| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 37
Na začetekNa prejšnjo stran1234Na naslednjo stranNa konec
1.
Robotska celica za odrez dolivkov z laserjem in merjenje dimenzij brizganega kosa
Nejc Derča, 2023, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo predstavi načrtovanje in izdelavo robotske celice za obdelavo stekel za luči za avtomobilski bok. Tehnološka problema v diplomskem delu sta odstranitev hladnega doliva iz stekla in zagotavljanje dimenzijsko ustreznih kosov. Diplomsko delo predstavi projekt izdelave zadnjih avtomobilskih luči in zahteve za izdelavo stekla. Izdelava robotske celice zajema brizgalni stroj, robot za manipulacijo kosov, laser za odstranjevanje dolivkov in merilni sistem za dimenzijsko merjenje kosov. Vse dele robotske celice povezujeta medsebojna komunikacija in robotski program.
Ključne besede: robot, brizganje plastike, laser
Objavljeno v DKUM: 13.03.2023; Ogledov: 118; Prenosov: 15
.pdf Celotno besedilo (1,57 MB)

2.
Izdelava mikrostruktur s femtosekundnim laserjem : magistrsko delo
Jure Javornik, 2022, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo opisuje sistem za obdelovanje optičnih vlaken in steklenih kapilar, ki je bil izdelan kot razširitev že obstoječega fs laserskega sistema. Opisana sta metoda pridobivanja ultrakratkih laserskih sunkov in teoretično ozadje njihove interakcije z obdelovanim materialom. Nadalje je obravnavan postopek izdelave senzorjev, ki uporabljajo odprto mikrocelico, izdelano iz steklene kapilare na obdelovalnem sistemu. Podani so spektralni odzivi izdelanih senzorjev in rezultati meritev njihovih mehanskih lastnosti. Predstavljeni so mikrofluidni kanali, mikrovijaki in mikroresonatorji, ki so bili izdelani na vrhu optičnega vlakna. Prav tako smo opozorili na zmožnost vpisovanja zrcal v jedro optičnega vlakna s fs laserjem s povzročanjem lokalne spremembe lomnega količnika. Izmerjene so bile optične in mehanske lastnosti vpisanih zrcal pri različnih energijah ultrakratkih sunkov in pri različnih konfiguracijah zrcal. Predstavljena sta bila dva primera uporabe vpisanih zrcal v praktičnih primerih.
Ključne besede: Ultrakratki sunki, femtosekudni laser, mikrostrukture, vpisana zrcala, mikrocelica
Objavljeno v DKUM: 24.10.2022; Ogledov: 136; Prenosov: 38
.pdf Celotno besedilo (5,20 MB)

3.
Primerjava postopkov CNC razreza pločevine za potrebe industrije tovornih nadgradenj
Kristijan Muhič, 2022, diplomsko delo

Opis: Za doseganje proizvodnih in poslovnih ciljev podjetja, dejavnega v industriji tovornih nadgradenj, je pomembna tudi prva faza proizvodnega procesa, to je razrez pločevine. Diplomska naloga se ukvarja s problemom izbire ustrezne tehnologije razreza pločevine, ki lahko bistveno zniža proizvodne stroške, poveča produktivnost in s tem tudi konkurenčnost podjetja. V diplomski nalogi so predstavljeni različni postopki razreza pločevine, ki so primerne za razrez pločevin, ki se uporabljajo v industriji tovornih nadgradenj. Opisane so prednosti in slabosti posamezne tehnologije, opravljena je analiza tehnoloških značilnosti in opredelitev najprimernejše tehnologije za podjetje, ki se ukvarja s tovornimi nadgradnjami.
Ključne besede: razrez pločevine, plazma, laser, vodni curek, nadgradnja vozil
Objavljeno v DKUM: 28.02.2022; Ogledov: 435; Prenosov: 47
.pdf Celotno besedilo (2,23 MB)

4.
Simulation of Dual-Beam Laser Metal Deposition : magistrsko delo
Matej Kočevar, 2021, magistrsko delo

Opis: Laser metal deposition process plays an important role in the coating and additive manufacturing of the components. Implementation of dual-beam process represents a further development and offers the advantage of laser ablation process, which provides exert force on the melt pool and increases absorption properties of the workpiece for laser light in comparison to conventional laser metal deposition processes. The main goal of the present work is to predict temperature distribution on the surface and in the cross-section during a dual-beam laser metal deposition. A better understanding of temperature distribution of the dual-beam laser metal deposition is crucial for analyzing the impact of different process parameters on the process. The prediction of temperature distribution was done using the version 6.14-6 of finite element software ABAQUS/Standard from Dassault Systèmes. The results of the simulations show that the temperature distribution in the case of dual-beam laser metal deposition can be determined with minimum deviation by utilizing the finite element analysis.
Ključne besede: Laser Metal Deposition (LMD), dual-beam process, wire-based Laser Metal Deposition (LMD-w), Finite Element Method (FEM)
Objavljeno v DKUM: 23.09.2021; Ogledov: 515; Prenosov: 50
.pdf Celotno besedilo (3,37 MB)

5.
Laserski razrez pločevine v podjetju Aluminium Kety Emmi d.o.o. : diplomsko delo
Žan Strajnšak, 2021, diplomsko delo

Opis: Diplomska naloga obravnava opis in optimizacijo postopka laserskega razreza pločevin, v podjetju Aluminium Kety Emmi, d. o. o. . V tem delu je opisan razvoj laserskega razreza pločevine, nastanek laserske svetlobe, lasersko rezanje in osnovna razdelitev laserjev. Naloga obravnava korake, vse od zasnove in modeliranja izbranega obdelovanca, izbire materiala ter vse do praktične izdelave izdelka na stroju. Glavni del diplomske naloge predstavlja primerjava opazovanih parametrov obdelave pred in po posameznih optimizacijah. Te so temeljile na izbiri različnih dimenzij pločevin, ki so bile na razpolago v danem trenutku. Z opravljenimi optimizacijami smo podjetju zagotovili, da lahko kljub spremembam dimenzij pločevin na trgu, v vsakem trenutku vzamejo pločevino, ki jim v tistem trenutku najbolj ustreza. Rezultat naloge se odraža v preračunih in komentarjih, v katerih so zajeti vsi parametri obdelave in stroški, ki se pri tem pojavijo.
Ključne besede: laserski razrez pločevine, laser, optimizacija, mehanska obdelava
Objavljeno v DKUM: 06.09.2021; Ogledov: 554; Prenosov: 0

6.
Analiza napak pri 3D tiskanju hiš s postopki računalniškega vida : diplomsko delo
Martin Abram, 2020, diplomsko delo

Opis: V okviru tega diplomskega dela smo se ukvarjali z analizo in proučevanjem napak, ki nastanejo v širini betonskih slojev pri 3D tiskanju hiš. Zaradi gostote materiala, vodo-cementnega faktorja, temperature in hitrosti nanašanja materiala se sloji neenakomerno nanašajo drug na drugega. Izdelali smo strojno-programski sistem s katerim izboljšamo natančnost 3D tiskanja. Razvili in implementirali smo algoritem za prepoznavo in analiziranje napak pri 3D tiskanju hiš ter android aplikacijo, ki ta algoritem uporablja. Za prepoznavanje napak smo uporabili tehnike računalniškega vida in se opirali na vizualne informacije, pridobljene s klasičnimi kamerami RGB. Rezultate smo analizirali s pomočjo predpripravljenih posnetkov tiskanja zidu v različnih pogojih. Dobljene rezultate smo primerjali z želeno vrednostjo širine sloja, izmerjena odstopanja pa smo v povratni zanki uporabili za korigiranje 3D tiskanja. Z našo rešitvijo bo gradnja oziroma "tiskanje" hiš kvalitetnejše in hitrejše, saj ne bo nepotrebnih zastojev pri ponovni obdelavi napačno izdelanega zidu. Poraba materiala bo manjša, zid pa bo bolj gladek.
Ključne besede: 3D tisk, računalniški vid, linijski laser, kamera
Objavljeno v DKUM: 02.11.2020; Ogledov: 457; Prenosov: 33
.pdf Celotno besedilo (2,21 MB)

7.
Snovanje in izdelava laserskega CNC rezalnika : diplomsko delo
Tomaž Kozmus, 2020, diplomsko delo

Opis: Diplomska naloga v prvem delu vsebuje teoretično razlago delovanja laserja, v drugem delu je opisano snovanje laserskega CNC rezalnega stroja, v zadnjem delu pa so predstavljeni rezultati izgradnje tega stroja. S to diplomsko nalogo je bilo dokazano, da je možno izdelati popolnoma delujoč laserski CNC-rezalnik, pri čemer celotni stroški ne presegajo 500 €. Na koncu diplomske naloge je priložena tudi tehniška dokumentacija, ki omogoča ponovitev izdelave tega laserskega CNC-rezalnika.
Ključne besede: laserski CNC-rezalnik, laser, snovanje izdelka, diodni laser
Objavljeno v DKUM: 24.09.2020; Ogledov: 662; Prenosov: 124
.pdf Celotno besedilo (3,04 MB)

8.
Sistem za lasersko preoblikovanje optičnega vlakna : diplomsko delo
Dominik Gril, 2019, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo opisuje celoten postopek, zasnovo, verifikacijo in preizkušanje sistema za tanjšanje optičnega vlakna na daljših odsekih. V delu je natančno opisana zasnova mehanskih komponent uporabljenih v sistemu, ter njihova naloga in delovanje. Podrobno je opisna programska koda in grafični vmesnik za vodenje celotnega sistema. Vir za segrevanje vlakna v majhni točki je izveden s CO2 laserjem. Posebnost predstavljenega sistema je reguliranje izhodne optične moči CO2 laserja, ki je izvedeno s pomočjo kamere. Predstavljen sistem omogoča izdelavo zožitev optičnih vlaken vse do 10 μm iz različnih začetnih premerov. Prav tako smo prikazali uporabnost sistema za izdelavo krajših kosov posebnih - večjedrnih, brezjedrnih vlaken.
Ključne besede: zoženje vlakna, CO2 laser, vodenje, mikrokrmilnik, LabVIEW
Objavljeno v DKUM: 25.11.2019; Ogledov: 810; Prenosov: 138
.pdf Celotno besedilo (3,51 MB)

9.
Vpliv izdelovalnih parametrov na lastnosti izdelkov iz Ti-6Al-4V, narejenih s selektivnim laserskim taljenjem in plastenje površine z bioaktivnim polimerom
Snehashis Pal, 2019, doktorska disertacija

Opis: Technological parameters included in energy density (ED) are the more powerful tools in selective laser melting (SLM) technology which can be used in the time of fabrication to regulate chemical, metallurgical, and mechanical properties of a product. The volumetric Energy Density (ED) depends on the energy input employed by the laser power, scanning speed, hatch spacing, and the layer thickness. Density, microstructure, surface morphology, dimension accuracy, strength and porosity including the number of pores, place of the pore, size of a pore shape of a pore, inclusions of pores of an SLM product depends on the processing parameters. As the powder material fusion process is done by track by track and layer by layer, the architecture of the microstructure in a product is oriented as the direction of building up too. The research has emphasized on metallurgical properties, tensile properties, and producing the non-porous products from Ti-6Al-4V alloy powder and surface modification using bioactive polymer for orthopedic application. The research has followed four steps to study the metallurgical properties and finding out the combinations of technological parameters in producing non-porous products. The purpose of the first step of the study was to examine the effects of ED on the product properties and to obtain an optimum ED as well as the optimal range of scanning speed. The second step of the study has focused on the influences of laser power. The third step of the study has investigated the effect of amounts of track overlapping and hatch spacing. Almost a zero-porosity product has been able to produce by following these three steps of the ongoing research. The fourth step has studied the metallurgical properties emphasizing on re-melting of every layer. High-density products have been found in the fourth step where a small amount of very small sized pores are present as a result of keyhole effect and gaseous bubble entrapment mainly. Four buildup orientations have been selected for each ED in the first step of the study to examine the tensile properties of the products. The best buildup orientation has been seen in longitudinally vertical tensile specimens considering tensile properties. The tensile properties have also been studied in the second and third step of the study with best build up orientation of the tensile specimens. The alterations of metallurgical and tensile properties have also been investigated after heat-treatment of the specific samples. Dimensional accuracies were also invigilated on the cubic, and tensile specimens over the studies and consequently, inaccuracies have been noticed. The fifth step of the study has observed the pore properties, adhesion properties, the compressive strength of gelatin coating manufactured using unidirectional freezing and the freeze-drying process of three different gelatin concentrations on four different surfaced Ti-6Al-4V alloy substrates. The results indicate that the coating properties depend on the substrate’s surface texture as well as the concentration of gelatin. Above 80% of porosity, interconnected and well-aligned pores of 75-200 μm have been obtained which is required to stimulate bone ingrowth histologically.
Ključne besede: selective laser melting, unidirectional freezing, fabricating parameters, porosity, microstructure, mechanical strength
Objavljeno v DKUM: 01.04.2019; Ogledov: 1283; Prenosov: 126
.pdf Celotno besedilo (10,52 MB)

10.
Racionalizacija postopkov izrezovanja pločevine nerjavečih jekel
Daniel Vovk, 2018, diplomsko delo

Opis: Želja po uspehu je to, kar vodi do napredka. Kljub temu da je podjetje uspešno, je vedno potrebno premisliti še o dodatni racionalizaciji proizvodnega postopka ter s tem zmanjšati proizvodne stroške, izboljšati kakovost, delovne razmere ter s tem biti na vrhu konkurence. Potrebno je dobro poznavanje proizvodnih postopkov, da lahko oblikujemo optimalni proizvodni proces. V nalogi sem se posvetil različnim rezalnim postopkom. Preučene so bile prednosti in slabosti teh postopkov. Ker prihaja v podjetju do težav pri razrezu nerjavnega jekla, sem podrobno preučil prej omenjeni material ter načine, kako bi te težave odpravili. Po preučenih prednostih in slabostih različnih rezalnih tehnik ter zahtevah po kakovosti je bilo ugotovljeno, da je za podjetje najbolj primeren nakup novega plazemskega rezalnika. Z novo sodobno tehnologijo bi odpravili veliko težav, ki jih povzroča sedanja plazma. Ker v podjetju režemo tudi nerjavna jekla, plamenski rezalnik ni primeren izbor, medtem ko laser ni primeren zaradi razreza tudi debelejših materialov.
Ključne besede: razrez, plazma, nerjaveče jeklo, laser, plamenski rezalnik, racionalizacija razreza, izboljšanje produktivnosti.
Objavljeno v DKUM: 03.05.2018; Ogledov: 866; Prenosov: 154
.pdf Celotno besedilo (1,91 MB)

Iskanje izvedeno v 0.19 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici