1. Prevajanje lastnih imen v izbranih delih klasične in sodobne otroške književnostiBarbika Jamnikar Cerar, 2020, magistrsko delo Opis: Lastnih imen načeloma naj ne bi prevajali, imajo pa imena književnih junakov otroške književnosti pogosto opisni pomen in izražajo osebnostne lastnosti ali živalsko vrsto. Zato je pri tej vrsti prevajanja treba prilagoditi lastno ime, če želimo doseči enak učinek, kot ga je imel izvirnik.
V magistrskem delu smo se osredinili na primerjalno analizo pri prevajanju enodelnih in večdelnih lastnih imen klasične in sodobne otroške književnosti. V teoretičnem delu smo opisali karakteristike otroške književnosti in kako jo prevajati, nato pa smo definirali lastna imena in podrobneje raziskali strategije za prevajanje lastnih imen. Pri analizi smo uporabili strategije za prevajanje lastnih imen L. Fernandesa.
V empiričnem delu smo analizirali 1000 lastnih imen, ki smo jih iskali v književnih delih avtorjev, kot so F. Baum, L. Carrol, F. Salten, P. Travers, M. Auer, C. Funke, J. Lacey, D. Reiche, S. Voake, idr. Zanimalo nas je, katere prevajalske strategije so bile uporabljene pri prevajanju lastnih imen, še posebej smo se osredotočili na razlike med enodelnimi in večdelnimi imeni ter razlike med klasičnimi in sodobnimi deli.
Ugotovili smo, da je najpogostejša strategija prevajanja lastnih imen tako klasične kot sodobne otroške literature substitucija, ki ji sledi strategija kopiranja. Ključne besede: lastno ime, otroška književnost, strategija prevajanja, književno prevajanje Objavljeno v DKUM: 28.01.2021; Ogledov: 1073; Prenosov: 94 Celotno besedilo (3,40 MB) |
2. Proučitev organiziranosti računovodstva in financ v družinskih podjetjih AA, BB in CCNina Prater, 2020, diplomsko delo Opis: Diplomski projekt je sestavljen iz dveh delov. V prvem delu smo predstavili teoretična dejstva in družinsko podjetje definirali iz več različnih vidikov, saj enotna definicija še vedno ne obstaja. Opredelili smo značilnosti družinskega podjetja ter ugotovili, da je ta podjetja smiselno obravnavati ločeno od nedružinskih podjetij, saj imajo veliko posebnosti. V nadaljevanju smo izpostavili nekaj prednosti in slabosti družinskih podjetij. V teoretičnem delu smo predstavili tudi tri različne načine izvajanja nalog računovodstva v podjetjih na splošno, in sicer lastno in zunanje izvajanje ter kombinirano izvajanje. Opredelili smo povezanost računovodstva s finančno funkcijo.
V drugem delu diplomskega projekta smo najprej predstavili tri družinska podjetja z območja koroške regije (Gradbeništvo Gotovnik, d. o. o., Bojan Ovčjak, s. p., Gostilna Kašman, d. o. o.), ki se med sabo razlikujejo glede na pravno obliko, velikost, dejavnost, organiziranost … Izvedli smo intervju s podjetniki in njihovimi računovodji, da bi ugotovili, kako imajo organizirano računovodstvo in finance. V tem drugem delu smo uporabili znanje, ki smo ga pridobili v prvem delu s pomočjo domače in tuje strokovne literature. Ključne besede: družinsko podjetje, nedružinsko podjetje, lastno izvajanje nalog računovodstva, zunanje izvajanje nalog računovodstva, kombinirano izvajanje nalog računovodstva Objavljeno v DKUM: 21.10.2020; Ogledov: 951; Prenosov: 114 Celotno besedilo (613,29 KB) |
3. ELEKTRONSKO ARHIVIRANJE V SLOVENSKIH PODJETJIH S POUDARKOM NA PODJETJU BSH HIŠNI APARATI D. O. O.Nastja Kramer, 2015, magistrsko delo Opis: Podjetja morajo dokumentacijo hraniti ustrezno dolgo obdobje in pri tem lahko izbirajo med različnimi načini arhiviranja. V teoretičnem delu smo najprej opredelili temeljne pojme, ki se pojavljajo pri arhiviranju, predstavili temeljne predpise na tem področju, navedli roke hranjenja računovodskega gradiva, navedli osnovna pravila zajema gradiva, varno hranjenje dokumentacije, notranjih pravil in uničenja gradiva. Poleg tega smo analizirali tudi temeljne značilnosti ter prednosti in slabosti klasičnega, mikrofilmskega in elektronskega arhiviranja, v sklopu elektronskega arhiviranja pa smo podrobneje ovrednotili lastno izvajanje elektronskega arhiviranja ter zunanje in kombinirano izvajanje elektronskega arhiviranja. Predstavili smo tudi registre, objavljene s strani Arhiva RS.
Ugotovili smo, da 33 % slovenskih podjetij iz štajerske regije, ki so sodelovala v raziskavi, izvaja zakonsko skladno elektronsko arhiviranje dokumentacije, kar je precej več kot v letu 2010, ko je podjetje FrodX, sicer na večjem vzorcu vseh slovenskih podjetij, ugotovilo, da izvaja tovrstno arhiviranje 12,15 % slovenskih podjetij. Največ podjetij, ki v letu 2014 zakonsko skladno elektronsko arhivira dokumentacijo, zaposluje nad 100 oseb. Najpogosteje elektronsko arhivirajo prejete in izdane račune. Kot slabost elektronskega arhiviranja zaznavajo stroške uvedbe in čas vzpostavitve elektronske hrambe, kot najbolj pomembno prednost pa čas, porabljen za iskanje dokumentacije. Elektronskega arhiviranja nimajo uvedenega predvsem manjša podjetja, ki zaposlujejo do 9 oseb. Kot zelo pomemben oziroma najbolj pomemben razlog, da nimajo uvedenega elektronskega arhiviranja, navajajo stroške vzpostavitve, zahtevnost zakonodaje ter dolg in kompleksen postopek ustanovitve, ni pa razlog za neuvedeno elektronsko arhiviranje nepoznavanje njegovih prednosti.
Podjetje BSH Hišni aparati d. o. o. je izvajalo arhiviranje računovodske dokumentacije na različne načine; tako v klasičnem, mikrofilmskem kot tudi zunanjem in lastnem elektronskem arhivu. Na podlagi zanesljivosti, cene, dostopnosti in enostavnosti uporabe smo ugotovili, da je izmed vseh obstoječih načinov najprimernejše lastno izvajanje elektronskega arhiviranja. Ključne besede: elektronski arhiv, klasični arhiv, mikrofilmski arhiv, zunanje izvajanje elektronskega arhiviranja, lastno izvajanje elektronskega arhiviranja Objavljeno v DKUM: 23.10.2015; Ogledov: 1857; Prenosov: 327 Celotno besedilo (1,39 MB) |
4. |