| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 47
First pagePrevious page12345Next pageLast page
1.
Primerjava med dejansko in simulirano katalitično proizvodnjo sinteznega plina : magistrsko delo
Eva Rozman, 2024, master's thesis

Abstract: Zaradi vse večjega števila prebivalstva, širjenja industrije in pospešene gospodarske rasti se poraba električne energije eksponentno povečuje. Večina elektrike je še vedno proizvedena iz neobnovljivih virov energije, predvsem iz fosilnih goriv. Ravno tako se na odlagališčih, v naravi in v morju kopiči vse več odpadkov, ki niso ali ne morejo biti reciklirani. S proizvodnjo sintetičnega plina iz trdnih komunalnih odpadkov, bi pripomogli k proizvodnji energije, ki bi vsaj delno pomagala ohranjati okolje. Namen magistrske naloge je bila simulacija proizvodnje sinteznega plina z računalniškim programom Aspen Plus pri različnih sestavah vhodnih surovin in primerjava simulirane proizvodnje z dejansko proizvodnjo v industriji. V prvem delu smo izvedli simulacijo s katero smo preverili točnost sistema. V drugem delu smo spreminjali razmerje trdnih komunalnih odpadkov in lesne biomase na vtoku v proizvodnjo. Ugotovili smo, da so trdni komunalni odpadki in lesna biomasa bolj donosni kot zemeljski plin. Na sintezno pozitivno vpliva večja količina trnih komunalnih odpadkov in manjša količina vodne pare.
Keywords: sintezni plin, trdni komunalni odpadki, simulacija, Aspen Plus, lesna biomasa
Published in DKUM: 24.04.2024; Views: 269; Downloads: 60
.pdf Full text (7,13 MB)

2.
Primerjava ogrevanja stanovanjske hiše na lesno biomaso in toplotno črpalko ter njihov vpliv na okolje : master study programme
Lucija Pacek, 2024, master's thesis

Abstract: Magistrsko delo zajema preračun toplotnih obremenitev po standardu SIST EN 12831:2004, za katerega je določena notranja temperatura po standardu SIST EN ISO 7730 206. Na podlagi dejanske temperature okolice za območje objekta je po tehnični smernici o učinkoviti rabi energije določen časovno odvisen COP toplotne črpalke zrak–voda za tri kurilne sezone (2020/2021, 2021/2022 in 2022/2023). Primerjava izračunanih toplotnih obremenitev, ki upoštevajo projektno zunanjo temperaturo s toplotnimi obremenitvami, ki temeljijo na dejanskih temperaturah, je pokazala, da izračuni, ki temeljijo na projektni zunanji temperaturi, ne prikazujejo dejanske toplotne obremenitve objekta. Podana je primerjava porabe električne energije idealnega in dejanskega COP števila. Z izračunanimi vrednostmi toplotnih obremenitev je določena poraba lesne biomase, ki je primerjana s porabo električne energije pri uporabi toplotne črpalke. Zaradi števila COP je toplotna črpalka energetsko učinkovitejši sistem ogrevanja. Za dobljeno porabo obeh energentov so bile določene emisije. Primerjava emisij je pokazala, da ogrevanje z lesno biomaso v primerjavi z ogrevanjem s toplotno črpalko prispeva k manj CO2 in za uporabnika predstavlja nižji strošek.
Keywords: toplotna obremenitev, električna energija, lesna biomasa, toplotna črpalka, emisije
Published in DKUM: 27.03.2024; Views: 282; Downloads: 36
.pdf Full text (5,70 MB)

3.
Energetski in ekonomski preračun za ogrevanje enostanovanjske hiše na lesno biomaso
Boštjan Medvešek, 2016, bachelor thesis/paper

Abstract: Diplomsko delo obravnava smotrnost uporabe lesne biomase za ogrevanje enostanovanjske hiše ali drugih objektov. Ker se izpusti CO2 in drugih škodljivih plinov v ozračje povečujejo in škodljivo vplivajo na okolje, v katerem živimo, bi bilo smiselno, da bi objekte v večini ogrevali na lesno biomaso in tako zmanjšali izpuste CO2 v ozračje. V teoretičnem delu diplomskega dela smo opisali, kaj je lesna biomasa in kako se jo da uporabiti, v praktičnem delu pa smo izračunali toplotne izgube za enostanovanjsko hišo in na osnovi izračuna določili moč uplinjevalne peči na polena. Določili smo tudi potrebno velikost hranilnika tople in sanitarne vode ter izdelali načrt za dimnik. Predstavili smo možnost ogrevanja na radiatorje in naredili izračun ekonomske upravičenosti projekta.
Keywords: Lesna biomasa, uplinjevalna peč, polena, ogrevanje
Published in DKUM: 19.04.2023; Views: 738; Downloads: 39
.pdf Full text (2,66 MB)

4.
Energetski pregled manjše kmetije : diplomsko delo
Miha Ribič, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Diplomska naloga obravnava energetski pregled manjše kmetije. Delo je nastalo s pomočjo zbiranja podatkov, analize mesečnih računov posameznih energentov, uporabo spletnih virov, ročnih in računalniških izračunov. V energetskem pregledu je prikazana poraba dizla, mešanice in električne energije za vsako operacijo pri poljedelstvu, travništvu, živinoreji, gozdarstvu in vzdrževanju strojev in opreme. Energetski pregled je bil narejen za eno sezono med letoma 2020 in 2021. Proizvedli smo 5 ton koruze, 3,5 ton pšenice, 144 bal slame, 303 bal sena pri prvi košnji, 65 bal sena pri drugi košnji, 15 m3 drv, 10 m3 sekancev, 6000 litrov mleka in 130 kg govejega mesa. Poraba za celotno kmetijo znaša 8482,15 kWh. Na podlagi porabe, stroške energentov in pregleda trenutnega stanja kmetije je bil predlagan ukrep za izboljšanje porabe energentov oziroma smotrne rabe energije. Priporoča se menjava traktorjev, saj se uporabljajo pri skoraj vseh operacijah in predstavljajo največjo porabo energentov. Z menjavo traktorja bi zmanjšali porabo za 14,2 % oziroma 1083,2 kWh.
Keywords: energetski pregled, energenti, električna energija, dizel, pšenica, koruza, lesna biomasa, manjša kmetija
Published in DKUM: 30.09.2022; Views: 654; Downloads: 128
.pdf Full text (5,64 MB)

5.
Izraba lesne biomase za namene ogrevanja
Tomaž Rudl, 2021, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo obravnava izrabo lesne biomase za ogrevanje. Z namenom razlage konteksta so v nalogi najprej predstavljene alternativne vrste goriva (bolj natančno: fosilna goriva), sicer pa se naloga osredotoča na lesno gorivo (drva/polena, sekanci, briketi, peleti). V sklopu lesnega goriva najdemo tudi opise delovanja ogrevalnih naprav na lesno gorivo. V nadaljevanju se osredotočamo na problematiko vpliva nepravilnega kurjenja lesa na okolje ter zdravje ljudi. Poleg tega smo na kratko opisali tudi sodobne ogrevalne tehnike. V empiričnem delu je bila izvedena anketa o ogrevanju bivalnih prostorov na vzorcu stotih gospodinjstev, lociranih na različnih delih Slovenije. Med glavnimi cilji ankete sta bila: ugotoviti, katere energente uporabljajo anketirani in kakšni so povprečni stroški ogrevanja na kurilno sezono. Rezultate ankete smo analizirali z metodami opisne statistike. Poleg ankete smo opravili tudi intervju s strokovnjakom iz prakse. Na podlagi zbranih informacij so bili izoblikovani odgovori na raziskovalna vprašanja.
Keywords: lesna biomasa, ogrevalne naprave, zelena energija
Published in DKUM: 01.04.2021; Views: 1071; Downloads: 94
.pdf Full text (1,32 MB)

6.
Preračun toplotnih izgub stavbe ter izbira med kotlovnico na plin, kotlovnico na lesno biomaso ali kotlovnico z daljinskim ogrevanjem
Ivo Petrič, 2018, undergraduate thesis

Abstract: V diplomski nalogi je narejena primerjava med tremi sistemi ogrevanja večstanovanjskih blokov v Mariboru. Opisani so trije mehanizmi prenosa toplote in izbrani energenti. Predstavljeni so investicijski in sezonski ogrevalni stroški, na podlagi katerih je narejena ekonomska primerjava. Izdelan je toplotni izračun po standardu SIST EN 12831.
Keywords: Daljinsko ogrevanje, lesna biomasa, zemeljski plin, ekonomski izračun, toplotni izračun, večstanovanjski bloki
Published in DKUM: 04.10.2018; Views: 1194; Downloads: 174
.pdf Full text (6,17 MB)
This document has many files! More...

7.
Uporaba lesnih briketov za ogrevanje stanovanjske hiše
Aleš Preskar, 2017, undergraduate thesis

Abstract: Namen diplomskega dela je raziskati in prikazati izrabo lesnih briketov za namen centralnega ogrevanja. V delu smo primerjali stroške ogrevanja stanovanjske hiše na bukova drva in lesne brikete. Diplomsko delo smo razdelili na tri dele. V prvem delu smo opisali in predstavili lesno biomaso kot vir energije, v drugem pa stanovanjsko hišo in s pomočjo programa KI Energija 2014 izračunali njene toplotne izgube. Opisali smo tudi trenutni način ogrevanja in po etažah naredili shemo centralnega ogrevanja. V zadnjem delu smo naredili ekonomski izračun in primerjavo stroškov ogrevanja na bukova drva ter lesne brikete.
Keywords: lesna biomasa, lesni briketi, toplotna obremenitev, stanovanjska hiša
Published in DKUM: 17.11.2017; Views: 1680; Downloads: 97
.pdf Full text (5,44 MB)

8.
Zelene energije in osveščanje o njih
Boris Kojc, 2017, master's thesis

Abstract: Naša družba je prišla do razpotja in pred nami je težka odločitev o naši prihodnosti. Odločitev zadeva vsakega posameznika in družbo kot celoto. Bomo nadaljevali po poti brezobzirnega izkoriščanja naravnih virov, predvsem uporabe fosilnih goriv kot vira energija ali bomo postali nizkoogljična družba, ki smotrno uporablja naravne vire in načrtuje svojo prihodnost na zelenih virih energije. Biosfera, katere del je tudi človek, je nastajala milijone in milijone let. Med biotskimi in abiotskimi dejavniki se je skozi zemeljsko zgodovino vzpostavilo ravnovesje, ki ga je začel človek z okoljskim in ogljičnim odtisom krhati. Da se je nekaj spremenilo, nas dnevno po svetu opozarjajo številni vremenski ekstremi. Velike količine izpustov toplogrednih plinov, ki jih je s svojim načinom življenja ustvaril človek, so botrovale dvigu povprečne temperature ozračja. Podnebnih sprememb se več ne da ustaviti, lahko pa se jih upočasni. Potrebne bodo spremembe, v prvi vrsti radikalno zmanjšanje porabe fosilnih goriv in uporaba obnovljivih ter okolju prijaznih zelenih virov energije. Ob tem se zastavi vprašanje, kako pristopiti do ljudi in jim na ustrezen način predstaviti ta problem ter možne rešitve. V načrtovanje in izvedbo prehoda v nizkoogljično družbo se bomo morali aktivno vključiti vsi. Magistrska naloga predstavlja vpogled v energetsko dogajanje male podeželske občine in preverja odnos njenih občanov do problema onesnaževanja zraka s toplogrednimi plini in prašnimi delci ter prehoda na zelene vire energije. Dolgoročno se bomo morali hote ali nehote vsi odreči energetsko potratnemu načinu življenja oziroma postati nizkoogljična družba, da bodo naši potomci imeli možnost preživetja v takšnem novem in močno spremenjenem okolju.
Keywords: Zelene energije, nizkoogljična družba, okoljski in ogljični odtis, obnovljivi viri energije, prašni delci, lesna biomasa, problemski pouk.
Published in DKUM: 01.09.2017; Views: 2059; Downloads: 194
.pdf Full text (1,88 MB)

9.
Uvajanje tehnologij pridobivanja električne in toplotne energije z uplinjanjem lesnih sekancev v podjetju BIOFIT d.o.o.
Tadeja Kuhar Osterman, 2016, master's thesis/paper

Abstract: Glavni cilji evropske energetske in podnebne politike so varnost oskrbe, konkurenčnost in trajnost. Države članice EU so se zavezale znižati emisije toplogrednih plinov do leta 2030 za 40 % glede na delež iz leta 1990 in delež vse porabe energije iz obnovljivih virov energije zvišati na vsaj 27 %. Slovenija je ena najbolj gozdnatih držav v Evropi, zato les predstavlja pomemben obnovljiv vir energije. Slovenska zakonodaja z novim Energetskim zakonom ugodno vpliva tudi na razvoj in umeščanje tehnologij pridobivanja električne energije in toplote iz obnovljivih virov energije. Osrednji del raziskovanja predstavlja analiza obstoječega proizvodnega procesa pridobivanja lesne biomase v podjetju BIOFIT d.o.o. Ugotovimo neustrezno kakovost lesnih sekancev glede na potrebe trga, kot tudi prenizko proizvodno zmogljivost. V podjetje smo uvedli tehnologijo soproizvodnje električne energije in toplote z uplinjanjem lesne biomase. S programskim orodjem ARIS smo izdelali model rešitve prenove proizvodnega procesa pridobivanja lesne biomase neposredno iz gozda in sicer za pridobivanje visokokakovostnih lesnih sekancev z uvedbo ukrepov sortiranja, od izvora lesa do končnega kupca, sejanja in sušenja lesnih sekancev.
Keywords: proizvodna naprava SPTE, obnovljivi viri energije (OVE), lesna biomasa
Published in DKUM: 30.11.2016; Views: 2108; Downloads: 108
.pdf Full text (3,32 MB)

10.
Sistemi daljinskega ogrevanja na lesno biomaso in njihov pomen na področju trajnostnega razvoja ter prehoda na nizko ogljično družbo
Darko Korošec, 2016, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu so predstavljene bistvene lastnostni sistemov daljinskega ogrevanja na lesno biomaso v smislu zmanjšanja izpustov toplogrednih plinov ter trajnostnega razvoja. Izveden je tehnični izračun predpostavljenega sistema v manjšem kraju in primerjava stroškov ogrevanja individualnih sistemov s stroški ogrevanja v primeru prehoda na sistem daljinskega ogrevanja. Pri ekonomskem izračunu sta bila upoštevana primera brez in s pridobitvijo nepovratnih sredstev, kar je prikazalo njihov pomen za realizacijo takšnih projektov.
Keywords: daljinsko ogrevanje, lesna biomasa, trajnostni razvoj, nizko ogljična družba, ekonomika sistema daljinskega ogrevanja na lesno biomaso
Published in DKUM: 23.09.2016; Views: 1461; Downloads: 191
.pdf Full text (1,89 MB)

Search done in 0.22 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica