| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 2 / 2
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Mehanska karakterizacija in metalografska analiza lotnih spojev za toplotne izmenjevalce : magistrsko delo
Erik Rihter, 2024, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu smo ugotovili lastnosti toplotnih izmenjevalcev iz nerjavnega jekla in bakrene folije s pomočjo mehanskih preizkusov, metalografske in fraktografske analize ter meritvami mikrotrdote. Za rezultate dinamičnih testov smo izračunali koeficient in eksponent trdnosti pri utrujanju. Metalografsko analizo smo naredili na vzorcu osnovnega materiala, nepretrganega spoja in pretrganih preizkušancev mehanskih preizkusov. Na vzorcih dinamičnih preizkušancev smo izvedli tudi fraktografsko analizo. Meritve mikrotrdote HV0,1 smo opravili na nerjavnem jeklu, v okolici spoja in na utrujanih vzorcih. Z mikrostrukturnimi analizami in meritvami mikrotrdote smo ugotovili, da pride do utrjevanja materiala glede na amplitudo obremenjevanja.
Ključne besede: toplotni izmenjevalec, lotni spoj, eksperimentalne raziskave, metalografska analiza, fraktografska analiza, mikrotrdota
Objavljeno v DKUM: 11.02.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 23
.pdf Celotno besedilo (6,19 MB)

2.
Mehanska karakterizacija lotnih spojev toplotnega izmenjevalca : magistrsko delo
Jernej Kralj, 2023, magistrsko delo

Opis: V tem delu smo določili vrednosti materialnih parametrov lotnih spojev toplotnega izmenjevalca, ki so namenjeni definiranju materialnih lastnosti pri numeričnih simulacijah z metodo končnih elementov. Na podlagi rezultatov statičnih nateznih testov smo določili vrednost modula elastičnosti, meje tečenja in natezne trdnosti preizkušancev lotnih spojev, prav tako pa smo podali tudi nekaj parametrov, ki opišejo plastični del krivulje σ – ε. Poleg statičnih smo izvajali tudi dinamične teste pri vedno enakem obremenitvenem razmerju in s pomočjo le – teh določili vrednosti koeficienta in eksponenta trdnosti pri utrujanju, ki sta veljavna v območju, ko delovne napetosti ne presegajo vrednosti meje tečenja. Vse pridobljene rezultate smo naknadno tudi potrdili z uporabo numeričnih analiz po metodi končnih elementov v programu Ansys, kjer smo pokazali, da se rezultati ujemajo.
Ključne besede: toplotni izmenjevalec, lotni spoj, utrujanje, eksperimentalne raziskave, numerične analize.
Objavljeno v DKUM: 24.08.2023; Ogledov: 571; Prenosov: 0
.pdf Celotno besedilo (3,07 MB)

Iskanje izvedeno v 0.05 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici