| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 4 / 4
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Mešanice polisaharidno/sintetičnih gostil v reaktivnem tisku
Mateja Vrblač, Sonja Šostar-Turk, 2000, izvirni znanstveni članek

Opis: Uporaba sintetičnih gostil daje odlično globino barvnih tonov v reaktivnem tisku in hkrati predstavlja tudi zanimivo alternativo alginatom, ki se uporabljajo danes. Za uporabo teh sistemov je zelo pomembno dobiti natančne informacije o občutljivosti na strižno hitrost in na elektrolite. Viskozne in viskoelastične lastnosti tiskarskih barvnih gošč iz alginatnih in sintetičnih gostil ter njihovih mešanic smo raziskovali in primerjali z rezultati tiska. Ugotovili smo, da občutljivost sintetičnih gostil na elektrolite lahko uravnavamo z dodatkom alginata. Mešanice gostil kažejo lastnosti med sintetičnimi in alginatnimi gostili in predstavljajo zanimivo alternativo.
Ključne besede: tekstilna industrija, tiskanje tekstilij, reaktivna barvila, alternativna gostila, alginat, poliakrilat, lastnosti gostil, kakovost odtisov, reologija, barvna metrika
Objavljeno v DKUM: 31.08.2017; Ogledov: 1203; Prenosov: 147
.pdf Celotno besedilo (904,48 KB)
Gradivo ima več datotek! Več...

2.
PRIPRAVA IN LASTNOSTI ENCIMSKE TISKARSKE GOŠČE ZA TISKANJE CELULOZNEGA SUBSTRATA
Maja Mataič, 2010, diplomsko delo

Opis: Tiskanje je najbolj mnogostranski in pomemben tehnološki postopek, ki vpeljuje barve in dizajn na površino tekstilij. Naravna gostila imajo pri tiskanju tekstilij pomembno vlogo, saj so popolnoma biološko razgradljiva. Celulozna vlakna so najbolj pogosto tiskani substrati in reaktivna barvila so najbolj uporabljena barvila. Mnoge kemikalije, ki jih pri plemenitenju uporabljamo so še zmeraj toksične in/ali ekološko nesprejemljive, zato se jim poskušamo izogniti ali nadomestiti s sprejemljivimi. Reakcije, ki jih katalizirajo encimi, potekajo pri milejših pogojih (pH in temperaturi) hitreje in specifično, zaradi česar ne poškodujejo substrata in ne delujejo na druge komponente v sistemu. Z uporabo celulaznih encimov v postopku tiskanja celuloznih substratov z naravnimi gostili bi tako lahko z (delno ali popolno) razgradnjo celuloznega substrata dobili ekološko prijazen postopek tiskanja, hkrati pa tudi zanimive dezene, predvsem, če bi postopek encimskega tiskanja kombinirali s predhodnim ali naknadnim barvanjem substrata. Tako bi dobili možnost za kombinirano, strukturno in barvno vzorčenje materiala.
Ključne besede: encimi, tiskarska gostila, tiskarske gošče, tiskanje tekstilij, celuloza
Objavljeno v DKUM: 11.10.2010; Ogledov: 2825; Prenosov: 150
.pdf Celotno besedilo (3,54 MB)

3.
4.
Iskanje izvedeno v 0.1 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici