| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 17
Na začetekNa prejšnjo stran12Na naslednjo stranNa konec
1.
Vpliv epidemije covid-19 na stanje okolja v rs
Katja Majer, 2022, diplomsko delo

Opis: Marca 2020 se je v Sloveniji pojavil prvi primer novega virusa, imenovanega SARS-Cov-2. V času razglasitve epidemije je vlada Republike Slovenije uvedla različne ukrepe z namenom, da bi omejila hitro širjenje okužb. Zanimalo nas je, na kakšen način so ukrepi vplivali na kakovost zraka, zato smo primerjali ravni posameznih onesnaževal aprila 2019 in aprila 2020. Osredotočili smo se predvsem na onesnaževala, ki so povezana s prometom. Ugotovili smo, da so ukrepi ugodno vplivali na kakovost zraka. Znižale so se ravni trdnih delcev PM2,5 in PM10, dušikovega dioksida in dušikovih oksidov. Najvišja razlika pa je bila pri benzenu, saj se je vrednost ravni znižala za kar 32,52 %. Med onesnaževali pa je izstopal ozon, saj je bila njegova raven aprila 2020 za kar 10,21% višja kot aprila 2019. Rezultat je razumljiv, saj vemo, da je ozon izjemno reaktiven plin in s CO hitro reagira ter nastane dušikov dioksid. O izboljšanju kakovosti zraka v času omejitve gibanja so poročali tudi izven slovenskih meja.
Ključne besede: covid-19, SARS-Cov-2, epidemija, omejitev gibanja, onesnaževala, april 2019, april 2020, primerjalna analiza, zajezitev virusa, promet, kakovost zraka
Objavljeno v DKUM: 13.07.2022; Ogledov: 714; Prenosov: 63
.pdf Celotno besedilo (1,75 MB)

2.
Sociološka analiza survivalizma v ZDA
Nina Gracej, 2018, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo temelji na sociološki analizi apokaliptičnih skupin v ZDA, ki jih analitično razdeli na survivalistične in nesurvivalistične. Survivalistične skupine so tiste, ki se na apokalipso aktivno pripravljajo v veri, da bodo prav njihovi pripadniki preživeli s pomočjo učenja veščin in kopičenja materialnih dobrin. Nesurvivalistične apokaliptične skupine pa so tiste, ki pričakujejo konec sveta, vendar se na to ne pripravljajo v smislu povečevanja svojih materialnih resursov ali učenja veščin preživetja. Osredotočili smo se na spletne objave apokaliptičnih skupin obeh vrst in na pogostost njihovega objavljanja. V objavah smo iskali tri vrste elementov: maskulinost, osredotočenost na ekonomske razmere in osredotočenost na politične razmere. Poleg analize obeh skupin smo poiskali konkretne napovedi konca sveta, ki se za leta 2014, 2015, 2016 in 2017 niso uresničile, ter konkretne napovedi za leta 2018, 2019 in 2020. Ugotovili smo, da so survivalisti s spletnimi objavami precej bolj aktivni kot nesurvivalisti. Survivalistične apokaliptične skupine so tudi bolj maskuline in pogosteje omenjajo ekonomske razmere, pri nesurvivalistih pa pogosteje zasledimo politične teme. Ugotovili smo tudi, da brezposelnost in pogostost oziroma verjetnost naravnih katastrof ne vplivajo na nastanek apokaliptičnih skupin. Pri konkretnih napovedih med leti 2014 in 2020 najpogosteje zasledimo ideje o koncu sveta, kot ga poznamo danes, ki so povezane z določenimi simboli (prihod Kristusa, prihod antikrista, boj med Kristusom in Satanom, krvava luna, črna luna ipd.), 3. svetovno vojno in naravnimi katastrofami.
Ključne besede: Survivalizem, apokaliptika, apokaliptična gibanja, ZDA, analiza vsebine, apokalipsa.
Objavljeno v DKUM: 24.12.2020; Ogledov: 1027; Prenosov: 58
.pdf Celotno besedilo (1,34 MB)

3.
ANALIZA OBČUTLJIVOSTI POSLOVNEGA IZIDA NA PRAKTIČNEM PRIMERU HOTELA X
Maja Jenko, 2016, diplomsko delo

Opis: V pričujočem diplomskem delu je predstavljena potreba po informaciji o stroških, ki jih mora poslovodstvo podjetja pridobiti, ko se odloča o spremembah obsega dejavnosti poslovanja ali ko se odloča o ukrepih, ki bodo ob nespremenjenem obsegu poslovanja omogočili doseganje načrtovanega dobička. Predstavili smo, kako pomembne so informacije, ki jih dobimo iz analize občutljivosti poslovnega izida. Analizo občutljivosti poslovnega izida smo prikazali na praktičnem primeru manjšega slovenskega hotela, ki deluje v dinamičnem in konkurenčnem okolju. V začetnem delu smo podrobneje predstavili teoretični del analize občutljivosti, ki vključuje tri povezana področja, in sicer: analizo kritičnih točk gospodarnosti, analizo varnostnih razlik ter analizo prožnosti. Predstavili smo ocenjevanje gibanja stroškov in ločitev celotnih stroškov na stalne in spremenljive stroške. V nadaljevanju smo na praktičnem primeru podjetja predstavili analizo občutljivosti poslovnega izida ob trenutnem obsegu poslovanja. Kasneje smo nato prikazali izračune občutljivosti poslovnega izida v primeru, ko se spremenijo ključni vhodni podatki. V izračunih smo upoštevali tri simulacije: spremembo števila nočitev, spremembo spremenljivih stroškov, spremembo povprečne prodajne cene. V sklepnem delu je podan zaključek, iz katerega izhaja, da je pri analizi računovodskih izkazov treba posvetiti pozornost analizi prihodkov in odhodkov. Pri je tem treba gledati prihodke od prodaje in poslovne odhodke, še zdaleč pa ne samo celotne prihodke in celotne odhodke. Pomembno je, da podjetje na dolgi rok iz osnovne dejavnosti dosega pozitiven denarni tok. Za doseganje želenega cilja bo poslovodstvo podjetja moralo sprejeti ukrepe, ki bodo vodili v zniževanje stalnih stroškov in hkrati v povečanje prihodkov iz prodaje. Za doseganje višjih prihodkov od prodaje bo treba povečati zasedenost hotela in hkrati povečati prodajno ceno.
Ključne besede: analiza občutljivosti, ocenjevanje gibanja stroškov, točka preloma, varnostna razlika do kritične točke gospodarnosti, prožnost poslovnega izida, prihodki iz prodaje, prevrednotovalni poslovni prihodki, stroški.
Objavljeno v DKUM: 21.06.2016; Ogledov: 3070; Prenosov: 489
.pdf Celotno besedilo (1,82 MB)

4.
DRUŽBENI MEDIJI KOT ORODJE V DRUŽBENIH GIBANJIH
Tamara Krošl, 2015, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu smo ugotavljali, kako veliko vlogo lahko imajo družbeni mediji kot orodje za obveščanje in mobilizacijo v družbenih gibanjih ter ali lahko sprožijo revolucijo, pri čemer smo se osredotočili na dogajanje v Mariboru. Metode, ki smo jih uporabljali, so pregled literature, analiza, anketa in intervju. Rezultati so pokazali, da so bili družbeni mediji v primeru mariborskih protestov zelo uspešno orodje za obveščanje, a nimajo tolikšnega vpliva na mobilizacijo ljudi. Ugotovili smo namreč, da družbeni mediji ne sprožijo revolucije, saj mora zanjo obstajati nek zunanji povod, lahko pa jo pomagajo oblikovati.
Ključne besede: družbeni mediji, družbena gibanja, Maribor, analiza
Objavljeno v DKUM: 14.10.2015; Ogledov: 2141; Prenosov: 173
.pdf Celotno besedilo (2,26 MB)

5.
6.
7.
ANALIZA POSLOVNEGA OKOLJA IN TRŽNE PRILOŽNOSTI INDIJE
Mario Komljen, 2011, diplomsko delo

Opis: Indija je že v preteklosti bila predmet občudovanja in zanimanja, katere je sprožila val raziskovalcev da najdejo morsko pot do Indije, ki je pripeljalo do slučajnega odkritja Amerike. To se do danes ni spremenilo. Indija je še vedno predmet občudovanja in zanimanja ne samo pri njeni raznolikosti ljudi in narave ter velikosti, ampak tudi pri njenem gospodarskem uspehu in potenciala. Pričakuje se, da bo Indija prehitela Kitajsko kot najhitreje rastoče gospodarstvo v naslednjih letih. Tržne priložnosti Indije so ogromne in njeno gospodarstvo se bo z leti samo večalo. Nadaljnja liberalizacija trgovine, katere se je indijska vlada zavzela in pogaja z EU, bo samo še okrepilo njeno hitro gospodarstvo rast. Toda ne samo gospodarstvo, njena populacija se hitro veča in se pričakuje da bo do leta 2030 prehitela Kitajsko kot najobljudeno deželo sveta. Toda Indija ni brez tveganj. Kako bo Indija izpeljala institucionalne reforme, boj proti korupciji in inflaciji ter liberalizaciji trgovine, bo vplivalo kako hitro bo gospodarstvo in razvoj Indije rastlo. Indija ima znanje, človeške vire in sredstva za implementiranje teh sprememb, ki bo samo potrdilo njeno hitro rast in jo ustoličilo kot bodočo gospodarsko velesilo.
Ključne besede: analiza, poslovno okolje, tržne priložnosti, investicijsko okolje, poslovna tveganja, gospodarska gibanja in napovedi, Indija, Slovenija
Objavljeno v DKUM: 13.07.2011; Ogledov: 2840; Prenosov: 459  (1 glas)
.pdf Celotno besedilo (5,15 MB)

8.
RAČUNOVODSKE INFORMACIJE ZA ODLOČANJE O DODATNEM ZAPOSLOVANJU V STORITVENEM PODJETJU
Brigita Pajtler, 2009, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi je predstavljen poslovodski problem odločanja o dodatnem zaposlovanju. Problem smo skušali rešiti s pomočjo analize občutljivosti poslovnega izida, za katero smo morali opraviti še ločitev celotnih stroškov na variabilni in fiksni del.
Ključne besede: Poslovni izid, ocenjevanje gibanja stroškov, izkustvena metoda, kritična točka gospodarnosti, varnostna razlika do kritične točke gospodarnosti, prožnost poslovnega izida, analiza občutljivosti poslovnega izida, računovodske informacije o dodatnih zaposlencih.
Objavljeno v DKUM: 17.02.2010; Ogledov: 2390; Prenosov: 327
.pdf Celotno besedilo (364,17 KB)

9.
10.
Iskanje izvedeno v 0.28 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici