1. Measuring religious costs and rewards in a cross-cultural perspectiveMiran Lavrič, Sergej Flere, 2010, original scientific article Abstract: The assumption of rationally motivated individual religious behavior was tested in a survey of undergraduate university students from four different cultural/religious environments: Slovenia, Bosnia and Herzegovina, Serbia, and the United States of America. In particular, an attempt was made to explain readiness to bear religious costs by the expectation of otherworldly rewards and some other variables, such as religious socialization, support in the upbringing of children, religious capital, satisfaction with religious services and the perceived social sanctions for possible religious nonparticipation. It was found that it is the otherworldly rewards in all the samples that explain by far the major part of the variance in the readiness to bear religious costs. These results suggest that individuals do tend to make rational choices even when it comes to religion. Based on their beliefs, they are ready to accept religious costs approximately to the level of their expectation of otherworldly rewards. Keywords: medkulturne študije, racionalna izbira, religija, verski izdatki, verske nagrade, cross-cultural studies, racional choice, religion, religious costs, religious rewards Published in DKUM: 02.08.2024; Views: 71; Downloads: 2 Link to full text |
2. Snovanje politike podjetja in določitev strategij podjetja XAlen Husnjak, 2024, master's thesis Abstract: V sodobnem času je za uspešno poslovanje podjetja že skoraj nuja, da se mu določi planiranje na ravni politike podjetja in strateškega managementa. V ta namen mora vodstvo podjetja (predvsem lastniki in drugi ključni udeleženci določenega podjetja) svoje prednosti in priložnosti izrabljati in jih maksimalno izkoriščati pred ostalimi konkurenčnimi podjetji. Sočasno pa morajo tudi slabosti in nevarnosti enako zahtevno upravljati in se z njimi tudi soočati kajti le z kombinacijo obojega lahko pričakujejo rast in razvoj podjetja, ki je uspešno.
Strategija je beseda, ki jo uporabljamo na različnih področjih in v različnih segmentih oziroma v najbolj splošnem pomenu kakor tudi v zakompliciranih področjih. V ta namen smo izhajali iz temeljne strategije, kajti velikokrat jo zasledimo prav v poslovnem svetu.
Ker je opredelitev politike podjetja in temeljne strategije v podjetju dandanes že skoraj osnova smo za magistrsko delo in določitev izbrali podjetje, ki je še nima določene pa vendar stremijo k temu, da bi bili kot celota uspešni in na trgu delovanja učinkoviti. Prav tako nam določitev politike podjetja in temeljne strategije daje razlago na mnogo različnih dvomov s katerimi se soočamo v podjetju. Med najbolj splošne dvome, ki jih dobimo s pomočjo politike podjetja in temeljne strategije razložene prištevamo predvsem na katerih trgih naj delujemo, kako lahko konkuriramo drugim podjetjem in kako biti uspešni.
Magistrsko delo zajema podjetje X, ki obstaja na trgu dela pa vendar še nima jasno zapisane politike podjetja in temeljne strategije. Tako je delo smiselno razdeljeno v dva sklopa. V uvodnem teoretične sklopu smo se osredotočili na pomen in predstavitev različnih osnovnih teoretičnih izhodišč politike podjetja na ravni politike podjetja, strateškega managementa in temeljne strategije. Definicije raznoraznih slovenskih in tujih avtorjev so nam služile za razumevanje teorije in nadaljnjo lažjo definicijo politike podjetja in temeljne strategije podjetja X. Podjetje X je bilo analizirano zgolj na plan razvoja strateškega managementa.
Nadaljevali smo z empiričnim delom magistrskega dela, kjer je na samem začetku predstavljeno podjetje X. Ker gre za relativno »mlado podjetje« na trgu dela, ki še nima jasno določene politike podjetja in temeljne strategije smo s pomočjo niza realnih podatkov opredelili njihovo vizijo, poslanstvo, smotre in temeljne cilje podjetja X za lažjo določitev temeljne strategije. Magistrsko delo smo smiselno zaključili z predlogom oziroma temeljno strategijo, ki naj bi se je podjetje držalo, za še bolj uspešno rast in razvoj. Keywords: politika podjetja, vizija podjetja, strategija, temeljna strategija, določitev strategije, izbira strategije, splošna strategija, poslovna strategija, strategija rasti in razvoja. Published in DKUM: 09.04.2024; Views: 255; Downloads: 37 Full text (2,60 MB) |
3. Načrtovanje govornega vmesnika : navodila za vajeAndrej Žgank, 2023, other educational material Keywords: telekomunikacije, govorni vmesniki, storitve, tonska izbira, avtomatsko razpoznavanje govora, avtomatska sinteza govora, navodila, vaje Published in DKUM: 27.11.2023; Views: 410; Downloads: 15 Full text (3,95 MB) |
4. Relativno vrednotenje izbranih podjetij v energetskem sektorjuTimotej Bedenik, 2023, undergraduate thesis Abstract: Diplomska naloga obravnava metodo relativnega vrednotenja. Metoda je ena izmed najpogosteje uporabljenih z strani ocenjevalcev vrednosti podjetij saj je proces vrednotenja z izbrano metodo hitro izvedljiv ter ne zahteva predpostavk o poslovanju podjetij v prihodnosti. V nadaljevanju naloge smo raziskali kriterije za izbiro konkurenčnih podjetij in finančne mnogokratnike z katerimi primerjamo izbrani vzorec podjetij med seboj. Poseben poudarek smo namenili sektorsko specifičnim mnogokratnikom, ki lahko, kadar so uporabljeni pravilno podajo popolnoma novo perspektivo v procesu vrednotenja. Teoretični del diplomske naloge smo kasneje implementirali na praktičnem primeru, kjer smo z metodo relativnega vrednotenja izvedli vrednotenje izbranih podjetij v energetskem sektorju. Keywords: Relativno vrednotenje, teorija vrednotenja podjetij, izbira konkurenčnih podjetij. Published in DKUM: 09.11.2023; Views: 450; Downloads: 49 Full text (1,51 MB) |
5. |
6. Izbira ustrezne banke za posameznike po končanem izobraževanju z večkriterijskimi metodamiBrin Frkač, 2023, undergraduate thesis Abstract: Odločitev za primerno banko ima dolgoročne posledice za posameznika, zato je ključno uporabiti sistematičen pristop za ocenjevanje različnih alternativ in določanje njihove ustreznosti glede na izbrane kriterije. Finančne odločitve, vključno z izbiro banke, imajo vpliv na naše osebne finance in finančno varnost. S tem namenom želimo prispevati k učinkovitemu procesu odločanja pri izbiri banke za posameznike, ki so zaključili izobraževanje.
V diplomskem delu smo se poglobili v kompleksnost izbire ustrezne banke za posameznike po končanem izobraževanju. Pri tem smo uporabili večkriterijsko odločanje, saj so kriteriji za izbiro pogosto v konfliktu med seboj. Za reševanje tega problema smo se zatekli k uporabi programa Web-HIPRE, ki nam je omogočil sistematičen pristop k ocenjevanju alternativ in določanju njihove ustreznosti glede na izbrane kriterije.
V prvem delu naše raziskave smo analizirali 4 različne alternative poslovnih bank in upoštevali 4 različne kriterije, ki smo jih določili. Z uporabo večkriterijskega odločanja smo prišli do zaključka, da je Nova Ljubljanska banka (NLB) najboljša izbira glede na izbrane kriterije in vrednosti uteži, ki smo jih določili na podlagi odgovorov iz anketnega vprašalnika. Ta ugotovitev nam omogoča, da posameznikom svetujemo, naj se odločijo za NLB kot najbolj primerno poslovno banko glede na njihove potrebe.
V drugem delu raziskave smo se osredotočili na izbiro najboljše neobanke. Analizirali smo 3 različne alternative neobank in upoštevali 3 različne kriterije. Na podlagi večkriterijskega odločanja smo ugotovili, da je Revolut najboljša izbira glede na izbrane kriterije in vrednosti uteži, ki smo jih določili na podlagi odgovorov iz anketnega vprašalnika. Ta zaključek nam omogoča, da posameznikom priporočamo neobanko Revolut kot najprimernejšo neobanko za njihove potrebe po končanem izobraževanju.
S celovito uporabo večkriterijskega odločanja in programa Web-HIPRE smo pridobili objektivne rezultate, ki nam omogočajo informirano in racionalno odločanje pri izbiri najboljše banke in neobanke za posameznike po končanem izobraževanju. Naša raziskava prispeva k bolj učinkovitemu procesu odločanja in lahko služi kot podlaga za nadaljnje raziskave na področju večkriterijskega odločanja v bančništvu. Keywords: banke, večkriterijske metode, izbira, bančništvo, poslovne banke, neobanke, kriteriji, alternative Published in DKUM: 30.08.2023; Views: 313; Downloads: 36 Full text (1,46 MB) |
7. Vloga učencev pri sooblikovanju likovne naloge pri pouku likovne umetnosti : magistrsko deloŽiva Simšič, 2023, master's thesis Abstract: Postmoderni učni načrti spodbujajo aktivno vlogo učenca pri soustvarjanju pouka z željo po razvijanju notranje motivacije učencev. Takšen način poučevanja temelji na problemih, ki se povezujejo z življenjem učencev in lokalnim okoljem s ciljem kakovostnejšega učenja in poučevanja. Želeli smo preveriti možnosti oblikovanja pouka, kjer učenec postane soustvarjalec pouka likovne umetnosti, kakšna so mnenja učencev glede samostojne izbire likovnega motiva, tehnike in oblike dela ter kakšna je potreba učencev po medpredmetnem povezovanju.
Študijo primera smo opravili v 9. razredu osnovne šole v Mariboru pri pouku likovne umetnosti. Z učenci smo izvedli eno didaktično enoto na temo »Sprehod po Mariboru in okolici«, vključevala je štiri učne ure. Podatke smo zbirali s kvalitativnimi (opazovanje, intervju, analiza likovnih del) kot tudi s kvantitativnimi merskimi instrumenti (vprašalniki).
Ključen problem, ki smo ga zaznali pri organizaciji likovnih nalog, ki omogočajo večjo participacijo učencev, je bilo pomanjkanje časa. Izvedba takšnega načina poučevanja od učitelja terja veliko načrtovanja in predpriprave. Odzivi učencev na možnost samostojne izbire likovnega motiva in tehnike ter oblike dela so bili pozitivni. Končna likovna dela učencev so bila raznolika. Potreba učencev po medpredmetnem povezovanju ni bila izpostavljena. Keywords: pouk likovne umetnosti, aktivna vloga učencev, samostojna izbira likovnega motiva in tehnike, samostojna izbira oblik dela Published in DKUM: 24.02.2023; Views: 694; Downloads: 110 Full text (4,20 MB) |
8. Uporaba platform za iskanje partnerjev med študentiŠpela Kušar, 2022, undergraduate thesis Abstract: V tem diplomskem delu ugotavljamo, kakšna je uporaba platforma za iskanje partnerjev med študenti.
V uvodnem delu predstavimo proces odločanja uporabnikov in zaznavanje tveganja, ki je prisotno pri izbiranju. Ugotavljamo, na kakšen način ljudje izbiramo partnerja, kateri dejavniki so pri izbiri pomembni ter ali obstajajo razlike med žensko, ki zbira svojega partnerja, in moškim, ki izbira partnerico. Predstavimo nekatere aplikacije za iskanje partnerjev, ki so uporabnikom na voljo, ter opišemo, kakšen vpliv je imela pandemija koronavirusne bolezni covid-19 na funkcije aplikacij in njihovo uporabo.
V empiričnem delu ugotavljamo, kolikšen delež študentov je aplikacije za iskanje partnerjev že uporabilo, iz katerih razlogov in iz katerih razlogov ostali respondenti takšnih aplikacij niso uporabljali. Ugotoviti želimo, katere aplikacije uporabljajo, kako se je njihova uporaba spremenila v času koronavirusne bolezni covid-19 in kakšno mnenje imajo o aplikacijah. Pridobljene podatke obdelamo s statističnimi analizami ter jih predstavimo v obliki tabel in grafikonov. Ugotovimo, da je 47 % respondentov aplikacije za iskanje partnerjev že uporabilo, od tega je aplikacije za iskanje partnerjev uporabil večji delež moških respondentov kot žensk. Najpogostejši razlog za uporabo teh aplikacij je bila želja po resni zvezi, medtem ko je bil najpogostejši razlog za neuporabo, pri tistih, ki teh aplikacij še niso uporabili, dejstvo, da imajo respondenti že partnerja. Med drugim potrdimo tudi to, da je uporaba platform za iskanje partnerjev narastla v času pandemije koronavirusne bolezni covid-19, o čemer pišemo že v teoretičnem delu. Keywords: Proces odločanja, izbira partnerja, aplikacije za zmenke, vpliv pandemije. Published in DKUM: 16.11.2022; Views: 1697; Downloads: 259 Full text (1,57 MB) |
9. Vpliv izbire maziva na življensko dobo zobniških dvojic : diplomsko deloEmir Kadirić, 2022, undergraduate thesis Abstract: V diplomskem delu sem obravnaval snov, s katero se bom srečal pri svojem delu, in sicer snov ki se nanaša na vpliv izbire maziva na življenjsko dobo zobniških dvojic. Zaradi problemov, ki se lahko pojavijo zaradi nepravilne izbire maziv in kako bi olajšal delo pri izbiri ustreznih maziv bom s pomočjo teoretično pridobljenih znanj na osnovi literature in zapiskov, ki sem jih zbral na predavanjih med študijem in znanj ki sem jih pridobil tekom opravljanja praktičnega usposabljanja v programskem paketu KISSSoft naredil preračune življenjske dobe zobniških gonil za različne vstopne podatke. Zaradi neprimernega mazanja se lahko pojavijo različni problemi oz. nezaželeni učinki kot so: pojav visokega trenja oz. obrabe pri elementih gonil, toplotno razjedanje, jamičenje/kavitacija, skrajšanje življenjske dobe ter zmanjšanje izkoristka gonila. Zobniške dvojice pri ubiranju zob po evolventi povzročajo trenje zaradi česa pride do lokalnih temperaturnih skokov kar posledično vpliva na obrabo zobnikov oz. površine bokov zob ki so v stiku. Da bi zmanjšali trenje in povečali odvod toplote je potrebno izbrati pravilen način mazanja in ustrezno mazivo. Zaključni del diplomskega dela predstavlja rezultate in primerjave izračunov življenjske dobe zobniških dvojic, na osnovi katerih sem napisal smernice za pravilno izbiro maziv.
Metode ki sem jih uporabil pri diplomskem delu so naslednje: opisna metoda, eksperimentalna metoda, primerjalna metoda.
S pomočjo opisne metode sem na podlagi pridobljenih znanj in literature opisal oz. predstavil osnove zobniških gonil in maziv zaradi lažjega reševanja diplomskega dela, z eksperimentalno metodo sem pridobil rezultate izračunov življenjske dobe, ki sem jih naredil v programu KISSSoft, v zaključnem delu diplomskega dela sem s primerjalno metodo na osnovi pridobljenih rezultatov naredil primerjave med določenimi preračuni ter napisal smernice za pravilno izbiro maziv. Keywords: zobniške dvojice, izbira maziva, lastnosti maziv, izbira materiala, trenje, tipi maziv, načini mazanja, aditivi Published in DKUM: 19.09.2022; Views: 517; Downloads: 33 Full text (3,14 MB) |
10. |