| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 367
First pagePrevious page12345678910Next pageLast page
1.
2.
Kakovost življenja starostnika s srčnim popuščanjem
Saša Črnjavič, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Uvod: Srčno popuščanje pogosto prizadene starejšo populacijo. Glede na naraščajočo pričakovano življenjsko dobo skupaj z izboljšanim obvladovanjem kroničnih zdravstvenih stanj pa naj bi se število bolnikov s srčnim popuščanjem povečevalo. Kakovost življenja je pri starostnikih s srčnim popuščanjem ogrožena in povezana s ponovno hospitalizacijo in višjo umrljivostjo. Namen zaključnega dela je ugotoviti, kako pri starostnikih vpliva srčno popuščanje na kakovost njihovega življenja. Metode: V empiričnem delu zaključnega dela smo uporabili kvantitativno metodologijo raziskovanja. Raziskavo smo izvedli s pomočjo anketnega vprašalnika, katerega smo razdelili v eni izmed bolnišnic v podravski regiji med 50 starostnikov s srčnim popuščanjem. Za analizo podatkov smo uporabili opisno statistiko ter rezultate prikazali s tortnimi in paličnimi grafikoni. Rezultati: Ugotovili smo, da so starostniki s srčnim popuščanjem pogosto hospitalizirani, kar izpostavlja 86 % anketirancev. Prav tako je njihova kakovost življenja nizka, saj jih kar 72 % potrebuje veliko časa, da se umijejo in oblečejo, 68 % jih navaja omejitve pri pospravljanju in sesanju, 64 % se jih pogosto počuti utrujeno, zato morajo veliko počivati, 60 % anketiranim je naporna vsaka aktivnost oziroma opravilo, ki ga naredijo, 52 % jih težje opravlja dela na vrtu, 32 % anketirancev ima težave že pri hoji po ravnem, 30 % primanjkuje sape. Razprava in sklep: Srčno popuščanje iz leta v leto narašča tako v Sloveniji, kot tudi drugod po svetu. Za starostnike s srčnim popuščanjem je značilna oslabljena kakovost življenja, tako fizična kot čustvena. Jemanje zdravil izboljšuje kakovost življenja bolnikov, saj jim pomaga pri lajšanju bolečin in zmanjševanju oteklin.
Keywords: srčna insuficienca, kvaliteta življenja, zdravje starostnika, hospitalizacije
Published in DKUM: 04.11.2022; Views: 284; Downloads: 54
.pdf Full text (1,65 MB)

3.
Kakovost življenja preživelih odraslih po raku v otroštvu
Ana Mlakar, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Uvod: Znano je, da diagnoza rak in zdravljenje v obdobju otroštva pustita vsakemu posamezniku posledice, tako na telesnem področju kot tudi na področju duševnega funkcioniranja. Namen zaključnega dela je raziskati kakovost življenja preživelih odraslih po raku v otroštvu. Metode: Izvedli smo kvalitativno raziskavo, v kateri je sodelovalo 8 preživelih odraslih po prebolelem raku v otroštvu. Podatke smo zbrali z uporabo delno strukturiranega intervjuja in terenskih zapisov. Zbrane podatke smo analizirali s pomočjo kvalitativne metode analize besedila. Rezultati: Na podlagi analize intervjujev smo identificirali glavno kategorijo Različna področja kakovosti življenja preživelih odraslih po prebolelem raku v otroštvu, katera je sestavljena iz šestih kategorij in enaindvajsetih podkategorij. Preživeli odrasli imajo zaradi poznih posledic zdravljenja več izzivov na področju fizičnega zdravja (brazgotine, recidivi, pozni stranski učinki zdravljenja) in duševnega zdravja (slaba samopodoba, občutki manjvrednosti in nesprejemanja, podoživljanje bolezni, močne čustvene reakcije) ter na področju izobraževanja in kariere (težave pri zaposlitvi, nerazumevanje, negativno vrednotenje, samodokazovanje). Zadovoljni so s kakovostjo življenja na socialnem področju (podporni in poglobljeni odnosi), skrbijo za svoje zdravje (zdrav življenjski slog) in življenje doživljajo kot dragoceno. Razprava in sklep: Kakovost življenja odraslih, ki so preboleli raka v otroštvu, je še dokaj neraziskana. Ugotovitve zaključnega dela sovpadajo z ugotovitvami drugih avtorjev, ki so izvajali raziskave na sorodno tematiko. Naša priporočila za prihodnje raziskovanje so obširnejše raziskave ali primerjave več starostnih skupin, vključitev različnih diagnoz raka ter načinov in posledic zdravljenja, ki bi lahko zajemalo tudi podporne skupine, in v povezavi z zgoraj omenjenimi dejavniki nova odkritja stopnje kakovosti življenja prebolelih.
Keywords: otroški rak, ozdravljeni od raka, posledice zdravljenja, kvaliteta življenja
Published in DKUM: 18.10.2022; Views: 404; Downloads: 38
.pdf Full text (1,02 MB)

4.
Analiza onesnaženosti zraka na območju Slovenije : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študijskega programa I. stopnje
Tim Tetičkovič, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Kakovost zraka pomembno vpliva na kvaliteto našega življenja, kar se dosega z nadziranjem prisotnih onesnažil v ozračju. Ustreznost kvalitete zraka nadzoruje Javna agencija Republike Slovenije za okolje (ARSO), ki vsakodnevno objavlja podatke o vsebnosti onesnažil v ozračju. Cilj diplomske naloge je bil na podlagi javno dostopnih podatkov opraviti analizo onesnaženosti zraka pri nas. Izbrali smo področja, ki se razlikujejo po reliefu, vremenskih razmerah in poseljenosti, saj smo želeli ugotoviti, kakšni so vzroki za prisotnost različnih onesnažil v ozračju. V delu smo analizirali naslednja onesnažila: SO2, NO2/NOx in prašne delce PM10 ter PM2,5 na posameznih merilnih mestih v obdobju od 2010 do 2020. V diplomski nalogi smo ugotovili, da sta meteorologija in reliefna razgibanost tesno povezani s koncentracijo onesnažil v ozračju. Z analizo vpliva temperature in relativne vlažnosti na kakovost zraka smo ugotovili, da visoka temperatura in nizka relativna vlažnost prispevata k čistejšemu ozračju. Prav tako se onesnaženost spreminja tekom leta in se v zimskem letnem času poveča, v poletnem pa zniža. Temeljni problem onesnaženosti zraka predstavljajo delci PM10, ki postavljajo človeško zdravje v nevarnost. Na prometnih vpadnicah glavni vir onesnaženosti predstavljajo NO2/NOx, v okolici termoelektrarn, industrijskih obratov in malih kurišč pa SO2.
Keywords: zrak, onesnaženost, kvaliteta, PM10, PM2, 5, Slovenija
Published in DKUM: 19.07.2022; Views: 455; Downloads: 69
.pdf Full text (2,60 MB)

5.
6.
Primerjava kvalitete življenja pacientov zdravljenih s hemodializo in peritonealno dializo
Simona Sternad, 2021, master's thesis

Abstract: Uvod: Končna odpoved ledvic vodi do nadomestnega zdravljenja ledvic, kar zagotovo vpliva na z zdravjem povezano kvaliteto življenja teh pacientov. Namen zaključnega dela je bil primerjati in ugotoviti kvaliteto življenja pacientov, ki so na nadomestnem zdravljenju končne ledvične odpovedi. Raziskovalne metode: Za izvedbo raziskave smo uporabili kvantitativno metodologijo raziskovanja. Kvaliteto življenja pacientov na nadomestnem zdravljenju ledvic smo ugotavljali z validiranim anketnim vprašalnikom. Raziskava je bila izvedena v dializnem centru v podravski regiji. Sodelovalo je 91 pacientov, zdravljenih s hemodializo, in 14 pacientov, zdravljenih s peritonealno dializo. Dobljeni podatki so bili statistično obdelani s programom IBM SPSS, različica 25.0. Rezultati: Pacienti, zdravljeni s hemodializo, živijo enako kvalitetno kot pacienti, zdravljeni s peritonealno dializo. Raziskava je pokazala, da ni statistično pomembnih razlik pri anketiranih pacientih na nadomestnem zdravljenju ledvic (p > 0,05). Statistično pomembne razlike pa obstajajo pri nadomestnem zdravljenju ledvične bolezni glede na starostno skupino anketiranih pacientov, in sicer smo ugotovili, da se starejša populacija ljudi pogosteje zdravi s hemodializo kot peritonealno dializo (p < 0,001). Razprava in sklep: Z raziskavo smo ugotovili, da pacienti, zdravljeni s hemodializo, živijo enako kvalitetno kot pacienti, ki so zdravljeni s peritonealno dializo. Čeprav v kvaliteti življenja ni razlik, bi bilo paciente smiselno vključiti v različne programe za promocijo zdravja in svetovalne skupine ter jih spodbujati pri aktivnostih za samostojno življenje.
Keywords: kvaliteta življenja, akutna ledvična odpoved, kronična ledvična bolezen, hemodializa, peritonealna dializa.
Published in DKUM: 08.12.2021; Views: 733; Downloads: 121
.pdf Full text (976,51 KB)

7.
8.
Merilni sistem za določanje kvalitete LED nadomestkov klasičnih žarnic : diplomsko delo
Matic Markovič, 2021, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo opisuje načrtovanje in izdelavo merilnega sistema za določanje kvalitete LED nadomestkov klasičnih žarnic. Merilni sitem je krmiljen z uporabo programskega okolja MATLAB, v katerem je izvedena tudi obdelava podatkov in izrisi rezultatov meritev. Z izdelanim merilnim sistemom so opravljene meritve 59 LED sijalk različnih tipov in proizvajalcev sijalk, ki so na voljo na slovenskem trgu. Sijalke so razvrščene glede na dva parametra: delež nihanja svetlobnega toka in odstopanje vrednosti svetlobnega toka, ki ga oddaja sijalka, v primerjavi z vrednostjo, ki je navedena na embalaži.
Keywords: kotna porazdelitev osvetljenosti, hitre spremembe svetlobnega toka, kvaliteta LED svetil, merilni sistem, Red Pitaya
Published in DKUM: 13.10.2021; Views: 663; Downloads: 78
.pdf Full text (22,39 MB)

9.
Optimizacija proizvodnega procesa naročniške proizvodnje v podjetju SMM – Maribor : diplomsko delo
Semir Kadirić, 2021, undergraduate thesis

Abstract: Namen diplomskega dela je bil predstaviti način in metode dela v podjetju SMM proizvodni sistemi d. o. o. – Maribor in poskušati narediti oz. predlagati optimizacijo postopka operacij izdelka v podjetju na konkretnem primeru. Predstavil in opisal sem podjetje ter prikazal prednosti in težave, s katerimi se podjetje srečuje pri pripravi proizvodnje, poteku izdelave, kontroli, montaži … Potek izvajanja projekta po naročnikovi dokumentaciji (tuji dokumentaciji) je osrednja tema dela, opredelil pa sem tudi prednosti in slabosti.
Keywords: proizvodni proces, just in time (JIT), optimizacija, kvaliteta, izdelava, vrstni red operacij, čas, kontrola, montaža, transport.
Published in DKUM: 01.07.2021; Views: 705; Downloads: 64
.pdf Full text (3,01 MB)

10.
Zdravstveno pogojena kakovost življenja po bariatrični operaciji
Žan Tanacek, 2021, undergraduate thesis

Abstract: Povzetek Uvod: Ekstremna debelost je bolezensko stanje, ki ogroža človekovo življenje, s tem pa tudi kakovost življenja in način normalnega funkcioniranja. Kaže se kot prekomerno kopičenje maščobe na telesu. V kolikor se takšno stanje ne obravnava, lahko pride do smrti. Bariatrična operacija je »novodobna« rešitev, s pomočjo katere lahko ljudem, ki imajo takšne težave, izboljšamo življenje. Namen zaključnega dela je predstaviti, kako se je izboljšala zdravstveno pogojena kakovost življenja po bariatrični operaciji. Metode: Za izdelavo zaključnega dela smo izvedli pregled literature. Literaturo smo iskali v podatkovnih bazah CINAHL, PubMed in ScienceDirect s pomočjo ključnih besed v angleškem jeziku. Potek iskanja literature smo predstavili v PRISMA diagramu. Zbrane podatke smo analizirali in sintetizirali. Rezultati: S pomočjo bariatrične operacije se je izboljšala zdravstveno pogojena kakovost življenja pri večini ljudi, ki so se za ta operativni poseg odločili. Stanje zdravstvene pogojene kakovosti življenja se je izboljšalo na večih področjih, in sicer: delovanje endokrinega sistema, fizična aktivnost in gibljivost, prehrambeni režim, spanje, zmanjšala se je stopnja strahu in prisotnosti depresije. Diskusija in zaključek: Zelo pomembno je, da ima pacient, ki je prestal operativni poseg, izboljšano zdravstveno pogojeno kakovost življenja. Sprememba njegovih navad že pred samim posegom prispeva k dolgoročnemu uspehu po bariatrični operaciji. Na tematiko izboljšanja zdravstveno pogojene kakovosti življenja po bariatrični operaciji bi bilo smiselno narediti več raziskav tudi v slovenskem okolju, saj bi na podlagi tega ozaveščali ljudi o načinih izboljšanja kakovosti življenja po prestanem kirurškem posegu.
Keywords: kvaliteta življenja, novodobna rešitev, pregled literature, debelost, kvaliteta življenja po operativnem posegu
Published in DKUM: 20.05.2021; Views: 794; Downloads: 149
.pdf Full text (1,11 MB)

Search done in 0.21 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica