| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 9 / 9
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Razvoj sistema za podporo glasovanju z moduli esp32
Dane Porenta, 2024, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je opisana zasnova ter prototipni razvoj glasovalnega sistema, ki omogoča oddajo glasov brez dotika udeleženca glasovanja z namenom zmanjšanja verjetnosti prenosa okužb zaradi fizičnega stika z glasovalno enoto. V nalogi je naslovljena problematika neustrezne in drage informacijske podpore odločitvenim procesom v organizacijah. Predlagana rešitev je cenovno ugodna in enostavna za realizacijo kakor tudi uporabo. Razvitih je bilo več prototipov, izdelani pa sta bili tudi dve delujoči glasovalni enoti, vzpostavljen spletni strežnik, ki je središče celotnega sistema, ter uporabniški vmesnik. Celoten sistem deluje v omrežju LAN z izmenjavo sporočil JSON v realnem času po spletnih vtičnikih (ang. websocket). Opisan je metodološki pristop ter nabor strojne in programske opreme, tj. mikrokrmilnik ESP32 in njegove specifikacije, internet stvari, kiberfizični sistemi in prototipni razvoj. Pred izdelavo glasovalne enote smo na razvitih prototipih testirali različne kombinacije načina oddaje glasu brez dotika z uporabo diode LED, fotoupornika in laserskega modula. Rezultat je izdelan prototipni sistem v omrežju LAN z dvema glasovalnima enotama, strežnikom in uporabniškim vmesnikom. Pri realizaciji je bil uporabljen mikrokrmilnik ESP32 s kontrolnim algoritmom, razvitim v jeziku C++. Ključna novost je razvita funkcija oddaje glasu odločevalca brez fizičnega dotikanja glasovalne enote. Glede na rezultate izvedenih eksperimentov s tipali svetlobe smo se odločili za kombinacijo laserskega modula kot vira ter fotoupornika kot tipala. Omenjena kombinacija predstavlja osnovo brezkontaktnega stikala. Uporabljeni so bili trije laserji, in sicer rdeče, zelene in modre barve. Ko prekinemo laserski žarek, s pomočjo mikrokrmilnika ESP32 zaznamo spremembo na analognem vhodu tipala, kar šteje kot oddan glas. Na glasovalni enoti sta bila kot indikatorja uspešno oddanega glasu uporabljena laserski modul in LED-dioda ustrezne barve. Za vodjo glasovanja je bil razvit tudi uporabniški vmesnik, s katerim vodi glasovanje in spremlja rezultate. Pri razvoju smo uporabili jezike HTML, CSS in JavaScript. Osrednji del administratorskega dela je strežnik Ubuntu, ki uporablja Node.js z razvito strežniško aplikacijo v jeziku JavaScript. Strežnik sprejema sporočila od glasovalnih enot in uporabniškega vmesnika ter omogoča kontrolo izvedbe glasovanja. Za shranjevanje rezultatov je bila uporabljena podatkovna baza Redis.
Ključne besede: internet stvari, spletna vtičnica, JSON, ESP32, glasovanje
Objavljeno v DKUM: 10.06.2024; Ogledov: 133; Prenosov: 12
.pdf Celotno besedilo (2,97 MB)

2.
Razvoj mobilne aplikacije za glasovanje, podprto s tehnologijo veriženja blokov : diplomsko delo
Timotej Arnuš, 2022, diplomsko delo

Opis: Glavni cilj dela je izdelati in analizirati prototip aplikacije za glasovanje, ki temelji na verigi blokov. Predstavili in analizirali smo delovanje tehnologije veriženja blokov ter ali je sploh smiselno, da je glasovanje podprto s tako tehnologijo. Obravnavali bomo tudi postopke glasovanja. Na grobo bomo raziskali že nekatere obstoječe rešitve. Na koncu predstavimo še mobilno aplikacijo ter orodja, ki so nam pri razvoju pomagala.
Ključne besede: veriga blokov, pametna pogodba, glasovanje, varnost, denarnica
Objavljeno v DKUM: 20.12.2022; Ogledov: 703; Prenosov: 88
.pdf Celotno besedilo (1,82 MB)

3.
Pravna ureditev izrednega sklepa delniške družbe v slovenskem in nemškem pravu : magistrsko delo
Jan Ketiš, 2019, magistrsko delo

Opis: Izredni sklep delniške družba je urejen v slovenskem Zakonu o gospodarskih družbah (ZGD-1) in nemškem delniškem zakonu Aktiengesetz (AktG). ZGD-1 predstavlja temelj korporacijsko pravnega področja in v celoti ureja delniško družbo in izredni sklep delniške družbe. Izrednemu sklepu je v osnovi namenjen le 313. člen zakona, ki določa postopek sprejemanja izrednega sklepa. Dodatne zahteve, vezane na izredni sklep, ZGD-1 ureja posebej pri vsakem primeru, kjer zahteva izredni sklep. Enako nemški AktG namenja izrednemu sklepu en člen, 138. člen, posebne pogoje pa določa pri vsakem posameznem primeru. Statusna preoblikovanja nemški zakonodajalec ne ureja v AktG, ampak v zakonu o preoblikovanjih Umwandlungsgesetz (UmwG), ki ga je treba upoštevati glede izrednega sklepa pri pripojitvi in delitvi delniške družbe, če ima družba več razredov delnic. Izredni sklep, za razliko od skupščinskega sklepa, ni sklep, s katerim se sprejemajo odločitve v delniški družbi. Tako slovenski kot nemški zakonodajalec izredni sklep zahtevata k določenim najpomembnejšim odločitvam v delniški družbi. Za razliko od skupščinskega sklepa, o izrednem sklepu nimajo pravice glasovati vsi delničarji, ampak le določeni. Praviloma imetniki delnic določenega razreda, je pa potrebno v vsakem konkretnem primeru posebej ugotoviti, kdo ima pravico glasovati o izrednem sklepu. Ker nimajo pravice glasovati vsi delničarji, je glasovanje o izrednem sklepu vedno ločeno glasovanje, ki se lahko izvede na sami skupščini delniške družbe ali na ločenem zasedanju, kjer imajo pravico biti prisotni le delničarji, ki imajo pravico glasovati o konkretnem izrednem sklepu. Brez izrednega sklepa je skupščinski sklep ali odločitev poslovodstva neveljavna. Glede večine, potrebne za sprejetje izrednega sklepa, oba zakonodajalca napotujeta na smiselno uporabo določb o skupščinskih sklepih, po katerih se zahteva navadna večina oddanih glasov. Vendar pri posameznih primerih ZGD-1 in AktG zahtevata praviloma tričetrtinsko večino zastopanega kapitala. Pri ustvarjanju celotnega ZGD-1 se je slovenski zakonodajalec zgledoval po nemški korporacijsko pravni ureditvi, vsled česar je tudi področje izrednega sklepa urejeno v bistvenem delu popolnoma enako. Manjše razlike se pojavljajo le pri posameznih primerih, ko zakon zahteva izredni sklep.
Ključne besede: ZGD-1, AktG, delniška družba, izredni sklep, ločeno glasovanje, ločeno zasedanje.
Objavljeno v DKUM: 25.03.2019; Ogledov: 1447; Prenosov: 124
.pdf Celotno besedilo (676,41 KB)

4.
Digitalna indentiteta in elektronski sistem glasovanja
Nejc Toporiš, 2018, diplomsko delo/naloga

Opis: Diplomsko delo opisuje idejo združitve digitalne identitete z osebnimi dokumenti in možnost uporabe takšnega dokumenta za identifikacijo volivcev pri elektronski obliki volitev v Republiki Soveniji. Trenutno moramo državljani Republike Slovenije za digitalno identiteto zaprositi ločeno od izdaje osebnih dokumentov, kar predstavlja nepotreben postopek. Elektronski dokument, ki vsebuje digitalno identiteto bi bil lahko združen z osebnimi dokumenti, ki bi državljanu omogočali tako fizično identifikacijo, kot identifikacijo na svetovnem spletu. Poleg tega, da imamo v Sloveniji na voljo uradno kvalificirano potrdilo, kot obliko digitalne identitete, ki bi jo lahko uporabili za identifikacijo na elektronskih volitvah, državljani še vedno volimo na fizičnih volitvah s pomočjo papirnatih glasovnic. Način volitev bi lahko s tehnologijo hibridnih osebnih dokumentov spremenili iz fizičnega v elektronskega, pri katerm bi kvalificirano digitalno potrdilo uporabljali za identifikacijo volivcev. Cilj diplomske naloge je raziskati možnost združitve dokumentov za izkazovanje identitete z istimi dokumenti na spletu in v realnem svetu ter možnost uporabe takšnih dokumentov za identifikacijo udeležencih pri elektronskem glasovanju. Z diplomsko nalogo želim predstaviti idejo, ki bi jo lahko uporabili za elektronsko glasovanje na državnih referendumih. Z elektronsko obliko glasovanja, bi lahko v Sloveniji posodobili način volitev tako, da bi imeli volivci možnost izbire fizičnega obiska volišča ali oddaje glasovnice preko internetne povezave iz oddaljene lokacije. Pri tem bi informacijski sistem omogočal enostavno in avtomatično zbiranje ter štetje glasovnic. Za identifikacijo volivca bi poskrbeli s preverjanjem podatkov digitalne identitete zapisane v osebnih dokumentih. Volivec bi svoj osebni dokument vstavil v adapter na osebnem računalniku oziroma na volilni napravi, podobno kot vstavimi bančno kartico v bankomat. Portal eVolitve bi ob povezavi osebnega dokumenta preveril podatke v volilnem imeniku. Volilni imenik bi bil v obliki elektronske baze podatkov, ki bi vsebovala osebne podatke o volivcih, z namenom njihove identifikacije.
Ključne besede: Kvalificirano digitalno potrdilo, Identifikacija, Digitalna identiteta, Glasovanje
Objavljeno v DKUM: 17.09.2018; Ogledov: 1439; Prenosov: 163
.pdf Celotno besedilo (1,15 MB)

5.
Razvoj interaktivnega glasovalnega sistema s spletnim in strojnim vmesnikom
Gašper Pintar, 2017, diplomsko delo/naloga

Opis: Tema diplomske naloge je razvoj interaktivnega glasovalnega sistema s strojnim in spletnim vmesnikom, ki za delovanje ne potrebuje povezave v internet in temelji na odprtokodnosti. Za izdelavo programskega vmesnika smo uporabili obstoječe odprtokodne rešitve in jih prilagodili potrebam diplomskega dela. Razvoj sistema je potekal na računalniku z operacijskim sistemom Ubuntu 14.04 LTS 64-bit (Trusty Tahr) Desktop, na katerem teče strežnik glasovalnega sistema. Strojni del, ki se uporablja v namenskih glasovalnih enotah, temelji na odprtokodni platformi NodeMCU, ki za delovanje uporablja mikrokontroler ESP8266. Zbiranje glasov se vrši prek namenskih glasovalnih enot in prek spletnega vmesnika – spletna glasovalna enota. Glasovalne enote skrbijo za zajem glasov glasovalcev in posredovanje prejetih podatkov prek brezžične povezave na strežnik. Za brezžično povezavo med strežnikom in glasovalnimi enotami skrbi namenski brezžični usmerjevalnik. Strežniški del je razvit v programskem jeziku JavaScript in skrbi za komunikacijo z bazo podatkov Redis, obdelavo zajetih podatkov in vzpostavitev spletnega glasovalnega vmesnika za prikaz vprašanj in rezultatov. Spletni vmesnik glasovalne enote je razvit s pomočjo programskega ogrodja AngularJS kot enostranska aplikacija ter omogoča prikaz vprašanj, dodajanje vprašanj, prikaz vseh odgovorov in prikaz statistike.
Ključne besede: Glasovalni sistem, glasovanje, NodeMCU, Mikrokontroler, ESP8266, Odprta koda, node.js
Objavljeno v DKUM: 26.09.2017; Ogledov: 1186; Prenosov: 72
.pdf Celotno besedilo (1,49 MB)

6.
Informatizacija procesa volitev zastopnikov skupščine družbe za vzajemno zavarovanje
Zvonko Pešić, 2016, diplomsko delo/naloga

Opis: Vzajemna zdravstvena zavarovalnica, d.v.z., je leta 2011 na podlagi zakonske zahteve uspešno uvedla proces volitev zastopnikov skupščine družbe. Volilno pravico je imelo skoraj 870.000 članov zavarovalnice, ki so lahko glasovali na štiri različne načine, med drugim tudi po svetovnem spletu. V diplomskem delu predstavimo organizacijske izzive pri vzpostavitvi novega poslovnega procesa, opišemo ključne vidike njegove informatizacije in predstavimo tehnologije, uporabljene pri implementaciji. S kvalitativno analizo prepoznamo in ovrednotimo aktivnosti, primerne za optimizacijo procesa.
Ključne besede: informatizacija poslovnih procesov, elektronsko glasovanje, kvalitativna analiza
Objavljeno v DKUM: 06.09.2016; Ogledov: 1030; Prenosov: 78
.pdf Celotno besedilo (8,77 MB)

7.
8.
MNOŽIČNO ZUNANJE IZVAJANJE IN PRIMERJAVA POSLOVNIH MODELOV MNOŽIČNEGA ZUNANJEGA IZVAJANJA
Stanislav Brunčič, 2014, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu se bomo spoznali z množičnim zunanjim izvajanjem, ter podrobneje predstavili njegove oblike. Množično zunanje izvajanje postaja v globalnem merilu pomemben ekonomski dejavnik v podjetjih in tudi za posameznike. Z razvojem interneta se je pogostost uporabe množičnega zunanjega izvajanja precej povečala in na ta način omogoča dostop do več virov sredstev. Podrobneje bomo predstavili dva poslovna modela množičnega zunanjega izvajanja, oba poslovna modela sta predstavnika oblike mikrodela. Naš cilj je bil spoznati različne oblike množičnega zunanjega izvajanja ter ugotoviti možnosti in pogostost uporabe v Sloveniji. Prav tako smo želeli ugotoviti, če lahko množično zunanje izvajanje omogoči dodaten vir zaslužka ali celo primarni vir zaslužka prebivalcem Slovenije.
Ključne besede: množično zunanje izvajanje, množično financiranje, množično glasovanje, modrost množice, mikrodelo, mikrofinanciranje, Microworkers, Crowdflower
Objavljeno v DKUM: 22.06.2015; Ogledov: 1513; Prenosov: 149
.pdf Celotno besedilo (2,37 MB)

9.
SPLETNE REŠITVE ZA REALIZACIJO ELEKTRONSKIH VOLITEV
Andrej Mužič, 2013, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je predstavljena analiza spletnih rešitev za realizacijo elektronskih volitev. Pod drobnogled se vzame vse probleme in pogoje, s katerimi se lahko srečamo pri realizaciji elektronskih volitev. Podrobneje so predstavljene obstoječe rešitve različnih tipov elektronskih volitev po svetu. Temeljito so raziskane prednosti in slabosti posameznih rešitev. Podrobno je predstavljen primer oddaljenega elektronskega glasovanja v Estoniji. Izdelana in predstavljena je aplikacija oddaljenih elektronskih volitev z uporabo metode slepega podpisa. Na kratko je opisan postopek izdelave aplikacije in uporabljenih orodij. Podrobneje so analizirane ugotovitve uporabe metode slepega podpisa pri realizaciji oddaljenih elektronskih volitev.
Ključne besede: elektronske volitve, oddaljeno elektronsko glasovanje, slepi podpis
Objavljeno v DKUM: 08.04.2013; Ogledov: 1903; Prenosov: 203
.pdf Celotno besedilo (2,33 MB)

Iskanje izvedeno v 0.2 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici