2.
DIGITALNO NASILJE V OSNOVNI ŠOLISandra Špoljar, 2013, master's thesis
Abstract: Kot posledica hitrega razvoja sodobne informacijske tehnologije je računalnik pred leti postal del vsakdanjega življenja za večino ljudi. To je bil posledično razlog za razvoj digitalnega nasilja, ki je dandanes močno razširjeno med učenci in ga je kljub temu težko prepoznati ter nadzorovati (Pšunder, 2012).
V teoretičnem delu smo najprej opisali pojem digitalno nasilje, ga primerjali s tradicionalnim nasiljem, razložili ključne pojme in ločili različne vrste digitalnega nasilja. Nato smo pogledali in opisali značilnosti nasilnežev in žrtev ter poiskali nasvete za pomoč. V nadaljevanju smo na kratko opisali slovenske spletne strani in projekte na to tematiko ter opisali rezultate tujih raziskav.
V empiričnem delu naloge smo interpretirali rezultate anketnega vprašalnika na temo digitalno nasilje, ki so jih pridobili študenti izbirnega predmeta Digitalna varnost. Anketni vprašalnik je bil namenjen pedagoškim strokovnim delavcem in z njim smo ugotovili tehnike preprečevanja digitalnega nasilja, ukrepe, ki se jih poslužujejo in vire informacij o pojavu digitalnega nasilja med učenci. Intervjuvali smo Majo Vreča, ki je zaposlena na Arnesu in izvaja predavanja za projekt Safe.si, ter Aleša Bučar Ručmana, višjega predavatelja na Fakulteti za varnostne vede in strokovnjaka na področju mladoletniške kriminalitete. Pridobili smo zanimive odgovore, izvedeli izkušnje iz prakse, ter tako dobili vpogled v stanje digitalnega nasilja v Sloveniji.
Keywords: Digitalno nasilje, tradicionalno nasilje, cyberbullying, kraja identitete, seksting, ustrahovanje
Published in DKUM: 12.06.2014; Views: 1872; Downloads: 180
Full text (1,13 MB)