| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 3792
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Primerjalna analiza regulacije prostitucije v izbranih državah : diplomsko delo univerzitetnega študijskega programa Varstvoslovje
Tea Okorn, 2024, diplomsko delo

Opis: Prostitucija ostaja izjemno kontroverzna tema v politiki mnogih držav, ker zahteva ustrezno regulacijo, ki spoštuje pravice in temeljne svoboščine oseb, povezanih s prostitucijo. Izvedena je bila primerjalna analiza regulacije prostitucije v šestih državah, in sicer v ZDA, Belgiji, Sloveniji ter na Švedskem, Nizozemskem in Kitajskem. Analiza je temeljila na šestih merilih: pravna ureditev prostitucije in kazenske sankcije, model prostitucije, pogoji za opravljanje prostitucije, socialne in zdravstvene storitve, stigmatizacija ter vloga rdečih četrti. S pomočjo primerjalne metode so bile ugotovljene podobnosti in razlike med njimi ter ugotovitve predstavljene v obliki tabele. Ugotovljeno je bilo, da države z reguliranim pristopom, kot so ZDA, (predvsem okrožje Nevada) in Nizozemska, dosegajo boljše rezultate glede zdravja in varnosti spolnih delavcev. Nasprotno pa kriminalizacija in delna dekriminalizacija pogosto vodita k večjemu tveganju za zlorabe in otežujeta dostop do življenjskih potrebščin. Švedski model, ki je usmerjen v zmanjšanje povpraševanja po prostituciji, kaže na upad števila storitev, vendar ne zagotavlja izboljšanja pravic spolnih delavcev. Slovenija se nahaja v okolju, kjer je prostitucija dekriminalizirana, vendar ostaja neregulirana. Značilna je zmerna stopnja stigmatizacije marginaliziranih skupin, hkrati pa so socialne in zdravstvene storitve omejene. Pomen mehanizmov za nudenje pomoči spolnim delavcem se zmanjšuje zaradi nejasnosti v delovanju prostitucije. Naloga zaključuje z ugotovitvijo, da ni enotnega pristopa, ki bi bil univerzalno uspešen, temveč je učinkovitost regulacije prostitucije odvisna od politik držav in družbene sprejemljivosti. Vsaka država mora prilagoditi svojo strategijo glede na specifične socialne, kulturne in pravne pogoje, da bi dosegla optimalne rezultate pri zaščiti pravic spolnih delavcev in obvladovanju prostitucije.
Ključne besede: pravna ureditev, regulacija, primerjalna analiza, diplomske naloge
Objavljeno v DKUM: 13.09.2024; Ogledov: 13; Prenosov: 2
.pdf Celotno besedilo (948,79 KB)

2.
Adsorpcijske lastnosti toreficirane biomase
Ilda Silić, 2024, diplomsko delo

Opis: Neposredna uporaba kmetijskih in lesnih ostankov kot goriva je običajno otežena zaradi njihovih slabih energetskih lastnosti. Torefikacija je metoda, ki nam pomaga pri nadgradnji biomase v izdelek z izboljšanimi energetskimi lastnostmi. Namen diplomskega dela je preučiti procese torefikacije biomase, adsorpcije kovin na toreficirano biomaso in adsorpcije vlage na surove ter toreficirane vzorce. Dokazati moramo, da se lastnosti toreficirane biomase razlikujejo od originalne biomase. Najprej izvedemo torefikacijo našega vzorca pri različnih temperaturah, nato analiziramo izgubo mase in izkoristek mase. Na vzorec, toreficiran pri najvišji temperaturi, adsorbiramo kovine. Vse pridobljene vzorce analiziramo s termogravimetrično analizo, FTIR analizo in merimo njihove zgornje kurilne vrednosti. Rezultati kažejo, da so lastnosti toreficirane biomase močno odvisne od temperature torefikacije. Med procesom torefikacije se ne izgublja samo masa biomase, ampak tudi energijska vsebnost, ki se sprošča v obliki hlapov. Vendar se v plinasto fazo izgubi več mase kot energije. Ta pojav povzroči višjo kurilno vrednost toreficirane biomase. Zaradi dehidracijskih reakcij, ki potekajo med torefikacijo, je adsorpcija vlage toreficirane biomase zelo omejena. Te reakcije preprečujejo vezavo vodika v biomasi z vodo, zato je vsebnost vlage precej manjša v primerjavi z vsebnostjo vlage v surovi biomasi.
Ključne besede: biomasa, torefikacija, adsorpcija, termogravimetrična analiza, FTIR analiza, zgornja kurilna vrednost
Objavljeno v DKUM: 09.09.2024; Ogledov: 56; Prenosov: 8
.pdf Celotno besedilo (5,27 MB)

3.
Analiza tekočih in trdnih produktov procesa torefikacije odpadne biomase
Anteja Garmut, 2024, diplomsko delo

Opis: Cilj diplomske naloge je obravnava procesa torefikacije odpadne biomase in karakterizacija nastalih produktov. Za predstavnike odpadne biomase so bili izbrani tri različni vzroci, in sicer miskantus, mešan les ter hmelj. Cilj naloge je proizvesti trdno biogorivo z višjo kurilno vrednostjo v primerjavi s surovo biomaso. Proces torefikacije je potekal eno uro pri treh različnih temperaturah, 250 °C, 350 °C in 450 °C. Produkte smo nato kemijsko karakterizirali. Karakterizacijo smo izvedli na trdnih in tekočih produktih torefikacije ter tudi na surovih vzorcih posameznih biomas. Ovrednotili smo masne izgube, masne izkoristke, energijsko učinkovitost, doprinos energije glede na maso, kurilne vrednosti, vsebnost hlapnih snovi, vlage in pepela. S Fourierjevo transformacijo (FTIR) je bila določena struktura vzorcev, s termogravimetrično analizo (TGA) pa termična razgradnja surove in toreficirane biomase. Z naraščanjem temperature torefikacije se kurilne vrednosti trdnih produktov višajo, nižje pa so vrednosti masnih izkoristkov, energetske učinkovitosti ter delež hlapnih komponent. FTIR analiza prikazuje razgradnjo celuloze, ki jo zaznamo z zmanjšanimi vrhovi, z eliminacijo manjših vrhov pa opazimo delno ragradnjo hemiceluloze in lignina. Zvišanje temperature je povzročilo zmanjšanje moči karboksilnih in -OH skupin. V surovi biomasi zaznamo prisotnost aromatskih spojin, simetrične alifatske skupine ter CO-C funkcionalne skupine, ki jih v primerjavi s toreficirano biomaso več ne zaznamo. TGA analiza je bila izvedena v kisikovi atmosferi pri konstantni hitrosti segrevanja v temperaturnem območju 30-900 °C. Ob višjih temperaturah je pokazala oksidacijo fiksnega ogljika, izhlapevanje težko hlapnih snovi ter razgradnjo anorganskih materialov. Glede na rezultate analiz je razvidno, da so trdni produkti primerni za uporabo kot biogorivo, medtem ko je v tekočih produktih delež vode previsok.
Ključne besede: obnovljivi viri energije, odpadna biomasa, hmelj, torefikacija, kurilna vrednost, termogravimetrična analiza, miskantus, les
Objavljeno v DKUM: 09.09.2024; Ogledov: 33; Prenosov: 4
.pdf Celotno besedilo (3,57 MB)

4.
Ocena Kuznetsove krivulje v Sloveniji, Avstriji in Nemčiji
Katarina Leš, 2024, diplomsko delo

Opis: Kuznetsova krivulja je ena izmed najbolj vztrajnih idej o gibanju gospodarske rasti in neenakosti. V sklopu diplomskega dela analiziramo teorijo Kuznetsove krivulje, pregledamo njegove kritike in veljavnost teorije danes. Podamo pregled empiričnih raziskav in opis gibanja gospodarske rasti ter dohodkovne neenakosti v Sloveniji, Avstriji in Nemčiji. Analiziramo in preverimo veljavnost hipoteze Kuznetsove krivulje za navedene države. V sklopu ekonometrične analize uporabimo spremenljivke vezane na dohodek, izobrazbo, državno potrošnjo, mednarodno trgovino, neto tuje investicije, delovno silo in neenakost med spoloma. Z uporabo metode najmanjših kvadratov analiziramo gibanje dohodkovne neenakosti in Kuznetsovo krivuljo potrdimo v primeru Slovenije, ne moremo je potrditi za Avstrijo in Nemčijo. V primeru Slovenije statistično značilno na vrednost Ginijevega indeksa vplivajo leta šolanja, delež industrije v BDP, državna potrošnja, delež delovne sile s terciarno izobrazbo, GDI in rast neto dohodka. Pozitivna povezava je vidna samo med državno potrošnjo in Ginijevim indeksom. V primeru Avstrije statistično značilno na odvisno spremenljivko vpliva delež industrije v BDP in delež delovne sile s terciarno izobrazbo. V primeru Avstrije imajo vse navedene spremenljivke negativen vpliv na vrednost odvisne spremenljivke. V primeru Nemčije imajo statistično značilen vpliv na Ginijev indeks delež industrije v BDP, delež delovne sile s terciarno izobrazbo, državni izdatki za izobrazbo in neto pritok NTI.
Ključne besede: ekonometrična analiza, metoda najmanjših kvadratov, dohodkovna neenakost, Kuznetsova krivulja, Slovenija, Avstrija, Nemčija.
Objavljeno v DKUM: 06.09.2024; Ogledov: 107; Prenosov: 12
.pdf Celotno besedilo (2,09 MB)

5.
Vloga managementa pri zagotavljanju sredstev neprofitnih športnih organizacij
Aleks Perger, 2024, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo se osredotoča na vlogo managementa pri zagotavljanju sredstev za delovanje neprofitnih športnih organizacij. V začetku diplomskega dela smo raziskali, kaj sploh neprofitne organizacije so in kakšne organizacijske strukture poznamo. V nadaljevanju smo opisali, kaj so športna društva in predstavili razlike med profitnimi in neprofitnimi športnimi organizacijami. Opisali smo, kaj je to športni management, katere ključne naloge opravljajo športni managerji in katere so njihove lastnosti. V teoretičnem delu smo raziskali financiranje teh neprofitnih športnih organizacij, katera sredstva poznamo in njihove procese pridobivanja. V raziskovalnem delu diplomskega dela smo obravnavali primer ŠD Mladost. V sklopu tega smo si na začetku diplomskega dela zastavili tri raziskovalna vprašanja, skozi katera smo ugotovili vlogo managementa v delovanju neprofitnih športnih organizacij, učinkovitost sedanjega modela financiranja obravnavanega športnega društva in dodatne možnosti financiranja društva. Najprej smo raziskali zgodovino društva in njegovega delovanja. Nato smo s pomočjo dokumentacije opisali vire financiranja društva ter naredili analizo trenutnega financiranja. V zaključku diplomskega dela smo raziskali dodatne možnosti financiranja obravnavanega društva.
Ključne besede: financiranje, športne organizacije, športni management, dodatne možnosti, model financiranja, izboljšanje, analiza društva, neprofitne športne organizacije, sponzorstva, donacije
Objavljeno v DKUM: 06.09.2024; Ogledov: 102; Prenosov: 4
.pdf Celotno besedilo (778,83 KB)

6.
Hidravlično modeliranje porečja reke Ledave na podlagi poplavnega vala
Gregor Šebök, 2024, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo obravnava hidravlični model stalnega in nestalnega toka odseka reke Ledave s pripadajočimi pritoki in hidrotehničnimi objekti, izdelanega v programskem orodju za hidrološko-hidravlične analize HEC-RAS. Hidravlični model je oblikovan na podlagi terenskih podatkov LIDAR in geodetskih meritev na terenu. Opisana je hidravlična analiza stalnega toka ob pretoku n-letnih visokih voda in nestalnega toka na podlagi terenskih meritev propagacije poplavnega oziroma visokovodnega vala, kar je zaključeno z diskusijo. Namen magistrske naloge je opis izdelave hidravličnega modela v programskem orodju HEC-RAS s pomočjo obdelave različnih geodetskih podatkov ter razumevanje propagacije visokovodnih valov na terenu in v numeričnem modelu.
Ključne besede: hidrologija, hidravlična analiza, HEC-RAS, propagacija visokovodnega vala
Objavljeno v DKUM: 27.08.2024; Ogledov: 81; Prenosov: 6
.pdf Celotno besedilo (52,41 MB)

7.
Analiza utrujanja osnosimetrične kiralne celične strukture iz nerjavnega jekla 316l
Žiga Žnidarič, 2024, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je izvedena simulacija utrujanja osnosimetrične kiralne celične strukture in njene modificirane oblike, narejenih iz nerjavnega jekla 316L. Opisane so teoretične osnove celičnih struktur s predstavitvijo obeh geometrij. Nadaljuje se s teoretičnimi osnovami utrujanja materialov, s poudarkom na deformacijski metodi. Opisano je, kako sta bili generirani geometriji s pomočjo programske kode in prilagojeni za uporabo v numeričnih simulacijah. Sledilo je določevanje materialnih parametrov, obremenitev, podpor in podatkov za izračun življenjske dobe. Geometriji sta bili obremenjeni s pomiki v obliki sinusnega valovanja. Modela sta bila diskretizirana z mrežo končnih elementov, določeno s konvergenčno analizo. Podatke smo beležili v tabelah, s pomočjo katerih smo izrisali grafe, ki prikazujejo, kako se življenjska doba spremeni v odvisnosti od velikosti obremenitve. Sledili smo tudi poteku napetosti in stopnjam plastične deformacije, ki se pojavijo v strukturah. Rezultati so pokazali, da kljub boljši porazdelitvi napetosti je življenjska doba optimizirane strukture krajša.
Ključne besede: celične strukture, avksetičnost, deformacijska metoda, ciklično utrujanje, numerična analiza, življenjska doba
Objavljeno v DKUM: 21.08.2024; Ogledov: 108; Prenosov: 13
.pdf Celotno besedilo (4,75 MB)

8.
Zasnova in analiza nosilne konstrukcije večnamenskega stadiona
Mitja Beber, 2024, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je obravnavana zasnova, statična in potresna analiza ter dimenzioniranje nosilne konstrukcije večnamenskega stadiona s tlorisnimi dimenzijami 50,3 m x 14,3 m. Kapaciteta tribune je približno 1000 sedežev. Tribuna je v celoti prekrita z enokapno streho, ki dosega maksimalno višino 12,7 m v slemenu. Medetažne konstrukcije so predvidene iz prednapetih betonskih votlih plošč, ter na tribunskem delu iz montažnih armirano betonskih tribunskih L-elementov. Izvedena je bila analiza vplivov na konstrukcijo in potresna analiza v skladu s standardoma SIST EN 1991 in SIST EN 1998. Jeklena konstrukcija je bila dimenzionirana v skladu s standardom SIST EN 1993, dimenzioniranje točkovnih temeljev smo opravili v skladu s standardom SIST EN 1997. S pomočjo programske opreme Scia Engineer je izvedena statična in potresna analiza ter dimenzioniranje jeklenih elementov. Za analizo in dimenzioniranje spojev je bil uporabljen program Idea Statica. V magistrskem delu je izvedena tudi analiza porabe materiala in prikaz stroškov izdelave nosilne konstrukcije objekta.
Ključne besede: gradbeništvo, jeklene konstrukcije, stadion, statična analiza, potresna analiza, dimenzioniranje
Objavljeno v DKUM: 13.08.2024; Ogledov: 82; Prenosov: 12
.pdf Celotno besedilo (13,68 MB)

9.
Vpliv optimizacijskega algoritma procesa komisioniranja na postavitev regalnega skladišča : magistrsko delo
Pija Soršak, 2024, magistrsko delo

Opis: Skladišča so namenjena shranjevanju, upravljanju in distribuciji blaga. Komisioniranje je najdražji proces v skladišču, saj predstavlja 55 % operativnih stroškov. Z izbiro ustrezne komisionirne strategije in optimalno postavitvijo regalnega skladišča lahko skrajšamo komisionirne poti in izboljšamo pretok blaga, kar vodi do znižanja operativnih stroškov. V magistrskem delu smo preučili vpliv razmerja dimenzij v tradicionalni postavitvi skladišča na dolžino opravljene komisionirne poti. S pomočjo algoritma avtorjev Ratliff in Rosenthal smo izračunali povprečno dolžino komisionirne poti v treh različnih velikostih in oblikah tradicionalnega regalnega skladišča. Poleg tega smo s simulacijo v spletnem orodju analizirali vpliv različnih komisionirnih strategij v tradicionalno postavljenem regalnem skladišču izbranega podjetja. Namen raziskave je bil dokazati, da je optimizacijski algoritem po avtorjih Ratliff in Rosenthal praktično uporaben in je primernejši od preostalih komisionirnih strategij. Ugotovili smo, da lahko z uporabo algoritma avtorjev Ratliff in Rosenthal v poprečju skrajšamo komisionirno pot do 27 %.
Ključne besede: regalno skladišče, iskanje najkrajše poti, algoritem Ratliff in Rosenthal, proces komisioniranja, analiza učinkovitosti
Objavljeno v DKUM: 07.08.2024; Ogledov: 122; Prenosov: 17
.pdf Celotno besedilo (3,51 MB)

10.
Pavel Haas in analiza Godalnega kvarteta številka 2, opus 7 : magistrsko delo
Petra Gumilar Černela, 2024, magistrsko delo

Opis: Pavel Haas je češki skladatelj, ki je svoja zadnja leta preživel v nacističnem tranzitnem getu Theresienstadt (Terezín). Tja je bil poslan po nemški okupaciji Češke, leta 1941. Bil je eden najdejavnejših theresienstadskih skladateljev, bil pa je tudi eden najboljših učencev češkega skladatelja Leoša Janáčka. Njegova dela so izražala problematiko tedanjega časa, še posebej tista, ki so bila napisana v času ujetništva v getu. Glasba je bila nabita s čustvi, polna simbolov in aluzij različnih glasbenih oblik.Preden je bil transportiran, je bil,vse od njegovega glasbenega šolanja pa do tedaj, 20 let glasbeno ustvarjalen. V tem času je ustvaril preko 50 del, od tega jih je v getu napisal sedem. Na njegov slog je vplival ugledni češki skladatelj Leoš Janáček, pri katerem se je tudi šolal. Haas je črpal navdih iz moravskih ljudskih pesmi, glasbe judovskih sinagog, navdih so mu bili tudi skladatelji umetniške glasbe, kot so Stravinski, Honegger, Milhaud in Poulec. V času nacističnih napadov so bile izvedbe njegovih del prepovedane. V letu 1944 je bil 16. oktobra deportiran v nacistično koncentracijsko taborišče Auschwitz, kjer je kmalu po prihodu umrl v plinski celici. S tem se je njegovo življenje tragično zaključilo.
Ključne besede: antisemitizem, druga svetovna vojna, Theresienstadt, Godalni kvartet, analiza, Pavel Haas
Objavljeno v DKUM: 02.08.2024; Ogledov: 82; Prenosov: 6
.pdf Celotno besedilo (23,00 MB)

Iskanje izvedeno v 2.52 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici