| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 9 / 9
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Ergonomsko oblikovanje delovnega mesta v podjetju Talum d.d. : diplomsko delo
Matija Trafela, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Cilj diplomskega dela je narediti ergonomsko analizo delovnega mesta MEHANSKA 4 v poslovni enoti Ulitki znotraj podjetja TALUM d.d. Kidričevo. Uporabljene metode dela obsegajo ročno analizo po opazovalni metodi OWAS ter računalniško simulacijo znotraj programskega paketa Siemens Jack, kjer smo potrdili rezultate ročne analize in jih dodatno primerjali po opazovalni metodi RULA. Po zaključni analizi smo še naredili predlog ukrepov in izboljšav, ki bi jih lahko uvedli na delovno mesto v prihodnosti
Keywords: ergonomija, OWAS, Jack, ergonomska analiza
Published in DKUM: 07.10.2024; Views: 0; Downloads: 6
.pdf Full text (2,39 MB)

2.
Analitični pristop pri proučevanju ergonomskih načel oblikovanja pilotske kabine
Urban Konjar, 2021, undergraduate thesis

Abstract: Ergonomija ima dandanes velik pomen pri oblikovanju delovnih mest. Podjetja, ki se tega zavedajo, so bolj uspešna v primerjavi s tistimi, ki se tega ne zavedajo. Če podjetje delovno mesto naredi ergonomsko ustrezno, so delavci bolj zadovoljni in za opravljeno delo jim ni potrebno vložiti toliko napora, vse to pa se odraža v uspešnosti poslovanja. V diplomskem delu smo se osredotočili na ergonomsko analizo letalske kabine. Analiza je bila opravljena s tremi metodami: OWAS, RULA in REBA. Z metodo OWAS smo opazovali celoten delovni čas. Z metodama RULA in REBA pa smo analizirali tri položaje, ki so bili najbolj kritični. Sledila je analiza z rezultati. Ugotovili smo, da je delovno mesto ergonomsko dobro oblikovano. Kjer so se pojavila odstopanja od idealnih rezultatov, smo predlagali izboljšave. Zaradi prostorske omejenosti je letalsko kabino težko narediti še bolj učinkovito v kratkem časovnem obdobju.
Keywords: Ergonomija, ergonomska analiza, pilotska kabina
Published in DKUM: 21.09.2021; Views: 817; Downloads: 103
.pdf Full text (2,20 MB)

3.
Ergonomska analiza in primerjava delovnih mest v dveh tiskarnah : diplomsko delo
Lucija Pacek, 2021, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu sta prikazani analizi dveh podobnih delovnih mest v tiskarnah (podjetje A in podjetje B), ki se ukvarjata s tiskanjem revij, časopisov in reklam. Cilj diplomskega dela je preveriti in analizirati ustreznost dela ter s primerjavo dela v podjetju A in podjetju B pridobiti čim več informacij o možnostih izboljšav opazovanega delovnega mesta. Delovni mesti sta v diplomskem delu, ročno in s pomočjo programskega okolja Jack, analizirani z opazovalno metodo telesnih položajev OWAS (Ovaco Working Analysing System). Na podlagi izmerjenih podatkov in izvedene analize delovnih mest v podjetju A in B sem ugotovila, da kljub temu da sta si delovni mesti med seboj zelo podobni, se tudi zelo razlikujeta. Ne razlikujeta se zgolj v postavitvi delovnega okolja, temveč tudi po težavnosti dela in ergonomski ustreznosti.
Keywords: ergonomija, ergonomska analiza, OWAS, tiskarna
Published in DKUM: 08.09.2021; Views: 1252; Downloads: 90
.pdf Full text (2,11 MB)

4.
Ergonomska analiza delovnega mesta na bencinskem servisu
Tilen Medved, 2020, undergraduate thesis

Abstract: V današnjem času ima ergonomija pri organizaciji delovnih mest velik pomen, saj so podjetja, ki vlagajo v dobro delovno izkušnjo svojih delavcev, uspešnejša od konkurence. Pravilno ergonomsko oblikovano delovno mesto je ključ do večje uspešnosti in učinkovitosti v podjetjih. Ergonomska načela trdijo, da je prilagoditev delovnega mesta človeku zelo pomembna pri oblikovanju delovnega prostora, saj s tem zmanjšamo negativne posledice določenega dela. V diplomski nalogi se osredotočamo na bencinski servis Petrol, d. d., saj menimo, da delovno mesto potrebuje celostno ergonomsko analizo. Delovno mesto smo obravnavali s pomočjo različnih metod, ki nam ponuja ergonomija: OWAS, REBA in vprašalnik CMDQ. Rezultate metod smo med seboj primerjali in ugotavljali, katero stanje kaže najbolj realno sliko. Ugotovili smo, da rezultatom metode REBA ne smemo predpisati velike veljavnosti, saj smo z njo pregledali le najbolj kritične točke delovnega mesta, ki se pri delovnem procesu redko pojavljajo. Menimo, da so rezultati metode OWAS in vprašalnika CMDQ ustreznejši, zato smo jih podrobno pregledali. Opazili smo kar nekaj ujemanj, vendar smo na koncu za najustreznejšo metodo izbrali OWAS. Razlog za to je v dokaj majhnem vzorcu vprašalnika ter neskladnosti pri določenih telesnih segmentih. Izbor metode OWAS kot najustreznejše nam pove, da je delovno mesto ustrezno ergonomsko oblikovano. Glede na rezultate metode REBA in vprašalnika CMDQ smo podali predloge izboljšav, ki pripomorejo k boljši ergonomski izoblikovanosti delovnega mesta.
Keywords: ergonomija, ergonomska analiza, OWAS, REBA, CMDQ
Published in DKUM: 11.11.2020; Views: 1462; Downloads: 316
.pdf Full text (3,43 MB)

5.
Ergonomsko oblikovanje delovnega mesta na montažni liniji žarometov : diplomsko delo
Aljaž Majcen, 2020, undergraduate thesis

Abstract: V diplomski nalogi ergonomsko oblikovanje delovnega mesta na montažni liniji žarometov je predstavljena ergonomska analiza delovnega mesta na montažni liniji žarometov. V uvodu je predstavljeno podjetje, znanstvena veda ergonomija, ter njena načela. Opisani sta tudi ergonomski metodi OWAS in RULA, ter programski paket Tecnomatix Jack. Osrednji del diplomske naloge predstavlja predstavitev delovnega mesta, ki je predmet analize, ocena kontrole z vidika ergonomskih načel in opravljene ergonomske analize. Analize so opravljene ročno in računalniško z uporabo paketa Human simulation Jack. V zaključnem delu diplome so predstavljeni rezultati vseh analiz in predlogi izboljšav.
Keywords: ergonomija, Human simulation Jack, OWAS, RULA, ergonomske metode, ergonomska analiza
Published in DKUM: 22.09.2020; Views: 1537; Downloads: 159
.pdf Full text (2,56 MB)

6.
Ergonomsko oblikovanje delovnega mesta v podjetju Talum d.d. : diplomsko delo
Tom Rakuša, 2018, undergraduate thesis

Abstract: V okviru diplomske naloge sem v podjetju Talum opravil ergonomsko analizo delovnega mesta delavke na stroju za izdelovanje peščenih jeder. V uvodu je predstavljeno podjetje, znanstvena veda ergonomija ter njena načela. Predstavljeni sta tudi ergonomski metodi OWAS in RULA. Sledi opis programskega paketa Tecnomatix Jack in predstavitev delovnega mesta, ki je predmet analize. Analiza je opravljena ročno in računalniško. Izdelava računalniške analize je podrobno opisana in dokumentirana. V zaključnem delu so predstavljeni rezultati vseh analiz s komentarji.
Keywords: ergonomija, Tecnomatix Jack, OWAS, RULA, ergonomske metode, ergonomska analiza, ergonomska načela
Published in DKUM: 21.09.2018; Views: 1610; Downloads: 172
.pdf Full text (3,10 MB)

7.
Ergonomska analiza delovnega mesta v podjetju Arcont d.d.
Tomaž Roškar, 2017, undergraduate thesis

Abstract: Cilj diplomskega dela je proučiti obstoječe delovno mesto v podjetju Arcont d. d., in na podlagi rezultatov predlagati možne izboljšave. Na obravnavanem delovnem mestu se izvaja razrez pločevine na velikih škarjah AMADA GX1230. Analizirali smo rezultate meritev okoljskih pogojev in izračunali stopnje obremenitev (hrup, toplota). Uporabljeni sta bili opazovalni metodi za ugotavljanje problematičnih telesnih položajev delavca, OWAS in RULA. Za primerjavo rezultatov smo naredili še analizo v programskem paketu Jack. V zaključku so podani predlogi ukrepov in izboljšav.
Keywords: ergonomija, ergonomska analiza, OWAS, RULA, Jack
Published in DKUM: 15.09.2017; Views: 3615; Downloads: 372
.pdf Full text (2,61 MB)

8.
Analiza delovnega mesta medicinske sestre in uporaba ergonomskih načel pri dvigovanju bremena
Barbara Vavkan, 2016, master's thesis

Abstract: Izhodišče. V magistrskem delu smo analizirali delovna mesta medicinskih sester in uporabo ergonomskih načel pri dvigovanju bremen v zdravstveni negi. Namen magistrskega dela je bil s perspektive medicinskih sester analizirati njihovo delovno okolje in ugotoviti, ali pri svojem delu upoštevajo ergonomska načela in s tem zmanjšujejo tveganje za nastanek bolezni, ali imajo medicinske sestre že kakšne težave, ki so posledica preobremenjenosti na delovnem mestu. Raziskovalna metodologija. V raziskavi smo uporabili kvantitativno metodo dela. V magistrskem delu smo podatke zbrali z anketnim vprašalnikom. Raziskavo smo izvedli med 30 medicinskimi sestrami Bolnišnice Topolšica v mesecu septembru 2015. Rezultati raziskave. Z raziskavo smo ugotovili, da je 87 % anketirancev zaposlenih na negovalnem oddelku. Ugotovili smo, da 83 % anketirancev pozna ergonomska načela, od tega jih pri svojem delu redno upošteva 16 %. Iz raziskave je razvidno, da ima 47 % anketirancev občasne zdravstvene težave, 23 % jih ima dolgotrajne oziroma kronične zdravstvene težave, ki so posledica nepravilnega rokovanja z bremeni. Potrdili smo hipotezo, da medicinske sestre, v starostnem obdobju do 30 let in do 10 let delovne dobe, manj upoštevajo ergonomska načela pri dvigovanju bremen v zdravstveni negi. Sklep. Medicinske sestre se pri svojem delu vsakodnevno srečujejo z dvigovanjem bremen. Večina medicinskih sester pozna ergonomska načela, vendar jih premalo upošteva. Pomena uporabe ergonomije se zavejo šele takrat, ko že imajo težave z zdravjem, ki so posledica nepravilnega dvigovanja bremen.
Keywords: medicinska sestra, zdravstvena nega, analiza delovnega mesta, ergonomija, ergonomska načela, breme, dvigovanje bremena.
Published in DKUM: 22.03.2016; Views: 3155; Downloads: 708
.pdf Full text (1,24 MB)

9.
Ergonomsko oblikovanje delovnih mest na kovaški liniji z uporabo računalniških simulacij
Aleš Jeseničnik, 2015, master's thesis

Abstract: V magistrski nalogi ergonomsko oblikovanje delovnih mest na kovaški liniji z uporabo računalniških simulacij je predstavljena analiza delovnih mest na kovaški liniji v podjetju UNIOR d.d. s pomočjo programskega paketa Human simulation JackTM. V uvodu je predstavljeno dobro poznano podjetje Unior – oddelek odkovki, ter zgodovina in uporaba uporabljenega programskega paketa Human simulation Jack. Osrednji del magistrske naloge pa predstavlja opis postopka za samostojno izdelavo simulacije in animacije., opis analiziranih delovnih mest kovaške linije in opis ergonomskih metod uporabljenih v analizi. V Zaključnem delu magistrskega dela so predstavljeni rezultati analiz.
Keywords: ergonomska analiza, Human simulation JackTM, kovaška linija, OWAS, RULA
Published in DKUM: 12.10.2015; Views: 2050; Downloads: 221
.pdf Full text (3,69 MB)

Search done in 0.18 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica