| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 7 / 7
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Energetska in masna bilanca hlajenja dimnih plinov v hladilni komori po izstopu iz steklarske peči ogrevane z zemeljskim plinom in kisikom : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študijskega programa I. stopnje
Urška Zupanc, 2024, diplomsko delo

Opis: Steklo predstavlja trajnostni produkt, saj je njegova popolna možnost recikliranja ključen dejavnik v zmanjševanju okoljskega vpliva. Možnost ponovne uporabe stekla ne le zmanjšuje količino odpadkov, ampak tudi ohranja naravne vire, saj recikliranje zmanjšuje potrebo po novih surovinah. Med procesom pridobivanja-taljenja stekla nastane kar nekaj stranskih produktov v obliki dimnih plinov. Ti nastanejo pri zgorevanju zemeljskega plina s kisikom in pri razpadu surovin za vnos alkalijskih in zemljo alkalijskih oksidov v obliki karbonatov, ki imajo zelo visoko temperaturo (okoli 1400 °C). Te pline je potrebno pred vstopom v toplotne izmenjevalce voda-zrak ohladiti na 400 do 500 °C. Dimne pline lahko ohlajamo na dva načina: z vpihovanjem hladilnega zraka in (ali) z vpihovanjem vodne megle v tok dimnih plinov. Med izvajanjem diplomske naloge smo ugotavljali razliko med porabo energije v primeru, ko pline ohlajamo samo z zrakom ali z vodno meglo. Prav tako smo primerjali izmerjene količine s teoretično izračunanimi. Pri teoretičnem izračunu smo upoštevali povprečne vrednosti fizikalnih lastnosti plinov v dimnih plinih za dane temperaturne intervale. Izračunali smo masno bilanco peči in hladilne komore, ter potrdili oz. ovrgli zakon o ohranitvi mase. Diplomska naloga je nastala v sodelovanju s Steklarno Hrastnik, d. o. o.. Vse meritve so potekale na G – peči, ki se nahaja v poslovni enoti Vitrum.
Ključne besede: steklo, steklarska peč, zgorevanje zemeljskega plina, dimni plini, hlajenje dimnih plinov, energetska bilanca, masna bilanca.
Objavljeno v DKUM: 22.04.2024; Ogledov: 189; Prenosov: 18
.pdf Celotno besedilo (1,48 MB)

2.
Energetska bilanca elektro obločne peči za proizvodnjo jekla : magistrsko delo
Gregor Kačič, 2022, magistrsko delo

Opis: V proizvodnji jekla predstavlja največji delež porabljene energije obdelava na elektro-obločni peči. Posledično visok delež stroškov predstavlja potencial in visoko smiselnost optimizacije. Pred optimiziranjem je potrebno določiti začetno stanje in to je prikazano kot energetska bilanca. Ta se po končanih izračunih slikovito prikaže kot Sankeyev diagram.
Ključne besede: elektro-obločna peč, energetska bilanca, Sankeyev diagram
Objavljeno v DKUM: 12.09.2022; Ogledov: 700; Prenosov: 93
.pdf Celotno besedilo (3,56 MB)

3.
Upoštevanje energetskih in okoljskih vidikov pri razvoju napihljivih hal
Andromeda Kričej, 2020, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo skozi teoretično obravnavo in praktični prikaz analize stroškov ter energijske bilance obravnava energetske in okoljske vidike razvoja napihljivih hal v zadnjih letih. Zanimalo nas je, kako in na kakšen način je z energetskega in okoljskega vidika potekal razvoj napihljivih hal v zadnjem obdobju, hkrati pa smo želeli preveriti, zaradi katerih dejavnikov lahko danes rečemo, da so napihljive hale energetsko veliko bolj varčne in z okoljevarstvenega vidika veliko bolj okolju prijazne uporabnikom v primerjavi z napihljivimi halami nekoč. V teoretičnem delu diplomskega dela so za lažje razumevanje obravnavane problematike najprej predstavljeni in opredeljeni nekateri osnovni pojmi in sestavni deli, povezani z napihljivimi halami. V teoretičnem delu je prav tako predstavljen zgodovinski razvoj napihljivih hal in razvoj različnih tehnologij delovanja in sistemov, ki predstavljajo bistven dejavnik energijskega izkaza napihljive hale in njenega okoljskega vidika. V okviru praktičnega dela je bila izdelana energijska bilanca dveh napihljivih hal primerljivih velikosti, a izdelanima z dvema različnima tehnologijama. Na podlagi rezultatov je bilo ugotovljeno, da sodoben način gradnje napihljivih hal z uporabo najmodernejših principov izdelave omogoča izvedbo energijsko manj potratnih in okoljsko veliko bolj sprejemljivih objektov kot v preteklosti.
Ključne besede: napihljive hale, gradbeništvo, energetska bilanca, membranski sistemi, okolje
Objavljeno v DKUM: 27.10.2020; Ogledov: 720; Prenosov: 56
.pdf Celotno besedilo (1,45 MB)

4.
IZRAČUN TOPLOTNE BILANCE STANOVANJSKE HIŠE TER DOLOČITEV UKREPOV UČINKOVITE RABE ENERGIJE
Boštjan Menhart, 2013, magistrsko delo

Opis: Zaradi velikih stroškov ogrevanja hiše s prizidkom smo želeli izračunati, koliko toplotne energije je potrebno za ogrevanje hiše in koliko za ogrevanje prizidka. Zaradi starejše gradnje je hiša popolnoma neizolirana v primerjavi s kasneje dograjenim prizidkom. Z določitvijo učinkovitih ukrepov smo izračunali prihranek in vračilno dobo investicije. Pri tem smo upoštevali tiste ukrepe, s katerimi smo dosegli večji prihranek ob zmernem finančnem vložku. Za primerjavo smo izvedli ponovni izračun z ukrepi, s katerimi smo izpolnili zahteve PURES. Pri izbiri stopnje izvedbe sanacije smo upoštevali čim večji prihranek in krajšo dobo vračanja investicije. Z izvedbo sanacije bi morali pristopiti v najkrajšem možnem času, saj ne govorimo zaman »čas je denar«.
Ključne besede: termografija, energijska bilanca, toplotni most, razred energetske učinkovitosti, energetska izkaznica, toplotne izgube
Objavljeno v DKUM: 15.07.2013; Ogledov: 2624; Prenosov: 422
.pdf Celotno besedilo (7,76 MB)

5.
OCENA PRIMERNOSTI KAPLANOVE ALI MATRIČNE TURBINE PRI ENERGETSKI IZRABI REKE MURE
Damjan Kovač, 2010, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi je predstavljena energetska bilanca reke Mure ter možnosti in omejitve pri izkoriščanju le-te. Predstavljena sta dva načina izkoriščanja Murinega hidropotenciala, in sicer z verigo hidroelektrarn s Kaplanovimi turbinami, kot je bilo predvideno v podeljeni koncesiji, in s hidroelektrarnami z Matričnimi turbinami. Pri obeh postopkih smo opisali njuno delovanje ter predstavili njune prednosti in slabosti pri umestitvi v reko Muro. Pri hidroelektrarnah s Kaplanovimi turbinami smo izhajali iz podatkov predvidenih v koncesiji, pri hidroelektrarnah z Matričnimi turbinami, ki pa je dokaj nov postopek izkoriščanja hidropotenciala, pa smo vse potrebne podatke izračunali. Za potrebe primerjave obeh postopkov smo imeli skupni imenovalec, in sicer količino proizvedene električne energije, in tako smo objektivno primerjali znana dejstva ter izračunane tehnične in ekonomske vrednosti pri uporabi obeh postopkov.
Ključne besede: energetska bilanca, električna energija, reka Mura, hidroelektrarna, Matrične turbine
Objavljeno v DKUM: 04.06.2010; Ogledov: 3147; Prenosov: 270
.pdf Celotno besedilo (1,62 MB)

6.
7.
Iskanje izvedeno v 0.16 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici