3.
UPRAVLJANJE UPORABNIŠKEGA OKOLJA S SKUPINSKIMI POLITIKAMIMarko Hacin, 2011, undergraduate thesis
Abstract: V vseh modernih organizacijah so od informacijskega sistema odvisni poslovni procesi, zato je potrebno z upravljanjem poskrbeti, da je informacijski sistem v čim boljši kondiciji, saj le tako lahko zagotovimo njihovo nemoteno delovanje. Eden od ključnih področij upravljanja informacijskega sistema je segment upravljanja uporabniškega okolja.
V tej nalogi smo kot osnovo za upravljanje uporabniškega okolja v informacijskem sistemu uporabili tehnologijo skupinskih politik – Group Policy, ki jo za Windows domenska okolja ponuja proizvajalec programske opreme Microsoft.
Prvi del naloge raziskuje tehnologijo skupinskih politik, pri čemer analiziramo predpogoje za njihovo delovanje, nadalje so opisani posamezni mehanizmi in komponente skupinskih politik s pomočjo katerih uveljavljamo nastavitve na računalnikih in uporabnikih. Predstavljene so glavne kategorije nastavitev in njihova sestava, ter vse novosti, ki jih prinaša operacijskih sistem Microsoft Windows Server 2008 R2 na področju upravljanja s skupinskimi politikami.
V drugem delu se posvečamo dejanskemu upravljanju Objektov skupinskih politik s pomočjo orodij, ki so na voljo. Podrobneje je opisano delo z Upraviteljskim vmesnikom skupinskih politik (GPMC), ter z orodjem za napredno upravljanje skupinskih politik (AGPM), prikazane pa so še možnosti upravljanja z drugimi orodji, kot so skripti, ukaznlupina Power Shell, gpupdate, gpresult in ADMX Migrator.
V zadnjem delu se najprej ukvarjamo s strukturo Aktivnega imenika, ki je osnovna podlaga za vsako uspešno upravljanje uporabniškega okolja. Predstavljen je lasten predlog strukture organizacijskih enot Aktivnega imenika, ki je po našem mnenju primeren za večino organizacij. Temu delu sledi ukvarjanje z nastavitvami, ki jih konfiguriramo za računalniški in uporabniški del Objektov skupinskih politik. Opisano je konfiguriranje glavnih nastavitev, ki sega vse od zahtevnih varnostnih nastavitev, preusmerjanja uporabniških map, sistemskih nastavitev operacijskih sistemov, upravljanje porabe energije, pa vse do nastavitev tiskalnikov, mrežnih pogonov, ter bližnjic, ki jih ima uporabnik na svojem namizju. Na koncu je predstavljeno tudi upravljanje aplikacij s skupinskimi politikami in sicer aplikacij pisarniškega paketa Microsoft Office 2010, ter spletnega brskalnika Google Chrome.
Vse konfigurirane nastavitve in samo delovanje skupinskih politik je bilo preizkušeno v navideznem testnem okolju Windows 2008 R2 domene. Tokom dela s skupinskimi politikami smo prišli do sklepa, da je uporaba tehnologije skupinskih politik nujna za vse organizacije, ki imajo Windows domeno, saj je lahkotnost in enostavnost upravljanja uporabniškega okolja prav presenetljiva in zelo učinkovita.
Keywords: Skupinske politike
Aktivni imenik
Upraviteljski vmesnik skupinskih politik
Microsoft Windows Server 2008 R2
Microsoft Windows 7
Published in DKUM: 22.08.2011; Views: 2767; Downloads: 193
Full text (5,97 MB)