| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 13
Na začetekNa prejšnjo stran12Na naslednjo stranNa konec
1.
Razvoj sistema za podporo glasovanju z moduli esp32
Dane Porenta, 2024, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je opisana zasnova ter prototipni razvoj glasovalnega sistema, ki omogoča oddajo glasov brez dotika udeleženca glasovanja z namenom zmanjšanja verjetnosti prenosa okužb zaradi fizičnega stika z glasovalno enoto. V nalogi je naslovljena problematika neustrezne in drage informacijske podpore odločitvenim procesom v organizacijah. Predlagana rešitev je cenovno ugodna in enostavna za realizacijo kakor tudi uporabo. Razvitih je bilo več prototipov, izdelani pa sta bili tudi dve delujoči glasovalni enoti, vzpostavljen spletni strežnik, ki je središče celotnega sistema, ter uporabniški vmesnik. Celoten sistem deluje v omrežju LAN z izmenjavo sporočil JSON v realnem času po spletnih vtičnikih (ang. websocket). Opisan je metodološki pristop ter nabor strojne in programske opreme, tj. mikrokrmilnik ESP32 in njegove specifikacije, internet stvari, kiberfizični sistemi in prototipni razvoj. Pred izdelavo glasovalne enote smo na razvitih prototipih testirali različne kombinacije načina oddaje glasu brez dotika z uporabo diode LED, fotoupornika in laserskega modula. Rezultat je izdelan prototipni sistem v omrežju LAN z dvema glasovalnima enotama, strežnikom in uporabniškim vmesnikom. Pri realizaciji je bil uporabljen mikrokrmilnik ESP32 s kontrolnim algoritmom, razvitim v jeziku C++. Ključna novost je razvita funkcija oddaje glasu odločevalca brez fizičnega dotikanja glasovalne enote. Glede na rezultate izvedenih eksperimentov s tipali svetlobe smo se odločili za kombinacijo laserskega modula kot vira ter fotoupornika kot tipala. Omenjena kombinacija predstavlja osnovo brezkontaktnega stikala. Uporabljeni so bili trije laserji, in sicer rdeče, zelene in modre barve. Ko prekinemo laserski žarek, s pomočjo mikrokrmilnika ESP32 zaznamo spremembo na analognem vhodu tipala, kar šteje kot oddan glas. Na glasovalni enoti sta bila kot indikatorja uspešno oddanega glasu uporabljena laserski modul in LED-dioda ustrezne barve. Za vodjo glasovanja je bil razvit tudi uporabniški vmesnik, s katerim vodi glasovanje in spremlja rezultate. Pri razvoju smo uporabili jezike HTML, CSS in JavaScript. Osrednji del administratorskega dela je strežnik Ubuntu, ki uporablja Node.js z razvito strežniško aplikacijo v jeziku JavaScript. Strežnik sprejema sporočila od glasovalnih enot in uporabniškega vmesnika ter omogoča kontrolo izvedbe glasovanja. Za shranjevanje rezultatov je bila uporabljena podatkovna baza Redis.
Ključne besede: internet stvari, spletna vtičnica, JSON, ESP32, glasovanje
Objavljeno v DKUM: 10.06.2024; Ogledov: 133; Prenosov: 12
.pdf Celotno besedilo (2,97 MB)

2.
Design and Implementation of ESP32-Based IoT Devices
Darko Hercog, Tone Lerher, Mitja Truntič, Oto Težak, 2023, izvirni znanstveni članek

Opis: The Internet of Things (IoT) has become a transformative technology with great potential in various sectors, including home automation, industrial control, environmental monitoring, agriculture, wearables, health monitoring, and others. The growing presence of IoT devices stimulates schools and academic institutions to integrate IoT into the educational process, since IoT skills are in demand in the labor market. This paper presents educational IoT tools and technologies that simplify the design, implementation, and testing of IoT applications. The article presents the introductory IoT course that students perform initially and then presents some of the projects that they develop and implement on their own later in the project.
Ključne besede: ESP32, Arduino, IoT, education, analog discovery
Objavljeno v DKUM: 02.04.2024; Ogledov: 360; Prenosov: 360
.pdf Celotno besedilo (10,39 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

3.
Mobilna postaja za merjenje jakosti sončne obsevanosti in atmosferskih pogojev : diplomsko delo
Darija Avramović, 2023, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo obravnava izdelavo in analizo enotne mobilne postaje za merjenje sončne obsevanosti in vremenskih razmer. Glave komponente postaje so mikrokrmilnik, sončne celice ter senzor za merjenje temperature in vlažnosti zraka. Podatke o sončnem obsevanju smo pridobili z alternativno metodo merjenja, ki temelji na dejstvu, da sončna celica proizvaja napetost, ki je sorazmerna sončni obsevanosti, ki vpade nanjo. Za razliko od specializiranih meteoroloških naprav, naša merilna postaja zahteva minimalne investicijske stroške. Rezultat diplomskega dela je funkcionalna in delujoča mobilna postaja, katere delovanje lahko spreminjamo preko posebej izdelane WEB aplikacije. Aplikacija na enostaven način prikazuje merjene veličine v realnem času, v obliki tabel in grafov. Rezultate meritve smo ovrednotili s primerjavo z meritvami uradnih meteoroloških postaj.
Ključne besede: Eksperimentalna mobilna postaja, merjenje sončne obsevanosti, sončna celica, ESP32, Arduino, spletna aplikacija
Objavljeno v DKUM: 18.01.2024; Ogledov: 416; Prenosov: 39
.pdf Celotno besedilo (2,19 MB)

4.
Razvoj informacijskega sistema za upravljanje ogrevanja
Matjaž Sajovic, 2022, magistrsko delo

Opis: Delo obravnava razvoj informacijskega sistema za upravljanje ogrevanja s tehnologijami interneta stvari. Opisano je razvojno okolje, ki je vključevalo Visual Studio Code, PlatformIO, VirtualBox, Ubuntu Linux, node.js, Raspberry Pi in module ESP32. Opisana je struktura sistema za upravljanje ogrevanja, kjer je vključenih več tipal temperature, tipalo razdalje ter relejski modul. Pri realizaciji sistema je bilo uporabljenih šest modulov ESP32. Opredeljena je bila zasnova sistema s strežnikom, strojnimi moduli, tipali, klienti ter način komunikacije med elementi sistema. Opisana je realizacija postopka identifikacije modulov ESP32 ter komunikacija med moduli ESP32, strežnikom node.js ter klientom. Komunikacija med elementi sistema je bila izvedena prek zapisov v obliki json. Opisan je razvoj uporabniškega vmesnika, do katerega dostopamo prek brskalnika na telefonu oz. katerekoli naprave, ki ima vgrajen brskalnik. Razviti uporabniški vmesnik omogoča prikaz šestih različnih temperatur in tudi želene temperature. Prek vmesnika se da nastaviti želeno temperaturo ogrevanja. Opisana je razlika med različnimi načini komunikacije med moduli ESP32 in strežnikom node.js. Za zapis podatkov je bila uporabljena podatkovna baza Lowdb. Prototip sistema je bil uspešno testiran prek namenske spletne strani termostat.si.
Ključne besede: internet stvari (IoT), modul ESP32, PlatformIO, Node.js, kibernetika, termostat
Objavljeno v DKUM: 26.08.2022; Ogledov: 721; Prenosov: 107
.pdf Celotno besedilo (4,62 MB)

5.
Razvoj sistema za detekcijo gibanja z uporabo platforme ESP32 s podporo za naprave Android : bachelor's thesis
Nikola Vilar Jordanovski, 2022, diplomsko delo

Opis: Namen diplomskega dela je bil ustvariti sistem za detekcijo gibanja, ki je sestavljen iz platforme ESP32, natančneje ESP32-CAM in ESP8266 Node MCU razvojni plošči, ki omogočata oddaljen nadzor preko mobilne aplikacije Android. Komunikacijo med razvojni plošči in mobilno aplikacijo zagotavlja Node.js zaledni sistem, ki gostuje na platformi Heroku. Z razvojem tehnologije se priljubljenost in zahteva po varnostnih sistemih samo povečuje. Varnostni sistemi so danes zahtevani tako v industrijski, kot tudi domači uporabi. Načini razvojev varnostnih sistemov so različni, od strojnega pristopa, programskega pristopa, do mešanega pristopa. Prav tako obstajajo različne vrste varnostnih sistemov, od orodij za nadzor delovanja programske ali strojne opreme do varnostnih sistemov za nadzor lokacij. Na tržišču imamo različne ponudnike, prav tako pa lahko varnostne sisteme razvijemo sami. S povečanjem priljubljenosti vgrajenih sistemov je razvoj domačega ročno-nadzorovanega varnostnega sistema preprost, saj ne zahteva veliko predznanja. Prav tako ne potrebuje prezahtevne strojne opreme in porabe, zaradi česar so takšni sistemi po navadi poceni za razvoj. S takšnim sistemom lahko od koder koli nadzorujemo želeni prostor in v primeru vdora posredujemo potreben dokaz. Čeprav obstajajo sistemi, ki kategorizirajo registrirane podatke in s tem lahko primerno odreagirajo, je za večno uporabnikov dovolj, če jim sistem le posreduje informacijo, ali je doma oz. v željenem prostoru vse v redu. Pridobljene podatke lahko potem sami posredujejo naprej. V okvirju te diplomske naloge smo razvili prav takšen sistem, ki preko preprostih ESP modulov in brezplačne platforme uporabniku sporoča o varnosti specifičnega prostora. V projektu modul ESP8266 zajeme podatke približno vsakih 10 sekund. Podatke dobiva preko različnih senzorjev, ki so povezani nanj. V primeru zahteve uporabnika pošlje zajete podatke v obliki odgovora. V primeru detekcije gibanja pošlje zahtevo za zajem slike. V primeru, da uporabnik zahteva sliko, se pošlje zahteva modulu ESP32-CAM, ki sliko pošlje v obliki odgovora. V praktičnem delu diplomske naloge smo najprej razvili zaledni sistem. Potrebno je bilo konfigurirati platformo za dostop do podatkov, sprejem, modifikacijo in pošiljanje zahtev in odgovorov, ki jih bo pošiljal vgrajeni sistem. Nato je bilo potrebno vzpostaviti povezavo posameznega ESP modula z internetom, s čemer bi lahko pošiljali zajete podatke na platformo za obdelavo. Na koncu je bilo potrebno implementirati funkcionalnosti vgrajenih sistemov, s katerimi smo lahko zajemali željene podatke za uporabnika in jih v obliki odgovorov na zahteve pošiljajo podatkovni bazi.
Ključne besede: Varnost območja, daljinski nadzor, ESP32-CAM, informacijski sistem
Objavljeno v DKUM: 22.06.2022; Ogledov: 838; Prenosov: 93
.pdf Celotno besedilo (3,46 MB)

6.
Sledenje aktivnosti na kolesu s pomočjo mikrokrmilnika ESP32 : diplomsko delo
Alen Granda, 2022, diplomsko delo

Opis: Namen diplomskega dela je bila predstavitev energijsko varčne, a vseeno natančne alternative signalom globalnega pozicioniranja GPS, ki se ponavadi uporabljajo za sledenje aktivnosti na kolesu z uporabo mobilne aplikacije. Najprej smo predstavili trenutno stanje na trgu in opisali, zakaj smo se odločili poiskati alternativo. Implementacija naše rešitve je zasnovana s pomočjo magnetnega senzorja, ki na vsak vrtljaj kolesa pošlje signal mikrokrmilniku ESP32. Le‐ta filtrira, obdela in periodično pošilja pridobljene podatke uporabniški aplikaciji, kjer se vizualizirajo. Prav tako je na mikrokrmilnik povezan senzor za temperaturo, vlago in pritisk, ki nam omogoča izračun trenutne nadmorske višine s pomočjo barometrične enačbe. Omenjeno rešitev smo testirali z vožnjo kolesa po cesti ter analizirali pridobljene rezultate. Odstopanje med referenčnimi vrednostmi in našimi meritvami je do 5 % oziroma do 10 % v primeru izračuna nadmorske višine, medtem ko je poraba energije vsaj 3‐krat manjša v primerjavi s konkurenco na trgu.
Ključne besede: internet stvari, kolesarstvo, ESP32, mobilna aplikacija
Objavljeno v DKUM: 14.06.2022; Ogledov: 896; Prenosov: 182
.pdf Celotno besedilo (22,61 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

7.
Sistem za zalivanje in oddaljen nadzor pogojev za rast sobnih rastlin : diplomsko delo
Jana Janković, 2022, diplomsko delo

Opis: Cilj diplomske naloge je bil izdelati samodejni sistem za zalivanje različnih vrst sobnih rastlin in oddaljen nadzor le-teh. Rešitev je namenjena lastnikom rastlin, ki jim zaradi sodobnega načina življenja primanjkuje časa za pravilno nego rastlin. Najprej smo predstavili področje dela in definirali zahteve, ki bi jih rešitev izpolnjevala glede na pogoje rasti rastlin. Razložili smo koncept delovanja in zasnovo rešitve, znotraj katere smo zasnovali zalivalni sistem, zaledni sistem Node.js in mobilno aplikacijo Android, ki omogoča oddaljen nadzor pogojev za rast rastlin.
Ključne besede: zalivanje, sobne rastline, oddaljen nadzor, ESP32, informacijski sistem
Objavljeno v DKUM: 28.01.2022; Ogledov: 1575; Prenosov: 300
.pdf Celotno besedilo (2,67 MB)

8.
Razvoj vmesnika za vodenje BLDC motorjev : diplomsko delo
Erik Voh, 2021, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo opisuje potek razvoja vmesnika za vodenje BLDC motorjev. V začetku dela je predstavljen robot Farmbeast in motorji, ki jih uporablja. Nato je predstavljen razvoj vmesnika, od načrtovanja in izdelave tiskanega vezja, algoritma za mikrokrmilnik do načrtovanja ohišja. Na vmesnik lahko priključimo do dva brezkrtačna enosmerna motorja s pripadajočimi Hall-ovimi senzorji, preko katerih sistem zazna vrtenje motorja in nato nadzira njegovo hitrost. Možna je priključitev tudi dodatnih senzorjev ali drugih naprav ter krmilnikov preko prostega priključka za I2C protokol. Na razvitem vmesniku smo testirali, kako hitro je zmožen sprejemati poslane zahtevke iz računalnika, ali je možno iz njega dobiti podatke o prevoženi razdalji ter ali je zmožen dovolj hitro zajemati podatke iz senzorjev in jih obdelovati. Ker z vmesnikom komuniciramo preko UDP protokola, ga je možno povezati tudi v Robotski operacijski sistem ROS. Na koncu testiranja smo ugotovili, da je primeren za uporabo na robotu Farmbeast.
Ključne besede: ROS, BLDC motor, ESP32, Farmbeast
Objavljeno v DKUM: 18.10.2021; Ogledov: 835; Prenosov: 66
.pdf Celotno besedilo (3,38 MB)

9.
Primerjava protokolov aplikacijske plasti interneta stvari na primeru razvoja vremenske postaje : diplomsko delo
Karla Škvorc, 2021, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu smo podrobno opisali IoT protokola: MQTT in protokol Websocket. Njuno uporabo smo prikazali na primeru uporabe mikrokrmilnika ESP32. V ta namen smo izdelali vremensko postajo. Vremenska postaja uporablja senzorja; DHT11 in BMP280, ki dajata vrednosti temperature, toplotnega indeksa, vlažnosti in zračnega tlaka. Za demonstracijo smo uporabili mikrokrmilnik ESP32 in razvojno orodje PlatformIO. Pri demonstraciji MQTT protokola se ESP32 obnaša kot odjemalec, ki posreduje vrednosti posredniku MQTT. Pri demonstraciji protokola WebSocket se ESP32 obnaša kot strežnik in odjemalci se lahko povežejo na njega s pomočjo brskalnika.
Ključne besede: MQTT, WebSocket, PlatformIO, ESP32, IoT
Objavljeno v DKUM: 18.10.2021; Ogledov: 884; Prenosov: 60
.pdf Celotno besedilo (2,24 MB)

10.
Razvoj vgrajenega sistema za sprotno merjenje mase in okolijskih parametrov čebeljih panjev z uporabo interneta stvari : diplomsko delo
Jaka Štruc, 2021, diplomsko delo

Opis: Z uporabo moderne tehnologije se je v sklopu diplomskega dela izdelal merilni sistem, ki z merjenjem mase panja in ostalih parametrov okolice olajša delo čebelarja. Zajeti podatki se z uporabo mobilnega omrežja pošiljajo na spletno storitev za obdelavo podatkov in so dostopni za ogled na daljavo. V delu sta podana pregled tržišča z že obstoječimi izdelki ter primerjava spletnih platform za obdelavo podatkov. Opisani so postopek izbire komponent, njihovo delovanje, implementacija in programiranje. Predstavljeni sta izdelava in montaža komponent na tiskano vezje. V zaključku sta prikazana tudi delovanje sistema in način predstavitve podatkov merilnega sistema
Ključne besede: internet stvari, ESP32, meritve, vgrajeni sistemi
Objavljeno v DKUM: 18.10.2021; Ogledov: 767; Prenosov: 197
.pdf Celotno besedilo (5,94 MB)

Iskanje izvedeno v 0.21 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici