| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 45
First pagePrevious page12345Next pageLast page
1.
Sistemska administracija v Linuxu
Iztok Fister, Iztok Fister, 2023

Abstract: Pričujoča knjiga je namenjena tako začetnikom, ki želijo pridobiti osnovno znanje in veščine, potrebne za upravljanje operacijskega sistema Linux, kakor tudi izkušenim sistemskim administratorjem, ki želi osvežiti svoje znanje. Knjiga je razdeljena na tematsko organizirana poglavja, ki se začnejo z uvodom v sistem Linux in se postopoma poglobijo v njegove osnovne komponente. Bralci se bodo naučili pisanja skript Bash, izkoriščanja moči skripnih programov sed in awk, učinkovitega upravljanja uporabnikov, optimizacije diskov in datotečnih sistemov ter konfiguriranja omrežnih virov. V knjigi so številni primeri iz resničnega sveta, ki zagotavljajo praktična spoznanja in utrjujejo obravnavane koncepte. Ne glede na to, ali gre za začetnika ali izkušenega administratorja, ta knjiga ponuja jasno in pragmatično znanje za obvladovanje upravljanja sistema Linux.
Keywords: operacijski sistem Linux, sistemska administracija, skriptno programiranje, sed, awk
Published in DKUM: 02.11.2023; Views: 898; Downloads: 93
.pdf Full text (4,01 MB)
This document has many files! More...

2.
Analiza učinkov prehoda informacijskega sistema COBISS na Linux
Jan Nagovnak Gradišnik, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Leta 1991 je Institut informacijskih znanosti (IZUM) promoviral Kooperativni online bibliografski sistem in servisi (COBISS) kot nadgradnjo sistema vzajemne katalogizacije. Isti akronim se je začel uporabljati za pripadajočo programsko opremo. COBISS predstavlja model povezovanja knjižnic v nacionalni knjižnični informacijski sistem z vzajemno katalogizacijo. Informacijski sistemi bazirajo na velikih bazah podatkov in močnih računalniških strežnikih. Enako je s informacijskim sistemom COBISS. V Inštitutu informacijskih znanosti so se konec leta 2018 odločili, da zaradi licenčne politike, produkcijske strežnike Windows preselijo na operacijski sistem Linux. Ker je kakršen koli prehod informacijskih sistemov velik izziv v podjetjih, so se tega lotili previdno. Definirati je bilo potrebno vse knjižnice v Sloveniji in skupine podatkov ki se bodo prenašali iz zaprto kodne rešitve Windows na odprto kodno rešitev Linux. Postopek tranzicije oz. prehoda strežnikov se je dogajal ob vikendih, saj so takrat knjižnice zaprte in je takšen postopek lažje izvesti. Prehod COBISS-a na Linux samega delovanja informacijskega sistema ni spremenil. Vse bazične funkcije in poslovni procesi ostajajo enaki. Spremeni se le lokacija, kjer se te funkcije in procesi izvajajo. Končni uporabniki in knjižničarji, ki v največji meri uporabljajo COBISS tako niso zaznali kakršnih koli posebnosti v delovanju. Informatika in elektronsko poslovanje postajata vedno pomembnejši v sedanji družbi. Podjetje IZUM se tega zaveda in ne zaostaja v razvoju modernih knjižničnih sistemov. Slovenija je po zaslugi IZUM-a ena redkih držav, ki ima vse vrste knjižnic povezane v enoten knjižnični informacijski sistem, in edina država na svetu ki ima nacionalni informacijski sistem o raziskovalni dejavnosti neposredno povezan z nacionalnim knjižničnim sistemom.
Keywords: Informacijski sistem COBISS, Windows, Linux, IZUM, podatkovne baze, odprtokodna rešitev
Published in DKUM: 11.11.2022; Views: 551; Downloads: 72
.pdf Full text (2,36 MB)

3.
Analiza zmogljivosti storitveno orientiranih komunikacijskih protokolov z uporabo vmesne opreme AUTOSAR : magistrsko delo
Matija Tuđan, 2022, master's thesis

Abstract: Sodobna vozila postajajo vse bolj zmogljivi in zapleteni elektronski sistemi. Dandanes je zato eden od izzivov, s katerimi se moramo soočiti, ob taki kompleksnosti zagotoviti tudi varna, robustna, hitra in visoko zanesljiva vozila. V magistrski nalogi se osredotočamo predvsem na analizo izvajanja storitveno usmerjenih komunikacijskih protokolov v avtomobilski vmesni programski opremi, potrebni za visoko zmogljive računalniške krmilne enote. Naš cilj je med drugim tudi oceniti zmogljivosti dveh storitveno orientiranih komunikacijskih protokolov pod določenimi pogoji. Protokola DDS in SOME/IP se na splošno izvajata na visoko zmogljivem računalniku skupaj s prilagodljivo vmesno programsko opremo Adaptive AUTOSAR Platform Demonstrator.
Keywords: AUTOSAR, Yocto, vsomeip, OpenDDS, Cyclone DDS, Linux, kernel, Bash, R, C++
Published in DKUM: 08.11.2022; Views: 524; Downloads: 61
.pdf Full text (13,38 MB)

4.
Celovita primerjava vodilnih distribucij operacijskega sistema Linux : diplomsko delo
Jožef Ribič, 2022, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu je predstavljenih in primerjanih deset vodilnih distribucij operacijskega sistema Linux. V teoretičnemu delu je sprva predstavljen operacijski sistem Linux ter vsaka distribucija, nato pa so med seboj primerjane. V drugem delu diplomskega dela je izveden eksperiment, ki vključuje namestitev vseh izbranih distribucij. V sklopu eksperimenta je izmerjen čas namestitve in poraba sistemskih virov. Na distribucije smo namestili programsko orodje za testiranje ter opravili zmogljivostne teste, kjer smo vse rezultate zbrali ter jih med seboj primerjali in analizirali.
Keywords: distribucija, Linux, operacijski sistem, primerjava
Published in DKUM: 22.03.2022; Views: 1747; Downloads: 179
.pdf Full text (2,62 MB)

5.
Jedro operacijskega sistema Android in simulator dodeljevanja delovnega pomnilnika : diplomsko delo
Domagoj Smolić, 2021, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu smo preučevali jedro operacijskega sistema Android. Pregledno smo opisali najpomembnejše komponente jedra. Podrobneje smo preštudirali in opisali delovanje komponente za upravljanje z delovnim pomnilnikom. V praktičnem delu te diplomske naloge smo izdelali simulator te komponente. Namen simulatorja je olajšati učenje izbranih konceptov s področja operacijskih sistemov. Simulator za upravljanje delovnega pomnilnika je izdelan v jeziku C++ z ogrodjem Qt in vsebuje grafični vmesnik za boljšo vizualizacijo delovanja komponente. Naša rešitev simulira delovanje podsistemov za dodelitev in sprostitev pomnilnika, povračilo strani in logični spomin. Pri izdelavi simulatorja smo težili k čim večji podobnosti dejanskem jedru androida. Simulator smo izčrpno testirali, v diplomskem delu pa smo demonstrirali nekaj scenarijev uporabe našega simulatorja. Uspešnost naše rešitve smo na koncu potrdili še s preprostim preizkusom uporabnikovega zadovoljstva. Naš simulator je primeren kot demonstracijsko orodje v študijskem procesu.
Keywords: Android, Linux jedro, delovni pomnilnik, simulator
Published in DKUM: 18.10.2021; Views: 900; Downloads: 63
.pdf Full text (1,50 MB)

6.
Analiza in primerjava na Debianu temelječih Linux distribucij : diplomsko delo
Miha Šiler, 2021, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu je predstavljen operacijski sistem Linux in njegove komponente, kakor tudi posamezne trenutno najbolj priljubljene distribucije, ki temeljijo na Debianu. V teoretičnem delu so predstavljene, opisane in analizirane tehnične karakteristike izbranih distribucij. V praktičnem delu so prikazani rezultati zmogljivostnih testov, s katerimi smo testirali izkoriščenost sistemskih virov. Ugotovitve kažejo, da pri testiranju izbranih distribucij ne pride do večjega odstopanja, saj vse distribucije učinkovito izkoristijo sistemske vire.
Keywords: Debian, distribucije, Linux, operacijski sistem, primerjava
Published in DKUM: 24.08.2021; Views: 1120; Downloads: 203
.pdf Full text (1,78 MB)

7.
Vzpostavitev in analiza kontejnerjev docker za gostovanje storitev : diplomsko delo
Žan Fingušt, 2020, undergraduate thesis

Abstract: V današnjih dneh računalništva je večina aplikacij, ki jih uporabljamo, v ozadju podprta z zalednim delom sistema. Takšna zaledja je potrebno gostovati na strežnikih, ki morajo biti varni, zanesljiv in zmogljivi, predvsem pa mora njihova zmogljivost biti dobro izkoriščena. Cilj diplomskega dela je vzpostaviti sistem, primeren za gostovanj kontejnerjev Docker, raziskati programski paket Docker, kot orodje za razvoj in gostovanje takšnih storitev ter s praktičnimi primeri preizkusiti njegove funkcionalnosti. Docker namreč zelo učinkovito uporablja strojne vire v primerjavi z drugimi pristopi in ponuja veliko funkcionalnosti, s katerimi nam olajša naše delo.
Keywords: gostovanje, kontejnerji, Docker, Linux
Published in DKUM: 03.11.2020; Views: 946; Downloads: 183
.pdf Full text (4,67 MB)

8.
Nadzor in upravljanje računalniških sistemov z orodjem Ansible : diplomsko delo
Primož Grebenc, 2020, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu je predstavljeno upravljanje računalniških sistemov z orodjem Ansible. Opisano je delovanje in uporaba različnih funkcionalnosti orodja. Praktični primeri uporabe orodja so prikazani z upravljanjem programske opreme na mikroračunalniku Raspberry Pi. Konfigurirana je povezava in nastavitve lokacije, vzpostavljen je požarni zid in urejeno je samodejno varnostno kopiranje. Ugotovitve kažejo, da je orodje zelo uporabno in olajša administracijo računalniških sistemov.
Keywords: Ansible, Linux, upravljanje konfiguracij, sistemska administracija
Published in DKUM: 03.11.2020; Views: 1022; Downloads: 99
.pdf Full text (2,82 MB)

9.
Testiranje zmogljivosti orodja blender v okoljih Arch Linux in Windows 10
Mihael Smrekar, 2017, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo opisuje delovanje odprtokodnega programa Blender na operacijskem sistemu Windows 10 in odprtokodnem operacijskem sistemu Arch Linux. Opisuje, kakšni so načini za povečanje zmogljivosti delovanja programa na različnih sistemih ter računalnikih z različno strojno opremo. Za poizvedbo o zmogljivosti programa na različnih sistemih z različno strojno specifikacijo so v diplomskem delu opisane uporabljene nastavitve oziroma načini za prikaz česa je program sposoben. Na kratko je opisano tudi, kakšen je bil pristop k udejanjenju omenjenih nastavitev, pridobljeni rezultati in kaj nam ti pomenijo.
Keywords: Linux, Windows 10, Blender, zmogljivost
Published in DKUM: 09.10.2017; Views: 1349; Downloads: 151
.pdf Full text (2,14 MB)

10.
Prenova računalniškega omrežja v podjetju
Miha Ocepek, 2016, bachelor thesis/paper

Abstract: Diplomska naloga obravnava prenovo računalniškega omrežja v podjetju Alpo, d.o.o., Kranj, katere namen je izboljšanje učinkovitosti poslovanja. V prvem delu naloge je podana teoretična podlaga računalniške mreže in programov odprte kode, v drugem delu pa je predstavljena analiza obstoječega stanja omrežja ter predlog za rešitev težav, ki je nastal na podlagi potreb in zahtev vodstva ter zaposlenih v podjetju.
Keywords: Zanesljivost sistema, Računalniško omrežje, Varnost sistema, Linux in odprtokodni programi, Prenova omrežja
Published in DKUM: 11.11.2016; Views: 1318; Downloads: 160
.pdf Full text (600,70 KB)

Search done in 0.21 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica