| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 335
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Učinkovita uporaba družbenih omrežij pri gradnji in promociji nove blagovne znamke
Amadea Peršuh, 2024, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo obravnava pomen uporabe družbenih omrežij v kontekstu gradnje in promocije blagovne znamke, zlasti za nova podjetja v dinamičnem poslovnem okolju. Osredotoča se na MissTote, novo znamko, ki proizvaja inovativne bombažne torbice z žepi, z namenom reševanja organizacijskih izzivov vsakdanjega življenja. Glavni poudarek raziskave je razumevanje, kako učinkovito izbrati in uporabiti družbena omrežja (Facebook, Instagram, TikTok) za promocijo blagovne znamke. Raziskava preučuje vlogo vsebine na družbenih omrežjih pri privabljanju in zadrževanju pozornosti ciljne publike ter analizira, kateri formati objav (slike, video) so privlačnejši in interaktivni. Metode raziskave vključujejo analizo obstoječe literature, poglobljeno študijo primerov znamke MissTote in analizo objav na družbenih omrežjih (doseg, interakcija). S tem bosta zagotovljena teoretični in praktični vpogled v uporabo družbenih omrežij v digitalnem marketingu ter njihov vpliv na gradnjo blagovne znamke. Cilja diplomskega dela sta razumevanje in identifikacija smernic za učinkovito uporabo družbenih omrežij pri gradnji trajne in prepoznavne blagovne znamke, kar prispeva k praktičnim vpogledom in teoretičnemu razumevanju tega marketinškega pristopa.
Ključne besede: gradnja blagovne znamke, družbena omrežja, promocija, MissTote, digitalni marketing
Objavljeno v DKUM: 09.09.2024; Ogledov: 76; Prenosov: 18
.pdf Celotno besedilo (1,96 MB)

2.
Interna navodila po zakonu o javnih naročilih in izjeme : diplomsko delo
Tjaša Krunić, 2024, diplomsko delo

Opis: Pod javna naročila opredeljujemo vsa naročila, ki jih izvajajo državni organi, organi samoupravnih lokalnih skupnosti, javni zavodi, javna podjetja. Javno naročilo je vsakršno naročilo blaga, storitev ali gradnje, ki ga ustanova izvede in ki so nujno potrebna za njihovo delovanje. Seveda, ob upoštevanju Zakona o javnih naročilih (ZJN – 3), je ključno slediti osrednjim načelom, ki zavezujejo naročnike, kot so gospodarnost, učinkovitost, transparentnost, enakopravnost in sorazmernost. Obstaja tudi možnost prilagoditve svojih pravilnikov znotraj Zakona o javnih naročilih, ki zaostruje pogoje naročanja v določeni ustanovi. Pravilnik se pripravi na podlagi ZJN – 3, vendar dodatno specificira pogoje za naročnika. Vse se spremeni, v kolikor pride do naravne ali druge nesreče. V teh primerih za naročilo blaga, storitve ali gradnje naročnik ne more postopati po ZJN – 3 zaradi nujnosti, življenjsko in premoženjsko ogrožajočih posledic, do katerih bi lahko naravna ali druga nesreča privedla. V teh primerih se izvede naročilo blaga, storitve ali gradnje pri dobavitelju, kjer je glavni pogoj čim prejšnja zagotovitev blaga ali izvedba storitve. Naročilo mora biti izvedeno čim prej, da se lahko zagotovijo osnovni pogoji za življenje ter prepreči nadaljnja nevarnost. V diplomskem delu bomo predstavili javna naročila ter njihov pomen v javnem sektorju, se osredotočili na prednosti in slabosti pri javnih naročilih po izjemi. Predstavili veljavno zakonodajo za izvedbo teh javnih naročil ter analizirali primere javnih naročil oziroma naročil blaga in storitev v primeru naravnih ali drugih nesreč v Mestni občini Maribor. V samem diplomskem delu bomo na podlagi primerov naravnih ali drugih nesreč v Mestni občini Maribor raziskali, kakšna je bila poraba sredstev, kateri so bili ponudniki ter kakšna je bila pravna podlaga za izvedbo storitev oziroma dobavo blaga. Prav tako bomo raziskali, katere obrazce je potrebno izpolniti, iz katerega proračunskega vira se črpajo sredstva in na podlagi česa jih občina pridobi.
Ključne besede: javna naročila, ZJN – 3, izjeme, javni sektor, blago, storitve, gradnja, naravne in druge nesreče
Objavljeno v DKUM: 04.07.2024; Ogledov: 123; Prenosov: 8
.pdf Celotno besedilo (1,40 MB)

3.
Prvi diplomanti in začetek novogradnje Medicinske fakultete
Ivan Krajnc, 2010, predgovor, uvodnik, spremna beseda

Ključne besede: Medicinska fakulteta Maribor, diplomanti, gradnja stavbe, študij medicine
Objavljeno v DKUM: 16.04.2024; Ogledov: 148; Prenosov: 3
.pdf Celotno besedilo (75,75 KB)
Gradivo je zbirka in zajema 1 gradivo!

4.
Nagovor dekana red. prof. dr. Ivana Krajnca ob otvoritvi Medicinske fakultete Univerze v Mariboru Maribor 18. september 2013
Ivan Krajnc, 2013, predgovor, uvodnik, spremna beseda

Ključne besede: otvoritev nove zgradbe, medicina, gradnja
Objavljeno v DKUM: 12.04.2024; Ogledov: 143; Prenosov: 5
.pdf Celotno besedilo (391,98 KB)
Gradivo ima več datotek! Več...
Gradivo je zbirka in zajema 1 gradivo!

5.
Vpliv energetske učinkovitosti na stroške obratovanja in vzdrževanja večstanovanjske stavbe : magistrsko delo
Matjaž Hozjan, 2023, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo obravnava energetsko učinkovitost večstanovanjskih stavb z analizo investicijskih stroškov in obratovalnih ter vzdrževalnih stroškov. Teoretični del zajema koncept energetske učinkovitosti, trende gradnje nizkoenergijskih in skoraj ničenergijskih hiš, relevantno zakonodajo, ter razlago pojmov obratovanja in vzdrževanje stavb. Praktični del vključuje primerjavo investicijskih stroškov in stroškov v času obratovanja stavbe za dva energetska nivoja na konkretnem primeru stavbe, s poudarkom na vplivu toplotnoizolacijskega materiala in stavbnega pohištva. Rezultati kažejo, da povečanje učinkovitosti izboljšuje ekonomičnost obratovanja in vzdrževanja stavbe, kljub višjim investicijskim stroškom. Z analizo ugotavljamo, da debelina in tehnične lastnosti materialov vplivajo na zmanjšanje stroškov ogrevanja ter predstavljajo ključne energetske rešitve za zmanjšanje stroškov ogrevanja večstanovanjskih stavb. Analiza, ki smo jo izvedli v aplikativnem delu je pokazala, da dodatno zniževanje toplotnih izgub v stavbi, ki že izpolnjuje pasivni standard, ni smiselno in skozi kazalce ekonomske upravičenosti investicije, niti upravičeno. Izkazala se je potreba po natančnem načrtovanju in gradnji energetsko učinkovitih stavb kot ključna prioriteta k trajnostnemu razvoju
Ključne besede: energetsko varčna gradnja, energetska učinkovitost, obratovalni stroški, stroški vzdrževanja, analiza občutljivosti.
Objavljeno v DKUM: 21.12.2023; Ogledov: 348; Prenosov: 0
.pdf Celotno besedilo (7,68 MB)

6.
Nekateri vidiki stanovanjske problematike v Sloveniji
Andrej Božin, Blaž Grudnik-Tominc, 2012, strokovni članek

Opis: Z vidika zagotavljanja ponudbe stanovanj je stanovanjska politika neločljivo povezana z gradbeništvom, ki je pomembna gospodarska panoga. V Sloveniji je svoj največji razcvet gradbeništvo doseglo leta 2008, gospodarska kriza pa je gradbeništvo prizadela bolj, kot v povprečju ostalo gospodarstvo. Gradnja, vzdrževanje stanovanj in bivanje v njih prinašajo tudi številne negativne vplive na okolje. V skladu s EU smernicami, je Slovenija v Nacionalnem akcijskem načrtu za energetsko učinkovitost za obdobje 2008 - 2016, kot svoje cilje opredelila predvsem spodbujanje izboljšanja energijske učinkovitosti stavb ter spodbujanje tehnološkega razvoja na področju materialov, stavbnega pohištva, energetskih tehnologij idr. Za Slovenijo je značilen visok delež lastniško zasedenih stanovanj, kar ima več negativnih posledic. Visok delež lastniških stanovanj je tako eden od pomembnih razlogov za nizko mobilnost ljudi, kar ima negativne posledice tudi na trg delovne sile. Ukrepi stanovanjske politike v Sloveniji, ki so že od ustanovitve Stanovanjskega sklada RS deležni veliko kritike, so v preteklosti vodili zlasti v podporo povpraševanju po stanovanjih in s tem posledično do cenovne precenjenosti stanovanjskih enot. Stanovanjska politika bi se zato morala osredotočiti na uravnovešenje ponudbe in povpraševanja po stanovanjih, ob hkratni usmerjenosti v trajnostno in energetsko učinkovito gradnjo. Kot eno izmed možnosti predlagamo usklajeno delovanje občin z urejanjem komunalno opremljenih parcel ob pomoči sredstev iz evropskih strukturnih skladov ter skladov, ki bodo spodbujali trajnostno usmerjeno gradnjo.
Ključne besede: stanovanja, stanovanjska gradnja, stanovanjska politika, okolje, trajnostni razvoj
Objavljeno v DKUM: 06.09.2023; Ogledov: 279; Prenosov: 0

7.
Idejni načrt hleva za krave molznice ter adaptacija obstoječih hlevov
Tadej Raduha, 2022, diplomsko delo

Opis: Na kmetiji Raduha so se odločili za gradnjo novega hleva za krave molznice. Pri tem izbirajo med hlevoma za 60 in 80 krav v laktaciji. Za lažjo odločitev so v diplomskem delu zasnovani dva idejna načrta hlevov za omenjeno število živali in načrt adaptacije obstoječih objektov. Da bi omenjeni hlevi bili v skladu z najnovejšimi kriteriji, so podrobneje proučeni različni sistemi nastanitve, prezračevanja in osvetlitve. Kot rezultat tega sta nastali idejni rešitvi hlevov z dimenzijami 55,8 × 32,3 m (hlev 1) in 75,7 × 31 m (hlev 2). Krave v laktaciji se nahajajo na sistemu globokih ležalnih boksov, presušene živali pa so glede na stadij brejosti ločene v dva predela. Prvi predel predstavljajo globoki ležalni boksi, drugega pa skupinski porodni boksi na globokem nastilju. V obeh hlevih bodo rešetkasta tla in robotska molža. Zaradi visečega terena se bo gnojevka skladiščila v kanalih pod rešetkastimi tlemi. Prezračevanje bo naravno, za hlajenje živali pa se bo uporabljalo aksialne ventilatorje.
Ključne besede: govedo, gradnja, hlevi, tehnologija, nastanitev, prezračevanje
Objavljeno v DKUM: 02.12.2022; Ogledov: 1102; Prenosov: 100
.pdf Celotno besedilo (3,01 MB)

8.
Statična in dinamična analiza objekta v centru za bivanje in aktivnosti starostnikov v občini Hoče - Slivnica : magistrsko delo
Tomaž Kralj, 2022, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu smo obravnavali nosilne konstrukcije iz lesa. Osredotočili smo se na montažno gradnjo, in sicer na tako imenovani okvirno-panelni sistem. Na primeru dvoetažnega objekta v Centru za bivanje in aktivnosti starostnikov v občini Hoče - Slivnica smo izvedli statično in dinamično analizo. V dinamični analizi smo analizirali vpliv uporabe leseno-steklenih stenskih elementov, pri katerih je steklo uporabljeno kot nosilni element. Izvedli smo dinamično analizo dveh modelov: 1. model je izveden samo iz klasičnih stenskih modelov, pri 2. modelu smo klasičnim stenskim elementom dodali še leseno-steklene stenske elemente. Dodani leseno-stekleni elementi dodatno prispevajo k togosti konstrukcije. Pri obeh 3D računskih modelih smo stenske elemente modelirali kot palične okvirje s podajno fiktivno diagonalo, s katero simuliramo togost posameznega stenskega elementa. Dobljene rezultate smo primerjali in s tem upravičili uporabo leseno-steklenih stenskih elementov. V analizi obeh objektov smo obravnavali horizontalne pomike, nihajne čase, položaj masnega in togostnega središča ter nosilnost oziroma izkoriščenost posameznih stenskih elementov. Poleg navedenega je bila izvedena tudi statična analiza elementov za prevzem vertikalne obtežbe. Statična analiza je standardna brez kakršnih koli posebnosti. Na začetku dela smo obravnavali še les kot material, leseno gradnjo v kombinaciji s steklom, steklo kot material in leseno-steklene kompozite za zagotavljanje horizontalne stabilnosti objekta.
Ključne besede: gradbeništvo, lesene gradnje, okvirno-panelna gradnja, nosilno steklo, statična in dinamična analiza
Objavljeno v DKUM: 18.11.2022; Ogledov: 752; Prenosov: 160
.pdf Celotno besedilo (7,96 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

9.
Pravica graditi v postopku izdaje gradbenega dovoljenja (legalizacije) : magistrsko delo
Nik Fanedl, 2021, magistrsko delo

Opis: Pravica graditi v postopku izdaje gradbenega dovoljenja in v postopkih legalizacije je urejena enako, bistvena razlika v veljavni ureditvi je le v primeru legalizacije objekta daljšega obstoja, kjer se ne preverja pravice graditi za gradnjo priključkov na javno infrastrukturo. Do sprejetja Gradbenega zakona na področju legalizacije ni bilo nikakršnega razvoja, zato se tudi pravica graditi v okviru postopkov legalizacije ni mogla razvijati. Z razvojem institutov legalizacije se bo razvijala tudi pravica graditi, vendar počasneje, ker nadaljnji razvoj pomeni omejevanje lastninske pravice. Dejstvo je, da so nelegalne gradnje v Sloveniji pogoste, razlog za mnoge je tudi nemožost izkazati pravico graditi, predvsem za gradnjo priključkov na javno infrastrukturo. Zaradi navedenega je potrebno tako pri razvoju legalizacije kot pri razvoju pravice graditi tehtati med statusom legalnih in nelegalnih objektov ter med zasebnim interesom čim manjših posegov in motenj na zemljiščih (lastnini) ter javnim interesom širjenja komunalne infrastrukture ter zaračunavanja dajatev. Pri tem bo potrebno paziti, da se ne bo bolj izplačalo graditi brez gradbenega dovoljenja in da se bo kršitve ustrezno sankcioniralo. Del razvoja obeh institutov ter celotne področne zakonodaje pa mora predstavljati tudi opismenjevanje prebivalstva z vidika namena in pomena gradbene ter prostorske zakonodaje.
Ključne besede: lastninska pravica, služnost, dokazilo o pravici graditi, nelegalna gradnja, objekt daljšega obstoja, soglasje solastnikov, priključki na javno infrastrukturo
Objavljeno v DKUM: 18.10.2021; Ogledov: 1277; Prenosov: 222
.pdf Celotno besedilo (1,34 MB)

10.
Alternativna stanovanjska gradnja: projektiranje osnovnega življenjskega prostora : magistrsko delo
Dejan Vrbančič, 2021, magistrsko delo

Opis: lovenija je področje stanovanjske preskrbe prepustila prostemu trgu, posledica so visoke cene lastniških in najemnih stanovanj. V magistrskem delu smo opozorili na težave in pomanjkljivosti nepremičninskega trga ter stanovanjske politike v Sloveniji. Predstavljen je alternativni model stanovanjske gradnje, s študijo fleksibilne prefabricirane in dostopne stanovanjske arhitekture. Zasnovani sistem gradnje je z uporabo različnih tipologij preizkušen na dveh mestnih lokacijah v Mariboru. Naloga se zaključi z ekonomsko študijo primerjave zasnovanega alternativnega sistema in klasičnega sistema gradnje.
Ključne besede: stanovanjska politika, alternativna stanovanjska gradnja, fleksibilna arhitektura, prefabrikacija, socialna gradnja, Maribor
Objavljeno v DKUM: 07.10.2021; Ogledov: 1181; Prenosov: 172
.pdf Celotno besedilo (35,48 MB)

Iskanje izvedeno v 0.86 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici