| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 182
First pagePrevious page12345678910Next pageLast page
1.
Konstruiranje samostoječega mehanizma sistemske plezalne stene
Aljaž Motoh, 2024, master's thesis

Abstract: Magistrsko delo obravnava konstruiranje samostoječega mehanizma sistemske plezalne stene. Cilj je bil skonstruiranti koncept mehanizma sistemske plezalne stene za bodoči plezalni center v Posavju. Predstavil sem, kaj je sistemska stena, vrste sistemov, podjetje Kilter, proizvajalce mehanizmov plezalnih sten in potek konstruiranja lastnega mehanizma plezalne stene. Prikazal in opisal sem postopek konstruiranja od analize konkurence, izdelave zahtevnika, kritične določitve pogona, konstruiranja konstrukcije plezalne stene, rešitev za optimizacijo montaže do trdnostne analize. V zaključku magistrskega dela sta prikazana in opisana končni izdelek in delovanje.
Keywords: sistemska stena, Kilter, konstruiranje, mehanizem, električni linearni aktuator
Published in DKUM: 27.09.2024; Views: 0; Downloads: 4
.pdf Full text (6,87 MB)

2.
Rekonstrukcija mehanizma izklopa stikala varovalčnega ločilnika STV D02
Tadej Bevk, 2024, master's thesis

Abstract: Ločilno stikalo z varovalko STV D02 podjetja ETI Elektroelement, d. o. o., je na trgu prisotno že več kot 25 let. Zaradi spreminjajočih se zahtev in želja trga je potrebna prenova izdelka. Magistrsko delo obravnava rekonstrukcijo stikalnega mehanizma za novi STV D02. Analizirali smo trenutno stanje, trg in konkurenčne naprave. Glavna zahteva pri konstrukciji novega mehanizma je bila preklop stikala neodvisno od uporabnika. Razvili smo pet konceptov stikalnih mehanizmov, dva izločili, preostale tri pa izdelali kot prototipe s pomočjo 3D tiskanja. Po testiranju prototipov smo izbrali najustreznejšega.
Keywords: varovalčni ločilnik, stikalni mehanizem, stikalo z varovalko, neodvisni preklop, rekonstrukcija mehanizma
Published in DKUM: 24.09.2024; Views: 0; Downloads: 0
.pdf Full text (3,26 MB)

3.
Kinetika termične razgradnje polietilena za pridobivanje parafinskih frakcij : magistrsko delo
Tim Tetičkovič, 2024, master's thesis

Abstract: Količine polimernih odpadkov še vedno naraščajo predvsem zaradi masovne uporabe, dostopnosti in cenovne ugodnosti plastičnih materialov. Ravnanje s takimi odpadki je bistvenega pomena za zaščito planeta in živih bitij. Obstaja več načinov predelave plastike. V magistrski nalogi obravnavamo le termično predelavo pri visokih temperaturah – pirolizo. Proces pirolize obravnavamo za material HDPE, ki sodi med najbolj uporabljano plastiko. Prvi namen naloge je predstavitev reakcijskih mehanizmov, ki potekajo ob termični razgradnji materiala. Reakcijski mehanizmi sledijo zaporedju, ki se prične z iniciacijo, sledi ji β-razcepitvena propagacija, naključna propagacija, intermolekularni prenos vodika in terminacija. Drugi namen magistrske naloge je pregled kinetičnih modelov, ki se uporabljajo pri analizi podatkov iz termične analize materialov – TGA. Izračun kinetičnih parametrov je izveden z uporabo različnih pristopov, kot so: Friedman, Kissinger-Akahira-Sunose (KAS) in Ozawa-Flynn-Wall (OFW) model. Eksperimentalne podatke TGA HDPE smo s pomočjo programskega orodja Python in Matlab izračunali osnovne kinetične parametre, kot so aktivacijska energija Ea, predeksponentni faktor A, red reakcije n ter potreben čas za celotno presnovo pri 600 °C, 700 °C in 750 °C. V tretjem delu smo s pomočjo pridobljenih kinetičnih parametrov ocenili potrebne reakcijske čase za izvedbo hitre pirolize pri omenjenih temperaturah. Za izvedbo takšne pirolize smo predvideli načrtovanje laboratorijskega reaktorja s fluidiziranim slojem – RFS. Predstavljeni so izračuni fluidizacijskih lastnosti ter dimenzioniranje reaktorja z višino, premerom, maso nasutja, pretokom plina in padcem tlaka v reaktorju. Načrtovanje je bilo opravljeno za laboratorijski reaktor, ki predstavlja prvi korak za študijo in zasnovo procesa ter prehod na industrijsko merilo. Tako pripravljena zasnova reaktorja predstavlja podlago za pripravo projekta izdelave laboratorijskega raziskovalno-razvojnega reaktorja RFS.
Keywords: Piroliza, HDPE, kinetika, mehanizem, reaktor s fluidizirano plastjo, plastični odpadki
Published in DKUM: 23.05.2024; Views: 213; Downloads: 55
.pdf Full text (4,61 MB)

4.
5.
Namestitveni mehanizem magnetometra za nanosatelite : magistrsko delo
Matic Markovič, 2024, master's thesis

Abstract: Nanosateliti zaradi kompaktnih dimenzij, nizke mase in stroškovne učinkovitosti postajajo vse bolj dostopni širšemu krogu organizacij in raziskovalcev. Z natančnim merjenjem zemeljskega magnetnega polja prispevajo k raziskovanju geomagnetnih pojavov in nadzoru položaja. Izziv predstavlja vpliv elektromagnetnega polja nanosatelita na odčitek magnetometra. Magistrsko delo opisuje načrtovanje in izdelavo prototipa namestitvenega mehanizma magnetometra v obliki podsistema, skladnega s standardom PC104. Podsistem je mogoče integrirati v strukturo nanosatelitov in omogoča namestitev magnetometra na razdaljo, večjo od 1 m od strukture satelita. Tako zmanjšamo vpliv elektromagnetnega polja satelita na zanemarljivo raven. V delu so predstavljeni rezultati več meritev za ovrednotenje delovanja izdelanega podsistema.
Keywords: namestitveni mehanizem, magnetometer, nanosatelit, standard PC104, globoidno polžasto gonilo
Published in DKUM: 25.01.2024; Views: 332; Downloads: 0
.pdf Full text (6,86 MB)

6.
Konstruiranje tritočkovnega vpetja za sejalnico
Jernej Jazbec, 2023, master's thesis

Abstract: Magistrsko delo obravnava konstruiranje tritočkovnega vpetja za žitno sejalnico. V delu so predstavljene različne vrste vpetij, njihove prednosti in slabosti. Začetek naloge obravnava informacije o podjetju Lagerhof d.o.o. in predstavitev projekta. Sledi opis zahtev katere so bile podane s strani podjetja in analiza tržišča. V nadaljevanju so predstavljene različne variantne rešitve, katere smo ovrednotili in na podlagi ocen izbrali najprimernejšo variantno rešitev za nadaljnji razvoj. Modeliranje in konstruiranje posameznih sestavnih delov vpetja ter rezultati trdnostne analize so predstavljeni proti zaključku magistrskega dela. Magistrsko delo se zaključi z opisom izdelave prototipa in testiranja.
Keywords: konstruiranje, brana, sejalnica, dvižni mehanizem
Published in DKUM: 27.10.2023; Views: 388; Downloads: 75
.pdf Full text (5,13 MB)

7.
Dvižni stol : magistrsko delo
Klemen Kokol, 2022, master's thesis

Abstract: Prikazan je razvoj dvižnega stola, ki je v pomoč predvsem mehanikom, vzdrževalcem in vsem, ki so pri svojem delu izpostavljeni neugodnim telesnim položajem. Stol omogoča prehod iz sedečega v ležeči položaj brez večjega uporabnikovega napora. Stolu smo, v skladu z metodami konstruiranja, določili ustrezne pogone in mehanizme, ki bodo učinkovito opravljali prehod iz sedečega v ležeč položaj. S pomočjo numeričnih analiz smo obravnavali kritične dele konstrukcije in tako izvedli celoten potek konstruiranja dvižnega stola od idejnih variant do funkcionalnega 3D modela dvižnega stola in pripadajoče dokumentacije.
Keywords: Dvižni stol, pripomoček, konstruiranje, mehanizem, metoda končnih elementov, parametrična računalniška analiza
Published in DKUM: 01.12.2022; Views: 834; Downloads: 160
.pdf Full text (4,27 MB)

8.
Uvedba evra na Hrvaškem
Margaret Zoka, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Republika Hrvaška je leta 2013 postala 27. članica Evropske unije, kar pomeni, da je najmlajša članica. Z vstopom v Evropsko unijo je Hrvaška pridobila številne prednosti, kot so vstop na velik evropski trg, prostejši pretok blaga, delovne sile in kapitala, večja konkurenčnost kot pri državah nečlanicah ter financiranje projektov iz skladov EU, kar je povzročilo splošno izboljšanje gospodarstva. Vse države članice imajo možnost vstopa v evrsko območje, torej da sprejmejo evro kot svojo nacionalno valuto. Z vstopom v evrsko območje članice pridobijo še večje koristi, saj vstop v evrsko območje odpravlja valutno tveganje, znižuje transakcijske stroške pretvorbe valut ter prinaša dostop do vzajemnih skladov in večjo konkurenčnost gospodarstva. Hrvaška se je mehanizmu deviznih tečajev ali ERM II pridružila leta 2020 in je trenutno v tako imenovani »čakalnici«, kjer bo dve leti, kar je pogoj za prevzem evra. Glede na to, da v svetu trenutno prevladuje pandemija covida-19, so prizadeta vsa gospodarstva, kar pomeni, da je bil vstop Hrvaške v evrsko območje še toliko težji. Ne glede na vse izzive bo Hrvaška s 1. januarjem 2023 prevzela evro. Uvedba evra za Hrvaško pomeni nove prednosti, pa tudi nova tveganja. Glavni prednosti sta odprava valutnega tveganja in znižanje stroškov pretvorbe valut, zaradi česar bo hrvaško gospodarstvo privlačnejše za potencialne partnerje. Glavna tveganja uvedbe evra so izguba neodvisne denarne politike, enkratni stroški konverzije in tveganje dviga cen. Po primerjavi prednosti in slabosti uvedbe evra lahko sklepamo, da bo Hrvaška imela več koristi kot škode.
Keywords: Evropska unija, evrsko območje, mehanizem ERM II, Hrvaška in Evropska unija.
Published in DKUM: 02.11.2022; Views: 698; Downloads: 44
.pdf Full text (2,12 MB)

9.
Obravnava kinetike in mehanizma reakcije pirolize smrekovega lesa : magistrsko delo
Erik Mihelič, 2022, master's thesis

Abstract: Biooglje (BO) se vse bolj uveljavlja kot dodatek k zemlji za izboljšanje njenih lastnosti in kot metoda direktne trajne vezave ogljika. BO deluje kot inertni material z ustrezno specifično površino in drugimi koristnimi lastnostmi pri izboljševanju strukture in lastnosti rodovitnih tal. Ker je proizvodnja BO tesno povezana s postopkom pirolize lesne biomase, smo se v magistrski nalogi osredotočili na raziskavo kinetike ter mehanizma pirolize, za lesno biomaso pa smo izbrali smrekov les v obliki preizkušancev konstantnih dimenzij. Prvi namen raziskav je bil ugotoviti ustrezen kinetični model, ki bo najbolje popisal eksperimentalne podatke, poiskati kinetične parametre ter oboje primerjati z rezultati, analiziranimi preko že obstoječih kinetičnih pristopov kot so: Arrhenius-ov model (AM), Friedmanova metoda, Ozawa-Flynn-Wall (OFW) metoda in Kissinger-Akahira-Sunose (KAS) metoda. Eksperimentalne podatke termo gravimetrične analize (TGA) smrekovega vzorca smo analizirali s pomočjo programskega okolja Python in raziskali alternativni kinetični pristop, katerega smo poimenovali modificiran Arrhenius-ov model (MAM). Prednost MAM je v tem, da vključuje mehanizme glavnih lesnih komponent, hemiceluloze, celuloze in lignina, medtem ko vsi ostali modeli reakcijo pirolize obravnavajo enodimenzionalno. Naslednji namen magistrske naloge je bil popisati termodifuzijske fenomene s področja nestacionarnega prenosa toplote in z vrednostjo Biot-ovega števila dokazati, da debelina lesnega valja ne vpliva na potek pirolizne reakcije, kar pomeni da je notranji toplotni upor zanemarljiv. Na koncu smo pirolizo smrekovih valjev (debeline 5 mm) izvedli še v večjem laboratorijskem piroliznem reaktorju (volumna 1 L) in rezultate primerjali z rezultati TGA. Takšen pristop omogoča spoznavanje povečevalnih kriterijev pri inženirski obravnavi načrtovanja industrijskih piroliznih reaktorjev.
Keywords: piroliza, smrekov les, kinetika, mehanizem, Python, prenos toplote
Published in DKUM: 05.10.2022; Views: 612; Downloads: 70
.pdf Full text (5,43 MB)

10.
Vpliv ß-ciklodekstrina na kinetiko in mehanizem reakcije umiljenja etilacetata : doktorska disertacija
Anja Petek, 2022, doctoral dissertation

Abstract: Ciklodekstrini (CD) so v zadnjih letih pritegnili pozornost raziskovalcev zaradi svoje potencialne uporabe kot »molekularni reaktorji«, ki omogočajo izvedbo organskih reakcij v vodnih raztopinah (zelene tehnologije). So ciklični oligosaharidi, ki nastanejo pri encimski razgradnji škroba. Imajo obliko prisekanega stožca s hidrofobno notranjostjo in primarnimi ter sekundarnimi OH skupinami nameščenimi na zunanjih straneh odprtine. Zunanja površina CD je hidrofilna, zaradi česar so relativno dobro topni v vodi. Hidrofobna notranjost pa omogoča vključitev hidrofobnih molekul v notranjost CD, nastane vključitveni kompleks gostitelj-gost. Gostujoče molekule so v kompleks vezane samo na osnovi van der Waalsovih sil, brez tvorbe kovalentnih vezi, pri čemer se spremenijo fizikalne lastnosti in kemijska reaktivnost. Poznavanje mehanizma nastanka CD kompleksa in njegovega vpliva na potek reakcije je tako ključnega pomena. V doktorski disertaciji smo na modelnem sistemu alkiltrimetilamonijevih bromidov raziskali vpliv van der Waalsovih sil in hidrofobnega efekta. Proces micelizacije smo proučevali z merjenjem specifične prevodnosti in iz na lasten način izpeljanega pseudo-faznega modela določili termodinamske parametre: standardno prosto Gibbsovo energijo (∆G0mic), entalpijo (∆H0mic) in entropijo (∆S0mic) micelizacije ter jih analizirali kot funkcijo povečanja dolžine alkilne verige in temperature. Rezultati kažejo, da je micelizacija termodinamsko ugoden proces (∆G0mic
Keywords: β-ciklodekstrin, vključitveni kompleks, etilacetat, mehanizem umiljenja, alkiltrimetilamonijevi bromidi, prevodnost
Published in DKUM: 29.07.2022; Views: 890; Downloads: 89
.pdf Full text (2,36 MB)

Search done in 0.28 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica