| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 247
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
VERTIKALNI MOBBING NA DELOVNEM MESTU
Tina Repovž, 2009, diplomsko delo

Opis: Vertikalni mobbing je nezaželen pojav v delovnem okolju. Vertikalni mobbing bi lahko definirali, kot načrtno psihično nasilje, ki žrtev privede do socialne izolacije. Iz konflikta med žrtvijo in napadalcem se razvije stalno nadlegovanje, ki poteka vsaj enkrat tedensko v obdobju 6 mesecev, vzroki za nastanek pa so zelo različni. Za žrtev je to zelo težka izkušnja, ki ji lahko povzroči težke psihosomatske posledice. Gre za resen problem današnje družbe in postaja pomemben element raziskav v sodobno razvitih državah. Z raziskovanjem se ukvarjajo zdravniki, psihologi in tudi pravniki. Vse več držav sprejema predpise s tega področja. Pomembno vlogo ima tudi Evropska unija. Menim da bi morali biti s tem pojavom seznanjeni vsi, še posebej zaposleni na kadrovskem področju.
Ključne besede: mobbing, vertikalni mobbing, vertikalni mobbing na delovnem mestu, nasilje, psihično nasilje, psihično nasilje na delovnem mestu, konflikt, delovno mesto, žrtev mobbinga, izvajalec mobbinga
Objavljeno v DKUM: 21.05.2025; Ogledov: 3; Prenosov: 1
.pdf Celotno besedilo (403,80 KB)

2.
Ureditev delovnega mesta "Trojček III" v podjetju PIŠEK - Vitli KRPAN, d. o. o. : diplomsko delo
Dejan Pekovšak, 2024, diplomsko delo

Opis: Zaključno delo obravnava ureditev delovnega mesta »Trojček III« v podjetju PIŠEK - Vitli KRPAN, d. o. o. Zaključno delo predstavlja sistematičen pristop k izboljšanju delovnega okolja z uvedbo metode 5S in ergonomskih principov, s poudarkom na povečanju produktivnosti, boljši izkoriščenosti virov, zmanjšanju porabe energije in surovin ter izboljšanju stabilnosti procesa. Implementacija metode 5S omogoča boljšo organizacijo delovnega mesta, kar zmanjšuje izgube in povečuje učinkovitost ter varnost zaposlenih. Ergonomija igra ključno vlogo pri oblikovanju delovnega mesta, saj zmanjšuje tveganje za nastanek kostno-mišičnih obolenj in izboljšuje delovno udobje. S celovito analizo obstoječega stanja in načrtovanjem optimalnih delovnih pogojev diplomska naloga prispeva k dolgoročni konkurenčnosti podjetja na trgu.
Ključne besede: delovno mesto, varilna celica, ureditev, 5S, ergonomija
Objavljeno v DKUM: 06.05.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 0

3.
Soočanje s stresom na delovnem mestu in njegov vpliv na kakovost družinskega življenja
Petra Vršnik, 2024, magistrsko delo

Opis: Uvod: V sodobnem svetu je žal stres del vsakdanjika, še prav posebej je pogosto posledica neurejenih in zaostrenih delovnih pogojev. V takšnem primeru se zaposleni, ki imajo družine in številne obveznosti izven delovnega časa soočajo s številnimi izzivi. Med najpogostejše stresorje na delovnem mestu prištevamo preobremenjenost z delom, nepredvidljivi urniki, slabi medsebojni odnosi … Predvsem je ključno, da posledice stresa na delovnem mestu posameznika vplivajo na učinkovitost pri delu, istočasno tudi na družinsko življenje. Namen: Namen naloge je bil predvsem narediti pregled nad dejavniki, ki povzročajo stres na delovnem mestu ter opredeliti, kako ti vplivajo na kakovost družinskega življenja. S pomočjo predhodno pripravljene ankete in njenih rezultatov smo dobili vpogled v dejansko stanje in trenutno problematiko. Na osnovi rezultatov smo oblikovali priporočila, ki bodo pripomogla pri preprečevanju in obvladovanju stresa na delovnem mestu z namenom ohranjanja kakovosti življenja. Metode dela: Naloga je bila sestavljena iz teoretičnega in empiričnega dela. Znotraj teoretičnega dela smo pregledali strokovno in znanstveno literaturo. Literatura je zajemala literaturo zadnjih deset, v domačem in tujem jeziku (angleščina). Teoretičnemu delu je sledil empiričen del. Empiričen del smo izvedli s pomočjo vprašalnika: Anketiranje se je izvajalo s pomočjo spletne ankete (1KA). V raziskavo je bilo vključenih 96 anketirancev. Rezultati: Večina anketirancev je potrdila (50 %), da je stres na njihovem delu prisoten. Anketiranci so tudi na vprašanje glede zahtevnosti dela po večini odgovorili, da je njihovo delo zahtevno. Od zaposlenih v veliki meri se zahteva, da so dosegljivi tudi izven delovnega časa. Tudi odgovor včasih je pritrdilen. Več kot 57 % anketirancev je bilo tistih, ki so mnenja, da delo vpliva na zasebno življenje. Anketiranci so po večini navedli, da imajo dobre odnose z družinskimi člani, tako s partnerji, kot tudi z otroki. Razprava in zaključek: Z rezultati ankete in pregledom literature smo prispevali k boljšemu razumevanju dejavnikov, ki vplivajo na kakovosti družinskega življenja s poudarkom na zmanjševanju stresa na delovnem mestu. Rezultati ankete so podali tudi sliko o trenutnem stanju obravnavane problematike, obenem pa bodo pripomogli pri nadaljnjih raziskavah.
Ključne besede: delovno mesto, stres, vpliv stresa na družinsko življenje
Objavljeno v DKUM: 11.03.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 57
.pdf Celotno besedilo (707,18 KB)

4.
Čuječnost in dobro počutje zaposlenih v organizaciji x
Saša Alibegović, 2024, magistrsko delo

Opis: V magistrski nalogi smo raziskovali dobro počutje in čuječnost na delovnem mestu ter povezavo med obema konstruktoma. Pri dobrem počutju smo se osredotočali na psihično dobro počutje, ki se deli na subjektivno in psihološko dobro počutje. V nalogi smo na podlagi spoznanj pozitivne psihologije sprva opredelili oba pojma, nato pa pojasnili metode za njuno meritev ter načine krepitve obeh. Spregovorili smo tudi o učinkih dobrega počutja na zaposlene. Nadaljnje smo opredelili še pojem čuječnosti in njene značilnosti ter opisali načine prakticiranja čuječnosti na delovnem mestu. V raziskavi smo skušali ugotoviti, ali se zaposleni v organizaciji X dobro počutijo in, ali so zaposleni v organizaciji X čuječi. Zanimalo nas je tudi, ali je dobro počutje zaposlenih v organizaciji X povezano z njihovo čuječnostjo. Ugotovili smo, da so zaposleni v organizaciji X v povprečju zadovoljni s svojim življenjem, da so v povprečju dobro razpoloženi in da pri njih v povprečju prevladuje psihološko dobro počutje. Zaposleni v organizaciji X se torej v povprečju dobro počutijo. Ugotovili smo tudi, da so zaposleni v organizaciji X v povprečju čuječi. Naše raziskave so pokazale še, da je zadovoljstvo z življenjem zaposlenih v organizaciji X delno pozitivno povezano z njihovo čuječnostjo, prav tako je s čuječnostjo delno pozitivno povezano dobro razpoloženje in psihološko dobro počutje. Glede na ugotovitve našega dela smo vodstvu organizacije X predložili tudi rešitve in ponudili različne možnosti za izboljšavo dobrega počutja ter prakticiranja čuječnosti za njihove zaposlene.
Ključne besede: dobro počutje, delovno mesto, čuječnost
Objavljeno v DKUM: 17.01.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 95
.pdf Celotno besedilo (1,69 MB)

5.
Pravni vidiki spolnega nadlegovanja na delovnem mestu
Rok Lampe, 2007, objavljeni znanstveni prispevek na konferenci

Ključne besede: spolno nadlegovanje, delovno mesto, zakonodaja, Slovenija, Evropska unija
Objavljeno v DKUM: 30.05.2024; Ogledov: 105; Prenosov: 4
.pdf Celotno besedilo (706,55 KB)

6.
Prijateljstvo na delovnem mestu : primerjava med policisti in občani
Jure Butinar, Milan Pagon, 2006, objavljeni znanstveni prispevek na konferenci

Ključne besede: organizacijska kultura, zaposleni, policisti, občani, delovno mesto, prijateljstvo
Objavljeno v DKUM: 29.03.2024; Ogledov: 200; Prenosov: 9
.pdf Celotno besedilo (386,51 KB)

7.
Tveganje in nasilje pri delu
Viktor Balažič, 2003, objavljeni strokovni prispevek na konferenci

Ključne besede: nasilje, nadlegovanje, delovno mesto
Objavljeno v DKUM: 19.03.2024; Ogledov: 174; Prenosov: 5
.pdf Celotno besedilo (319,10 KB)

8.
Integriteta policijskih managerjev in njen vpliv na policijsko subkulturo
Janez Mekinc, Andrej Anžič, 2003, objavljeni strokovni prispevek na konferenci

Ključne besede: policija, policijski managerji, etika, policijska subkultura, neetično vedenje, delovno mesto, korupcija, integriteta
Objavljeno v DKUM: 19.03.2024; Ogledov: 212; Prenosov: 6
.pdf Celotno besedilo (194,86 KB)

9.
10.
Iskanje izvedeno v 0.09 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici