| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 231
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Uporaba nevronskih mrež pri iskanju binarnih sekvenc z nizkimi avtokorelacijami
Jan Popič, 2023, magistrsko delo

Opis: Uporaba nevronskih mrež je vedno bolj razširjena, tako v vsakdanjem življenju kot na različnih raziskovalnih področjih. Kljub razširjeni uporabi pa obstajajo raziskovalni problemi, kjer uporabna vrednost nevronskih mrež še ni bila preverjena. Eno izmed takšnih področij je iskanje binarnih sekvenc z nizko avtokorelacijo (ang. low-autocorelation binary sequence), pri katerem se iščejo binarna zaporedja različnih dolžin, ki imajo čim manjšo vrednost avtokorelacije. Takšne sekvence se zaradi svojih specifičnih lastnosti uporabljajo pri mnogih raziskovalnih področjih, njihovo iskanje pa predstavlja izjemno zahteven kombinatoričen problem. V našem delu predstavimo dve nevronski mreži, ki služita za usmerjanje iskalnega algoritma samoizogibnega sprehoda pri iskanju binarnih sekvenc dolžine 31 in 41. Prva nevronska mreža je učena pravil popačene simetrije. Ta pravila zmanjšajo dimenzijo iskalnega prostora, nevronska mreža pa se jih je uspela naučiti. V želji izboljšanja obstoječega mehanizma smo naučili tudi drugo nevronsko mrežo, ki v iskalnem algoritmu doseže statistično signifikantno boljše rezultate kot mehanizem popačene simetrije. Za to nevronsko mrežo dodatno analiziramo število funkcijskih ovrednotenj za dosego najboljše znane rešitve. Izkazalo se je, da izboljšana nevronska mreža za dosego najboljših znanih rešitev potrebuje manj funkcijskih ovrednotenj kot uporaba pravil popačene simetrije.
Ključne besede: nevronske mreže, binarne sekvence, iskalni algoritem, samoizogibni sprehod
Objavljeno v DKUM: 21.09.2023; Ogledov: 15; Prenosov: 1
.pdf Celotno besedilo (2,58 MB)

2.
Načrtovanje in implementacija optimizacijskega algoritma rojev delcev za lokalizacijo mobilnega robota pepper
Erik Rot Weiss, 2023, magistrsko delo

Opis: V tem magistrskem delu se raziskuje načrtovanje in implementacija optimizacijskega algoritma rojev delcev za lokalizacijo mobilnega robota Pepper. Osredotočamo se na interpretacijo senzorskih meritev z uporabo algoritma rojev delcev in njegovo primerjavo z genetski algoritmom. Preizkušamo algoritem v izven omrežnem okolju lokalizacije, kjer so podatki, ki so obravnavani, prave meritve LiDAR v znanih točkah v prostoru. Delo se konča z implementacijo algoritma na robota za sočasno lokalizacijo med obratovanjem robota.
Ključne besede: lokalizacija, mobilni robot Pepper, algoritem rojev delcev, genetski algoritem, LiDAR meritve
Objavljeno v DKUM: 06.09.2023; Ogledov: 33; Prenosov: 10
.pdf Celotno besedilo (3,12 MB)

3.
Analiza in izvedba modulacijskih strategij kaskadnega modularnega večnivojskega pretvornika : magistrsko delo
Rok Kobovc, 2023, magistrsko delo

Opis: V magistrski nalogi je opisana analiza in izvedba modulacijskih strategij za kaskadni modularni večnivojski pretvornik, namenjen generiranju visokonapetostnih valovnih oblik iz nizkonapetostnih komponent. V nalogi so podrobno razložene uporabljene modulacije ter njihov implementacijski postopek za ustvarjenje oz. generiranje pulzov, ki so različno porazdeljeni na polprevodniških stikalih (MOSFET-ih). Glede na dobljene simulacijske ter eksperimentalne rezultate se je naredila primerjava različnih modulacijskih tehnik. Kvaliteta izhodnega signala se meri s pomočjo t.i. skupnega harmonskega popačenja, ang. »Total Harmonic Distorsion, THD«, zato se je raziskal vpliv modulacijskih strategij na THD, ter na osnovi tega sklep, katera od izbranih je najboljša. Opisano je uporabljeno programsko okolje Matlab/Simulink ter mikrokrmilnik TMS320F28379D in razložen njegov način programiranja. Meritve so se izvajale z osciloskopom ter z logičnim analizatorjem, kot je Digilent Analog Discovery 2. Za implementacijo je kot osnovni modul uporabljen enostaven H-mostič ter gonilnik, ki je opisan v nalogi. Prednost pretvornika je predvsem to, da zagotavlja manjšo napetostno obremenitev na polprevodniških stikalih, nižjo stikalno frekvenco ter s tem manjše preklopne izgube in pri tem nizko skupno harmonično popačenje toka brez dodanih velikih pasivnih filtrov.
Ključne besede: modularni večnivojski pretvornik, modulacijski algoritem, razsmernik, simulacija, analiza, pulzno širinska modulacija s fazno zakasnjenimi nosilnimi trikotnimi signali, pulzno širinska modulacija z nivojsko premaknjenimi nosilnimi trikotnimi signali.
Objavljeno v DKUM: 18.04.2023; Ogledov: 226; Prenosov: 43
.pdf Celotno besedilo (4,39 MB)

4.
Izdelava programskega algoritma za posnemanje robov keramičnih palčk ego
Primož Pen, 2022, magistrsko delo

Opis: V magistrski nalogi bo predstavljeno načrtovanje električnega načrta in izdelava programskega algoritma, namenjenega strojnemu posnemanju robov keramičnih palčk EGO. Predlog za magistrsko nalogo je nastal v oddelku za elektroniko v podjetju ETI Elektroelement, d. o. o. Stroj je krmiljen s programirnim krmilnikom PLK Siemens S7-1214. Ta skrbi, da se programski algoritem nemoteno izvaja, s tem pa se opravlja brušenje keramičnih palčk. Vsi delovni procesi, sporočila in napake, ki se pojavijo na stroju, pa so prikazani na HMI TP700-Comfort. Cilj magistrske naloge je postavitev stroja v proizvodnji, testirati njegovo delovanje in ga vključiti v proizvodni proces.
Ključne besede: Keramične palčke, strojno posnemanje, avtomatizacija, električni načrt, programski algoritem
Objavljeno v DKUM: 21.12.2022; Ogledov: 380; Prenosov: 44
.pdf Celotno besedilo (7,08 MB)

5.
Grafični prikaz Kruskalovega algoritma v 3D prostoru : diplomsko delo
Jurij Cerar, 2022, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu smo implementirali aplikacijo za demonstracijo Kruskalovega algoritma nad oblaki točk LiDAR v 3D prostoru ter izmerili čas algoritma in čas upodabljanja, kakor tudi pomnilniško zahtevnost algoritma. Poleg tega smo tudi primerjali uporabo evklidske razdalje in intenzitete kot cene povezav. Zato smo ustvarili namizno aplikacijo, ki prebere točke LiDAR in jih izriše v 3D prostoru. Nato izvede Kruskalov algoritem nad temi točkami ter prikaže vmesne rezultate algoritma. Zaradi velikega števila začetnih povezav grafa smo uvedli aproksimacijo s pomočjo enakomerne mreže. Ugotovili smo da je uporaba intenzitete kot cene hitrejša od uporabe evklidske razdalje. Ugotovili smo tudi, da poraba pomnilnika narašča linearno glede na število vozlišč. Poleg tega smo preučili, kako nam gradnja minimalnega vpetega drevesa omogoča lažje preučevanje točk.
Ključne besede: Kruskalov algoritem, graf, format LAS, OpenGL
Objavljeno v DKUM: 21.12.2022; Ogledov: 389; Prenosov: 61
.pdf Celotno besedilo (1,54 MB)

6.
Tehnične in okoljske zahteve za prenehanje statusa odpadka na področju gradbenih odpadkov : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študijskega programa I. stopnje
Jaka Banič, 2022, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je obravnava problematika krožnega gospodarstva na področju gradbenih odpadkov. Povzete so uredbe in zakoni, ki regulirajo to področje v Republiki Sloveniji. Izpostavili smo projekte doma in po svetu, ki so se izkazali z integracijo sekundarnih surovin pri novogradnjah in rekonstrukcijah objektov. Podrobno smo preučili mednarodni projekt Cinderela, ki se je med drugim odvijal v našem okolju. Iz pridobljenega znanja smo ustvarili diagram poteka, sestavljen iz korakov, ki so potrebni, da odpadku preneha status odpadka in postane sekundarna surovina. Z njim želimo prispevati k lažjemu in preglednejšemu reševanju problematike za uporabo sekundarnih surovin. Prav tako smo uspešno potrdili naslednje postavljene hipoteze: da obstajajo odpadki s potencialom za sekundarno uporabo; da ti materiali v pravih razmerij ne poslabšajo lastnosti primarnih materialov; ter da je možna uporaba teh sekundarnih surovin pri gradnji. Ugotovili smo, da je področje uporabe sekundarnih surovin v razvojni fazi, vendar obstajajo projekti, v katerih so bile te surovine uspešno uporabljene v gradnji kot glavni ali pomožni gradniki. Prav tako smo ugotovili, da zakonodaja, ki ureja to področje, temelji na individualnem pristopu za vsak odpadek oz. sekundarno surovino. Slovenski strokovnjaki in slovenska družba so med vodilnimi na svetu na področju recikliranja in ponovne uporabe odpadkov, tako gospodinjskih kot industrijskih. Z razvojem znanosti na področju krožnega gospodarstva tako bistveno prispevamo k ohranjanju okolja in družbenih vrednot.
Ključne besede: krožno gospodarstvo, gradbeni odpadki, sekundarne surovine, prenehanje statusa odpadka, algoritem za prenehanje statusa odpadka.
Objavljeno v DKUM: 10.11.2022; Ogledov: 355; Prenosov: 58
.pdf Celotno besedilo (3,58 MB)

7.
Razpon grafa : magistrsko delo
Lara Drožđek, 2022, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu predstavimo osnove teorije grafov, razpone grafa, z njimi povezane pojme in rezultate. Pojem razpona grafa povežemo z določanjem največje varnostne razdalje, ki jo lahko v grafu ohranjata dva igralca, ki želita obiskati vsa vozlišča (ali vse povezave) grafa. Predstavimo tudi tri pravila premikanja, ki jih morata igralca med premikanjem po grafu upoštevati, in jih povežemo s produkti grafov. V delu je podana tudi karakterizacija grafov, v katerih ni mogoče ohranjati pozitivne varnostne razdalje med igralcema, glede na podano pravilo premikanja po grafu. Na koncu predstavimo polinomski algoritem za določanje razpona grafa. Katero različico razpona grafa nam algoritem izračuna, je odvisno od podanega pravila premikanja po grafu.
Ključne besede: krepki razpon grafa, direktni razpon grafa, kartezični razpon grafa, produkti grafov, karakterizacija, algoritem, varnostna razdalja
Objavljeno v DKUM: 28.10.2022; Ogledov: 320; Prenosov: 35
.pdf Celotno besedilo (1,55 MB)

8.
Uporaba pregledne plošče Dash za analizo filmov v Pythonu : diplomsko delo
Kristian Grgić, 2022, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je obravnavano področje strojnega učenja. Predstavljena je pregledna plošča Dash, ki jo uporabimo za prikaz rezultatov in algoritmi, ki jih uporabimo v okviru diplomske naloge za ustvaritev modela znanja in ekstrakcijo ključnih besed iz opisa pripadajočega filma. Po predstavitvi je opisan proces ustvaritve podatkovne zbirke filmov in zasnove produkta. Rezultat diplomskega dela je spletna aplikacija, ki uporabniku omogoča dinamično in interaktivno spreminjanje oz. prilagajanje vhodnih parametrov in izbiro algoritma za ustvaritev modela znanja na podlagi katerega napovedujemo zaslužek posameznega filma, skupne rezultate oz. napovedi pa prikažemo na pregledni plošči. Uporabniku prav tako omogočimo izbiro filma, kjer na podlagi njegovega opisa prikažemo vse ključne besede.
Ključne besede: Pregledna plošča Dash, Analiza filmov, Strojno učenje, Ekstrakcija ključnih besed, Regresijsko drevo, Naivni Bayes, RAKE algoritem
Objavljeno v DKUM: 26.10.2022; Ogledov: 311; Prenosov: 31
.pdf Celotno besedilo (1,34 MB)

9.
Primerjava oblakov točk z vgnezdenimi izbočenimi lupinami : diplomsko delo
Matic Pesjak, 2022, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi najprej opišemo nekatere algoritme, s katerimi primerjamo oblake točk. Zatem podamo lastno zasnovo algoritma za primerjavo, ki temelji na 3D izbočenih lupinah. Predstavimo algoritem hitre izbočene lupine, s pomočjo katerega oblaku točk konstruiramo vgnezdene izbočene lupine. Lastnosti vgnezdenih 3D izbočenih lupin uporabimo v cenilki za razlikovanje med različnimi oblaki točk. Na koncu z eksperimenti demonstriramo prednosti in slabosti metode.
Ključne besede: algoritem, računalniška geometrija, hitra 3D izbočena lupina, cenilka
Objavljeno v DKUM: 24.10.2022; Ogledov: 276; Prenosov: 28
.pdf Celotno besedilo (1,87 MB)

10.
Načrtovanje poti premikanja robota Pepper med obiskovanjem bolnikov : diplomsko delo
Žiga Lorger, 2022, diplomsko delo

Opis: V tem delu bomo preučili delovanje poplavnega algoritma in način njegove izvedbe. V programskem jeziku Python bomo izvedli izris bolniške sobe po načrtu, ki smo ga izrisali s pomočjo pridobljenih meritev. V nadaljevanju bomo opisali implementacijo poplavnega algoritma in rekurzivnega iskanja poti v programskem jeziku Python in knjižnice, s katerimi smo si pomagali pri delu. Sledila bo razlaga delovanja uporabniškega vmesnika, s pomočjo katerega lahko poljubno izbiramo začetno in končno polje želene poti. Nalogo bomo zaključili z analizo različnih izrisov poti po bolniški sobi in meritvijo hitrosti izvajanja poplavnega algoritma.
Ključne besede: robot Pepper, poplavni algoritem, rekurzivno iskanje poti
Objavljeno v DKUM: 21.10.2022; Ogledov: 267; Prenosov: 20
.pdf Celotno besedilo (2,84 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

Iskanje izvedeno v 0.12 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici