| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 20
Na začetekNa prejšnjo stran12Na naslednjo stranNa konec
1.
Načrtovanje širitve in izboljšav proizvodnega procesa v podjetju Gimas d. o. o. : diplomsko delo
Nejc Filip Svenšek, 2022, diplomsko delo

Opis: V podjetju Gimas d. o. o. se proizvodni proces izvaja neučinkovito, kar lahko pripišemo omejenemu prostoru in delno ustrezni razmestitvi delovnih mest. V diplomskem delu so na začetku predstavljene teoretične osnove organizacije proizvodnje, v osrednjem delu sta zajeta opis obstoječega proizvodnega procesa in njegova kritična analiza, zaključni del diplomskega dela pa zajema načrtovanje širitve proizvodnega procesa in izboljšav, s katerimi želimo razbremeniti obstoječi delovni prostor in izboljšati pretočnost materiala.
Ključne besede: organizacija proizvodnje, načrtovanje proizvodnje, layout proizvodnje, analiza proizvodnega procesa, izboljšave proizvodnega procesa
Objavljeno v DKUM: 30.08.2022; Ogledov: 694; Prenosov: 140
.pdf Celotno besedilo (5,75 MB)

2.
Reorganizacija proizvodnje v podjetju NIEROS d.o.o. : diplomsko delo
Timotej Laure, 2021, diplomsko delo

Opis: V sklopu diplomskega dela sem skupaj s podjetjem NIEROS Metal d.o.o. obravnaval problem reorganizacije dela njihove proizvodnje. V prvem delu diplomske naloge sem se osredotočil predvsem na teoretične osnove, ki sem jih spoznaval tekom dosedanjega študija, v nadaljevanju pa sem pridobljeno znanje uporabil za reševanje realnega problema. Naloga temelji na premestitvi in obnovi zastarelega dela proizvodnje, ki je podjetju predstavljal nepotrebne dodatne stroške, neizkoriščen prostor ter daljše pretočne čase proizvodov. Svoje ideje in rešitve sem prikazal s tlorisnimi in 3D načrti, za skladišča pa sem predstavil tudi dva sistema za bolj organizirano in sistematično vodenje zalog.
Ključne besede: organizacija proizvodnje, planiranje proizvodnje, načrtovanje proizvodnje, layout proizvodnje, skladiščenje materiala, obvladovanje zalog
Objavljeno v DKUM: 13.10.2021; Ogledov: 1124; Prenosov: 181
.pdf Celotno besedilo (2,64 MB)

3.
Prenova proizvodnega sistema v podjetju optiprint, d.o.o.
Edi Ibrahimkadić, 2019, diplomsko delo/naloga

Opis: Diplomsko delo temelji na podlagi analize in kritičnega ovrednotenja delovnih mest v proizvodnji. V poglavju teoretične osnove so predstavljeni pojmi o vrstah proizvodnje, proizvodnega sistema, vitka proizvodnja in sedem izgub v proizvodnji ter uporabljeni v nadaljevanju procesni diagrami, in sicer diagram poteka, špageti diagram in blok diagram. V poglavju obstoječega stanja je predstavljena proizvodnja in posamezna delovna mesta, kar je grafično ponazorjeno s pomočjo programa AutoCad Arhitecture. Poleg tega so izdelane diagrami poteka, s katerimi so prikazani poteki dela. V podpoglavju kritična analiza je uporabljen špageti diagram, s pomočjo katerega sem analiziral tok delavcev ter opravljene poti. Za vsako delovno mesto je izdelana procesna karta, s pomočjo katere smo analizirala delovna mesta. V poglavju predlogi za prenovo proizvodnega sistema smo s pomočjo programa SketchUp oblikovali nove delovne postaje in podali predloge nove razmestitve.
Ključne besede: vitka proizvodnja, prenova procesa, proizvodnja, layout, flowchart.
Objavljeno v DKUM: 06.01.2020; Ogledov: 1273; Prenosov: 265
.pdf Celotno besedilo (2,76 MB)

4.
Posodobitev proizvodnje za izdelavo peskalnih strojev
Kristjan Špindler, 2017, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo zajema posodobitev proizvodnje za izdelavo peskalnih strojev, v delu je podrobno predstavljena analiza obstoječe proizvodnje ter prav tako natančno opisana posodobitev proizvodnje. Za namen posodobitve je bilo izdelanih več različic, ki so bile popotnica do končne verzije, ki bo uporabljena za arhitekturna dela. Večina dela je bila opravljena s programoma GoSoft in AutoCAD. Analitični izračuni in primerjave rezultatov so bili izdelani v programu MS Excel. Program AutoCAD omogoča izris posodobitve v 3D-okolju, kar je uporabno za predstavitev, saj gre za projekt, ki ga podpirata Republika Slovenija in Evropska unija.
Ključne besede: Posodobitev, proizvodnja, tok materiala, razmestitev, layout, peskalni stroji
Objavljeno v DKUM: 25.10.2017; Ogledov: 1082; Prenosov: 117
.pdf Celotno besedilo (3,26 MB)

5.
Kriteriji za določitev optimalne razporeditve delovnih sredstev na primeru proizvodnega obrata Mizarstvo Jezeršek d.o.o.
Marjeta Jezeršek, 2016, diplomsko delo/naloga

Opis: V diplomskem delu smo obravnavali kriterije za določitev optimalne razporeditve delovnih sredstev na primeru proizvodnega obrata Mizarstvo Jezeršek d.o.o., ki je proizvajalec lesenih stopnic. Pri analizi obstoječega stanja smo ugotovili, da so delovna sredstva v proizvodnih prostorih razporejena neoptimalno. Ugotovili smo tudi, da ima podjetje že pri obstoječem obsegu bistveno premajhne prostore, da bi delovna sredstva sploh lahko ustrezno razporedili. Delovnih sredstev v obstoječih prostorih ne moremo razporediti tako, da bi imela dovolj vzdrževalne ter strežne površine in bi bile transportne poti ustrezne. Prav tako vlada pomanjkanje odlagalnih mest, kamor bi se odlagali obdelovanci med posameznimi fazami obdelave. Zaradi tega prihaja v postopku izdelave do velikih časovnih izgub in zmede zaradi gneče v proizvodnji. Rešitev problema vidimo v novogradnji proizvodne hale, katero sicer podjetje že načrtuje. Gre za zelo veliko investicijo, a glede na pozitivne napovedi pričakovanega povpraševanja druge možnosti podjetje nima. Z novo halo smo uredili problem prenatrpanosti, delovna sredstva smo razvrstili tako, da imajo vsa dovolj vzdrževalne ter strežne površine, uredili smo tudi primerne transportne poti. Sredstva smo razporejali s pomočjo trikotne metode, ki nam je služila kot izhodišče za razporejanje realnih delovnih mest ter s pomočjo računalniškega programa VIP-PLANOPT.
Ključne besede: planiranje povpraševanja, planiranje kapacitet, razporeditev delovnih sredstev − layout, ergonomski dejavniki pri oblikovanju delovnih mest, trikotna metoda
Objavljeno v DKUM: 01.07.2016; Ogledov: 1506; Prenosov: 209
.pdf Celotno besedilo (7,83 MB)

6.
Združitev linij za sestavo sekljalnikov MCM6 in MCM4
Mihael Vitko, 2016, magistrsko delo

Opis: Podjetje BSH Hišni aparati, d. o. o, je eno izmed vodilnih podjetij za izdelavo malih hišnih aparatov. Da se zagotovi konkurenčnost in rast v podjetju, so potrebni procesi stalnih izboljšav. Tako se izvaja optimiranje procesov, uvajanje novih projektov, povečevanje obratnega kapitala itd. Poleg tega smo se v podjetju srečevali tudi s prostorsko stisko. Ena izmed možnosti, kako pridobiti več prostora, je bila združitev linij za sestavo aparatov. V magistrskem delu je opisan natančen postopek izvedbe takšnega projekta, od predvidenega terminskega plana, internega prevzema pa vse do končnega obratovanja. Najprej je bilo treba analizirati, katere linije za sestavo aparatov bi bilo smiselno združiti in kako. Zato smo pridobili podatke o aparatih, ki jih v podjetju sestavljamo, in se nato na podlagi preproste statistike ter glede na konstrukcijo aparatov odločili, da združimo linije za sestavo kuhinjskih aparatov MCM6 in MCM4, saj so si najbolj sorodni glede sestave. Sledila je realizacija združitve linij ter uvajanje in razporeditev delavcev na nova delovna mesta.
Ključne besede: kuhinjski aparat MCM6, kuhinjski aparat MCM4, združitev linije, layout, delo preddelavke, določitev takta.
Objavljeno v DKUM: 20.04.2016; Ogledov: 1256; Prenosov: 134
.pdf Celotno besedilo (2,36 MB)

7.
Analiza obstoječega stanja in postavitev nove linije za izdelavo aparatov
Miha Srt, 2014, diplomsko delo

Opis: V proizvodnih obratih imajo danes delo podjetja, ki izdelujejo kvalitetne izdelke za nizko ceno. K nižanju cene izdelka veliko pripomore kratek čas izdelave izdelka, na čas izdelave pa vpliva postavitev delovnih mest, pretok materiala in zaporedje delovnih operacij na sestavni liniji. Zaradi vse večjega pomena zdravja zaposlenih v podjetjih se preko programov, ki so namenjeni izračunavanju optimalnosti delovnih pogojev v podjetjih ukvarjajo z izboljšanjem ergonomskih pogojev dela. S tem se dolgoročno prepreči morebiten nastanek delovnih nesreč zaradi preobremenjenega dela kratkoročno pa s tem dosegamo boljši učinek dela.
Ključne besede: layout, ergonomics, SMED, ergocheck, workfactor, 5S, one piece flow, poka – yoke
Objavljeno v DKUM: 27.10.2015; Ogledov: 2021; Prenosov: 148
URL Povezava na celotno besedilo

8.
Načrtovanje in organizacija delovnih mest pri izdelavi leželnika
Matej Polovšek, 2015, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu sem se ukvarjal s problemom razmestitve elementov delovnega procesa pri proizvodnji ležalnika. V teoretičnem delu pod poglavjem ˝ Osnove organizacije proizvodnje in razmestitve proizvodne opreme, smo na hitro predstavili zgodovino organizacije, organizacije dela in navedli nekaj osnovnih teoretičnih predpostavk o razmestitvi elementov delovnega procesa. Predstavili smo tudi potrebni preračun, ki je potreben za uspešno izdelano razmestitev. Te teoretične predpostavke smo potem v tretjem poglavju prinesli na praktični primer proizvodnje ležalnika. Tako smo na podlagi teoretičnih izhodišč oblikovali optimalno razmestitev elementov delovnega procesa pri proizvodnji ležalnika.
Ključne besede: razmestitev delovnih mest, layout, upravljanje proizvodnje, organizacija, organizacija proizvodnje
Objavljeno v DKUM: 27.10.2015; Ogledov: 1719; Prenosov: 148
.pdf Celotno besedilo (2,83 MB)

9.
Organizacija in razvrščanje delovnih mest v podjetju Margo d.o.o.
Andrej Kocijančič, 2015, diplomsko delo

Opis: Diplomska naloga opisuje proces v proizvodnem podjetju, ki ga imenujemo Organizacija in razvrščanje delovnih mest. V teoretičnem delu je opisan sam začetek organizacije, kaj je organizacija proizvodnje, kako pripravimo tehnologijo za izdelavo izdelka, kakšne so kapacitete strojev in ljudi, kako organiziramo delovna mesta ter vrste layout-a. V praktičnem delu so izračuni, ki jih potrebujemo za izdelavo končnega izdelka ter izbira najprimernejšega layout-a za izdelavo takšne vrste izdelka.
Ključne besede: Upravljanje proizvodnje, organizacija proizvodnje, layout, razvrščanje delovnih mest, pozicijska razmestitev, procesna razmestitev, celična razmestitev, linijsko-produktna razmestitev
Objavljeno v DKUM: 27.10.2015; Ogledov: 1457; Prenosov: 154
.pdf Celotno besedilo (1,63 MB)

10.
Računalniška podpora pri načrtovanju razmestitve elementov proizvodnega sistema
Mitja Ozmec, 2015, magistrsko delo

Opis: Konkurenca med podjetji v današnjem času je vse večja, zato si podjetja prizadevajo, da bi bili stroški proizvodnje čim manjši. Če želimo to uresničiti, je potrebno poskrbeti, da so tudi stroški transporta med delovnimi mesti minimalni. To lahko dosežemo s pravilno razporeditvijo delovnih mest, vendar je ročno razvrščanje delovnih mest precej zamudno, pa tudi najboljše rešitve ne najdemo vedno. Bistvo magistrskega dela je izdelava programa za samodejno razvrščanje delovnih mest v proizvodnem sistemu. V okolju Microsoft Excel 2013 smo izdelali računalniški program, ki zna delovna mesta v proizvodnem sistemu, glede na stroške transporta med njimi, razmestiti na najboljši možen način. Program deluje na podlagi metode zamenjav, izpisuje stroške pri vsaki posamezni razmestitvi, uporaben pa je za razvrščanje štiri in pet delovnih mest. Velikokrat se znajdemo tudi v situaciji, ko je potrebno razvrstiti več delovnih mest, zato smo se odločili, da izdelamo program, ki bo zmogel tudi to. Izdelali smo ga v programskem okolju Microsoft Visual Studio 2012. Je malo bolj zahteven za uporabo, njegova prednost pa je, da lahko razvrsti poljubno število delovnih mest oziroma toliko, kot jih zmore preračunati naš računalnik.
Ključne besede: Metoda zamenjav, proizvodni proces, računalniška podpora, optimizacija, layout.
Objavljeno v DKUM: 07.05.2015; Ogledov: 1639; Prenosov: 195
.pdf Celotno besedilo (3,33 MB)

Iskanje izvedeno v 0.19 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici