1. Vpliv geopolitičnih negotovosti in makroekonomskega okolja na investicijsko dejavnost slovenskih delniških družbLea Kranjc, 2025, magistrsko delo Opis: Investicije predstavljajo enega najpomembnejših dejavnikov za razvoj nacionalnega gospodarstva. So gonilo napredka in predstavljajo ključ za ohranjanje in pridobivanje konkurenčne prednosti. Za dolgoročni uspeh posameznih podjetij je v globalno konkurenčnem okolju ključna dolgoročna, stabilna in trajnostno naravnana investicijska politika. Investicijska dejavnost predstavlja izpostavljenost številnim neposrednim in posrednim dejavnikom. Na obseg in usmerjenost investicijskih vlaganj podjetja imajo vpliv številni notranji in zunanji dejavniki, kot so razpoložljivi viri financiranja, relativna cena kapitala, investicijska politika, skladna s strategijo podjetja, tržne projekcije, protekcionistični ukrepi, stabilnost davčnega in geopolitičnega okolja ter drugi.
V magistrskem delu smo pripravili investicijski elaborat analize vrednotenja ekonomičnosti na primeru izbrane investicije X. Na podlagi osnovnih vhodnih podatkov in ocene stroškov kapitala ter vpliva na konsolidiran izkaz poslovnega izida in denarnih tokov smo izvedli izračun upravičenosti investicijskega projekta z uporabo statičnih in dinamičnih metod vrednotenja investicij. Na podlagi regresijskih analiz smo opazovali učinke geopolitičnih tveganj in ključnih makroekonomskih dejavnikov kot neodvisnih spremenljivk na obseg investicijske dejavnosti izbranih slovenskih delniških družb – Skupine Krka, Skupine Petrol, Skupine Luka Koper in Skupine Impol – kot odvisnih spremenljivk. Rezultate smo medsebojno primerjali glede na kapitalsko strukturo posamezne delniške družbe. Ključne besede: mednarodni kapitalski tokovi, geopolitična tveganja, makroekonomsko okolje, investicije podjetij, kapitalska struktura, metode presojanja ekonomičnosti investicij, regresijska analiza Objavljeno v DKUM: 02.04.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 24
Celotno besedilo (3,16 MB) |
2. Planiranje politike podjetja in strateškega razvoja na primeru podjetja Lesdom d.o.o.Gašper Žižek, 2025, magistrsko delo Opis: V današnjem poslovnem okolju so podjetja nenehno soočena s hitrimi in z nepredvidljivimi spremembami, ki jih morajo hitro zaznati in se nanje učinkovito odzvati. Prilagajanje tem spremembam je ključnega pomena za ohranjanje konkurenčne prednosti in dolgoročne rasti. Da bi ostala konkurenčna, morajo podjetja ne le reagirati na spremembe, temveč tudi proaktivno iskati priložnosti za rast in razvoj. S stalnim spremljanjem tržnega okolja, inovacijami ter prilagajanjem strategij lahko podjetja izkoristijo spremembe v svojo korist, prepoznajo nove trende in potrebe na trgu ter jih pretvorijo v uspešne poslovne strategije. Tako se podjetja, ki uspešno izkoriščajo spremembe in nenehno iščejo možnosti za rast, bolje pozicionirajo za dolgoročni uspeh na vedno bolj dinamičnem trgu.
Magistrsko delo z naslovom "Planiranje politike podjetja in strateškega razvoja na primeru podjetja Lesdom d.o.o." obravnava nujnost nenehnega prilagajanja strategij zaradi stalnih sprememb na trgu. Delo poudarja pomen proaktivnega spremljanja tržnega okolja in učinkovitega odzivanja na te spremembe. Raziskujemo teoretične osnove strateškega managementa in politike podjetja ter njihovo aplikacijo v praksi na primeru podjetja Lesdom d.o.o., pri čemer posvečamo posebno pozornost viziji, poslanstvu, ciljem in strategijam podjetja.
Magistrsko delo je sestavljeno iz dveh delov, in sicer iz teoretičnega in empiričnega. V teoretičnem delu bomo preučili postopek in elemente, ki jih potrebujemo v postopku planiranaja politike podjetja v MER modelu integralnega managementa, prav tako bomo spoznali planiranje razvoja podjetja na ravni strateškega managementa in s tem povezane procese in metode planiranja razvoja na ravni strateškega managementa.
V empiričnem delu bomo spoznali in proučili družinsko podjetje Lesdom d.o.o. in njegovo možnost razvoja. Za podjetje bomo podali predloge glede politike podjetja ter predstavili predlog razvoja podjetja. Ključne besede: politika podjetja, strateški management, družinsko podjetje, zunanji in notranji dejavniki, okolje podjetja, družinsko podjetje, Lesdom d.o.o. Objavljeno v DKUM: 02.04.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 9
Celotno besedilo (2,03 MB) |
3. Public handling of protective masks from use to disposal and recycling options to new productsKatarina Remic, Alen Erjavec, Julija Volmajer Valh, Sonja Šterman, 2022, izvirni znanstveni članek Opis: A study was conducted on the waste of disposable surgical masks and their problematic impact on the environment. The studies examined have shown the negative effects on the environment that are likely to occur and those that have already occurred. In this article, society's relationship to the potential recycling of disposable surgical masks is considered and projected onto the possibilities of the cradle-to-cradle design approach. The development of a product from recycled surgical masks is driven by two different surveys. The first focuses on wear and disposal habits, and the second on the relationship to recycling. As a result, the flooring was developed with thermally treated recycled surgical masks replacing the filler layer. The goal of the product design was to improve the long-term life cycle analysis of a waste surgical mask. Ključne besede: maske, medicinski odpadki, okolje, recikliranje izdelka z dodano vrednostjo, analiza življenjskega cikla, masks, medical waste, recycling added-value product, life-cycle-analysis Objavljeno v DKUM: 26.03.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 1
Povezava na celotno besedilo Gradivo ima več datotek! Več... |
4. Ekološka kriminaliteta na podeželju : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko deloBlaž Trtnik, 2025, diplomsko delo Opis: Naraščajoča ozaveščenost o okoljskih vprašanjih je prinesla povečano zanimanje za ekološko kriminaliteto na podeželju, ki predstavlja pomemben izziv tako za varovanje naravnih virov kot tudi za ohranjanje biotske raznovrstnosti. Ekološka kriminaliteta na podeželju obsega številne nezakonite dejavnosti, med katerimi so pogosti primeri nezakonitega lova, nezakonite sečnje gozdov, nezakonitega odstranjevanja odpadkov in onesnaževanja okolja. Takšne dejavnosti povzročajo resno škodo naravnim ekosistemom, ogrožajo vitalnost biodiverzitete ter negativno vplivajo na zdravje ljudi in živali. Njene posledice so lahko uničujoče zaradi gozdnih požarov, izginjanja ogroženih vrst, onesnaženja voda in tal ter izgube rodovitne zemlje. Poleg tega ekološka kriminaliteta na podeželju pogosto povzroča socialne in ekonomske težave v lokalnih skupnostih, ki so odvisne od naravnih virov za preživetje in gospodarstvo. Ključne besede: ekološka kriminaliteta, ruralna kriminologija, ruralno okolje, diplomske naloge Objavljeno v DKUM: 26.03.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 58
Celotno besedilo (2,02 MB) |
5. Povezovanje naravoslovnih in tehničnih vsebin z izkustvenim učenjem v naravi: vzorčni model za izvedbo aktivnosti znotraj različnih gozdnih okolij : magistrsko deloDan Simenčič, 2025, magistrsko delo Opis: Osrednja naloga magistrskega dela je bila raziskati pomen naravoslovnega in tehničnega izobraževanja v naravnem (gozdnem) okolju, s poudarkom na izkustvenem učenju in praktičnih aktivnostih. Sestavljena je iz teoretičnega in praktičnega dela.
V teoretičnem delu so predstavljeni vsebine predmeta naravoslovje in tehnika ter tudi pomembnost in vpliv učenja v naravi, vloga staršev in primeri dobrih praks. Velika pozornost se namenja učnim pristopom, kot so raziskovalno učenje, taborništvo, gozdna pedagogika in pustolovsko učenje, ki koristijo pri poučevanju v naravnih okoljih. Omenjen je tudi pomen gozda v izobraževanju.
Praktični del zavzema sklop nalog in opis treh aktivnosti (vezanje vozlov, izdelava gozdnega kolesa in gradnja bivaka), ki so bile izvedene na dveh osnovnih šolah v različnih naravnih okoljih. Enkrat v mestnem parku, drugič pa v klasičnem slovenskem gozdu. Aktivnosti so bile zasnovane s pomočjo učne priprave in predstavljene s pomočjo priročnika. Rezultati so potrdili večjo stopnjo motivacije, zanimanja, ustvarjalnosti in sodelovanja učencev pri izvedbi. Prav tako se je uresničilo, da je narava ponudila prostor, ki ponuja bogate možnosti za celostni in trajnostni razvoj vseh učencev. Ključne besede: naravoslovje in tehnika, naravno okolje, učenje v naravi, izkustveno učenje, praktične aktivnosti Objavljeno v DKUM: 19.03.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 23
Celotno besedilo (10,38 MB) |
6. Vpliv sodobnega delovnega okolja na zadovoljstvo in produktivnost zaposlenih v podjetju xMaja Prijol, 2025, magistrsko delo Opis: Delovno okolje že dolgo časa ni več samo računalnik temveč v sodobnem času predstavlja vse, kar zaposleni potrebujejo. Urejeno in prijetno delovno okolje je ključno za motivacijo zaposlenih in učinkovitost pri delu, namreč, če se na delovnem mestu dobro počutimo in smo zadovoljni, bomo delali z večjim veseljem in tudi več naredili. Zato mnoga podjetja temu področju namenjajo vedno več pozornosti, kajti dobre službe ne opredeljujejo več le dohodki ali karierne priložnosti, temveč tudi možnosti prilagodljivosti ter možnost usklajevanja poklicnega in hkrati zasebnega življenja.
Klasično delovno okolje postaja vse bolj in namenja veliko pozornosti zadovoljstvu zaposlenih, da bi se ti na delovnem mestu počutili spoštovano in cenjeno. Podjetja zaposlenim ponujajo bolj prožna delovna mesta, da bi povečali ravnovesje med poklicnim in družinskim, zasebnim življenjem ter zmanjšali konflikte med delom in družino.
Sodobno delovno okolje je zaenkrat še slabo raziskano področje, prav tako izzivi, ki izhajajo iz tega področja. Zaenkrat pa študije nakazujejo na to, da ima sodobno delovno okolje lahko tudi negativen vpliv na zaposlene in vodi v izčrpanost ter upad delovnih možnosti, kar pomeni manjšo učinkovitost in produktivnost ter večje tveganje za napake in nezgode pri delu.
Z magistrsko nalogo smo želeli raziskati vpliv sodobnega delovnega okolja na zadovoljstvo in produktivnost zaposlenih in ugotoviti, ali se v podjetju ta trend spremembe delovnega okolja izraža na pozitiven način ali se podjetje sooča z izzivi, ki jih prinaša sodobno delovno okolje.
Magistrsko nalogo sestavljata dva dela, teoretičen del in raziskovalen del. V teoretičnem delu smo opredelili temeljne pojme delovnega okolja, zadovoljstva in produktivnosti zaposlenih ter predstavili pretekle raziskave s področja vpliva delovnega okolja na zadovoljstvo in produktivnost zaposlenih.
Raziskovalni del magistrske naloge je namenjen iskanju odgovora, ali je vpliv sodobnega delovnega okolja na zaposlene v podjetju X pozitiven ali se sooča z izzivi, ki so na tem področju še neraziskani. Rezultati raziskave so pokazali, da so zaposleni v podjetju X zadovoljni in produktivni ter da obstajajo povezave med sodobnim delovnim okoljem in zadovoljstvom, produktivnostjo zaposlenih. Vendar pa ne moremo trditi, da sta zadovoljstvo in produktivnost zaposlenih posledica vpliva sodobnega delovnega okolja. Ključne besede: delovno okolje, digitalizacija, sodobno delovno okolje, zadovoljstvo, produktivnost. Objavljeno v DKUM: 13.03.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 28
Celotno besedilo (1,82 MB) |
7. Vloga sociokulturnega okolja pri učinkih vzgojnih stilov na izide mladeih: raziskava v izbranih državah jugovzhodne Evrope : raziskava v izbranih državah Jugovzhodne EvropeTina Cupar, 2024, doktorska disertacija Opis: Vzgojni stili staršev predstavljajo pomemben dejavnik posameznikovega razvoja in specifičnih izidov v različnih razvojnih obdobjih. Vprašanje optimalnosti avtoritativnega, avtoritarnega ali permisivnega vzgojnega stila je pogosto povezano tudi z vprašanji pomena vloge sociokulturnega okolja, v katerem se vzgoja odvija. Pogojenost uporabe in učinkov vzgojnih stilov z vidika sociokulturnih značilnosti je v manjši meri raziskana v evropskem prostoru, zlasti v državah Jugovzhodne Evrope. Namen disertacije je v okviru meddržavne primerjalne analize desetih držav Jugovzhodne Evrope preučiti vlogo različnih značilnosti sociokulturnega okolja na makro in mikro ravni pri razširjenosti in učinkovanju vzgojnih stilov za tri različna področja izidov mladih (izobraževalne izide, problematično vedenje, subjektivno blagostanje in zdravje). Zbiranje podatkov je temeljilo na reprezentativnih vzorcih mladih iz 10 držav Jugovzhodne Evrope (N = 10.909) starih od 14 do 29 let. Rezultati glede razširjenosti vzgojnih stilov med drugim kažejo, da so o avtoritarni vzgoji v večji meri poročali moški in mladi iz družin z nižjim socioekonomskim položajem. Z vidika učinkov ugotavljamo, da so učinki avtoritativnega vzgojnega stila najbolj konsistentno pozitivni, a njihov pozitiven učinek variira glede na značilnosti sociokulturnega okolja. Učinki avtoritarnega vzgojnega stila so najbolj konsistentno negativni, a tudi najbolj dovzetni za moderacijsko vlogo sociokulturnega okolja. Učinki permisivnega vzgojnega stila so v največji meri variabilni, značilnosti sociokulturnega okolja pa jih pogojujejo v najmanjši meri. Stopnja kolektivistične usmerjenosti in stopnja tradicionalističnih vrednotnih usmeritev sociokulturnega okolja blažita negativne učinke avtoritarnega in permisivnega vzgojnega stila pri različnih izidih ter krepita pozitivne učinke avtoritativnega vzgojnega stila pri izobraževalnih izidih. Bolj prevladujoče tradicionalistične vrednote prav tako zmanjšujejo pozitivne učinke avtoritativnega vzgojnega stila na področju subjektivnega blagostanja in zdravja. Rezultati kažejo, da vzgojni stili učinkujejo manj škodljivo v sociokulturnih okoljih, ki so bolj skladni z značilnostmi posameznega stila. Tako stopnja kolektivistične usmerjenosti kot tradicionalističnih vrednotnih usmeritev imata pomembno vlogo blažilca v primerih splošno slabše funkcionalnih vzgojnih stilov. Ključne besede: vzgojni stili, mladi, Jugovzhodna Evropa, izobraževalni izidi, problematično vedenje, subjektivno blagostanje, zdravje, šolski uspeh, delinkventno vedenje, uporaba drog, sociokulturno okolje, kolektivistična usmerjenost, tradicionalistične vrednote, socioekonomska razvitost Objavljeno v DKUM: 06.03.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 31
Celotno besedilo (2,69 MB) |
8. Nadzor staršev in zaščita otrok v svetu spletnih nevarnosti : diplomsko delo univerzitetnega študijskega programa VarstvoslovjeLucija Medvešek, 2025, diplomsko delo Opis: Diplomsko delo obravnava vlogo staršev pri zaščiti otrok v digitalnem okolju in nevarnostih, ki se lahko pojavijo na spletu ter spodbujanju varne rabe digitalnih medijev. Sodobna tehnologija je postala nepogrešljiv del vsakdanjega življenja, kar prinaša tako priložnosti kot tudi tveganja, zlasti za otroke in mladostnike. Med ključnimi izzivi so izpostavljenost neprimernim vsebinam, spletno nasilje, kraja identitete in prekomerna uporaba digitalnih naprav. Raziskava poudarja pomen digitalne pismenosti staršev, njihovih vzgojnih pristopov ter pomen rabe zaščitnih orodij, kot so aplikacije za starševski nadzor. Poseben poudarek je namenjen pomembnosti odprte komunikacije med starši in otroki ter postavljanju jasnih pravil glede rabe digitalnih medijev. Rezultati potrjujejo, da so starši, ki postavljajo jasna pravila in pri uporabi tehnologij z otroki aktivno sodelujejo, bolj uspešni pri zmanjševanju tveganj, povezanih z digitalnim svetom. Prav tako je raziskava izpostavila potrebo po dodatnem ozaveščanju in izobraževanju staršev o spletnih nevarnostih ter strategijah za njihovo preprečevanje.
Zaključek diplomskega dela vključuje predloge za izboljšanje praks na področju zaščite otrok v digitalnem okolju, vključno s krepitvijo digitalne pismenosti staršev, ozaveščanjem o spletnih tveganjih in spodbujanjem sodelovanja med družinami, šolami in širšo skupnostjo. Glavni cilj naloge je prispevati k boljšemu razumevanju, kako lahko starši s svojim znanjem, vključenostjo in zgledom otrokom pomagajo varno raziskovati digitalni svet, hkrati pa razvijati odgovornost, kritično mišljenje in kreativnost pri uporabi tehnologij. Ključne besede: digitalno okolje, spletne nevarnosti, otroci, nadzor staršev, diplomske naloge Objavljeno v DKUM: 24.02.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 36
Celotno besedilo (833,20 KB) |
9. Pomen sodelovanja staršev in trenerjev v mladinskem športu : diplomsko deloUrška Kadilnik, 2024, diplomsko delo Opis: Ta diplomska naloga obravnava pomen sodelovanja med starši in trenerji v mladinskem športu, pri čemer poudarja njun ključni vpliv na celosten razvoj mladih športnikov. Poudarek je na vlogah staršev in trenerjev, ki skupaj ustvarjajo podporno okolje za telesni, čustveni in socialni napredek otrok. Raziskava analizira, kako učinkovita komunikacija in usklajeno delovanje med obema stranema prispevata k pozitivnim izkušnjam mladih športnikov.
Starši zagotavljajo čustveno in materialno podporo, spodbujajo vztrajnost ter pomagajo otrokom razviti zdrav odnos do športa. Trenerji delujejo kot mentorji in vzorniki, s tehničnim znanjem in prilagojenimi metodami treninga spodbujajo razvoj spretnosti, samozavesti in discipline. Sodelovanje med starši in trenerji zmanjšuje možnosti za prekomerni pritisk ter omogoča boljše usklajevanje športnih ciljev in potreb otrok.
Raziskava temelji na kombinaciji kvalitativnih in kvantitativnih metod, vključno z anketami staršev in trenerjev različnih športnih disciplin. Rezultati kažejo, da kakovostno sodelovanje izboljšuje športne rezultate, motivacijo otrok in njihovo splošno zadovoljstvo s športom. Študija potrjuje, da je usklajeno delovanje staršev in trenerjev ključno za dolgoročen uspeh in užitek otrok v športu, hkrati prispeva k njihovemu osebnemu razvoju in vrednotam, ki so pomembne zunaj športnih aktivnosti. Ključne besede: mladinski šport, sodelovanje med starši in trenerji, motivacija, celostni razvoj, komunikacija, podporno okolje, razvoj spretnosti, osebnostna rast, disciplina, timsko delo Objavljeno v DKUM: 14.02.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 33
Celotno besedilo (1,12 MB) |
10. Vetrna energija in vpliv na divje živali : diplomsko deloIvan Milovanović, 2024, diplomsko delo Opis: Diplomsko delo raziskuje potencialni vpliv infrastrukture vetrne energije na populacije divjih živali, vključno z izzivi in ukrepi za omilitev. Glede na prehod na obnovljive vire energije postaja energija vetra neizogiben del energetske krajine, vendar ima postavitev vetrnih turbin lahko neželene učinke na lokalne ekosisteme. Ključne predpostavke in omejitve temeljijo na empiričnih ugotovitvah in teorijah drugih avtorjev, pri čemer se priznavajo metodološke omejitve in kompleksnost raziskovanja v naravnih habitatih divjih živali. Cilj je preučiti vpliv na različne vrste, učinkovitost ukrepov za omilitev in predlagati inovativne rešitve, pri čemer je poudarek na tehnološkem napredku, strategijah upravljanja habitata in priporočilih politike. Poudarek je tudi na pomembnosti meddisciplinarnega sodelovanja med ekologi, inženirji in ustvarjalci politike pri oblikovanju trajnostnih projektov vetrne energije. Sklepno, cilj diplomskega dela je povečati ozaveščenost javnosti o kompleksnem razmerju med energijo vetra in divjimi živalmi. Ključne besede: vetrna energija, vetrne elektrarne, vpliv vetrne energije na okolje, vpliv vetrne energije na divje živali, vpliv vetrne energije na ptice Objavljeno v DKUM: 11.02.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 11
Celotno besedilo (2,07 MB) |