| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 3 / 3
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Povezanost kliničnih kazalcev uspešnosti zdravljenja astme pri odraslih z nukleotidnimi polimorfizmi
Anton Lopert, 2015, doctoral dissertation

Abstract: Naši rezultati nakazujejo na podlagi polimorfizov rs9910408 v genu TBX21 in rs37973 v genu GLCCI1 možnost identifikacije bolnikov, ki se bodo boljše ali slabše odzvali na zdravljenje z IGK, kar bi lahko bilo v prihodnosti klinično pomembno. Polimorfizem rs9910408 v genu TBX21 smo povezali tako s porastom FEV1, kot z zmanjšanjem bronhialne preodzivnosti (porastom PD20 za metaholin) in izboljšanjem kvalitete življenja, prikazane s spremembo rezultata vprašalnika AQLQ. Ta odziv je bil izraziteje prisoten pri nekadilcih in neatopikih. To je doslej edini opis takšne povezanosti pri odraslih bolnikih z astmo. S porastom FEV1 smo povezali tudi polimorfizem rs37973 v genu GLCCI1, pri katerem ugotavljamo velik vpliv kajenja in atopije na terapevtski odgovor.
Keywords: astma, odrasli, fenotip, FEV1, bronhialna preodzivnost /bronhialna hiperreaktivnost, polimorfizmi posameznih nukleotidov, GLCCI1, CRHR1, TBX21, ACT (Asthma Control Test), AQLQ (Asthma Quality of Life Questionnaire)
Published in DKUM: 21.04.2015; Views: 2002; Downloads: 199
.pdf Full text (4,65 MB)

2.
3.
RAZŠIRJENOST RH FENOTIPA KRVODAJALCEV V SEVEROVZHODNI SLOVENIJI
Andreja Cvetko, 2010, undergraduate thesis

Abstract: Pri transfuziji, oziroma zdravljenju s krvjo, je eden najtežjih zapletov hemoliza transfundiranih eritrocitov. V vecini primerov jo lahko preprecimo z zagotavljanjem skladne krvi. Najpomembnejša informacija pri tem postopku je poleg podatkov o krvni skupini AB0, RhD in Kell antigenu, še podatek o prisotnost i klinicno pomembnih protiteles (sistem Rh, MNSs, P, Le, Lu, K, Fy, Jk in drugi) v serumu bolnika. Bolnik, ki ima v serumu prisotna protitelesa (PT) proti dolocenim antigenom(Ag), bo prejel kri, oziroma eritrocite krvodajalca, brez teh antigenov. Zaradi hitrejšega in lažjega iskanja skladne krvi za bolnika pri vsakem krvodajalcu opravimo 4 osnovne teste: 1. dolocitev krvne skupine AB0 in RhD antigena na er itrocitih, 2. Kell antigena na eritrocit ih, 3. Rh fenotipa (C,c,E in e antigen) na er itrocitih in 4. Indirektni Coombsov test – ICT (prisotnost protiteles v serumu). Vse rezultate povežemo in shranimo v racunalniški informacijski sistem DATEC in tako na najhitrejši nacin poišcemo kri oziroma eritrocite krvodajalca, ki bodo najbolj ustrezale bolniku. Namen našega dela je, da s pomocjo laboratorijskega aparata Maestro Jazz in Saxo (DiaMed, Švica), pri cemer bomo uporabljali aglutinacijsko tehniko, dolocimo prisotnost Rh fenotipa na eritrocitih krvodajalca in ugotovimo razširjenost le tega v severovzhodnem delu Slovenije. Opravili bomo 3000 testiranj Rh fenotipa, za 1000 krvodajalcev na obmocju Maribora, 1000 krvodajalcev na obmocju Ptuja in 1000 krvodajalcev na obmocju Murske Sobote ter raziskali pogostost posameznih fenotipov na dolocenem obmocju. Rezultate bomo nato povezali z obstojecim hišnim informacijskim sistemom DATEC tako, da bomo lahko za bolnika na cim hitrejši nacin prišli do ustrezne krvi oziroma eritrocitov krvodajalca, ki ima v serumu prisotna dolocena protitelesa.
Keywords: Cloveška kri, Vsebnost antigenov na er itrocitih krvodajalcev, krvna skupina, Rh fenotip, Kell antigen
Published in DKUM: 30.03.2011; Views: 3408; Downloads: 374
.pdf Full text (2,96 MB)

Search done in 0.07 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica