| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 88
Na začetekNa prejšnjo stran123456789Na naslednjo stranNa konec
1.
Določanje dimenzij objektov s pomočjo 3D kamere SICK Ranger3
Nik Lipovnik, 2024, diplomsko delo

Opis: V novodobni proizvodni industriji je velikega pomena hitra, natančna in prilagodljiva kontrola kakovosti proizvodov, zato se je pri diplomski nalogi oblikoval sistem, ki lahko s pomočjo laserske triangulacije, podprte s programsko kodo, brezstično oz. neinvazivno izmeri dimenzije proizvodov. Glavna komponenta sistema je 3D kamera SICK Ranger3 Camera, ki pa za svoje delovanje potrebuje še integracijski modul SIM4000, linijski laser podjetja Blau Optoelektronik ter inkrementalni dajalnik. Omenjene komponente je bilo treba namestiti na ogrodje, jih umeriti ter uskladiti njihovo delovanje s pomočjo programske kode, s čimer se je lahko pridobil in analiziral 3D posnetek premeta.
Ključne besede: določanje dimenzij, SICK, Ranger3, 3D kamera
Objavljeno v DKUM: 19.09.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 4
.pdf Celotno besedilo (5,11 MB)

2.
Prepoznavanje oblik objektov z uporabo 3D kamere SICK Ranger3
Samo Zadravec, 2024, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi je predstavljen razvoj, izgradnja, programiranje in rezultati sistema, ki natančno izdela 3D posnetek obravnavanega objekta in je zmožen prepoznati okrogle in pravokotne oblike s tega 3D posnetka. Prav tako se je sistem zmožen naučiti celotne oblike objekta preko prepoznavanja robov z uporabo 3D kamere SICK Ranger3 in senzorskega integracijskega modula SICK SIM4000. S tem sistemom bi se lahko pospešil postopek pregledovanja izdelkov v proizvodnji, hkrati pa močno zvišala natančnost pregledovanja izdelkov, kar bi zvišalo nivo kvalitete.
Ključne besede: SICK, 3D kamera, prepoznavanje oblik, učenje oblike, kontrola kakovosti
Objavljeno v DKUM: 19.09.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 2
.pdf Celotno besedilo (10,46 MB)

3.
Možnost nadgradnje adaptivnega sistema za nanosa fitofarmacevtskih sredstev v sadovnjakih jablan s pomočjo kamere Intel RealSense D435if : diplomsko delo
Nuša Urnaut, 2024, diplomsko delo

Opis: Fitofarmacevtska sredstva (v nadaljevanju FFS) so pripravki, ki se uporabljajo v kmetijstvu z namenom varstva rastlin in pridelkov pred škodljivci, pozročitelji bolezni in plevelom. Uporaba FFS in njihovi potencialni negativni učinki na okolje so dandanes zelo odmevni, vendar si zadostne pridelave kmetijskih rastlin ne moremo predstavljati brez njihove uporabe, zato je potrebno več pozornosti nameniti obvladovanju oziroma nadziranju njihove rabe. V sadovnjaku jablan smo izvedli poskus s pomočjo kamere Intel Realsense, ki je osnova nadgradnje osnovnega adaptivnega sistema za nanos FFS, ki deluje na principu elektromagnetnih ventilov na pršilniku. Sistem je bil zasnovan in preizkušen v projektu TRANSFARM 4.0 na Katedri za biosistemsko inženirstvo na Fakulteti za kmetijstvo in biosistemske vede. Cilj diplomske naloge je proučiti možnost nadgradnje tega sistema z uporabo kamere Intel Realsense D435if, s katero bomo lahko izračunali približek prihranka FFS v sadovnjaku v primerjavi z osnovnim adaptivnim sistemom. Ugotoviti želimo, ali se uporaba te kamere obrestuje, saj je cenovno 5-krat ugodnejša od sistema LiDAR, ki se uporablja pri osnovnem adaptivnem sistemu. Poskus je bil opravljen na delu sadovnjaka, ki je segal 20 m v dolžino in 3 m v širino. Opravljenih je bilo 19 posnetkov krošenj, kjer je bila razdalja med kamero in krošnjami 2 m. Glavna ugotovitev je nakazala potencialni prihranek fitofarmacevtskih sredstev v obsegu 10 odstotkov. Uporaba kamere se je torej izkazala kot učinkovita in predstavlja pomemben korak v razvoju natančnejšega nanosa FFS, kar prinaša kmetom prihranek tako pri uporabi FFS kot pri nakupu tehnologije.
Ključne besede: sadovnjak, kamera, fitofarmacevtska sredstva, adaptivni sistem
Objavljeno v DKUM: 11.09.2024; Ogledov: 40; Prenosov: 12
.pdf Celotno besedilo (1,23 MB)

4.
Razvoj in implementacija sistema strojnega vida za precizno določanje položajev lukenj v aplikacijah robotskega vijačenja : magistrsko delo
Leopold Hauptman, 2024, magistrsko delo

Opis: Magistrska naloga opisuje uporabo industrijske kamere SICK, PLC Siemens in industrijskega robota Yaskawa za določanje pozicije lukenj za robotsko vijačenje. Razložene so funkcije in uporaba programskega paketa SICK Quality inspection za programiranje industrijske kamere. Za tem je predstavljena uporabljena oprema za izvedbo naloge. Predstavljena je priprava komunikacije med napravami in kalibracija kamere z robotom, kjer se koordinate kamere pretvorijo v koordinate robotskega koordinatnega sistema. Sledi opis naloge in predstavitev problemov, ki so se pojavili med pripravo programov za strojni vid. Na koncu sledijo še opisi funkcij pripravljenih programov in končni parametri.
Ključne besede: robotika, strojni vid, industrijska kamera, avtomatizacija, vijačenje
Objavljeno v DKUM: 06.09.2024; Ogledov: 94; Prenosov: 0
.pdf Celotno besedilo (1,58 MB)

5.
Določanje razdalje do predmeta s pomočjo strojnega vida : diplomsko delo
Matic Krepek, 2023, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je predstavljena uporaba strojnega vida za merjenje razdalje med opazovanim objektom in kamero, s čimer se definira tri prostostne stopnje, ki opišejo položaj predmeta v prostoru oz. njegovo pozicijo. Za popolno definiranje predmeta v prostoru je poleg njegove pozicije potrebna še orientacija, ki je v obravnavanem delu poenostavljena in vnaprej znana. V tem primeru zaznava globine zadostuje za robotsko manipulacijo predmeta. Cilj diplomskega dela je izdelava sistema 3D strojnega vida s kar se da natančno zaznavo razdalje do predmeta. Predstavljena sta dva različna pristopa. Prvi pristop je z uporabo ene kamere in na podlagi eksperimenta ugotoviti funkcijo globine v odvisnosti od površine predmeta na zajeti sliki ter v oddaljenosti središča predmeta od središča zajete slike. Drugi pristop je z dvema kamerama in tako imenovanim stereo vidom, s katerim lahko s pomočjo dveh zajetih slik z dveh različnih vnaprej znanih zornih kotov pridobimo 3D informacije o predmetu. V namen zajema in obdelave slik je bil uporabljen programski paket MATLAB. Uporabljeni sta bili dve spletni kameri Logitech “C920 HD PRO”, ki sta bili vpeti v ohišje, slednje pa je bilo pritrjeno na stojalo. Razdalja med kamerama in objektom se je tekom izvajanja eksperimenta spreminjala. V diplomskem delu so predstavljeni rezultati testiranj obeh razvitih pristopov.
Ključne besede: strojni vid, stereo vid, zaznavanje globine, kamera, MATLAB
Objavljeno v DKUM: 04.03.2024; Ogledov: 297; Prenosov: 22
.pdf Celotno besedilo (1,41 MB)

6.
Pobiranje in odlaganje aluminijastih ulitkov balansirnega diska s kolaborativnim robotom in 2D kamero : diplomsko delo
Rene Furek, 2023, diplomsko delo

Opis: V trenutnem svetu prihaja v veliko podjetjih do povišanih stroškov delovne sile oz. v najslabšem primeru do njihovega pomanjkanja, zato je bil cilj diplomskega dela izvesti pobiranje in odlaganje aluminijastih ulitkov balansirnega diska s kolaborativnim robotom UR5e in 2D kamero. V diplomski nalogi smo izbrali delovno mesto iz podjetja Talum d.d., ki je najbolj primerno za kolaborativnega robota, naredili simulacijo robotiziranega procesa, ter načrtovali in izvedli industrijski proces v laboratoriju. Pri zaznavanju z 2D kamero je bil celoten proces voden s programskim okoljem MATLAB, s katerim smo prožili kamero, pridobili rezultate zajema, izračunali ustrezne robotske gibe ter jih nato preko TCP/IP vtičnice pošiljali na robotski krmilnik. Proces je bil pred izvedbo na pravem robotu v celoti simuliran v simulacijskem okolju RoboDK.
Ključne besede: kolaborativni robot, aluminijasti ulitki, 2D kamera, MATLAB, RoboDK, avtomatizacija
Objavljeno v DKUM: 04.03.2024; Ogledov: 269; Prenosov: 46
.pdf Celotno besedilo (2,01 MB)

7.
Komponente slikovnih sistemov v endoskopski kirurgiji
Rosana Drol, 2023, magistrsko delo

Opis: Uvod: Endoskopsko kirurgijo opisujejo kot minimalno invazivno metodo, ki ima več različnih prednosti. Te prednosti so: skrajšana hospitalizacija, manj večjih ter dolgih operacij, okrevanje po endoskopski operaciji je krajše, kar pomeni boljši ekonomski status za bolnišnico. Metode: Raziskali smo, katero opremo uporablja operacijski blok in pri tem izpostavili tisto, ki se najpogosteje uporablja pri endoskopskih operacijah. Prikazali smo značilnosti opreme, kako se uporablja, in s kakšnimi težavami se lahko srečamo. Pri vsem so nam pomagale operacijske medicinske sestre. Rezultati: Analizirali smo opremo, ki se uporablja pri endoskopskih operacijah. Pri tem smo predstavili najpomembnejše komponente, ki so potrebne za kirurga. Preverili smo, na kaj je treba biti pozoren pri izbiri svetlobnih kablov. Pomembna lastnost optičnega kabla je njegova sestava – to so lahko steklena vlakna ali tekočina. Sestava komponente vira svetlobe je lahko treh vrst. Endoskop je lahko fleksibilni oz. upogljiv ali togi. Videoendoskop je sestavljen iz kontrolnega, vstavnega in priključnega dela. Kamera je pomemben člen v endoskopiji. Imamo kamere z enim čipom, dvema, ali tremi čipi. Operacijska medicinska sestra je pomemben člen pri vzpostavitvi endoskopskih komponent, ki jih kirurg potrebuje za svojo operacijo. Razprava in sklep: Obvladovanje različnih komponent pri endoskopski operaciji je izrednega pomena za dobro delovanje tima. Pomembno je, da je operacijska medicinska sestra seznanjena z delovanjem komponent, da ob morebitnih težavah lahko pravilno ukrepa.
Ključne besede: endoskopija, svetlobni kabel, kamera, operacijska medicinska sestra
Objavljeno v DKUM: 22.02.2024; Ogledov: 349; Prenosov: 41
.pdf Celotno besedilo (3,79 MB)

8.
Pobiranje različlnih neurejenih polizdelkov iz zaboja s kolaborativnim robotom UR5e in 3D kamero : diplomsko delo
Timotej Jurgec, 2023, diplomsko delo

Opis: Diplomska naloga prikazuje avtomatizacijo procesa pobiranja polizdelkov iz zaboja s pomočjo kamere Zivid one+ M in kolaborativnega robota UR5e. Cilj naloge je dokazati, da je z uporabo strojnega vida in s kolaborativnim robotom mogoča avtomatizacija procesa, kar lahko prispeva k povečanju produktivnosti in zmanjšanju stroškov. Obravnavani izzivi vključujejo načrtovanje delovnega okolja, izdelavo prijemal ter določanje poti robota. Predstavljen je tudi postopek delovanja kamere Zivid one+ M pri zaznavanju polizdelkov v zaboju. Rezultati eksperimentov potrjujejo učinkovitost delovanja sistema, pri čemer naloga dodatno poudarja pomembnost programskega okolja Sick PLB. Predstavljena aplikacija ima velik potencial za uporabo v sistemih avtomatizacije kosovne proizvodnje z namenom nadomeščanja delavcev na monotonih in rutinskih delovnih operacijah
Ključne besede: Pobiranje iz zaboja, Sick PLB, 3D kamera Zivid one+ M, lociranje izdelkov, merilna točka
Objavljeno v DKUM: 09.10.2023; Ogledov: 396; Prenosov: 40
.pdf Celotno besedilo (2,91 MB)

9.
Vgrajen sistem za razpoznavo bakterijskih kolonij na osnovi strojnega vida : magistrsko delo
Andraž Vergles, 2023, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo opisuje zasnovo prototipnega vgrajenega sistema za avtomatsko prepoznavo bakterijskih kolonij v petrijevkah. Razvoj je potekal s pomočjo razvojne plošče, s katero smo zajemali vzorčne slike. Algoritme za razpoznavo smo najprej razvili na osebnem računalniku, nato pa jih prenesli na vgrajen sistem. Pomagali smo si z odprtokodnimi knjižnicami, ki imajo večino potrebnih algoritmov za obdelavo slik že implementiranih. Pri prenosu pa je bilo te algoritme potrebno implementirati v obliki, primerni za izvajanje na vgrajenem sistemu. Da smo dobili slike, primerljive s tistimi, kot bi jih v inkubatorju, smo izdelali maketo z osvetlitvijo. Izmerili smo nekatere optične parametre kamere — popačenje leče in modulacijsko prenosno funkcijo
Ključne besede: Vgrajen sistem, strojni vid, kamera, petrijevka, štetje kolonij
Objavljeno v DKUM: 05.10.2023; Ogledov: 318; Prenosov: 34
.pdf Celotno besedilo (16,81 MB)

10.
Odkrivanje od podlubnikov napadenih dreves v smrekovih gozdovih z uporabo drona in multispektralne kamere : diplomsko delo
Andrej Cevzar, 2023, diplomsko delo

Opis: Podlubniki, kot sta osmerozobi smrekov lubadar (Ips typographus L.) in šesterozobi smrekov lubadar (Pityogenes chalcographus L.), povzročajo ekstremno gospodarsko in okoljsko škodo v gozdovih, še posebej na območjih, kjer prevladujejo sestoji navadne smreke (Picea abies L. Karst.). V boju s podlubniki je ključnega pomena hitro odkrivanje in sanacija žarišč, žal pa je sistem odkrivanja žarišč v Sloveniji nekoliko zastarel. V okviru diplomskega dela je bil izveden poskus iskanja žarišč podlubnikov s pomočjo drona in multispektralne kamere. Poskus se je izvajal na gozdnem zemljišču velikosti 21,02 ha, ki smo ga preleteli z dronom in posneli posnetke z multispektralno kamero. S pomočjo obdelave zbranih podatkov smo izdelali ortomozaik in NDVI (normaliziran vegetacijski indeks). Na podlagi analize NDVI indeksa smo določili lokacije potencialnih žarišč napadov podlubnikov. Dejansko stanje stopnje napada podlubnikov smo preverili s fizičnim obhodom območja. Rezultati poskusa so pokazali, da so bila na vseh treh območjih, kjer smo predvidevali pojav napada podlubnika, drevesa navadne smreke, ki so kazala znake napada osmerozobega smrekovega lubadarja.
Ključne besede: navadna smreka, podlubnik, žarišče, dron, multispektralna kamera
Objavljeno v DKUM: 04.10.2023; Ogledov: 528; Prenosov: 52
.pdf Celotno besedilo (4,41 MB)

Iskanje izvedeno v 0.19 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici