1. Digitalna forenzika v slovenski policiji : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Informacijska varnostPrimož Horvat, 2023, diplomsko delo Opis: Digitalna forenzika v slovenski policiji je ena novejših nalog in opravil kriminalistične policije. Razvijati se je začela leta 2009 in se vse do zdaj razširjala, usposablja, izobražuje in nadgrajuje strojno in programsko opremo.
Opisani zakonski pogoji za začetek postopka zavarovanja in preiskave elektronskih podatkov. Prav tako je zajeto število kaznivih dejanja z katerimi se slovenska policija najpogosteje srečuje, ter o vrsti zaseženih elektronskih naprav.
Slovenska policija opravlja digitalno forenziko po temeljnih postopkih digitalne forenzike, pravnimi predpisi, načelih in metodologiji, kateri so bili sprejeti. Sloni na standardih in normativih, katerih zadostujejo, da se digitalni dokazi lahko uporabijo v pravdnih zadevah. Slovenska policija mora spoštovati načela, metodologijo in zakonske predpisi, saj le tako lahko zagotavlja verodostojnost digitalnih dokazov v pravdnih postopkih. V nasprotnem primeru privede, da so digitalni dokazi neveljavni.
Opredeljena sta oba postopka, postopek za zavarovanje elektronskih podatkov in postopek o preiskavi elektronskih podatkov. Predstavljen je tudi postopek zagotavljanja istovetnosti in integritete z pomočjo izračuna zgoščevalni vrednosti. Postopki morejo biti izvedeni strokovno, dosledno, ter opraviti jih mora za to strokovno usposobljena oseba. O vseh postopkih se sprotno sestavlja zapisnik, v katerega je potrebno vpisati opravila katera smo opravili, ter ugotovitve tekom zavarovanja ali preiskave elektronske naprave.
V prihodnosti se bo potrebno hitreje odzivati na nenehne spremembe in novosti, več vlagati v človeške vire, njihovo znanje in usposobljenost, saj se danes najde vedno več digitalnih dokazov, vendar pa so omejitve glede najdbe le teh. Ključne besede: digitalna forenzika, digitalni dokazi, policija, diplomske naloge Objavljeno v DKUM: 04.10.2023; Ogledov: 15; Prenosov: 2
Celotno besedilo (1,67 MB) |
2. Spletno ribarjenje in porast napadov v času COVID-19 : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Informacijska varnostVanesa Prekadinaj, 2023, diplomsko delo Opis: V današnjem času, si nihče ne predstavlja življenja brez uporabe spleta, saj nam z vrsto funkcij, vsakodnevna opravila dostikrat olajša in omogoči hitrejši način izvrševanja nalog. Splet nam je s svojim razvojem prinesel marsikatero prednost, prav tako pa tudi slabosti oz. grožnje, ki pretijo na uporabnike. Te se sčasoma spreminjajo in nadgrajujejo. Večina uporabnikov grožnjam sploh ne posveča dovolj pozornosti in jih velikokrat tudi podcenjuje, zaradi tega pa nastajajo varnostni incidenti, ki lahko uporabnikom povzročijo ogromno škodo. V praksi je človeški faktor v večini primerov še vedno tisti, ki predstavlja najranljivejši člen vsake organizacije.
Uporaba spleta za čisto vsako opravilo, je v času epidemije COVID-19, postala »nova realnost«. Za mnoge je splet v tistem času predstavljal edini način stika z zunanjim svetom, saj so bili primorani ostati doma in delo opravljati na daljavo.
V diplomski nalogi smo ugotavljali, kako so se skozi epidemijo grožnje lažnega predstavljanja povečale, kako so se na to pripravile organizacije ter kako pravilna usposobljenost in redno izobraževanje zaposlenih, vpliva na pravilen odziv v primeru napada. Ugotovili smo, da so uporabniki zaznali porast groženj na katere so v večini dobro pripravljeni in se v primeru napada znajo ustrezno odzvati. Porast načeloma ni vplival na srečanje z grožnjo lažnega predstavljanja prvikrat, organizacije pa svojih zaposlenih v večini niso dodatno usposobile za delo od doma. Ključne besede: spletno ribarjenje, lažno predstavljanje, COVID-19, delo na daljavo, diplomske naloge Objavljeno v DKUM: 04.10.2023; Ogledov: 9; Prenosov: 1
Celotno besedilo (1,24 MB) |
3. Situacijsko preprečevanje kriminalitete z videonadzorom v domu starejših : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko deloBor Bojo Pavlin, 2023, diplomsko delo Opis: Pri izdelavi diplomskega dela je bila uporabljena obstoječa literatura, na podlagi katere je bil narejen splošen pregled preprečevanja kriminala s situacijsko prevencijo s pomočjo videonadzora.
V diplomskem delu predstavimo preprečevanje kriminalitete s situacijsko prevencijo, njeno zgodovino, metode, katere se uporabljajo za preprečevanje kriminala, vrste kamer in opreme, s pomočjo katere se preprečuje kriminal, arhiviranje in snemanje videoposnetkov in podobno. Obstaja seveda več različnih klasifikacij prevencije, situacijska prevencija pa je ena izmed njih in predstavlja preventivni pristop ter temelji na zmanjševanju možnosti za zločin. Situacijska prevencija temelji na nekem sistematičnem in preprostem reševanju problemov, ki jih predstavimo v diplomskem delu. Pri situacijskem preprečevanju kriminalitete smo pozorni na problem, ki ga hočemo preprečiti, na iskanje rešitev za preprečevanje problema, na izvajanje intervencije in ocenjevanje učinkov določenih ukrepov.
Na koncu diplomskega dela pa predstavimo še Dom za starejše in njegovo okolje, metode in videonadzor, ki je uporabljen za preprečevanje kaznivih dejanj, ter pravne podlage, na podlagi katerih lahko izvajamo situacijsko preprečevanje kriminalitete s pomočjo videonadzora. Ključne besede: domovi za starejše, kriminaliteta, situacijsko preprečevanje kriminalitete, videonadzor, diplomske naloge Objavljeno v DKUM: 03.10.2023; Ogledov: 27; Prenosov: 5
Celotno besedilo (1,72 MB) |
4. Pojavnost serijskih morilcev skozi zgodovino : diplomsko delo univerzitetnega študijskega programa VarstvoslovjeAjda Jenkole, 2023, diplomsko delo Opis: Na začetku diplomskega dela je na kratko opisana definicija serijskih morilcev, kakšne so njihove značilnosti in pa kratek pregled zgodovine. V nadaljevanju je kategorizacija, za katero smo ugotovili, da obstaja več različnih tipologij, ampak nobena ni znanstveno potrjena. Poleg tipologije, smo obravnavali tudi faktorje, ki prispevajo k razvoju serijskih morilcev. Ti faktorji so lahko tako biološke narave (genetska predispozicija ali poškodbe možganov) kot psiho-sociološke narave (travme iz otroštva). Poskusili smo tudi, na kratko odgovoriti, ali se serijski morilci rodijo, ali jih starši vzgojijo, kjer smo ugotovili, da se rodijo potencialni serijski morilci, njihov razvoj pa je odvisen od vzgoje in okolja, v katerem odrastejo. Ker nas je zanimala pojavnost serijskih morilcev, smo v drugem delu diplomskega dela naredili pregled po kontinentih. Tu smo ugotovil,i da je število identificiranih serijskih morilcev odvisno od razvitosti policijskih organov in medijev – bolj kot je razvita država oziroma kontinent, več podatkov obstaja o številu serijskih morilcev. Za konec smo se posvetili še vplivu medijev na serijske morilce, kjer smo ugotovili, da mediji in serijski morilci delujejo simbiotično. Popularnost medijev je odvisna od prikazovanja teh morilcev, saj pritegnejo pozornost občinstva, medtem ko serijski morilci pridobivajo lastno identiteto preko medijske izpostavljenosti. Ključne besede: serijski morilci, pojavnost, zgodovinski pregledi, baze podatkov, diplomske naloge Objavljeno v DKUM: 29.09.2023; Ogledov: 67; Prenosov: 14
Celotno besedilo (555,46 KB) |
5. Soočanje policistov s smrtjo in smrtno nevarnostjo : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko deloLuka Hrovat, 2023, diplomsko delo Opis: V diplomskem delu sem se osredotočil na stike policistov s smrtjo in smrtno nevarnostjo, kakšne posledice lahko ti stiki pustijo na posameznikih, na koga se prizadeti policisti lahko obrnejo v stiskah ter kakšni načini in metode so uporabljeni za lajšanje teh posledic.
Policisti se v svoji karieri srečujejo s številnimi travmatičnimi dogodki, ki vključujejo neposredno ali posredno izpostavljenost smrti. Policijska kultura in širša javnost od njih pričakujeta čustveno odpornost in neomajnost, vendar se negativni občutki in travme, ki jih doživljajo, kopičijo ter lahko vplivajo na njihovo delovanje in splošno počutje.
Ko so policisti osebno vpleteni v travmatične dogodke, je možnost za skrite in potlačene težave vedno prisotna. Neobdelane travme lahko privedejo do posttravmatske stresne motnje, samomorilnih misli ali zlorabe drog in alkohola. Kljub temu je v policijskih vrstah prisotna stigmatizacija duševnega zdravja, kar policiste posledično odvrača od iskanja psihološke pomoči.
Za preprečevanje in obvladovanje teh težav je ključna pravočasna in individualno prilagojena pomoč. Ta se začne s primarno preventivo, ki se odraža na način izobraževanja pred dogodkom, da so ljudje bolje pripravljeni na krizno situacijo. Sekundarna preventiva (pogosto prepletena s primarno) je usmerjena v preprečevanje razvoja prilagoditvenih težav pri ljudeh, ki so bili izpostavljeni travmatskim dogodkom.
Kot približek h kurativi se šteje terciarna preventiva, ki zajema psihoterapijo prizadetega policista. Pomoč nudijo psihologi, zaposleni v policiji ali ministrstvu za notranje zadeve, podporo policisti lahko iščejo tudi pri policijskih zaupnikih, ki imajo veliko operativnih izkušenj, dober ugled in spoštovanje pri drugih policistih Ključne besede: policisti, smrt, soočenje s smrtjo, smrtna nevarnost, travme, pomoč, diplomske naloge Objavljeno v DKUM: 29.09.2023; Ogledov: 43; Prenosov: 8
Celotno besedilo (682,77 KB) |
6. Uporaba osebnih pametnih asistentov na mobilnih napravah z vidika zasebnosti : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Informacijska varnostVanesa Avdič, 2023, diplomsko delo Opis: V diplomskem delu je bila raziskana uporabnost mobilnih pametnih osebnih asistentov z vidika zasebnosti uporabnika. Raziskava se osredotoča na to, kako funkcije teh pomočnikov vplivajo na vsakdanje življenje, kako pogosto se uporabljajo, kako se uporabniki počutijo glede zbiranja podatkov za bolj prilagojeno izkušnjo, kako dragoceni so shranjeni podatki in kako zainteresirani so uporabniki, da ima pomočnik dostop do njihovih zasebnih informacije. Z empirično preiskavo je bilo potrjenih pet hipotez teme. Ugotovitve so pokazale, da se je večini uporabnikov funkcije pametnega osebnega pomočnika dejansko izboljšajo njihovo vsakodnevno življenje. Večina uporabnikov vsakodnevno uporablja tudi osebne pametne pomočnike, kar podpira drugo teorijo. Dokazano je bilo, da se uporabniki zavedajo vrednosti prilagojene izkušnje, vendar so tudi zaskrbljeni zaradi zasebnosti svojih osebnih podatkov. To kaže, da ima ta teorija nekaj podpore. Dokazano je bilo tudi, da se uporabniki pametnih asistentov večinoma zavedajo pomena osebnih podatkov. Raziskava je pokazala tudi skrbi potrošnikov glede zasebnosti in primernosti deljenja podatkov s pametnimi napravami. Ti rezultati so ključni za razumevanje odnosa uporabnikov in se lahko uporabijo kot temelj za naslednje raziskave in politike za izboljšanje uporabniške izkušnje in zaščite zasebnosti. Priporočljiva je nadaljnja raziskava z večjim številom udeležencev glede družbenih in etičnih vprašanjih. Ti bi morali vključevati izobraževanje uporabnikov o njihovih osebnih pametnih pomočnikih in jim pomagati pri sprejemanju bolj ozaveščenih odločitev glede zasebnosti, hkrati pa preučiti metode za izboljšanje nadzora podatkov in dostopnosti v skladu s spreminjajočimi se pravnimi zahtevami. Ključne besede: virtualni asistenti, mobilne naprave, zasebnost, diplomske naloge Objavljeno v DKUM: 29.09.2023; Ogledov: 46; Prenosov: 5
Celotno besedilo (3,82 MB) |
7. Nasilje nad otroki v družini in analiza primera smrti dveletne deklice na Gorenjskem : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Informacijska varnostTjaša Šturm, 2023, diplomsko delo Opis: V prvem delu diplomskega dela je opisano nasilje nad otroki v družini, ki je javnozdravstveni problem. Dogaja se v domačem okolju, kjer bi otrok moral biti varen in ljubljen. Kriminalistična preiskava nasilja nad otroki v družini vključuje kriminalistično preiskavo na kraju, zbiranje obvestil, zavarovanje morebitnih dokazov, zasliševanja, razgovore in pričanje. Med postopkom kriminalistične preiskave nasilja nad otroki v družini lahko pride do pojava kognitivne pristranskosti, ki vpliva na policistovo subjektivno doživljanje poteka preiskave.
V drugem delu diplomskega dela je opisana kriminalistično preiskavo smrti deklice. Primer se je zgodil leta 2016 na Gorenjskem in je bil izredno izpostavljen v medijih. Dveletna deklica je bila žrtev fizičnega nasilja ter zanemarjanja in surovega ravnanja svoje matere in njenega partnerja. Prizadejane so ji bile lahke telesne poškodbe, hude telesne poškodbe in posebno huda telesna poškodba, zaradi katere je deklica izgubila življenje. Izrečena jima je bila enotna zaporna kazen, v katero je bil vštet tudi čas pripora, ki je trajal dve leti. Zaradi izvršenih kaznivih dejanj je mati deklice bila obsojena na 23-letno zaporno kazen in materin partner na 21-letno zaporno kazen. Med pisanjem diplomskega dela smo bili seznanjeni z delovanjem policije in tožilstva v predkazenskem in kazenskem postopku, ugotovljene so bile okoliščine kaznivih dejanj in spoznanja, kako so dokazi vplivali na zaporni kazni dekličine matere in materinega partnerja. Ključne besede: družinsko nasilje, otroci, analiza primera, pristranskost, diplomske naloge Objavljeno v DKUM: 29.09.2023; Ogledov: 56; Prenosov: 7
Celotno besedilo (619,67 KB) |
8. Obveščevalna dejavnost v času vladavine Elizabete I. : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko deloErik Feher, 2023, diplomsko delo Opis: Obveščevalna dejavnost velja za drugo najstarejšo obrt na svetu. Njeni začetki segajo vse do starega veka in celo dlje. Za začetek oblikovanja modernih obveščevalnih služb pa velja izvajanje obveščevalnih dejavnosti v času vladavine kraljice Elizabete I. Sir Francis Walsingham je bil gonilna sila njene obveščevalne službe, ki je delovala od leta 1573 do leta 1590. Ta, takrat sicer neuradna obveščevalna služba, je pustila pečat v načinu delovanja in izvajanja obveščevalne dejavnosti vse do danes. Walsingham je imel skupino sodelavcev, ki so delovali kot analitiki, hkrati so pa delovali tudi kot operativci, zadolženi za vodenje tajnih sodelavcev po celotni Evropi in tudi znotraj Anglije. Imel je tudi skupino infiltratorjev, ki so pod krinko prišli v sovražnikove kroge, skupino strokovnjakov kriptografije, ki so nasprotnikova pisma dešifrirali, ter veliko število tajnih sodelavcev na različnih položajih po Evropi. Tajna služba Walsinghama je delovala tudi kot varnostna služba. Kraljice Elizabete I. niso ogrožali le zunanji sovražniki, temveč tudi sovražniki znotraj njenega kraljestva. Velika obveščevalna mreža, ki je segala vse do Otomanskega cesarstva, je uspešno odkrila in preprečila delovanje raznih nasprotnikov kraljice Elizabete I., med njimi so bili škotska kraljica Marija, španski kralj Filip II. in papež Pij V. Uporaba HUMINT metode, ki je najstarejša oblika zbiranja podatkov v obveščevalnih službah, je bila ključna za odkrivanje namer in načrtov sovražnika (to so bile mnoge zarote in nevarnosti). Pravočasno zaznavanje namena Angleškega kolidža, odkritje Throgmortonove in Babingtonove zarote ter vojaške grožnje Španije je bilo mogoče zagotoviti z uporabo HUMINT metode. Brez Walsighamove tajne službe bi se vladavina kraljice Elizabete I. končala z njeno odstavitvijo ali celo smrtjo. Ključne besede: obveščevalna dejavnost, Elizabeta I., britanska kraljica, Walsingham, Francis, diplomske naloge Objavljeno v DKUM: 29.09.2023; Ogledov: 20; Prenosov: 1
Celotno besedilo (1,46 MB) |
9. Izobraževanje in psihofizične sposobnosti policistov pri vožnji vozil s prednostjo in spremstvom : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko deloSamo Kamenšek, 2023, diplomsko delo Opis: V diplomskem delu obravnavamo problematiko izobraževanja in psihofizičnih sposobnosti policistov, ki delujejo v Centru za varovanje in zaščito, konkretno v Oddelku za osebno varovanje, njihova prvenstvena naloga pa je poleg varovanja varovane osebe še vožnja vozil s prednostjo in spremstvom. V omenjenem oddelku se lahko zaposlijo samo že izkušeni policisti, ki morajo že za osnovno zaposlitev v policiji prestati določeno fizično in psihološko testiranje, kar zagotavlja, da kljub pomanjkanju kadra v policijske vrste ne more vstopiti čisto vsak. Policisti, ki želijo svojo karierno pot nadaljevati v Centru za varovanje in zaščito, morajo uspešno opraviti še dodatno psihološko in fizično testiranje, s čimer se v selekcijskem postopku zagotovi, da se v centru zaposlijo res le najprimernejši policisti. Ti so nato deležni uvajalnega usposabljanja v trajanju 528 ur, kar pa seveda ne zadošča za opravljanje vseh nalog, zato se policisti Centra za varovanje in zaščito praktično neprestano dodatno izobražujejo, usposabljajo in izpopolnjujejo iz tistih področij dela oziroma nalog, za opravljanje katerih so dodeljeni. Pri tem center znotraj slovenske policije uporablja izobraževalno infrastrukturo in pripomočke, ki pa so v veliki meri nezadostni, preveč centralizirani in tudi zastareli, zaradi visokih finančnih vložkov pa za njihovo razširitev ali posodobitev že več let ni pravega posluha. V diplomskem delu smo pregledali potek razvoja slovenske policije in Centra za varovanje in zaščito, potek izobraževanja v obeh in opravili intervju z višjim policijskim inšpektorjem glede strokovnih znanj in kompetenc zaposlenih v Centru za varovanje in zaščito, konkretno v oddelku za osebno varovanje. Na podlagi pregleda literature in izvedenega intervjuja smo pripravili priporočila za izboljšave oziroma predlog dodatnih izobraževanj, usposabljanj in izpopolnjevanj ter učnih pripomočkov, ki bi jih lahko brez večjih finančnih vložkov uporabljali pri svojem delu. Ključne besede: policisti, policisti varnostniki, psihofizične sposobnosti, izobraževanje, kompetence policistov, vozila s prednostjo in spremstvom, diplomske naloge Objavljeno v DKUM: 28.09.2023; Ogledov: 24; Prenosov: 5
Celotno besedilo (1,91 MB) |
10. Uporaba pametnih naprav med stanovalci domov za starejše : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Informacijska varnostSanja Kerznar Osolnik, 2023, diplomsko delo Opis: V današnjem svetu je vse več nove tehnologije, katero uporabljamo vsi, mladi in stari. Za starejšo populacijo je današnja tehnologija ter uporaba pametnih naprav precej nova stvar. Zaradi hitrega razvijanja naprav je pomembno redno izobraževanje ter učenje. Uporaba pametnih naprav se med starejšo populacijo vse bolj povečuje, saj tehnologija izboljšuje kakovost njihovega življenja ter zagotavlja varnost in udobje. Pametne naprave starejšim v domovih za starejše pomagajo, da ostanejo povezani z zunanjim svetom, hitreje prejemajo novice in obvestila, najbolj pomembno pa je, da lahko vsakodnevno komunicirajo s svojo družino in prijatelji. Te naprave lahko tudi pripomorejo k varnosti starejših. Nepravilna uporaba pametnih naprav pa lahko privede do veliko groženj (kot so kibernetski napadi, kraja podatkov, prestrezanje v naprave idr.), za katere nekateri starostniki sploh ne vedo, da obstajajo. Zato je med uporabo pametnih naprav potrebna previdnost. Pomembno pa je tudi, da se starejši pred uporabo pametnih naprav ustrezno poučijo o njihovi uporabnosti in da so naprave preproste za uporabo. V diplomski nalogi smo preučevali kaj so pametne naprave ter katere vrste pametnih naprav obstajajo. Raziskovali smo tudi, katere pametne naprave so sploh na voljo starejši populaciji. V osrednjem delu je bila narejena analiza uporabe pametnih naprav med starejšo populacijo. Naredili smo intervjuje s stanovalci v domovih za starejše. Ugotovili smo, da vprašani uporabljajo zelo malo naprav, katere so jim na voljo. Uporabljajo pa predvsem določene vrste pametnih naprav, kot so pametni telefon, prenosna tablica in pametna televizija. Zanimalo nas je tudi, koga stanovalci prosijo za pomoč v domovih za starejše in koliko se udeležujejo izobraževanj o uporabi pametnih naprav. Ključne besede: pametne naprave, starejši odrasli, kibernetske grožnje, diplomske naloge Objavljeno v DKUM: 26.09.2023; Ogledov: 60; Prenosov: 14
Celotno besedilo (970,13 KB) |