| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 100
First pagePrevious page12345678910Next pageLast page
1.
2.
Mehansko-fizikalne lastnosti konopljinega betona : diplomsko delo
Gal Slemenšek, 2021, undergraduate thesis

Abstract: Raziskovalna dejavnost v gradbeništvu je v zadnjem času osredotočena tudi na materiale, s katerimi želi pri gradnji vplivati na zmanjšanje onesnaženosti narave in okolja. Takšen material je konopljin beton, ki predstavlja učinkovito in okolju prijazno gradnjo tudi zaradi ničelnega ogljičnega odtisa. Namen diplomskega dela je s pregledom strokovne in znanstvene literature, ki je bila objavljena od leta 2009 do 2020, ugotoviti, ali je konopljin beton primeren gradbeni material za enostavne stanovanjske hiše in zahtevnejše objekte. Raziskave so pokazale, da ima konopljin beton majhne mehanske trdnosti, ki pa jih lahko najbolj izboljšamo s povečanjem gostote in deleža veziv (cementa in pucolanov). Takšen beton je potem primeren tudi za gradnjo večjih objektov. Raziskave so tudi potrdile, da ima konopljin beton odlične toplotne in akustične lastnosti, je paropropusten, ognjevaren in zrakotesen, zaradi česar nudi bivanjsko ugodje in zmanjšuje stroške ogrevanja. Ker so na tržišču že dostopni prefabricirani konopljini zidaki, ki še poenostavijo gradnjo s tem materialom, lahko pričakujemo njegovo hitrejšo uveljavitev.
Keywords: industrijska konoplja, gradnja, konopljin beton, mehanske lastnosti konopljinega betona, fizikalne lastnosti konopljinega betona
Published in DKUM: 20.07.2021; Views: 1311; Downloads: 80
.pdf Full text (1,82 MB)

3.
Določanje procesnih parametrov tehnologije selektivnega laserskega taljenja : magistrsko delo
Tadej Pišotek, 2020, master's thesis

Abstract: Pravilna izbira procesnih parametrov v postopku selektivnega laserskega taljenja je velik izziv zaradi dejavnikov, ki vplivajo na mehanske lastnosti izdelka. V magistrskem delu smo se osredotočili na spreminjanje dveh parametrov, hitrosti in prekrivanja laserskega žarka. Delo smo razdelili v tri faze, pri kateri smo za vsak naslednji preizkus izbrali parametre, ki so pokazali najboljše rezultate. Ugotovili smo, da na mehanske lastnosti pomembno vpliva velikost skenirne plošče, posledično tudi čas izdelave enega sloja. Ugotovili smo mejne vrednosti hitrosti in prekrivanja, ki neugodno vplivajo na mehanske lastnosti izdelka.
Keywords: Selektivno lasersko taljenj, mehanske lastnosti
Published in DKUM: 10.02.2021; Views: 666; Downloads: 59
.pdf Full text (2,65 MB)

4.
Računalniško modeliranje avksetičnih struktur
Nejc Novak, 2019, doctoral dissertation

Abstract: V doktorski disertaciji so predstavljeni rezultati geometrijske in mehanske karakterizacije avksetičnih celičnih struktur, katerih karakteristična in edinstvena lastnost je ta, da imajo negativno Poissonovo razmerje. Napredna karakterizacija je bila sestavljena iz treh delov: analize geometrije izdelanih avksetičnih celičnih struktur, eksperimentalnega testiranja in računalniških simulacij. Analiza geometrije je bila izvedena z mikroskopiranjem in mikroračunalniško tomografijo (µCT), kar je omogočilo natančno oceno pravilnosti in zanesljivosti izdelave preizkušancev z dodajalnimi tehnologijami. Temu je sledilo eksperimentalno tlačno testiranje pri različnih hitrostih obremenjevanja, kjer so bili ovrednoteni vplivi osnovnega materiala, poroznosti, geometrije in hitrosti obremenjevanja na mehanski odziv analiziranih avksetičnih celičnih struktur. V sklopu eksperimentalnega tlačnega testiranja so bile izdelane in preizkušene tudi avksetične celične strukture napolnjene s silikonom, z namenom dodatnega izboljšanja mehanskih lastnosti kompozitnih avksetičnih celičnih struktur. Rezultati eksperimentalnega testiranja so bili osnova za validacijo računalniških modelov in razvoj robustnega materialnega modela, ki omogoča opis deformacijskega obnašanja vseh, v tem delu analiziranih avksetičnih celičnih struktur. Za izvedbo eksplicitnih računalniških simulacij je bil uporabljen računalniški program LS-DYNA. Na podlagi verificiranih in validiranih računalniških modelov avksetičnih struktur so bili v nadaljevanju razviti tudi računalniški modeli sendvič struktur z avksetičnim jedrom, ki so bili uporabljeni za analizo eksplozijskega in balističnega obremenjevanja. Ugotovljeno je bilo, da uporaba avksetične celične strukture kot jedra sendvič struktur zviša sposobnost absorpcije energije v primerjavi s sendvič strukturo z neavksetičnim jedrom. Izvedeno je bilo tudi eksperimentalno testiranje gradiranih avksetičnih celičnih struktur pri kvazi-statičnih in dinamičnih hitrostih obremenjevanja. Pokazano je bilo, da lahko pri dovolj visokih (nadkritičnih) hitrostih s pomočjo usmerjenosti gradiranih avksetičnih celičnih struktur spremenimo njihov mehanski odziv pri tlačni obremenitvi. Deformacijsko obnašanje gradiranih avksetičnih struktur je bilo uspešno določeno tudi z računalniškimi simulacijami. Validirani računalniški modeli in optimizacijski algoritem pa so bili v nadalje uporabljeni kot osnova za določitev funkcionalno gradirane avksetične strukture, ki omogoča uporabniško določen mehanski odziv za predvideno obremenitveno stanje.
Keywords: avksetične celične strukture, mehanske lastnosti, udarne obremenitve, računalniške simulacije
Published in DKUM: 04.10.2019; Views: 1375; Downloads: 309
.pdf Full text (9,69 MB)

5.
Vpliv vrste veziva na lastnosti 3d tiskanih plastomagnetov : diplomsko delo
Dorian Petrič, 2019, undergraduate thesis

Abstract: Tehnologija trirazsežnega tiskanja plastomagnetov predstavlja revolucionarni nov način izdelave magnetov in omogoča izdelavo izdelkov kompleksnih oblik, ki še vedno odražajo dobre magnetne in mehanske lastnosti. V diplomskem delu smo iskali najbolj primeren material za izdelavo plastomagnetov. S pomočjo mehanskih preizkusov smo se odločili, da je poliamid PA12 najboljši kandidat. Uporabili smo ga kot polimerno vezivo (10% masnega delaža) za magnetni prah NdFeB (90% masnega deleža). V preizkusih smo prav tako testirali pomembnost prekrivanja slojev med 3D tiskom. Tako smo izdelali 3 serije plastomagnetov z različno prekritostjo slojev . Pri raziskavah smo uporabljali naslednje raziskovalne metode: udarni preizkus, natezni preizkus, meritve gostote, metalografsko analizo in magnetografijo. Razvoj 3D tiska plastomagnetov obljublja veliko novih področij uporabe magnetov, zato ga je smiselno še naprej raziskovati in izboljševati.
Keywords: plastomagneti, polimeri, NdFeB zlitina, 3D tisk, vezivo, mehanske lastnosti, magnetne lastnosti
Published in DKUM: 23.09.2019; Views: 1180; Downloads: 110
.pdf Full text (2,56 MB)

6.
VPLIV NIKLJA NA LASTNOSTI ALUMINIJEVIH BRONOV : diplomsko delo
Denis Arnšek, 2019, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu sem se ukvarjal s študijem vpliva različnega deleža niklja na mikrostrukturo in s tem na mehanske lastnosti aluminijevih bronov. Ugotovil in uporabil sem ustrezne metode metalografske priprave vzorcev iz brona in načine kvalitativne in kvantitativne metalografske analize. Določil sem vrste mikrostrukturnih sestavin in delež β-faze. Izvedli smo natezne preskuse pri sobni in povišani temperaturi, udarne preizkuse in meritve trdote. Ugotovil sem povezavo med deležem niklja in trdoto, ter povezavo z drugimi trdnostnimi lastnostmi (natezno trdnostjo in udarno žilavostjo pri sobni ter pri povišani temperaturi).
Keywords: Aluminijevi broni, metalografska analiza, mehanske lastnosti, delež niklja, delež β-faze
Published in DKUM: 07.05.2019; Views: 868; Downloads: 85
.pdf Full text (3,49 MB)

7.
Določitev parametrov mehanike loma za zvar iz jekla aisi 304 : magistrsko delo
Gregor Strniša, 2019, master's thesis

Abstract: V magistrski nalogi je predstavljen praktičen primer pokanja zvarnih spojev na oljnem rezervoarju, s katerim se je srečalo podjetje Fibmarkt d.o.o. Za namene simulacije realnega napetostnega stanja in obremenitev na zvarnem spoju so bili izdelani preizkušanci, s katerimi je bil izveden proces dinamičnega obremenjevanja z namenom pridobitve empiričnih rezultatov, ki so služili kot osnova za preverjanje ustreznosti konstrukcijske zasnove zvarnega spoja. V skladu z ASTM standardi so bili izdelani natezni in upogibni preizkušanci za določanje mehanskih lastnosti ter parametrov mehanike loma materiala zvarnega spoja iz nerjavnega jekla AISI 304. Podatki, pridobljeni v sklopu testiranja omenjenih preizkušancev, podajajo informacije za primerjavo med mehanskimi lastnostmi zvarnega spoja ter osnovnega materiala.
Keywords: nerjavno jeklo, mehanske lastnosti, mehanika loma, natezni preizkus, upogibni preizkus
Published in DKUM: 06.05.2019; Views: 1149; Downloads: 92
.pdf Full text (7,16 MB)

8.
Vpliv površinske obdelave na mehanske lastnosti konopljinih vlaken
Luka Štraus, 2018, undergraduate thesis

Abstract: Pomemben dejavnik trajnostne gradnje je razvoj trajnostnih materialov, katerih proizvodnja mora biti ekološko kakovostna, kar pomeni, da mora imeti čim manjši vpliv na ekosistem in zalogo neobnovljivih naravnih virov. Tak primer gradbenih materialov so kompoziti, utrjeni z naravnimi vlakni, kot so vlakna industrijske konoplje. Diplomsko delo predstavi industrijsko konopljo kot rastlino, opisuje njeno pridelavo in predelavo, opredeljuje kompozite, njihovo sestavo in preučuje povezovalne mehanizme, ki delujejo med matrico in vlakni, od katerih so odvisne mehanske lastnosti kompozitov. Kakovost teh povezav lahko izboljšajo različni postopki in metode obdelave konopljinih vlaken. V eksperimentalnem delu smo v laboratoriju pripravili tri tipe preizkusnih vzorcev. Z dvema kemijskima postopkoma smo površinsko obdelali konopljina vlakna ter s pomočjo univerzalnega stroja za preizkušanje materialov opravili natezne preizkuse. Na podlagi pridobljenih rezultatov smo primerjali natezne parametre neobdelanih in obdelanih vlaken ter določili vpliv površinske obdelave na mehanske lastnosti konopljinih vlaken.
Keywords: konopljina vlakna, industrijska konoplja, kompoziti, natezni test, mehanske lastnosti
Published in DKUM: 21.09.2018; Views: 1232; Downloads: 150
.pdf Full text (3,50 MB)

9.
Numerična simulacija prenosa toplote pri toplotni obdelavi aluminjastih vzorcev : diplomsko delo
Luka Kevorkijan, 2018, undergraduate thesis

Abstract: Opravljena je numerična simulacija segrevanja in ohlajanja aluminijastih vzorcev med raztopnim žarjenjem in gašenjem. Simulacija je pripravljena z uporabo toplotne prehodnosti izračunane iz meritev temperature, kjer so vzorci obravnavani kot telesa idealne toplotne prevodnosti. Ugotovljeno je, da takšen pristop omogoča hitre in zadovoljive rezultate v primeru segrevanja dimenzijsko podobnih vzorcev med raztopnim žarjenjem. Pri ohlajanju med gašenjem z vodo ob predpostavki telesa idealne toplotne prevodnosti je napaka večja. Prikazane so meritve mehanskih lastnosti, ki pokažejo vpliv odstopanja izvedbe toplotne obdelave na končne lastnosti. Predstavljen je predlog oblikovanja velikostnih razredov vzorcev z namenom zmanjšanja razlik časov raztopnega žarjenja.
Keywords: numerična simulacija, prenos toplote, telo idealne toplotne prevodnosti, aluminij, raztopno žarjenje, gašenje, merjenje temperature, mehanske lastnosti
Published in DKUM: 07.09.2018; Views: 1219; Downloads: 128
.pdf Full text (3,13 MB)

10.
Vpliv zeolita na mehanske lastnosti poliolefinov
Barbara Zakelšek, 2017, undergraduate thesis

Abstract: Poliolefini so vse vrste polimerov, proizvedeni iz preprostega olefina, monomera, imenovanega tudi alken. Primer poliolefina sta polietilen in polipropilen, ki sta proizvedena s polimerizacijo etilena in propilena. Oba imata dobre mehanske lastnosti za širšo komercialno uporabo. Zeoliti so mikroporozni, kristalinični aluminosilikati, ki se najpogosteje uporabljajo kot adsorbenti in katalizatorji, v industriji pralnih praškov pa nadomeščajo fosfate. Zanimiva so novejša področja uporabe zeolitov, ki so povezana z zmanjšanjem porabe energije in še ne tako raziskano področje, to je dodatek zeolita k poliolefinom in vpliv na njihove mehanske lastnosti. Naš namen je bil raziskati vpliv dodatka različnih koncentracij zeolita v HD (visoke gostote, angl. high density) polietilenu in polipropilenu na njune mehanske lastnosti in jih izboljšati. Diplomska naloga obsega dodatek 1 %, 2 %, ter 3 % zeolita, izvedli pa smo natezni poiskus, izmerili smo število MFI (melt flow index) oziroma talilni indeks in skrčke posameznega materiala. Natezni poiskus smo izvedli na trgalnem stroju. Rezultati kažejo, da je optimalni dodatek bližje 1% dodatka zeolita, kot pa 3%. Izmerili smo talilni indeks, ki se pri nobenem materialu ni drastično spremenil. Preizkus za skrčke materiala je pokazal malenkost manjše krčenje materiala pri polipropilenu, in sicer z večanjem dodatka zeolita se zmanjšuje tudi procent krčenja. Ker je to področje še neraziskano in relativno novo, nimamo literature, na katero bi se lahko oprli in primerjali rezultate. Ugotovili smo, da dodatek zeolita ni izboljšal mehanskih lastnosti polietilena in polipropilena kot smo predvidevali, optimalni dodatek pa je najbližje 1% dodatka zeolita. Iz rezultatov sklepamo tudi, da ni prišlo do poslabšanja lastnosti polietilena in polipropilena, kar je pomembno, saj lahko dodamo tudi do 3% zeolita in se pri tem bistveno ne spremenijo lastnosti materiala.
Keywords: zeolit, poliolefin, polietilen, polipropilen, mehanske lastnosti
Published in DKUM: 28.09.2017; Views: 1797; Downloads: 147
.pdf Full text (2,81 MB)

Search done in 0.19 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica