvedbe in vzdrževanja. Sistem vrednotenja ukrepov omogoča njihovo rangiranje po pomembnosti in nakazuje prioriteto glede njihove uvedbe.
Ključne besede: tovorni transport, funkcionalna urbana regija, mestna logistika, mestno središče, okoljska območja, oskrbne verige, dostava tovora, zadnja milija, zadnji kilometer, optimizacija, vrednotenje, ukrepi
Objavljeno v DKUM: 05.10.2023; Ogledov: 495; Prenosov: 61
.pdf Celotno besedilo (6,17 MB)

3.
Konceptualna zasnova inovativnega sistema upravljanja dostopa tovornih vozil v mestna središča : magistrsko delo
Matjaž Majcen, 2023, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo obravnava področje reguliranja tovornega prometa v urbanih območjih. Podrobneje so analizirani problemi in izzivi mestne logistike ter raznoliki ukrepi za njeno reševanje. Posebna pozornost je namenjena obstoječim sistemom za omejevanje tovornega prometa v mestih. Izveden je sistematičen in kritičen pregled raznolikih sistemov in pristopov v Evropi. S ciljem zagotoviti fleksibilnejši in samouravnalen sistem je predstavljen koncept upravljanja mestne logistike s pomočjo tržnih dovolilnic in tehnologije veriženja blokov. Podana je ocena učinkov predlagana sistema in potencialne smeri nadaljnjega razvoja.
Ključne besede: mestna logistika, tovorni promet, omejevanje prometa, okoljska območja, cestninjenje, tržne dovolilnice, tehnologija veriženja blokov, sistem upravljanja
Objavljeno v DKUM: 19.01.2023; Ogledov: 687; Prenosov: 87
.pdf Celotno besedilo (3,93 MB)

4.
Dostava blaga znotraj peš cone v mestu Maribor
Nives Jančar, 2016, magistrsko delo/naloga

Opis: Dandanes veliko prebivalstva živi v urbanih območjih, kar sproža veliko potrebo po pretoku blaga znotraj mest, še posebej znotraj mestnih jeder. Vse to pa posledično povzroča veliko zastojev na cestišču, hrup, onesnaženost z izpušnimi plini, nezadovoljstvo prebivalcev in obiskovalcev mest. Tudi mesto Maribor se srečuje z omenjenimi težavami. Na peš coni znotraj njegovega mestnega jedra se nahaja veliko podjetij in med temi prevladujejo predvsem gostinske in trgovinske dejavnosti. Prav ti dve dejavnosti za svoje delovanje potrebujeta veliko blaga, ki se lahko dostavlja dnevno, tedensko, mesečno itd., odvisno od blaga, povpraševanja in možnosti skladiščenja, hkrati pa privabljata in zadržujeta ljudi v mestnem središču. Zato je pomembno, da se pri ureditvi mestne tovorne logistike najdejo takšne rešitve, ki ne ovirajo delovanja gostinskih, trgovinskih in drugih dejavnosti znotraj mestnega središča, a kljub temu zmanjšujejo negativne učinke tovornega prometa na tem območju. V tem delu smo o ureditvi mestne tovorne logistike znotraj peš cone mesta Maribor anketirali podjetja, ki se ukvarjajo z gostinskimi in trgovinskimi dejavnostmi ter se nahajajo na omenjenem območju. Na podlagi tega smo lahko predstavili trenutno ureditev dostav blaga na območju peš cone v Mariboru in predlagali takšne rešitve, ki ne bi povzročale negativnega učinka na podjetja, hkrati pa bi pripomogle k izboljšanju življenjskega sloga znotraj mestnega središča.
Ključne besede: dostava blaga, emisije, gostinske in trgovinske dejavnosti, mestna tovorna logistika, peš cona
Objavljeno v DKUM: 07.12.2016; Ogledov: 1799; Prenosov: 169
.pdf Celotno besedilo (2,19 MB)

5.
Predlog optimizacije dostave v mestno jedro Slovenj Gradca
Aleksander Lakić, 2014, diplomsko delo/naloga

Opis: Dostavo v urbanih območjih moramo načrtovati bolj podrobno kot tisto v ruralnih predelih, saj je potrebno upoštevati številne dejavnike, ki vplivajo na celoten proces dostave, kakor tudi možne negativne vplive, ki jih lahko povzroči slabo načrtovana dostava. Aktualni problemi na področju okolja spodbujajo tudi logistična podjetja k uporabi trajnostnih pristopov. Pri načrtovanju dostave v urbana območja morajo zato podjetja upoštevati okolje, družbo in tudi gospodarstvo. Številna evropska mesta že uporabljajo okolju prijazna dostavna vozila za opravljanje dostave v urbanih območjih in z racionalnim načrtovanjem skušajo poenostaviti celoten proces dostave, obenem pa tudi upoštevajo vse tri vidike trajnostnega razvoja. Glavni namen diplomskega dela je pregled uporabe »zelenih« konceptov logističnih podjetij na področju dostave v urbana območja in predlog učinkovitega načrtovanja dostave v staro mestno jedro Slovenj Gradca, kjer je potrebno optimizirati dostavo ter zreducirati negativne učinke dostavnih vozil in s tem izboljšati kvaliteto okolja ter življenja tamkajšnjih prebivalcev.
Ključne besede: zelena logistika, mestna dostava, urbano območje
Objavljeno v DKUM: 25.02.2015; Ogledov: 1477; Prenosov: 172
.pdf Celotno besedilo (2,68 MB)

6.
UREJANJE DOSTAVNEGA PROMETA PO NAČELIH MESTNE LOGISTIKE: PRIMER CELJA
Rok Mastnak, 2011, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi smo najprej obdelali teoretični del, kjer smo si ogledali definicije logistike in nadalje opredelili pojem mestne logistike. Pogledali smo si, kateri so glavni dejavniki, ki vplivajo na sam promet in logistiko. Ogledali smo si tudi značilnosti ter pogoje delovanja transporta tovora v mestih središčih, preverili pa smo tudi tok blaga, organiziranost in deležnike v transportni verigi. V praktičnem delu smo si ogledali stanje prometnega sistema v Celju ter dodobra spoznali projekt SUGAR, pri katerem Mestna občina Celje aktivno sodeluje, preverili pa smo tudi trenutno opravljeno delo na projektu. Predstavili smo rešitve, ki bi lahko uspešno služile pri urejanju mestne logistike, ter načrt, kako uspešno obravnavati in razrešiti probleme mestne logistike tudi v prihodnje.
Ključne besede: mestna logistika, urbano območje, mesto središče
Objavljeno v DKUM: 29.10.2011; Ogledov: 2063; Prenosov: 318
.pdf Celotno besedilo (1,05 MB)

Iskanje izvedeno v 0.15 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici