1. Uvedba pametne maloserijske proizvodnje s programsko rešitvijo CCLEAPAljaž Mernik, 2017, diplomsko delo Opis: Svet še nikoli ni bil medsebojno tako globalno povezan, zato lokalna podjetja ne konkurirajo samo na lokalni ravni, ampak z vsemi ostalimi podjetji po svetu. Prav zaradi tega se je pojavila potreba po informatizaciji in avtomatizaciji poslovnih ter proizvodnih procesov. Ker v preteklosti programske opreme niso bile povezane oziroma integrirane, so se sčasoma razvile standardne celovite informacijske rešitve, ki so poenotile podatke med različnimi procesi v podjetju. Kot so se razvile rešitve na področju ERP (poslovnoinformacijski sistem, ang. Enterprise Resource Planning), so se tudi na področju informacijskih sistemov v proizvodnji pojavile standardne rešitve MES (sistemi za upravljanje proizvodnih procesov, ang. Manufacturing Execution System), ker pa praviloma sistemi za upravljanje ne morejo delovati samostojno, so v večini primerov integrirani s poslovnim sistemom v podjetju.
V prvem delu so predstavljeni osnovni pojmi informacijskih sistemov, nato so opisani proizvodni sistemi za organizacijo, planiranje, sledenje in vrste proizvodnih procesov.
V osrednjem delu diplomskega dela je predstavljen poslovnoinformacijski sistem v povezavi s proizvodnim informacijskim sistemom z osnovnimi pojmi za razumevanje obeh sistemov.
Zadnji del je opis rešitve CCLEAP (ang. Computer Controlled Lean Production) za pisarno in proizvodnjo ter uporaba rešitve v realnem proizvodnem procesu.
Diplomsko delo poudari pomen in kompleksnost rešitve CCLEAP z integracijo poslovnoinformacijskega sistema v podjetju, s katerim se pridobi popoln nadzor nad procesi. Ključne besede: MES, CCLEAP, sistemi za upravljanje proizvodnega procesa, integracija informacijskih sistemov Objavljeno v DKUM: 09.10.2017; Ogledov: 1942; Prenosov: 121 Celotno besedilo (2,77 MB) |
2. INTEGRACIJA NOTRANJIH PRESOJ PO ISO 9001, ISO/TS 16949 IN ISO 14001Kristina Bizant, 2016, magistrsko delo/naloga Opis: Magistrska naloga je raziskovalno delo s področja sistemov managementa, integracije sistemov managementa in integracije notranjih presoj sistemov managementa. Sestavljena je iz pregleda literature s proučevanega področja ter raziskovalnega dela, kjer je bila izvedena kvantitativna in kvalitativna raziskava. Magistrsko delo je namenjeno vsem organizacijam, ki si želijo izboljšati sisteme managementa in narediti organizacijo bolj prilagodljivo ter prožno. Uporabno je za podjetja, ki imajo vpeljane sisteme managementa in se zanimajo tudi za integracijo sistemov managementa ter integracijo notranjih presoj sistemov managementa.
Organizacije imajo lahko vpeljanih več sistemov managementa, ki pripomorejo k učinkovitejšemu vodenju. Za lažje obvladovanje različnih sistemov managementa se pogosto sisteme managementa integrira, kar pomeni, da se jih združi v bolj učinkovit integriran sistem managementa. Organizacije, ki imajo integrirane sisteme managementa, imajo po navadi integrirane ali vsaj delno integrirane tudi notranje presoje sistemov managementa.
V raziskovalnem delu magistrske naloge smo s kvantitativno metodo — anketnim vprašalnikom — ugotovili, da integracija sistemov managementa organizacijam prinese veliko prednosti. Spoznali smo cilje integracije sistemov managementa ter elemente, ki jih organizacija pridobi z integracijo. Raziskali smo, koliko podjetij ima integrirane notranje presoje sistemov managementa in do kakšne mere. Ugotovili smo, da integracija notranjih presoj sistemov managementa prinese veliko prednosti za organizacijo, pojavljajo pa se tudi določene ovire. Raziskali smo pomembnost resursov za presojo integriranih sistemov managementa. Ugotovili smo, da ni razlike v prednostih integracije notranjih presoj sistemov managementa glede na velikost podjetja ter da ne obstajajo bistvene razlike v stopnji integracije sistemov managementa glede na velikost podjetja. Spoznali smo, da sta najpogosteje integrirana standarda ISO 9001 in ISO 14001. S kvalitativno metodo — študijo primera — pa smo na primeru podjetja prikazali stopnjo integracije notranjih presoj sistemov managementa glede na tri kriterije: tim presojevalcev, čas presoje ter plan in poročilo presoje.
Glede na ugotovitve raziskovalnega dela magistrske naloge in pregleda raziskav tujih avtorjev z raziskovanega področja smo ugotovili, da je za uspešnost, obstoj in rast organizacije na trgu vpeljava ter integracija sistemov managementa in notranjih presoj zelo pomembna. Ključne besede: ISO 9001, ISO/TS 16949, ISO 14001, Sistemi managementa, Integracija sistemov managementa, Notranja presoja, Integracija notranjih presoj Objavljeno v DKUM: 22.11.2016; Ogledov: 2056; Prenosov: 422 Celotno besedilo (2,63 MB) |
3. Integracija celovitih informacijskih rešitev in sistemov za upravljanje proizvodnih procesovUroš Zabukovšek, 2016, magistrsko delo Opis: Za proizvodna podjetja v globalni konkurenci je visoka stopnja informatizacije in avtomatizacije poslovnih in proizvodnih procesov nujna. Sčasoma se je v podjetjih pojavljalo vse več programske opreme, ki je informatizirala procese oziroma dele poslovnih oziroma proizvodnih procesov. Programska oprema takrat praviloma ni bila povezana oziroma integrirana. Zaradi težnje po integraciji in lažjem obvladovanju poslovne programske opreme so se sčasoma razvile sodobne celovite informacijske rešitve (ERP), ki so poenotile podatke med različnimi področji oziroma procesi podjetja. Po drugi strani pa je ostala neučinkovitost rešitev ERP v povezavi s sistemi za avtomatizacijo proizvodnje in zajemom podatkov v proizvodnem procesu. Podobno kot so se razvile rešitve ERP, ki informatizirajo večino procesov v podjetjih, so se tudi na področju IS v proizvodnji pojavile standardne rešitve MES, ki služijo informatizaciji, zajemu podatkov v proizvodnem procesu ter upravljanju opreme v proizvodnji v realnem času.
Sistemi MES praviloma ne morejo delovati samostojno in so praviloma integrirani z rešitvijo ERP v podjetju. Za vzpostavitev učinkovite kombinacije rešitve ERP in sistema MES je pomembno pravilno uvajanje in integracija obeh sistemov.
Najprej smo predstavili rešitve ERP, predstavnike rešitev ERP in predstavili proizvodni modul rešitve ERP. Nato smo predstavili sisteme MES ter predstavnike sistemov MES.
V osrednjem delu magistrske naloge smo predstavili načine uvajanja rešitev ERP in sistemov MES ter nato koncepte integracije informacijskih sistemov s poudarkom na integraciji rešitev ERP in sistemov MES.
V zadnjem delu magistrske naloge smo analizirali primere integracije SAP ERP rešitve in MES sistema v proizvodnih podjetjih avtomobilske industrije.
V teoretične delu magistrske naloge smo določili 3 hipoteze, ki smo jih z raziskavo preverjali v dveh mednarodnih podjetjih v avtomobilski industriji in prišli do naslednjih ugotovitev. Raziskava je potrdila ključen pomen matičnih podatkov proizvodnega modula rešitve ERP za izvajanje proizvodnega procesa tako v rešitvi ERP kot sistemu MES; da je koncept hkratne uvedbe ERP rešitve in sistema MES najpomembnejši koncept uvajanja ter, da je stabilno delovanje omrežja ključnega pomena za delovanje integracijskih vmesnikov.
Z magistrsko nalogo smo torej poudarili pomen in kompleksnost integracije IS na primeru integracije rešitve ERP in sistemov MES s tehničnega vidika, vidika procesov, podatkov ter integracije na aplikativnem nivoju. Ključne besede: Celovite informacijske rešitve, ERP, SAP, Sistemi za upravljanje proizvodnega procesa, MES, integracija informacijskih sistemov, integracija ERP rešitve in MES sistema Objavljeno v DKUM: 15.09.2016; Ogledov: 1961; Prenosov: 260 Celotno besedilo (3,17 MB) |
4. Uvajanje sistema poslovne inteligence v koncernuNejc Menard, 2016, specialistično delo Opis: Skupaj z rastjo poslovnih sistemov raste tudi potreba po ustreznih informacijah o stanju znotraj sistema. V te namene so bili razviti sistemi poslovne inteligence. Ta širok pojem omogoča podjetjem ali organizacijam vpogled v delovanje njihovih kritičnih funkcij skozi orodja za poročila, analizo in vizualizacije.
Na podlagi privzetega modela uvajanja informacijskih rešitev smo zapisali usklajene prilagoditve in jih preverili na primeru implementacije rešitve v koncernu Kolektor. S tem specialističnem delom smo skozi implementacijo rešitve raziskali in analizirali prilagojeno metodologijo uvajanja rešitev poslovne inteligence in ključnih faktorjev uspeha na konkretnem primeru.
Naloga predstavlja model uvajanja in ključne dejavnike uspešnosti. Skozi nalogo smo pridobili odgovor na vprašanje, ali lahko to zapišemo kot novi prilagojeni model uvajanja z določenimi lastnostmi in določimo dejavnike uspešnosti, ki pomenijo dodano vrednost za podjetje, v katerem se taka ali podobna rešitev poslovne inteligence uvaja. Ključne besede: poslovna inteligenca, vizualizacija podatkov, integracija sistemov, model implementacije informacijske rešitve, ključni dejavniki uspeha Objavljeno v DKUM: 07.07.2016; Ogledov: 2010; Prenosov: 93 Celotno besedilo (2,07 MB) |
5. ANALIZA UPRAVLJANJA IN OBVLADOVANJA INTEGRIRANIH SISTEMOV MANAGEMENTA GLEDE NA DOSEGANJE CILJEV POSLOVANJA ORGANIZACIJAndreja Kompan, 2014, magistrsko delo Opis: V magistrski nalogi obravnavamo osnovne komponente različnih sistemov managementa, ki jih imajo organizacije vpeljane v svoje okolje, kot so standardi: sistem managementa kakovosti (ISO 9001), sistem managementa varovanja okolja (ISO 14001), sistem managementa varnosti in zdravja pri delu (BS OHSAS 18001 ) ter sistem managementa za varovanje informacij (ISO/IEC 27001), in ali imajo organizacije sisteme managementa integrirane. Glavni namen raziskave je proučiti ali imajo organizacije v svojem okolju vpeljanih več sistemov managementa, ali imajo vpeljane sisteme managementa integrirane, kako vpeljava sistemov managementa vpliva na dejavnost managementa kakovosti in na organiziranost organizacije, ter kakšni so doseženi učinki vpeljanih sistemov managementa.
V začetnih poglavjih smo na podlagi pregleda literature in izsledkov izvedenih raziskav predstavili osnovne pojme in ugotovitve raziskav avtorjev, ki proučujejo sisteme managementa in integracijo sistemov managementa v organizacijah. Pri proučevanju sistemov managementa in integracije smo se osredotočili na organizacije v Sloveniji, ne glede na velikost, število zaposlenih in dejavnost, ki jo izvajajo. Podatki za izvedeno raziskavo so bili zbrani z izdelanim vprašalnikom, ki smo ga v reševanje organizacijam posredovali v obdobju od maja do julija 2013. Skupno smo zbrali in proučili rezultate sto treh odgovorov. Za proučevanje smo obravnavali značilnosti celotnega vzorca organizacij in znotraj tega preverjali vpliv dejavnosti managementa kakovosti in organiziranost organizacij glede na doseganje uspešnosti in učinkovitosti vpeljanih sistemov managementa v organizacijsko okolje. Za naveden sklop vprašanj smo z uporabo faktorske analize in Pearsonovim koeficientom korelacije oblikovali stanje vplivanja dejavnosti managementa kakovosti in organiziranosti organizacije, izvajanje učinkovitost in uspešnost poslovanja organizacije. V nadaljevanju smo proučili razloge/prednosti in ovire/slabosti, ki jih organizacije zaznavajo ob integraciji sistemov managementa in z uporabo T-testa preverili pomembnost skupnih elementov: planiranje, izvajanje, preverjanje, ukrepanje in vodstveni pregled v organizacijah, ki imajo sisteme managementa integrirane in organizacijah, ki sistemov nimajo integriranih.
Izsledki raziskave nakazujejo, da imajo organizacije vpeljanih več sistemov managementa (55,3 %), od tega je integracijo sistemov managementa izvedlo 42,68 % organizacij, 57,32 % pa integracije sistemov managementa ni izvedlo. Rezultati raziskave so pokazali, da obstaja močna povezava med dejavnostjo managementa kakovosti in organiziranostjo organizacij. Izmed navedenih dejavnikov, dejavnost managementa kakovosti pozitivno in statistično značilno vpliva na dejavnik uspešnosti in učinkovitosti, medtem ko vpliva dejavnikov uspešnosti in učinkovitosti, na organiziranost organizacije, nismo uspeli dokazati. Zaključki izvedene raziskave nakazujejo, da management v organizaciji spodbuja načrtovanje in razvoj organizacije, dobre rezultate dela in pripravljenost na spremembe, skrbi, da so strateški načrti dobro pripravljeni in podpira vpeljavo novih pristopov. Ključne besede: kakovost, sistemi managementa, integracija sistemov managementa. Objavljeno v DKUM: 03.06.2014; Ogledov: 1343; Prenosov: 177 Celotno besedilo (3,07 MB) |
6. RAZVOJ OHIŠJA VODNIKOV S POMOČJO INTEGRACIJE SISTEMOVIzidor Zupanc, 2011, specialistično delo Opis: Konkurenčna prednost uspešnih podjetij je predvsem hitra odzivnost na zahteve, ki jih narekuje trg. V zadnjih letih se je podjetje Gorenje na trgu pojavilo z izdelki višjega cenovnega razreda. Zaradi slabše poznane blagovne znamke in precejšnega povečanja cene aparatov nove generacije NGC 600, prodaja ni dosegla zastavljenih ciljev. Analiza trga je pokazala, da mora podjetje na trgu nastopiti z aparati nižjega cenovnega razreda.
V moji nalogi sem se osredotočil na kakšen način pristopiti k razvoju Basic aparata, z upoštevanjem časovnih in stroškovnih trendov, ki jih zahteva trg. Z združevanjem različnih metod optimizacije stroškov, dela in materiala, sem skozi nalogo pokazal postopek razvoja in integracije novega izdelka (ohišja vodnikov), ter njegovo uvedbo v proizvodnjo.
Za uspešen razvoj novih izdelkov sem predstavil pravila, ki jih je potrebno upoštevati pri načrtovanju prilagodljivih obdelovalnih sistemov za njihovo optimalno delovanje, z vključevanjem vseh zaposlenih v podjetju. Ključne besede: Prilagodljivi obdelovalni sistemi, proces nenehnih izboljšav, organizacija dela, integracija CAD sistemov, zmanjševanje stroškov, kakovost Objavljeno v DKUM: 07.11.2011; Ogledov: 2289; Prenosov: 121 Celotno besedilo (2,78 MB) |
7. ANALIZA IN PRIMERJAVA ERP REŠITEV NA PRIMERU SAP IN ORACLEMatjaž Podgornik, 2010, diplomsko delo Opis: Osrednja tema diplomskega dela je informacijski sistem (IS) podjetja SAP ter primerjava s produktom konkurenčnega podjetja Oracle. Razložena je osnova informacijsko poslovnih rešitev, podrobna razčlenitev sistema SAP R/3 ter najnovejšega SAP ERP.
Lotili smo se opisa tehničnih možnosti integracije sistema SAP z drugimi sistemi. Pri integracijah smo zasledili enostavnost uporabe spletnih storitev ter prednosti uporabe storitveno usmerjenih arhitektur (SOA).
Izvedli smo primerjavo informacijskih sistemov podjetja SAP ter Oracle, ki je bila narejena z več parametričnim odločitvenim modelom. S tem odločitvenim modelom smo želeli predstaviti sistem učinkovitega odločanja, sploh pri tako zahtevnih in dragih investicijah. Primerjava je pokazala, da sta sistema tehnično primerljiva. Podjetje, ki uvaja nov IS, določi pomembnost kriterijev glede na njihove potrebe in poslovanje.
Na koncu diplomskega dela je opis postopka uvedbe informacijskega sistema SAP ter kako je uvedba uspela v podjetju Mikro+Polo. Ključne besede: SAP, Oracle, ERP, informacijski sistemi, spletne storitve, integracija sistemov, odločitveni sistemi Objavljeno v DKUM: 09.03.2010; Ogledov: 4064; Prenosov: 546 Celotno besedilo (1,01 MB) |
8. Uporaba računalniško podprte procesne tehnike za integracijo industrijskih procesovHela Tokoš, 2009, doktorska disertacija Opis: Procesna integracija je učinkovito orodje, ki omogoča podjetjem, da obstoječo proizvodnjo prilagodijo načelom trajnostnega razvoja, saj lahko z integracijo znižajo porabo sveže vode, toplote, električne energije in drugih virov ter zmanjšajo okoljske obremenitve. Orodja računalniško podprte procesne tehnike, ki temeljijo na matematičnem programiranju, omogočajo sistematično in simultano obravnavanje procesnih problemov. Uporaba v realnih industrijskih primerih pogosto zahteva različne modifikacije modelov, da bi jih prilagodili dejanskem stanju v proizvodnji in dobili uporabne rezultate za podjetje. V doktorski disertaciji smo se osredotočili na znižanje porabe treh najpomembnejših virov, tj. vode, toplote in električne energije, ter na kvantitativno oceno trajnostnih kazalcev.
V primeru integracije vodnega sistema smo izhajali iz mešanega celoštevilskega nelinearnega problema (MINLP), ki sta ga razvila Kim in Smith (2004) za načrtovanje šaržnih vodnih sistemov. Njuno matematično formulacijo smo nadgradili za potrebe študijskega primera z možnostmi za: a) ponovno uporabo vode med kontinuirnimi in šaržnimi pocesi, b) namestitev zbiralnika za neizkoriščen odpadni koninuirni tok, ki se lahko ponovno uporabi v časovnih intervalih, ko kontinuirni proces ne obratuje in c) namestitev lokalnih čistilnih naprav na mestu nastajanja odpadne vode. Model omogoča izbiro med šaržnimi in kontinuirnimi čistilnimi napravami ter simultano določi časovni načrt obratovanja šaržnih čistilnih naprav glede na nespremenljiv časovni načrt proizvodnje. Za integracijo vodnih sistemov več obratov smo v doktorski disertaciji predlagali večnivojski pristop, ki temelji na uporabi razvitih modelov. Pristop smo preizkusili pri integraciji vodnih porabnikov proizvodnega in polnilnega sektorja na realnem industrijskem primeru pivovarne.
V primeru toplotne integracije šaržnih procesov smo izhajali iz mešanega celoštevilskega linearnega problema (MILP), ki sta ga razvila Lee in Reklaitis (1995) za integracijo cikličnih šaržnih procesov. Privzeti model iz literature smo spremenili v treh korakih z namenom, da ga prilagodimo dejanskem stanju v proizvodnji: a) v časovni načrt smo poleg toplih in hladnih tokov vključili tudi procese brez temperaturnih sprememb, b) omogočili smo cepljenje tokov oz. večkratne stike in c) definirali ekonomsko namensko funkcijo namesto relativnega prihranka kot v osnovni formulaciji. Razširjeni problem MILP smo preizkusili na primeru varilnice v pivovarni.
Poligeneracijski sistemi omogočajo hkratno pridobivanje električne in/ali mehanske energije ter toplote in hladu iz istega goriva. Za primer pivovarne smo razvili poenostavljen matematični model MILP za študijo možnosti različnih poligeneracijskih sistemov in izbor optimalnega. V superstrukturo smo vključili kogeneracijske in trigeneracijske sisteme s protitlačno parno turbino in kogeneracijski sistem s plinsko turbino.
Podjetja nadzirajo svoj napredek k trajnostni proizvodnji in celotnemu poslovanju s spremljanjem okoljskih, družbenih in ekonomskih kazalcev ter sestavljenega kazalca trajnostnega razvoja. Zato smo poleg ekonomskih učinkov rezultatov procesne integracije analizirali tudi njihov vpliv na trajnostne indikatorje.
V študijskem primeru obrata pivovarne bi s predlaganimi integracijskimi ukrepi znižali specifično porabo vode za 25 % in specifično porabo toplote za 3,2 %. Z namestitivijo kogeneracijskega sistema s protitlačno parno turbino bi znižali strošek nakupa električne energije za 42 % in emisijo CO2 za 45 %. Ekonomska upravičenost vseh projektov je pozitivna. Izboljšal bi se tudi indeks trajnostnega razvoja in sicer za 2 %. Ključne besede: integracija vodnih sistemov, toplotna integracija, poligeneracija, šaržni procesi, kontinuirni procesi, retrofit, industrijska aplikacija Objavljeno v DKUM: 22.12.2009; Ogledov: 4423; Prenosov: 224 Celotno besedilo (2,32 MB) |
9. INFORMACIJSKA INTEGRACIJA PLAČILNIH SISTEMOVMihaela Požek, 2009, diplomsko delo Opis: Področje plačilnih sistemov v osnovi temelji na ustrezni informacijski podpori, ki zagotavlja opravljanje storitev plačilnega prometa ter izpolnjuje zahteve glede varnosti in standardov pri delovanju plačilnih sistemov. Plačilni sistemi so v razvitih gospodarstvih pomemben del finančne infrastrukture, saj omogočajo poravnavo denarnih obveznosti, ki nastanejo pri poslovanju ekonomskih subjektov in s tem vplivajo na splošno stabilnost in učinkovitost gospodarstev. Informacijske integracija na področju plačilnih sistemov zahteva visoko razvito informacijsko tehnologijo, ki podpira standarde, upošteva pravila delovanja in varnosti pri poslovanju.
Razvoj informacijske tehnologije in proces globalizacije evropskega gospodarstva sta dejavnika, ki v bančni sektor prinašata novosti in razvoj novih oziroma izpopolnjenih storitev plačilnega prometa. Pomemben projekt v okviru informacijske integracije plačilnih sistemov je vzpostavitev delovanja plačilnega sistema SEPA, ki nudi storitev opravljanja plačilnega prometa v evrih vsem uporabnikom znotraj Evrope pod enakimi pogoji za vse transakcije tako znotraj državnih meja kot za čezmejna plačila. Začetek delovanja sistema SEPA je bil januarja 2008, ko so banke strankam ponudile prve SEPA plačilne instrumente — SEPA plačilne kartice, sicer je popolna uvedba projekta SEPA predvidena do konca leta 2010. Poudariti velja, da projekt SEPA prinaša pomembne prednosti za poslovanje podjetjih in posameznikov. SEPA prinaša večjo konkurenco, kar omogoča cenejše in dostopnejše opravljanje storitev plačilnega prometa, prinaša tehnične inovacije in vseevropsko standardizacijo. Z vidika banke je sicer začetni ekonomski vpliv negativen, kajti zmanjšujejo se prihodki iz naslova opravljenih storitev plačilnega prometa in tudi stroški prehoda na novo infrastrukturo so visoki. Kljub vsemu projekt SEPA velja za dolgoročno investicijo, ki bo prinašala pozitivne ekonomske učinke. Storitve bank bodo izpopolnjene in s časoma bodo banke nudile tudi nove storitve, kar bo vsekakor na ravni celotnega evropskega gospodarstva prinašalo pozitiven vpliv. Ključne besede: plačilni sistemi, plačilni instrumenti, SEPA, standardi na področju plačilnih sistemov, informacijska integracija, finančna integracija Objavljeno v DKUM: 08.12.2009; Ogledov: 1906; Prenosov: 185 Celotno besedilo (383,32 KB) |
10. VREDNOTENJE ZMOGLJIVOSTI TEHNOLOGIJ ZA INTEGRACIJO INFORMACIJSKIH SISTEMOVMarko Tekavc, 2009, magistrsko delo Opis: Tipično v organizacijah obstajajo številne heterogene aplikacije, sistemi, komponente in podatkovni viri, ki jih želimo povezati v celovite informacijske rešitve. Zato integracija danes predstavlja enega ključnih področij poslovnih rešitev. Z zrelostjo tehnologij za povezovanje se večajo tudi pričakovanja in zahteve glede zagotavljanja kakovosti storitev, v prvi vrsti zmogljivosti in zanesljivosti.
V magistrskem delu smo zato celovito naslovili področje vrednotenja zmogljivosti integracijskih tehnologij. Pregledali smo različne vzorce in tehnike povezovanja, predstavili arhitekturo, programski model in ključne lastnosti treh najpomembnejših javanskih tehnologij za povezovanje sistemov ter opravili medsebojno funkcionalno primerjavo le teh. Vpeljali smo model, ki s skupino predlaganih ključnih aktivnosti, predstavlja temelje za izdelavo načrta pri izvajanju vrednotenja zmogljivosti tehnologij za integracijo sistemov. Poiskali in ovrednotili ali implementirali smo orodja za testiranje zmogljivosti na platformi Java in jih skupaj s predstavljenim modelom, uporabili za izvedbo meritev zmogljivosti.
Ovrednotili smo zmogljivosti predstavljenih integracijskih mehanizmov, pri čemer smo se osredotočili na merjenje maksimalne propustnosti ter povprečne in maksimalne latence, pri različnih scenarijih in arhitekturah povezovanja. Na osnovi rezultatov meritev smo, iz zmogljivostnega vidika, medsebojno primerjali različne javanske tehnologije za integracijo informacijskih sistemov. Izdelali smo splošne napotke in priporočila, ki nam služijo kot osnova za pripravo ustreznih testnih scenarijev pri izvajanju vrednotenja zmogljivosti tehnologij za integracijo informacijskih sistemov.
Rezultati magistrskega dela prinašajo tudi praktično vrednost za organizacije, ki se ukvarjajo z integracijo informacijskih sistemov, saj predstavljen model, orodja, rezultati in analiza opravljenih meritev, organizacijam predstavljajo celovit pristop k izvajanju vrednotenja zmogljivosti tehnologij za integracijo informacijskih sistemov. Ključne besede: integracija informacijskih sistemov, vrednotenje zmogljivosti, oddaljeni klici metod, sporočilni sistemi, spletne storitve Objavljeno v DKUM: 09.09.2009; Ogledov: 3298; Prenosov: 0 |