| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 4 / 4
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Zakaj potrebujemo insolvenčno pravo? : perspektiva ekonomske analize prava
Jaka Cepec, 2013, izvirni znanstveni članek

Opis: Avtor v prispevku predstavlja temelje ekonomske analize insolvenčnega prava, pri čemer pozornost namenja predvsem vzrokom za ekonomsko upravičenost obstoja insolvenčnega prava kot posebnega postopka za reševanje insolventnosti dolžnika ter cilje, ki jim naj z vidika ekonomske analize prava sledi insolvenčno pravo. Insolvenčno pravo potrebujemo zaradi minimiziranja izgub ob nastanku insolventnosti, saj je učinkovito rešitev mogoče najti samo s pravno regulacijo, ker pogodbeni dogovor med deležniki zaradi problema skupnega delovanja ni mogoč. Pravna regulacija postopkov zaradi insolventnosti mora predvidljivo in pregledno razporediti tveganja med deležniki insolvenčnega postopka, in sicer tako, da sledi kriteriju ex ante in ex post učinkovitosti, s čimer povečuje družbeno blaginjo.
Ključne besede: insolvenčno pravo, problem skupnega delovanja, ekonomska analiza prava, priporniška dilema, učinkovitost
Objavljeno v DKUM: 01.08.2018; Ogledov: 1390; Prenosov: 141
.pdf Celotno besedilo (235,48 KB)

2.
Avtomatizacija preusmeritvenega in dvižnega modula valjčnega transporterja
Urban Remic, 2017, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je predstavljena avtomatizacija preusmeritvenega in dvižnega modula valjčnega transporterja. Avtomatizacija naprav je dandanes v industriji nepogrešljiva zaradi nenehnega spreminjanja procesov. V diplomskem delu je avtomatizacija izvedena s pomočjo PLK Siemens S7‒1200. Predstavljeno je načrtovanje vezja za krmiljenje motorjev, namestitev komponent za avtomatizacijo na modul, postavitev krmilja in vhodno izhodnih enot v elektro omarico ter pisanje programa industrijskega krmilnika. Cilj naloge je bil izdelati modul, ki bo deloval zanesljivo, varno, bo hitro prilagodljiv različnim tipom valjčnih transporterjev in bo primeren industrijskemu okolju.
Ključne besede: tehniška logistika, preusmeritveni modul valjčnega transporterja, avtomatizacija in analiza delovanja, Siemens S7‒1200, Machines simulator
Objavljeno v DKUM: 01.09.2017; Ogledov: 1254; Prenosov: 116
.pdf Celotno besedilo (3,73 MB)

3.
Načrtovanje sončne elektrarne inštalirane moči do 17 kW
Andrej Mlasko, 2016, diplomsko delo

Opis: Cilj diplomskega dela je prikazati pravilno načrtovanje sončne elektrarne, ob upoštevanju ključnih dejavnikov, ki vplivajo na učinkovitost delovanja. Prikazana je uporaba različnih orodij za načrtovanje sončnih elektrarn ter obravnava in primerjava njihovih rezultatov z dejanskimi podatki delovanja zgrajene sončne elektrarne na stanovanjski hiši v Mariboru. Predstavljen je celoten postopek od načrtovanja in priprav do izbire gradnikov ter izgradnje. Opravljene so bile meritve pomembnejših veličin ter predstavljeni podatki o delovanju zadnjih nekaj let. Vse meritve in analize smo opravili na lokaciji sončne elektrarne podjetja Sončna uprava d.o.o., Streliška cesta 81, Maribor.
Ključne besede: sončne elektrarne, načrtovanje, analiza delovanja
Objavljeno v DKUM: 27.09.2016; Ogledov: 2226; Prenosov: 262
.pdf Celotno besedilo (18,06 MB)

4.
Proizvodnja električne energije z uporabo kogeneracije na zemeljski plin
Uroš Oblak, 2016, diplomsko delo

Opis: Vse večje potrebe in pričakovanja ljudi se izražajo tudi v povišani potrebi po energiji. Ker so količine primarnih virov energije omejene in cene le teh v zadnjem času konstantno rastejo, nas tudi omenjeno dejstvo usmerja k uporabi novih učinkovitejših sistemov za proizvodnjo električne energije. Težnje k vse učinkovitejši izrabi energije, ter stroga zakonodaja, ki vedno bolj omejuje izpuste toplogrednih plinov v ozračje, sta v zadnjem času, ob podpori države, privedla do zanimanja za investiranje v sisteme kogeneracijskih enot. Njihov primarni cilj je proizvodnja električne energije, pri čemer hkrati izkoristimo tudi toploto, ki jo tako uporabimo za ogrevanje ali pripravo tople vode. Zaradi izkoriščanja primarne in sekundarne energije, ki jo proizvede takšen sistem, lahko dosežemo visok izkoristek celotnega sistema. V nalogi smo poizkušali predstaviti sisteme soproizvodnje, zakonske okvire in analizirati delovanje dveh sistemov, ki sta v obratovanju.
Ključne besede: Proizvodnja električne energije, analiza delovanja kogeneracije, kogeneracija
Objavljeno v DKUM: 19.08.2016; Ogledov: 2202; Prenosov: 267
.pdf Celotno besedilo (3,03 MB)

Iskanje izvedeno v 2.54 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici